Które żelazko do prasowania będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Odpowiedzi na to pytanie udzieli Ci nasz ranking najlepszych żelazek 2023 – zdecyduj się na jedno z nich, a pokochasz prasowanie ubrań! Doskonałe efekty prasowania zapewnia parowa technologia. Tylko które żelazko wybrać? Zapraszamy do lektury!
- Ranking żelazek parowych – polecane żelazka w 2023 roku
- Najlepsze żelazka Philips, Tefal i in. w 2023 wg mojranking.pl
- Żelazko Tefal Ultimate Pure FV9845
- Żelazko Tefal Ultragliss Plus FV6840
- Żelazko Electrolux E8SI1-8EGM
- Żelazko Braun TexStyle 9 SI9281BK
- Jak wybrać najlepsze żelazko parowe? Najważniejsze parametry i funkcje
- Jaka moc żelazka?
- Generowanie i ciśnienie pary
- Jaka stopa żelazka?
- Jaka pojemność zbiornika na wodę?
- Najlepsi producenci żelazek. Jaka cena zakupu?
Ranking żelazek parowych – polecane żelazka w 2023 roku
Generalnie wyróżnia się kilka rodzajów żelazek, ale w 2023 roku rekomendujemy żelazka parowe, które są znacznie bardziej efektywne od tradycyjnych. Te drugie są zresztą w odwrocie i producenci żelazek coraz rzadziej je proponują.
A jak wygląda sytuacja w przypadku żelazek parowych?
Najlepsze żelazka Philips, Tefal i in. w 2023 wg mojranking.pl
Rekomendujemy jednocześnie produkty uznanych producentów w branży. Jeżeli poszukujesz nowoczesnego żelazka, które sprawdzi się w praktyce, sięgnij po jeden z modeli z serii Philips Azur, Tefal Ultimate Pure, Electrolux czy Braun. Niezależnie od ostatecznie dokonanego wyboru, kupisz świetne żelazko wytwarzające parę!
Nasz ranking żelazek parowych pozwoli dokonać optymalnego wyboru!
Jak wybrać najlepsze żelazko parowe? Najważniejsze parametry i funkcje
Jaka moc żelazka?
Z reguły im więcej mocy, tym lepiej, ale bierz też pod uwagę kwestię ekonomiczne. Do efektywnego prasowania różnych ubrań i tkanin wystarczy moc 2000 W (watów), a optymalna moc to około 2400 W.
Panuje powszechne przekonanie, że żelazka o mocy przekraczającej 3000 W są już mniej ekonomiczne.
Generowanie i ciśnienie pary
Żelazka parowe mają specjalny pojemnik na wodę, z której generowana jest para wodna. I właśnie w tym wszystkim tkwi sens używania tego typu żelazek – poprzez silne uderzenie pary na ubranie!
Ale nie tylko ubranie! W ten sposób można prasować pionowo np. wiszące firanki czy wiszące (nawet dość wilgotne) pranie. Strumień pary generowany jest poprzez naciśnięcie jednego przycisku!
Jaki poziom wyrzutu pary (uderzenia) i generowania na minutę będzie odpowiedni? Przedział ok. 230-260 g/min (ml/min) będzie w sam raz, natomiast zaleca się generowanie pary na poziomie około 50 g/min. Dobre żelazko parowe powinno być w stanie wytworzyć silny strumień pary, także przy prasowaniu w pionie. Możliwości prasowania są niemal nieograniczone w przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek!
Jaka stopa żelazka?
Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to solidniejszych stóp żelazka. Ważne, żeby stopa była odporna na zarysowania i szybko się nagrzewała. Po około 30 sekundach od włączenia żelazko powinno być gotowe do pracy. A nie zapominajmy, że parowe żelazko ma asa w rękawie w postaci właśnie w postaci wyrzutu pary.
Z jakich materiałów tworzone są stopy żelazek? Żelazka z generatorem pary marki Tefal mają opatentowane stopy Durilium AirGlide, Philips SteamGlide, a np. Braun miewa stopy eloksalowe, a Bosch i wielu innych producentów – ceramiczne.
Jaka pojemność zbiornika na wodę?
Generalnie żelazka na parę mają zbiorniki na wodę o pojemności około 300 mililitrów (0,3 l), czasami trochę mniej, czasem zaś nieco więcej. Zazwyczaj mieszczą się w przedziale od ok. 270 do ok. 350 ml. Im większy zbiornik, tym większą ilość pary będzie można uzyskać, co wpływa na czas pracy żelazka bez konieczności podmiany wody.
Rzadko kiedy zainstalowane pojemniki na wodę „dobijają” lub przekraczają 400 ml. Ciągłe zwiększanie zbiorników negatywnie wpływa na wygodę urządzenia, jego mobilność, a także wagę, a przecież lekkie żelazko jest „na cenę złota”. Producenci starają się osiągnąć dwa cele: zachować poręczność i wygodę prasowania przy jednoczesnym zastosowaniu zbiornika na wodę o zadowalającej objętości.
Najlepsi producenci żelazek. Jaka cena zakupu?
Najlepsze nowego żelazka z funkcją parową kosztują kilkaset złotych. Nie musisz jednak decydować się na najdroższe i topowe modele, gdyż nawet i te tańsze – a wciąż tych samych i zaufanych producentów – oferują wszystko to, co potrzeba.
Możemy śmiało polecić liczne modele z serii Philips Azur, Tefal Ultimate Pure, Electrolux oraz Braun. Produkują oni świetnej jakości żelazka, a niektóre z nich znalazły się w naszym autorskim rankingu najlepszych żelazek parowych. Ich cena waha się w granicach około 400-600 złotych. W ich przypadku masz pewność, że raz wydane pieniądze na zakup bardzo dobrego żelazka nie zostaną rzucone w błoto! Będzie to zakup na lata, a w dodatku zyskasz nie tylko efektywne, ale i wygodne prasowanie w pionie i nie tylko.
Gdy raz skorzystasz z parowego żelazka Tefal, marki Philips lub innego uznanego producenta, to nie będziesz chciał wrócić do tradycyjnego!