Ranking żelazek na Maj 2024

Które żelazko do prasowania będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Odpowiedzi na to pytanie udzieli Ci nasz ranking najlepszych żelazek 2024 – zdecyduj się na jedno z nich, a pokochasz prasowanie ubrań! Doskonałe efekty prasowania zapewnia parowa technologia. Tylko które żelazko wybrać? Zapraszamy do lektury!

Ranking żelazek parowych – polecane żelazka w 2024 roku

Generalnie wyróżnia się kilka rodzajów żelazek, ale w 2024 roku rekomendujemy żelazka parowe, które są znacznie bardziej efektywne od tradycyjnych. Te drugie są zresztą w odwrocie i producenci żelazek coraz rzadziej je proponują.

A jak wygląda sytuacja w przypadku żelazek parowych?

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Azur 8000 Series Żelazko parowe, DST8050/20R1 Producent: Philips Ocena eksperta: 10 / 10Najniższa cena online
2 Braun SI5057RD (8021098002570) Producent: Braun Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Tefal Żelazko FV9845E0 Ultimate Pure, kolor czarny Producent: Tefal Ocena eksperta: 9.8 / 10 Kolor: czarny 
Najniższa cena online
4 Żelazko ELECTROLUX E8SI1-8EGM Producent: Electrolux Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 PerfectCare Compact Żelazko z generatorem pary (8710103951056) Producent: Philips Ocena eksperta: 9.6 / 10Najniższa cena online
6 PerfectCare Compact Plus Żelazko z generatorem pary (8710103893011) Producent: Philips Ocena eksperta: 9.5 / 10Najniższa cena online
7 Silvercrest® żelazko parowe sdbt 2400 a1, z funkcją samoczyszczenia (4055334965408) Producent: SILVERCREST® Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 Żelazko ceramiczne 3000W Adler AD 5032, kolor czarny Producent: Adler Ocena eksperta: 9.3 / 10 Moc: 3000 W
Rodzaj: parowe 
Pojemność zbiornika na wodę: 0.35 l
Najniższa cena online
9 MPM Product ŻELAZKO ST.CER. MZE-04C, s5.876MZE-04 Producent: MPM Product Ocena eksperta: 9.2 / 10 Moc: 2800 W
Rodzaj: parowe 
Długość przewodu: 3 m
Najniższa cena online
10 HYUNDAI żelazko podróżne SI990, SI990 Producent: Hyundai Ocena eksperta: 9.1 / 10 Kolor: różowy 
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najlepsze żelazka Philips, Tefal i in. w 2024 wg mojranking.pl

Rekomendujemy jednocześnie produkty uznanych producentów w branży. Jeżeli poszukujesz nowoczesnego żelazka, które sprawdzi się w praktyce, sięgnij po jeden z modeli z serii Philips Azur, Tefal Ultimate Pure, Electrolux czy Braun. Niezależnie od ostatecznie dokonanego wyboru, kupisz świetne żelazko wytwarzające parę!

Nasz ranking żelazek parowych pozwoli dokonać optymalnego wyboru!

Jak wybrać najlepsze żelazko parowe? Najważniejsze parametry i funkcje

Jaka moc żelazka?

Z reguły im więcej mocy, tym lepiej, ale bierz też pod uwagę kwestię ekonomiczne. Do efektywnego prasowania różnych ubrań i tkanin wystarczy moc 2000 W (watów), a optymalna moc to około 2400 W.

Panuje powszechne przekonanie, że żelazka o mocy przekraczającej 3000 W są już mniej ekonomiczne.

Generowanie i ciśnienie pary

Żelazka parowe mają specjalny pojemnik na wodę, z której generowana jest para wodna. I właśnie w tym wszystkim tkwi sens używania tego typu żelazek – poprzez silne uderzenie pary na ubranie!

Ale nie tylko ubranie! W ten sposób można prasować pionowo np. wiszące firanki czy wiszące (nawet dość wilgotne) pranie. Strumień pary generowany jest poprzez naciśnięcie jednego przycisku!

Jaki poziom wyrzutu pary (uderzenia) i generowania na minutę będzie odpowiedni? Przedział ok. 230-260 g/min (ml/min) będzie w sam raz, natomiast zaleca się generowanie pary na poziomie około 50 g/min. Dobre żelazko parowe powinno być w stanie wytworzyć silny strumień pary, także przy prasowaniu w pionie. Możliwości prasowania są niemal nieograniczone w przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek!

Jaka stopa żelazka?

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to solidniejszych stóp żelazka. Ważne, żeby stopa była odporna na zarysowania i szybko się nagrzewała. Po około 30 sekundach od włączenia żelazko powinno być gotowe do pracy. A nie zapominajmy, że parowe żelazko ma asa w rękawie w postaci właśnie w postaci wyrzutu pary.

Z jakich materiałów tworzone są stopy żelazek? Żelazka z generatorem pary marki Tefal mają opatentowane stopy Durilium AirGlide, Philips SteamGlide, a np. Braun miewa stopy eloksalowe, a Bosch i wielu innych producentów – ceramiczne.

Jaka pojemność zbiornika na wodę?

Generalnie żelazka na parę mają zbiorniki na wodę o pojemności około 300 mililitrów (0,3 l), czasami trochę mniej, czasem zaś nieco więcej. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od ok. 270 do ok. 350 ml. Im większy zbiornik, tym większą ilość pary będzie można uzyskać, co wpływa na czas pracy żelazka bez konieczności podmiany wody.

Rzadko kiedy zainstalowane pojemniki na wodę „dobijają” lub przekraczają 400 ml. Ciągłe zwiększanie zbiorników negatywnie wpływa na wygodę urządzenia, jego mobilność, a także wagę, a przecież lekkie żelazko jest „na cenę złota”. Producenci starają się osiągnąć dwa cele: zachować poręczność i wygodę prasowania przy jednoczesnym zastosowaniu zbiornika na wodę o zadowalającej objętości.

Najlepsi producenci żelazek. Jaka cena zakupu?

Najlepsze nowego żelazka z funkcją parową kosztują kilkaset złotych. Nie musisz jednak decydować się na najdroższe i topowe modele, gdyż nawet i te tańsze – a wciąż tych samych i zaufanych producentów – oferują wszystko to, co potrzeba.

Możemy śmiało polecić liczne modele z serii Philips Azur, Tefal Ultimate Pure, Electrolux oraz Braun. Produkują oni świetnej jakości żelazka, a niektóre z nich znalazły się w naszym autorskim rankingu najlepszych żelazek parowych. Ich cena waha się w granicach około 400-600 złotych. W ich przypadku masz pewność, że raz wydane pieniądze na zakup bardzo dobrego żelazka nie zostaną rzucone w błoto! Będzie to zakup na lata, a w dodatku zyskasz nie tylko efektywne, ale i wygodne prasowanie w pionie i nie tylko.

Gdy raz skorzystasz z parowego żelazka Tefal, marki Philips lub innego uznanego producenta, to nie będziesz chciał wrócić do tradycyjnego!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje żelazko z generatorem pary?

  Ceny bywają różne, ale rekomendowane przez nas parowe żelazka kosztują w granicach od około 400 do około 600 złotych. To wciąż niedrogie żelazka biorąc pod uwagę ich możliwości, a także wysoką jakość wykonania zapewniają przez uznanych producentów, jak Philips, Tefal, Bosch czy Braun. Urządzenia produkcji tych firm są godne zaufania!

 2. Żelazko tradycyjne czy na parę - co lepsze?

  Żelazko na parę ma istotną przewagę nad jego tradycyjnym odpowiednikiem. Chodzi oczywiście o uderzenie pary, która sama w sobie pozwala na prasowanie różnych tkanin, także pionowo i bezdotykowo! Masz wymiętą firankę? Żeby ją uprasować, musisz ją ściągnąć z okna, ale nie w przypadku żelazka z generatorem pary - dzięki niemu możesz prasować w pionie!

 3. Jaka powinna być moc żelazka?

  Jak wybrać żelazko pod względem mocy? To niezbędne w każdym domu urządzenie powinno mieć przynajmniej 2000 W i najlepiej, gdy nie przekracza poziomu 2400 W. Mocniejsze żelazka nie muszą być wcale bardziej efektywne, a mogą za to pobierać znacznie więcej energii elektrycznej.

Podsumowanie

Na to pytanie odpowiada nasz powyższy ranking żelazek do prasowania z parą! Są to jednocześnie dość tanie żelazka, do których jak najbardziej opłaca się nieco dopłacić. Zwłaszcza, jeśli planujesz częste prasowanie (także różnych rodzajów tkanin), to zakup nowoczesnego żelazka na parę będzie jeszcze bardziej opłacalny! Takie żelazko jest w stanie dokonać pionowego wyrzutu pary - nie musisz więc prasować każde ubranie w poziomie. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, a przecież nie od dziś mówi się, że "czas to pieniądz". Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego żelazka?
 • obecność wydajnego generatora pary
 • moc żelazka (najlepiej ok. 2400 W)
 • odpowiedniej wielkości zbiornik na wodę (ok. 300-350 ml)
 • na stopę żelazka (odporna na zarysowania itp.)
 • efektywność wyrzutu pary
 • możliwość prasowania w pionie
 • atrakcyjną cenę
Jacek Bąk
Przeczytaj poradniki:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry