Szukasz dobrej pralki ładowanej od góry, która jest wydajna, kompaktowa, a przy tym bardzo dobrze pierze? Zastanawiasz się, którą wybrać – tę marki Electrolux, Whirlpool czy Candy? O załadunku 6 czy 9 kg? Zobacz najnowszy ranking pralek ładowanych od góry na Grudzień 2023 rok, który przygotowaliśmy razem z ekspertem! Porównujemy najlepsze modele! Wskazujemy najważniejsze parametry i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru dobrej pralki ładowanej od góry! Sprawdźmy!
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Porównanie pralek ładowanych od góry przez eksperta z MójRanking.pl
Jaką pralkę ładowaną od góry kupić? Poradnik zakupowy
Pralka ładowana od góry jest funkcjonalnym urządzeniem, które polecane jest zwłaszcza do małych łazienek i niedużych pomieszczeń. Jednak, aby była ona maksymalnie wydajna, należy dopasować parametry do swoich oczekiwań. W związku z tym przygotowaliśmy poniżej poradnik zakupowy, w którym wskazujemy, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu dobrej pralki. Sprawdź jaką pralkę ładowaną od góry wybrać. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby zakup był udany!
Jaki rodzaj silnika w dobrej pralce ładowanej od góry – szczotkowy czy inwerterowy?
Silnik w pralce jest najważniejszym elementem, który napędza cały mechanizm bębna, dzięki czemu urządzenie skutecznie pierze. Co więcej, od jego rodzaju zależy żywotność pralki, wydajność, jak również zużycie prądu i wody. Pralki ładowane od góry mają jeden z dwóch rodzajów silników: szczotkowy oraz inwerterowy, który nazywany jest również bezszczotkowym. Porównując je oba, można stwierdzić, że silnik inwerterowy jest o wiele lepszy, efektywniejszy i co najważniejsze rzadziej jest serwisowany. Nie posiada on w swojej budowie szczotek, które natomiast występują w modelach z silnikiem szczotkowym. Wspomniane szczotki wraz z użytkowaniem tego sprzętu AGD mocno się zużywają, co prowadzi do naprawy silnika lub kupna nowej pralki. Polecamy wybierać pralki z silnikiem inwerterowym — o wiele ciszej pracuje, daje lepsze rezultaty, a czas cyklu prania jest krótszy.
Klasa A, B, C czy D – jaką klasę energetyczną wybrać w pralce?
Klasa energetyczna w pralce ładowanej od góry wskazuje na zużycie energii przez wybrany model. Parametr ten przedstawiany jest w skali oznaczonej literami oraz kolorami. Najbardziej wydajne urządzenia, które zużywają najmniej prądu, a tym samym są energooszczędne, mają klasę A oraz kolor zielony. Z kolei najmniej wydajne egzemplarze pralek oznaczone są literą G i kolorem czerwony.
W przypadku pralek ładowanych od góry znaczna część produktów występuje w skali od B do F. W związku z tym najlepiej jest wybierać modele oznaczone literą B, C lub maksymalnie D — te urządzenia zużywają najmniej energii, a to z kolei ma duży wpływ na wielkość rachunków za prąd elektryczny. Musisz liczyć się z tym, że modele pralek, które mają klasę blisko klasy A, będą znacznie droższe niż te z dołu skali. Jednak, mimo że początkowy zakup może wynieść nieco więcej, to z każdym miesiącem użytkowania sprzętu będziesz oszczędzać na rachunkach. Innymi słowy, w dłuższej perspektywie czasu zakup najlepiej klasyfikowanych modeli jest najbardziej opłacalny.
Jak dopasować pojemność pralki ładowanej od góry?
Kolejną istotną cechą jest pojemność pralki, a mianowicie wielkość załadunku podawana w kg. Im większy jest załadunek, tym więcej prania jest w stanie wyprać pralka podczas jednego cyklu. Warto dodać, że parametr ten powinien być dopasowany do osób, które korzystają z pralki. Wraz z liczbą domowników rośnie wielkość załadunku pralki z górnym wsadem. Urządzenia te występują w kilku wersjach, a zakres ładowności wynosi od 5 do 9 kg. W przypadku, gdy jesteś singlem, to wybieraj niedużą pralkę z załadunkiem 5 kg. W przypadku gdy kupujesz pralkę dla 2 lub 3 osób, wtedy wybieraj zakres od 6 kg do 7 kg. Z kolei, jeśli ilość domowników przekracza 4 lub więcej, wtedy zdecyduj się na dużą pralkę ładowaną od góry w przedziale od 7 do 9 kg ładowności.
Ilość osób
Wielkość załadunku
1 osoba
5 kg
od 2 do 3 osób
6 do 7 kg
powyżej 4 osób
od 7 do 9 kg
Jakie funkcje powinna mieć dobra pralka?
Na proces prania ubrań w pralce, wpływają funkcje oraz programy prania, które producent zastosował w urządzeniu. Jednym z przydatnych trybów w niezawodnej pralce ładowanej od góry jest automatyczne dostosowanie cyklu prania do wagi oraz rodzaju tkanin. Dzięki temu pralka dopasowuje czas prania do zawartości bębna. Innym przydatnym trybem są funkcje parowe, które mają za zadanie emitować parę wodą spod bębna, która z kolei przechodzi przez tkaniny. Proces ten ma za zadanie pozbyć się drobnoustrojów, zmiękczyć tkaninę oraz ją dodatkowo odświeżyć. Kolejnymi przydatnymi funkcjami pralek ze wsadem od góry jest;
kontrola piany;
kontrola wyważenia;
wbudowane czujniki, które mierzą zawartość pochłoniętej wody przez ubrania, ważą, a następnie dostosowują cykl prania, tak aby zużycie energii i wody było jak najmniejsze;
wskaźnik wskazujący czas do końca programu;
blokada rodzicielska;
samoczynne zatrzymanie się drzwiczek bębna ku górze po zakończonym cyklu prania;
automatyka wagowa;
szybki program prania;
program antyalergiczny dedykowany dla małych dzieci;
wyjmowany pojemnik na detergenty.
Maksymalna prędkość wirowania też jest ważna!
Maksymalna prędkość w pralce ładowanej od góry wskazuje na liczbę obrotów bębna, które jest w stanie wykonać urządzenia w ciągu 1 minuty. W przypadku tego rodzaju pralek zakres wynosi od 1000 do 1500 obrotów na minutę. Warto dodać, że parametr ten powinien być dopasowany do rodzaju materiału, jakie planujesz prać w pralce. Jeśli posiadasz większą część odzieży zaliczających się do delikatnych tkanin, np. jedwab, to wystarczy pralka o prędkości wirowania w zakresie 1000 obr/min. Z kolei, jeśli masz pranie mieszane np. syntetyki, tkaniny delikatne, bawełniane, to warto zdecydować się na zakup pralki otwieranej od góry z prędkością wirowania od 1000 do 1200 obr/min. Za to, jeśli planujesz prać grube materiały np. grube swetry, bluzy, narzuty czy koce, to wybieraj model pralki od 1300 do 1500 obr/min.
Ile energii zużywa najlepsza pralka ładowana od góry?
Zużycie energii dla każdej pralki obliczane jest na podstawie 100 cykli prania w programie Eko. Zakres zużycia energii elektrycznych w modelach ładowanych od góry wynosi od 48 do 91 kWh na 100 cykli, co odpowiada około od 37 do 70 zł. Warto dodać, że zużycie energii wskazywane jest przez klasę energetyczną, którą znajdziesz na karcie informacyjnej produktu. Oczywiście najlepiej wybierać produkty, które zużywają najmniej energii w zakresie od 48 do 65 kWh, dzięki temu zużycie energii nie będzie duże, a Ty oszczędzisz na rachunkach.
Ile wody powinna pobierać na jeden cykl prania?
W trakcie zakupu pralki ładowanej od góry warto wybierać urządzenie posiadające najmniejsze zużycie wody. W przypadku pralek ze wsadem od góry zakres zużycia wody wynosi od 40 do 50 litrów na jeden cykl w trybie Eko. Poleca się wybierać urządzenia, w których zużycie jest na najmniejszym poziomie od 40 do 45 litrów. Dzięki temu pralka będzie maksymalnie wydajna, a przy tym energooszczędna i ekologiczna.
Zwróć uwagę na poziom hałasu w pralce z drzwiczkami od góry!
W trakcie zakupu pralki ładowanej od góry sprawdź poziom hałasu, jaki emituje. Cicha pralka ładowana od góry zapewnia wysoki komfort dla domowników, zwłaszcza jeśli w rodzinie są małe dzieci. Zobacz na dwa parametry:
poziom hałasu dla prania,
poziom hałasu dla wirowania.
Dla prania poziom hałasu najlepiej, aby nie przekraczał 55 dB. Z kolei dla wirowania najlepiej, aby był mniejszy niż 78 dB.
Na jakie dodatkowe wyposażenie się skusić?
Do dodatkowego wyposażenia w dobrych pralkach otwieranych od góry możemy zaliczyć:
wbudowany wyświetlacz oraz programator, który umożliwia sprawne sterowanie urządzeniem;
drzwiczki bębna otwierane przez dedykowany przycisk;
regulowane nóżki;
wskaźnik czasu do końca wybranego programu;
blokada przedwczesnego otwarcia drzwi.
Ile kosztuje najlepsza pralka ładowana od góry?
Pralki ładowane od góry kosztują mniej niż pralki ładowane od przodu. Cena pralek z drzwiczkami do góry waha się od 1200 do 3500 zł. Te bardziej rozbudowane modele kosztują nieco więcej, mają lepszą klasę energetyczną i więcej przydatnych funkcji. Natomiast tanie modele są to zazwyczaj małe pralki, które mają mniejszą ładowność i zużywają więcej energii oraz wody. Różnica ceny nie jest aż tak znacząca, tak więc polecamy wybierać, te lepsze i nieco droższe produkty, które są oszczędne i ekologiczne.
Z jakiej firmy kupić pralkę ładowaną od góry – Electrolux, Whirlpool czy Candy?
Zastanawiasz się, z jakiej firmy pralkę ładowaną od góry kupić? Do najlepszych producentów tego typu urządzeń zaliczamy:
Whirlpool,
Amica,
Candy,
Electrolux,
AEG.
Wyróżniają się one największą wydajnością, są energooszczędne, a w dodatku mają dobre opinie od zadowolonych klientów.