Szukasz lodówki no frost z klasą A+++? Dzięki tej funkcji nie będziesz musiał rozmrażać urządzenia co jakiś czas, a energooszczędna klasa A+++ da Ci gwarancję utrzymania niskich rachunków za prąd. Sam widzisz, że takie lodówki mają same zalety! Ale który model wybrać?
System no frost w lodowce jest technologią kotrolującą temperaturę i poziom wilgotności w chłodziarce. Innymi słowy mówiąc, zapobiega – jak sama nazwa wskazuje – on osadzaniu się szronu wewnątrz urządzenia, które jest bardzo dokładnie wentylowane.
Lodówka no frost (innymi słowy bezszronowa lodówka) nie wymaga rozmrażania, co czyni ją znacznie wygodniejszą i funkcjonalną niż jej odpowiedniki bez tego systemu. Nowoczesna lodówka typu no frost powinna się znaleźć w każdej kuchni.
Klasa energetyczna A+++ – co oznacza?
Klasa energetyczna A+++ zniknęła wraz z początkiem marca 2021 roku, kiedy to Urząd Regulacji Energetyki wprowadził zmiany w sposobie przedstawiania wydajności produktów. Powrócono tym samym do skali od A do B, którą z powodzeniem stosowano jeszcze około 20 lat temu. Nowy system oznaczania klas ma być dla konsumentów znacznie bardziej czytelny.
Zmiany obejmują sprzęty RTV/AGD, w tym jeszcze m.in.:
pralki
pralko-suszarki
zmywarki
telewizory
monitory
W nowym systemie zrezygnowano z „plusów” w nazwie, nie ma więc już klas A+, A++ czy właśnie A+++, która według starej nomenklatury była najwyższą klasą, a wg nowej jest ona klasyfikowana jako C lub D (na jej oznaczanie wpływa teraz więcej wyników, stąd rozbieżności).
Ranking lodówek no frost – zestawienie top 10. Jaką wybrać?
Oto dostępne na polskim rynku dobre lodówki no frost w 2023 roku:
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Najlepsze wolnostojące lodówki wg mojranking.pl – top 5
Czy najpopularniejsze znaczy najlepsze? Nie zawsze. Jaką lodówkę wybrać? Tanie lodówki no frost zaczynają się od około 1600-2000 złotych, ale chcemy wskazać te najlepsze. Poznasz je w naszym autorskim rankingu lodówek wolnostojących, a więc nie pod zabudowę. Oto najlepsze modele w cenie do około 5000, 4000, 3000, 2000 oraz 1000 złotych. Każdy znajdzie dla siebie optymalne urządzenie!
Jeszcze większy wybór lodówek no frost znajdziesz w przypadku dawnej klasy A++, którą reprezentują świetne lodówki Haier, Whirlpool, Bosch, LG, Amica czy innych uznanych producentów w branży.
Dobra lodówka no frost z A+++ – ile kosztuje?
Ceny porządnych modeli z systemem chroniącym przed szronem z A+++ (obecnie klasy C-D) wahają się od około 2900 do około 5000 złotych. Tyle kosztują najlepsze modele wg zestawienia mojrankign.pl.
Siemens KG49NAIB – ok. 5000 zł
Samsung RB34T775CB1 – ok. 2900 zł
Samsung RB38T775CS9 – ok. 3000 zł
Samsung Chef Collection RB36R8899SR – ok. 3300-3800 zł
Beko RCNE560E60 – ok. 4800 zł
Lodówka z systemem no frost – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając dla siebie najlepszą lodówkę no frost z (dawnym) A+++, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.
Co z A+++?
Nie każdy sklep ze sprzętem typu RTV i AGD pokazuje obok nowego systemu klas także stary, który poinformowałby o dawnej klasyfikacji danego produktu. Można jednak przyjąć, że dawna klasa A+++ została rozbita na obecną C i D, więc jeżeli zależy Ci na jak największej ekologii i niskich rachunkach, celuj co najmniej w klasę C. Co najmniej, gdyż istnieją jeszcze klasy A i B!
Jakie wymiary lodówki?
Wszystko zależy od Ciebie – jedni wolną kompaktowe urządzenie, inni bardzo duże chłodziarko-zamrażarki. Ci drudzy są jednak i tak ograniczeni miejscem w kuchni, więc nie każdy będzie sobie mógł pozwolić na bardzo dużą lodówkę.
Przy okazji warto pamiętać, żeby zostawić parę centymetrów wolnej przestrzeni między lodówką a ścianą i/lub meblami. To bardzo ważne!
Jaka pojemność lodówki?
Ta z kolei zależna jest od jej fizycznych rozmiarów, choć nie jest powiedziane, że nieco mniejszy model nie będzie miał pojemniejszego wnętrza od gabarytowo większego konkurenta. Dużo zależy od efektywnego wykorzystania przestrzeni, czym producenci prześcigają się cały czas wymyślając nowe systemy pojemników, szuflad czy wyspecjalizowanych balkoników na drzwiczkach.
Można przyjąć, że lodówka z częścią chłodzącą o pojemności ponad 200 litrów jest duża, a powyżej 300 litrów – bardzo duża.
Jakie funkcje lodówki?
Im droższe urządzenie, tym zwykle więcej oferowanych funkcji. No frost czy oświetlenie LED to standard wśród wielu nowoczesnych lodówek, ale inne opcje, jak wyświetlacz LED, sterowanie smartfonem czy kostkarkę do lodu znajdziesz najczęściej w najbardziej zaawansowanych i droższych chłodziarko-zamrażarkach.
Pytanie, czy te wszystkie funkcje potrzebujesz? Ważne, żeby Twoja przyszła lodówka bezszronowa miała wydajny i cichy kompresor oraz była energooszczędna.