Ranking oczyszczaczy powietrza TOP10 - Maj 2024

Dobry oczyszczacz nie tylko wyczyści powietrze z kurzu, ale również zadba o wyeliminowanie sierści, wirusów, bakterii, smogu, jak również nieprzyjemnych zapachów! Myślisz nad zakupem najlepszego oczyszczacza powietrza, który w zaledwie 1 godzinę dokładnie wyczyści powietrze ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń? Poznaj porównanie naszego eksperta z MójRanking.pl, w którym prezentujemy wady i zalety polecanych urządzeń! Sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza, w którym zestawiamy polecane i sprawdzone modele wg popularności! Na dodatek przeczytaj poradnik, w którym podpowiadamy jaki oczyszczacz powietrza wybrać w 2024 roku!

Ranking oczyszczaczy powietrza na Maj 2024 roku

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Oczyszczacz powietrza AX34R3020WW SAMSUNG (8806090021749) Producent: SAMSUNG Ocena eksperta: 10 / 10Najniższa cena online
2 Xiaomi oczyszczacz powietrza smart air purifier 4 lite # darmowa dostawa na zamówienia powyżej 259zł do 10.05.2022! Producent: Xiaomi Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Trotec Oczyszczacz powietrza tac 750 e + zestaw ochronny do kurzu (4052138010174) Producent: TROTEC Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
4 Dedra Oczyszczacz descon da-p055 + darmowy transport! Producent: DEDRA Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 Jonizator powietrza Iventus 210 Producent: Iventus Ocena eksperta: 9.6 / 10Najniższa cena online
6 aeramax dx55 marki Fellowes Producent: Fellowes Ocena eksperta: 9.5 / 10Najniższa cena online
7 Philips ac0650 (8720389025396) Producent: Philips Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 Grekos sp. z o.o. Jonizator powietrza 1000s 30m (5903816967022) Producent: Grekos sp. z o.o. Ocena eksperta: 9.3 / 10Najniższa cena online
9 Instant AP300B oczyszczacz powietrza z jonizatorem Producent: Instant Ocena eksperta: 9.2 / 10Najniższa cena online
10 RAVEN EOP002 Producent: RAVEN Ocena eksperta: 9.1 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Porównanie MójRanking.pl – najlepsze oczyszczacze powietrza w 2024 roku

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Analizujesz, na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie wyboru oczyszczacza powietrza? Zastanawiasz się jak dopasować urządzenie, tak aby było maksymalnie użyteczne i wydajne? Aby przyśpieszyć Twoje poszukiwania, poniżej przygotowaliśmy artykuł, w którym wskazujemy jak dopasować oczyszczacz do pomieszczenia czy na jaki filtr się zdecydować. Ponadto podpowiadamy, od jakiego producenta nabyć urządzenie! Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując dobry oczyszczacz powietrza do swojego domu!

Maksymalna powierzchnia pomieszczenia w oczyszczaczu

Nabywając oczyszczacz powietrza, najpierw zastanów się, czy szukasz urządzenia tylko do oczyszczania jednego pomieszczenia, czy może jednak kilku. Informacja ta jest potrzebna do dopasowania najważniejszego parametru, którym jest maksymalna powierzchnia pomieszczenia – podawana w metrach kwadratowych. Spotkasz się z oczyszczaczami powietrza, które są przystosowane do pomieszczeń o powierzchni od 6 do 200 m2. W przypadku wyboru zbyt małej maksymalnej powierzchni w oczyszczaczu wystąpi sytuacja, w której urządzenie nie będzie w stanie skutecznie poprawić jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Co z kolei może prowadzić do zbyt dużej eksploatacji narzędzia. W związku z tym najlepiej wybierać oczyszczacz powietrza, który jest idealnie dopasowany do wybranej powierzchni pokoju lub zdecydować się na nieco większy zakres.

Hepa, katalityczny czy węglowy – który filtr w oczyszczaczu powietrza wybrać?

W trakcie zakupu oczyszczacza powietrza spotkasz się z urządzeniami, które mają wbudowane różne rodzaje filtrów. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć filtr:

 • wstępny,
 • Hepa,
 • węglowy,
 • katalityczny,
 • nawilżający.

Zestawiając je wszystkie, najlepszym wyborem będzie oczyszczacz powietrza z filtrem Hepa. Wyłapuje on najdrobniejszy kurz, pył, roztocza, jak również bakterie, po czym zatrzymuje je na swojej powierzchni. Warto dodać, że większość producentów oczyszczaczy stosuje więcej niż jeden filtr. W związku z tym dla ułatwienia Twojego wyboru przygotowaliśmy poniżej krótki opis tych najważniejszych.

Rodzaj filtra w oczyszczaczu powietrzaOpis
wstępnywyłapuje większe drobinki kurzu, okruchy, sierść, większe zanieczyszczenia
Hepaeliminuje bakterie, wirusy, patogeny, pyły PM 2.5 i PM 10 (smog), pyły węglowe
węglowywyłapuje lotne związki organiczne, dym tytoniowy, nieprzyjemny zapach
katalitycznykatalizuje lotne związki organiczne, benzen, neutralizuje bakterie i wirusy
antybakteryjnyeliminuje z powietrza wszelkie drobnoustroje, wyłapuje zanieczyszczenia powietrza

Jaką wydajność powinien mieć dobry oczyszczacz?

Wybierając oczyszczacz do poprawienia jakości powietrza w domu, sprawdź jego wydajność, która podawana jest m3/h. Wydajność w oczyszczaczu wskazuje na ilość powietrza, które jest w stanie wyczyścić urządzenie w przeciągu jednej godziny, ustawiając moc na najwyższą wartość. Warto dodać, że parametr ten nazywany jest również jako CADR, czyli Clean Air Delivery Rate. Im ten współczynnik jest większy, tym urządzenie dostarczy większą ilość czystego powietrza w Twoim domu. Większość oczyszczaczy posiada wydajność na poziomie od 6 do 1400 m3/h. Dzięki czemu te najbardziej wydajne egzemplarze mogą już w kilka minut wyczyścić całe powietrze w pomieszczeniu. Gdzie w ciągu godziny wykonają to nawet kilkukrotnie.

Dobór współczynnika CADR zależy od powierzchni pomieszczenia, jak również poziomu czystości powietrza w Twoim domu. Z reguły przyjmuje się, że im większa wartość tego parametru, tym lepiej. Co z kolei przekłada się na większą częstotliwość oczyszczania powietrza w ciągu 1 godziny. Jednak jak wydajny oczyszczacz powietrza kupić? Przyjmuje się, że na każde 10 m3 danego pomieszczenia przypada około 80 m3/h współczynnika CADR w oczyszczaczu powietrza. W związku z tym w pierwszej kolejności warto obliczyć objętość danego pomieszczenia, mnożąc długość x szerokość x wysokość pokoju. Dla przykładu przyjmijmy, że pokój ma wymiary 3 m długości, 4 m szerokości oraz 2,5 m wysokości. W związku z tym:

V pomieszczenia = 3 x 4 x 2,5

V pomieszczenia = 30 m3

Po czym wartość tą należy podzielić przez 10 m3 i pomnożyć przez 80 m3/h. Czyli

CADR = (30 m3 / 10 m3 ) x 80 m3

CADR = 240 m3

Reasumując, dla pomieszczenia o objętości 30 m3 zaleca się oczyszczacz powietrza, którego wydajność wynosi przynajmniej 240 m3.

Jaka moc urządzenia do oczyszczania powietrza będzie odpowiednia?

Moc oczyszczacza powietrza wskazuje na pracę oraz wydajność urządzenia. Im parametr ten jest większy, tym oczyszczacz będzie pracować z większą efektywnością, co przekłada się na lepszy przepływ powietrza i nie tylko. Spotkasz się z modelami, których wartość mocy wynosi od 10 do 2200 W. Warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem wydajności, przepływu powietrza, jak również wbudowanych funkcji, takich jak nawilżacz powietrza czy jonizator, powinna rosnąć moc oczyszczacza do poprawiania jakości powietrza. Dobór odpowiedniej wartości zależny jest od tego, jakie urządzenie chcesz nabyć, jakie posiada tryby, jak również zależne jest od parametru wydajności.

Nawilżanie, jonizacja a może aplikacja mobilna – jakie funkcje są przydatne w oczyszczaczu?

Istotnym krokiem jest dopasowanie oczyszczacza do poprawiania stanu powietrza do swoich upodobań. W związku z tym warto sprawdzić, co sprzęt oferuje, czyli zobaczyć na funkcje oczyszczacza powietrza. Do jednych z przydatnych zastosowań jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Dzięki temu masz dwa urządzenia w jednym, gdzie oprócz monitorowania jakości powietrza w pomieszczeniu urządzenie kontroluje wilgotność powietrza, tak aby było ono odpowiednie dla każdego domownika. Inną przydatną funkcją jest oczyszczacz z jonizatorem. Dzięki temu urządzenie emituje jony ujemne, które wpływają na lepszą koncentrację i samopoczucie. Ponadto jonizator neutralizuje zanieczyszczenia powietrza, takie jak bakterie, alergeny, wirusy czy grzyby. Innymi przydatnymi zastosowaniami są:

 • kontrola jakości powietrza przez wbudowaną aplikację mobilną,
 • oczyszczenie powietrza poprzez tryb automatyczny,
 • przejrzysty wyświetlacz,
 • kontrola poziomu wilgotności powietrza,
 • czujnik jakości powietrza,
 • kolorowy wskaźnik jakości powietrza,
 • sygnalizacja dźwiękowa mówiąca o konieczności wymiany filtrów,
 • czujnik temperatury,
 • tryb nocny, który wycisza swoje działanie o kilka decybeli, dzięki czemu urządzenie może pełnić funkcję oczyszczacza powietrza do sypialni.

Jaki poziom hałasu będzie właściwy w oczyszczaczu powietrza?

Kupując swój oczyszczacz do filtracji powietrza w domu, koniecznie zobacz jego poziom hałasu. Ten parametr techniczny podawany jest w decybelach i wskazuje, jak głośno oczyszczacz pracuje. Im poziom hałasu jest mniejszy, tym większy komfort dla każdego domownika. Dostępne oczyszczacze na polskim rynku mają poziom hałasu, który wynosi od 15 do 70 dB. W przypadku gdy kupujesz oczyszczacz do poprawienia jakości powietrza, który będziesz stosować tylko w ciągu dnia, wtedy sprawdzi się urządzenie, którego poziom hałasu wynosi maksymalnie 45 dB. Nieco inaczej jest w przypadku urządzenia, które chcesz stosować w trakcie snu. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zaawansowany oczyszczacz, którego poziom hałasu jest mniejszy niż 25 dB.

Dobry oczyszczacz powietrza – ile kosztuje?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, spotkasz się z urządzeniami, których cena jest różna. Kwota zależna jest głównie od marki, przepływu powietrza, wydajności, rodzajów filtrów do oczyszczacza, poziomu hałasu, jak również od dodatkowych funkcji. Najtańsze egzemplarze, czyli te kompaktowe oczyszczacze dedykowane do niewielkich pomieszczeń, kosztują już od 85 zł. Z kolei te profesjonalne oczyszczacze powietrza, które mają wysoki CADR oraz dedykowane są do większych pomieszczeń, mogą kosztować nawet 7000 zł.

Rodzaj oczyszczacza powietrzaPrzedział cenowy
Standardowy oczyszczacz powietrzaod 150 do 5500 zł
Oczyszczacz generujący jonyod 85 do 3000 zł
Oczyszczacz z funkcją nawilżaniaod 550 do 7000 zł

Od jakiego producenta wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Sprawdzone i popularne oczyszczacze to takie, które posiadają dużo pozytywnych opinii innych użytkowników. W trakcie wyboru najlepiej wybierać urządzenia od sprawdzonych producentów, do których zaliczamy oczyszczacze: Xiaomi, Sharp, Samsung, Toshiba, Dyson, Karcher, Electrolux, Hoover, Philips oraz TCL.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

  W trakcie wyboru oczyszczacza powietrza w pierwszej kolejności dobierz urządzenie do powierzchni pokoju, w którym chcesz postawić sprzęt. Oprócz tego sprawdź takie parametry w specyfikacji jak: moc, ilość filtrów i ich rodzaj, markę, współczynnik CADR, jak i poziom emisji hałasu. Na dodatek przeanalizuj jakie tryby posiada urządzenie. Do jednych z przydatnych zastosowań można zaliczyć oczyszczacz powietrza z nawilżaniem lub jonizacją.

 2. Ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza?

  Cena za dobre urządzenie do oczyszczania zabrudzonego powietrza w pomieszczeniu zależy od kilku czynników, m.in. producenta, wydajności oczyszczacza, mocy, rodzaju zastosowanych filtrów, jak również wbudowanych funkcji. Cena za tanie produkty, do których zaliczamy najmniejsze oczyszczacze powietrza, zaczyna się już od 85 zł. Z kolei za te najbardziej rozbudowane technologicznie trzeba przeznaczyć nieco więcej w zakresie od 300 do 15000 zł. Najdroższe egzemplarze mogą kosztować nawet 7000 zł.

 3. Czy oczyszczacz powietrza usuwa wilgoć?

  Oczyszcza powietrza, może usuwać wilgoć, jeśli wyposażony jest w odpowiedni filtr. Oprócz tego oczyszczacze z funkcją jonizacji mogą nieznacznie obniżać wilgoć w pomieszczeniu. Warto jednak dodać, że oczyszczacz nie jest urządzeniem do obniżania wilgoci. Takie działanie wykazuje osuszacz powietrza.

Podsumowanie

 • Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które kontroluje i oczyszcza powietrze w danym pomieszczeniu. Co więcej, oczyszczacz działa wydajnie tylko wtedy, kiedy jest prawidłowo dobrany do pomieszczenia.
 • Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, są: maksymalna powierzchnia pomieszczenia, wydajność, ilość i rodzaj filtrów, moc urządzenia, poziom hałasu, jak również wbudowane funkcje.
 • Oczyszczacze powietrza potrafią nie tylko czyścić zabrudzone powietrze w danym pomieszczeniu. Oprócz tego możesz spotkać się z oczyszczaczem powietrza z nawilżaczem, jak również urządzenie wyposażone w jonizator.
 • Wydajność, inaczej nazywana CADR, wskazuje na ilość oczyszczonego powietrza w ciągu godziny.
 • Przy wyborze warto wybieraj urządzenie z przepływem powietrza na poziomie 80 m3/h, które przypada na każde 10 m3 pomieszczenia.
 • Do polecanych urządzeń można zaliczyć, oczyszczacze Xiaomi Air, Samsung, Hoover, TCL, Electrolux, Dyson, jak również oczyszczacz powietrza firmy Sharp.
 • Cena za urządzenie wynosi od 85 do 7000 zł.
 • Wybrane oczyszczacze mają wbudowane różne technologie np. tryb automatyczny, oczyszczanie powietrza z nawilżaniem, sygnalizację dźwiękową, elektroniczny wyświetlacz z kolorowym wskaźnikiem jakości powietrza.
 • Nadal rozmyślasz nad zakupem oczyszczacza do swojego domu? Zobacz nasz ranking oczyszczaczy powietrza, w którym prezentujemy najlepsze modele! Co więcej, ranking 2024 prezentuje urządzenia w atrakcyjnych cenach na rynku.
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry