Nie wiesz jaką zmywarkę kupić, aby dokładnie myła naczynia, a przy tym była bezawaryjna? Szukasz sprawdzonego modelu, który posłuży przez lata? Zobacz nasz ranking zmywarek na Grudzień 2023 rok, w którym znajdziesz polecane urządzenia przez naszego eksperta! Porównujemy modele w zestawieniu i prezentujemy najlepsze zmywarki na bieżący rok! Dodatkowo w poniższym artykule znajdziesz przewodnik zakupowy, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując urządzenie! Przeczytaj, jak wybrać dobrą zmywarkę do swojej kuchni!
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Wytypowane, najlepsze zmywarki wg eksperta z MójRanking.pl
Zastanawiasz się, co odgrywa największą rolę w trakcie wyboru dobrej zmywarki? Aby urządzenie było wydajne, dobrze zmywało, było energooszczędne i nie psuło się, należy dopasować jego właściwości. Dla ułatwienia przygotowaliśmy przewodnik zakupowy, w którym po kolei wskazujemy najistotniejsze parametry. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując najlepszą zmywarkę! Zobacz jaką zmywarkę wybrać, aby zakup był udany! Podpowiadamy!
Jaki rodzaj zmywarki do kuchni wybrać – wolnostojącą czy do zabudowy?
Wybierając zmywarkę do kuchni, zastanów się jaki rodzaj urządzenia chcesz kupić. W sklepach dostępne są:
zmywarki do zabudowy,
zmywarki wolnostojące.
Zmywarka do zabudowy jest przystosowana do zabudowania meblami kuchennymi, czyli okrycia jej zewnętrznej strony blatem, panelami bocznymi oraz panelem frontowym. W ofercie sklepów spotkasz się najczęściej ze zmywarkami do zabudowy 45 cm oraz modelami 60 cm do zabudowy. Ponadto taka zmywarka posiada ukryty panel sterowania, który znajduje się na górnej krawędzi drzwiczek zmywarki.
Z kolei zmywarka wolnostojąca jest to urządzenie, które nie jest przystosowane do zabudowy, ale cały design jest tak wykonany, że wkomponowuje się w stylistykę mebli kuchennych. Ta natomiast posiada panel do ustawiania programów na zewnętrznej stronie drzwiczek — na górnej części frontu. Wybór jednego z rodzajów zmywarki zależy m.in. od Twoich preferencji. Jeśli dbasz o każdy szczegół i chcesz, aby urządzenie nie rzucało się w oczy, wtedy wybieraj nowoczesną zmywarkę do zabudowy. Ponadto sprawdzi się ona również, kiedy w domu są małe dzieci i chcesz w sprytny sposób ukryć panel do zarządzania. W innym przypadku doskonale sprawdzi się zmywarka wolnostojąca. Co więcej, jej zaletą jest to, że masz łatwy dostęp do podłączenia wody i prądu, możesz ją przesunąć, a w razie naprawy w prosty sposób przetransportować.
Szerokość 45 czy 60 cm – jaki rozmiar zmywarki będzie najlepszy?
Kolejną ważną kwestią w trakcie zakupu zmywarki jest jej rozmiar. Im większa zmywarka, tym ma większą pojemność, a to z kolei umożliwia mycie większej ilości naczyń za jednym cyklem. Wśród zmywarek spotkasz się z urządzeniami o szerokości 45 i 60 cm. Wielkość powinna być dostosowana do powierzchni Twojej kuchni, jak również do ilości domowników. W przypadku, gdy Twoja rodzina liczy maksymalnie 3 osoby, to zdecyduj się na zmywarkę 45 cm. Z kolei zmywarka o szerokości 60 cm świetnie sprawdzi się do gospodarstwa domowego, gdzie mieszka więcej niż 4 osoby. Występują również zmywarki 55 cm, gdzie są one dedykowane do montażu na podobnej wysokości jak piekarnik. Modele te, ze względu na okrojoną wysokość, nie są pojemne i sprawdzą się maksymalnie dla 2 osób.
Jak dopasować pojemność?
Pojemność w każdej zmywarce podawana jest na podstawie kompletów naczyń (kpl). Im pojemność jest większa, tym więcej naczyń jest w stanie wymyć urządzenie. Warto dodać, że jeden komplet naczyń stanowi:
1 talerz płaski,
1 talerz głęboki,
1 deserowy,
1 kubek,
1 komplet sztućców, czyli łyżka, łyżeczka, widelec i nóż.
W zależności od rozmiaru zmywarki spotkasz się z zakresem dla tego parametru od 6 do 15 kompletów naczyń. W zmywarkach o szerokości 45cm zazwyczaj mieści się od 8 do 10 kompletów naczyń. Z kolei modele o szerokości 60 cm pomieszczą od 12 do 16 kompletów. Natomiast niestandardowe zmywarki 55 cm umyją maksymalnie 6 kompletów naczyń.
Wielkość zmywarki
Pojemność
Ilość osób
zmywarka 45 cm
od 8 do 10 kpl
od 2 do 3 osób
zmywarka 55 cm*
do 6 kpl
od 1 do 2 osób
zmywarka 60 cm
od 10 do 16 kpl
powyżej 4 osób
*zmywarki 55 cm mają niestandardową wysokość — są niższe niż typowe modele zmywarek 45 i 60 cm.
Jaka klasa energetyczna będzie najlepsza – A, D czy E?
Klasa energetyczna w zmywarce mówi o ilości zużytej energii dla 100 cykli mycia naczyń. Im lepsza klasa energetyczna, tym zmywarka jest bardziej oszczędna, a to ma z kolei wpływ na niższe rachunki za prąd. Parametr ten przedstawiany jest w skali, na której znajdują się litery oraz kolory. Najbardziej wydajne zmywarki określa się literą A oraz kolorem zielonym, z kolei najmniej wydajne urządzenie literką F oraz kolorem czerwonym. Najczęściej spotkasz się ze zmywarkami z klasą w zakresie od A do E. Poleca się wybierać urządzenia z klasą A, B, C i co najwyżej D. Pierwsze trzy litery alfabetu są najbardziej efektywne i pobierają najmniej prądu. Warto również dodać, że urządzenia bliżej najlepszej klasy A są zazwyczaj droższe. Jednak warto pamiętać, że kupując taki produkt, oszczędzasz z każdym miesiącem jego użytkowania.
Dno z Polinoxu czy stalowe – jakie będzie lepsze w zmywarce?
W zmywarkach spotkasz się z dwoma typami dna. W zależności od jego wyboru może zmienić się zakres temperatury, w jakiej są zaprogramowane tryby mycia. Na rynku występują modele, w których wnętrze zmywarki posiada dno plastikowe (Polinox) lub stalowe. Te pierwsze nie są narażone na korozję, jednak ze względu na ryzyko uszkodzenia materiału, programy mycia mają obniżone temperatury. Co z kolei może wpływać na słabą dezynfekcję oraz stopień zabrudzenia naczyń. Natomiast zmywarki z dnem stalowym odporne są na wysoką temperaturę, jednak potrzebują detergentów, które uniemożliwią korozję. Ze względu na większe możliwości i zapewnienie najwyższego stopnia pielęgnacji naczyń najlepiej wybierać zmywarki z dnem stalowym (stal nierdzewną).
Zwróć uwagę na poziom emisji hałasu!
Ważnym parametrem w każdej zmywarce jest poziom emitowanego hałasu w trakcie zmywania naczyń. Niski poziom hałasu świadczy o cichej pracy urządzenia, a to wpływa na zapewnienie komfortu dla domowników. Parametr ten dla polecanych zmywarek na rynku wynosi od 41 do 51 dB. Kupując nową zmywarkę najlepiej wybierać taką, której poziom hałasu wynosi maksymalnie 45 dB.
Jakie funkcje powinna mieć dobra zmywarka?
Wbudowane funkcje w każdej zmywarce usprawniają działanie, umożliwiają dostosowanie programu do rodzaju naczyń czy ułatwiają obsługę urządzenia. Do jednych z przydatnych trybów zaliczamy automatyczne dozowanie detergentu myjącego, dzięki któremu urządzenie dopasowuje zużycie środka czyszczącego do wielkości załadunku oraz programu. Oprócz tego bardzo przydatny jest wbudowany timer, który umożliwia ustawienie startu pracy zmywarki o konkretnej godzinie, np. w trakcie taryfy nocnej, kiedy prąd jest tańszy. Co więcej, kolejnym polecanym trybem jest funkcja połowy załadunku, gdzie urządzenie myje tylko wybrane kosze zmywarki — górny kosz zmywarki, albo dolny. Na dodatek w trakcie włączenia tej funkcji obniża się zużycie wody, prądu oraz wykorzystanie detergentu. W dodatku do innych przydatnych zastosowań zaliczamy:
ekstra suszenie;
dodatkowy system filtrów, które uniemożliwiają przedostawanie się drobinek jedzenia, a tym samym zapchanie odpływu;
wymiennik ciepła, który umożliwia delikatne mycie kieliszków lub porcelany, na dodatek wymiennik umożliwia wykorzystanie podgrzanej wody do kolejnych etapów w trakcie zmywania;
wskaźnik czasu do zakończenia programu;
mocny program myjący z wykorzystaniem dodatkowych dysz, który polecany jest do mycia garnków czy patelni;
uruchamianie z użyciem aplikacji mobilnej;
zabezpieczenie przed dziećmi;
automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu programu;
trzecią szufladę, czyli dodatkowa szuflada na sztućce zlokalizowana w najwyższym punkcie zmywarki.
Ile energii zużywa zmywarka?
Zużycie prądu w zmywarkach podawane jest w kilowatogodzinach. Warto dodać, że przeliczane jest ze 100 cykli prania. Najczęściej zużycie energii w zmywarkach wynosi od 54 do 105 kWh, gdzie najmniej prądu pobierają zmywarki klasy A, z kolei najwięcej urządzenia klasy F. Oczywiście im zużycie jest większe, tym większe koszty za rachunki. W związku z tym najlepiej wybierać urządzenia o tej najniższej wartości w przedziale od 54 do maksymalnie 85 kWh zużycia energii, co przekłada się na zaokrąglony koszt od 42 do 65 zł za 100 cykli prania.
Ile wody pobiera?
Zużycie wody jest obliczane na jeden cykli mycia naczyń w programie Eko i podawane jest w litrach. Parametr ten zależny jest od wielkości urządzenia, zastosowanych technologii, programu i pojemności. Zużycie wody na cykl w zmywarkach wynosi od 6,5 do 13 litrów. Najlepiej wybierać te najniższe przedziały, czyli maksymalnie 9 litrów. Dzięki temu urządzenie będzie wydajne, a zarazem ekologiczne dla środowiska.
Dodatkowe wyposażenie w solidnej zmywarce
W solidnych zmywarkach znajdziesz również dodatkowe wyposażenie. Do jednych z przydatnych akcesoriów można zaliczyć:
wyświetlacz LCD,
dodatkowy kosz na sztućce,
składane podpórki na talerze,
wbudowany pojemnik na detergenty,
dodatkowe filtry.
Ile kosztuje dobra zmywarka do domu?
Cena za zmywarki oscyluje od 1500 do 8500 zł. Kwota, zależna jest od wielkości zmywarki, pojemności, marki, programów zmywania oraz od zastosowanych technologii. Warto również pamiętać, że duże znaczenie w kreowaniu ceny ma klasa energetyczna. Im urządzenie mniej zużywa prądu oraz wody, tym jest droższe. Jednak w perspektywie czasu zmywarki tego typu są bardziej opłacalne, a inwestycja zwraca się po niedługim czasie.
Z jakiej marki najlepiej kupić zmywarkę – Bosch, Whirlpool czy Beko?
Polecane zmywarki są efektywne, a przy tym nie psują się przez lata użytkowania. Z jakiej firmy najlepiej kupić zmywarkę? Do najlepszych marek zaliczamy: