Jaka kosiarka do wysokiej trawy - Ranking Maj 2024

Zastanawiasz się nad zakupem dobrej kosiarki do wysokiej trawy? Nie wiesz, jak dobrać specyfikację, aby urządzenie było maksymalnie funkcjonalne? W artykule poradnikowym radzimy, jaką kosiarkę do wysokiej trawy wybrać – rotacyjną czy zwykłą, czterosuwową a może dwusuwową? Poznaj ranking kosiarek do wysokiej trawy, w którym zestawiamy najlepsze produkty w konkurencyjnych cenach! Co więcej, podpowiadamy krok po kroku, jaka kosiarka do wysokiej trawy będzie najlepsza!

Ranking najlepszych kosiarek do wysokiej trawy na Maj 2024

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 OLEO-MAC DEB 517 KOSIARKA SPALINOWA ROTACYJNA DO TRAWY ZAROŚLI KRZAKÓW Z NAPĘDEM PREMIUM DEB517 1800737 EWIMAX-OFICJALNY DYSTRYBUTOR - AUTORYZOWANY DEALER OLEO-MAC Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 10 / 10Najniższa cena online
2 HECHT 5056 KOSIARKA SPALINOWA ROTACYJNA BĘBNOWA ŻYŁKOWA DO TRAWY - OFICJALNY DYSTRYBUTOR - AUTORYZOWANY DEALER HECHT EWIMAX Producent: Hecht Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Triunfo dormak ep53h karczownica honda kosiarka spalinowa do wysokiej trawy zarośli krzaków rotacyjna z napędem Producent: TRIUNFO Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Porównanie kosiarek do wysokiej trawy przez MójRanking.pl

Jaką kosiarkę do wysokiej trawy wybrać? Jakie parametry są istotne?

Kompletnie nie wiesz, co oznaczają wybrane parametry w specyfikacji kosiarki do wysokiej trawy? Chcesz prawidłowo dopasować urządzenie, tak aby z jednej strony doskonale kosiło trawę, było mało awaryjne, a przy tym kosztowało jak najmniej? Aby ułatwić Twoją ścieżkę zakupową, poniżej radzimy i wskazujemy najistotniejsze właściwości. Sprawdź, jaką kosiarkę do wysokiej trawy wybrać i kupić!

Jaki rodzaj kosiarki będzie najlepszy do wysokiej trawy?

Poszukując kosiarki do wysokiej trawy, w pierwszej kolejności wybierz jej rodzaj. Spotkasz się z typowymi kosiarkami spalinowymi, kosiarkami spalinowymi rotacyjnymi lub listwowymi. Te pierwsze są to tradycyjne kosiarki spalinowe na czterech kołach często wyposażone w kosz. Z kolei w przypadku kosiarek rotacyjnych, które często nazywane są również kosiarkami bębnowymi, mechanizm działania wygląda nieco inaczej. Posiadają one zazwyczaj 2 koła, silnik podobny jak w standardowej kosiarce spalinowej oraz bęben, który znajduje się na przodzie urządzenia.

Na dodatek występuje również jeszcze jeden rodzaj – kosiarka listwowa. Przypomina ona model bębnowy, jednak mechanizm tnący składa się z dwóch listw, które wykonują ruch posuwisto-zwrotny. Decydując się na zakup kosiarki do wysokiej trawy, lepszym wyborem będzie kosiarka rotacyjna spalinowa lub listwowa. Zapewniają one bez wątpienia lepszą precyzję cięcia, nie wymagają użycia aż takiej siły od użytkownika, a co najważniejsze poradzą one sobie z każdą roślinnością – tą wysoką i grubą.

Rodzaj kosiarki do wysokiej trawyCharakterystyka
TradycyjnaPosiada mechanizm tnący w postaci pojedynczego noża. Dedykowana jest do koszenia trawy o wysokości maksymalnie 15 cm. Wylot może się zatykać podczas koszenia dużej trawy.
RotacyjnaJest ona wykonana na wzór standardowych kosiarek rotacyjnych do ciągnika. Posiada bęben, który ma minimum 4 noże tnące, które umożliwiają cięcie trawy na pokosy. Ten typ kosiarki jest masywniejszy i przystosowany do wysokiej i grubej roślinności.
ListwowaPosiada ona listwę tnącą, która składa się z dwóch elementów, które z kolei wykonują ruch posuwisto-zwrotny. Zazwyczaj ten rodzaj posiada dwa koła oraz napęd.

Jaki silnik w dobrej kosiarce do koszenia wysokiej trawy?

Podczas wyboru kosiarki do wysokiej trawy koniecznie sprawdź silnik, a mianowicie jego pojemność, rodzaj, jak również moc. Poniżej wskazujemy jak dobrać każdy z wymienionych parametrów, tak aby urządzenie było maksymalnie użyteczne! Sprawdź jaki rodzaj, pojemność oraz moc silnika wybrać w spalinowej kosiarce do wysokiej trawy!

Silnik Briggs & Stratton czy Honda – który wybrać w kosiarce do wysokiej trawy?

Do wysokiej trawy najlepiej wybrać narzędzie, które zostało wyposażone w jeden z najlepszych silników na rynku. Do jednych z nich zaliczamy silnik Briggs & Stratton oraz Honda. Jednak, który wybrać, aby kosiarka automatyczna nie tylko precyzyjnie cięła, ale była również trwała? Warto podkreślić, że oba modele są dobre, wytrzymałe i polecane przez większość użytkowników. Jednak mimo wszystko kosiarki wyposażone w silnik Hondy są tymi najsolidniejszymi. Dlaczego? Po pierwsze ich części są łatwiej dostępne. Po drugie są rzadziej serwisowane w porównaniu do egzemplarzy z silnikiem B&S. Oprócz tego w przypadku kosiarek do wysokiej trawy spotkasz się w większości z modelami, które są wyposażone właśnie w silnik Honda.

Jaka moc nominalna silnika w kosiarce spalinowej będzie odpowiednia?

Kolejnym parametrem, który jest bardzo istotny podczas wyboru kosiarki, jest moc nominalna silnika. Jeśli kluczowa jest dla Ciebie wysoka jakość koszenia, to wybieraj silnik o mocy nie mniejszej niż 2,5 kW. Taka wartość umożliwi Ci precyzyjne ścinanie każdego gatunku trawy – tej gęstej, wysokiej, jak i z grubymi łodygami. Warto również dodać, że moc powinna być dopasowana do wielkości powierzchni, którą planujesz pielęgnować. W związku z tym niewielką moc silnika w przedziale od 2 do 2,5 kW wybieraj do przestrzeni o metrażu do 1000 m2. Z kolei do większych działek o powierzchni powyżej 1000 m2 idealnym rozwiązaniem będzie kosiarka do wysokiej trawy o dużej mocy przynajmniej 3 kW.

Jaka pojemność silnika kosiarki?

Ostatnim krokiem do wyboru najlepszego silnika jest dopasowanie jego pojemności. Wraz ze wzrostem tego parametru idzie większe spalanie urządzenia, co z kolei przekłada się na większą moc. Warto również mieć na uwadze, że większa pojemność silnika oddziałuje na większą wagę narzędzia – co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w modelach bez napędu. Najlepiej wybierać spalinową kosiarkę, u której pojemność silnika wynosi przynajmniej 150 m3.

Jak dopasować szerokość roboczą w kosiarce?

Kolejnym krokiem w wyborze dobrej kosiarki do ścinania wysokiej trawy jest dopasowanie szerokości roboczej urządzenia. Większość kosiarek dedykowanych do zarośniętych powierzchni ma szerokość koszenia od 45 do 70 cm. Na dodatek warto mieć na uwadzę, że im większa szerokość ścinania, tym szerszy pas (pokos) będziesz w stanie skosić, a to z kolei ma znaczny wpływ na szybkość wykonywanej pracy. W przypadku gdy planujesz kosić niezbyt duże powierzchnie lub obszary w trudno dostępnych miejscach np. sady, których powierzchnia wynosi do 1000 m2, to wybieraj szerokość koszenia od 45 do 55 cm. Tymczasem jeśli planujesz ścinanie pokaźnych ogródków i działek o powierzchni większej niż 1000 m2, to lepszym wyborem będzie kosiarka, której szerokość ścinania trawnika wynosi od 56 do 70 cm.

Powierzchnia działkiSzerokość koszenia kosiarki do wysokiej trawy
od 500 do 1000 m2od 45 do 55 cm
powyżej 1000 m2od 56 do 70 cm

Jaki zakres regulacji wysokości koszenia?

Zakres regulacji wysokości koszenia umożliwia dopasowanie poziomu pracy ostrzy do wysokości trawy. W przypadku typowych kosiarek z nożami tnącymi oraz koszami do zbierania trawy, które posiadają 4 koła, zakres regulacji ścinania wynosi od 20 do 70 mm. Ponadto posiadają one przynajmniej 6-stopniową, centralną regulację. Natomiast w przypadku kosiarek bębnowych jest nieco inaczej. Regulacja koszenia, również jest centralna i wynosi zazwyczaj 3 stopnie. Ponadto jest w zakresie od 25 do 45 cm. Warto dodać, że w tym przypadku taki zakres jest w zupełności wystarczający – ich mechanizm tnący jest nieco inny, a skoszona trawa układa się na pokosy, a nie wylatuje przez wyrzut boczny lub tylny, tak jak to się ma w tradycyjnych kosiarkach z silnikiem spalinowym.

Kosiarka z napędem czy bez napędu – którą wybrać?

Z pewnością zastanawiasz się, jaka kosiarka spalinowa do wysokiej trawy będzie lepsza – z napędem czy bez napędu? Mając do usunięcia wysoką trawę na działkach lub łąkach, trzeba liczyć się z nierównym terenem, kamieniami lub gałęziami. To wszystko utrudnia poruszanie się narzędzia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup kosiarki posiadającej napęd. Dzięki czemu kosiarka będzie płynnie ścinała roślinność na każdej powierzchni – tej płaskiej, nierównej, jak również wyboistej. Co więcej, napęd w kosiarce zapewnia komfortowe koszenie, co więcej użytkownik nie musi wkładać, aż tak dużego wysiłku.

Jakie funkcje powinna posiadać kosiarka do ścinania wysokiej i grubej trawy?

Decydując się na zakup kosiarki do wysokiej trawy, warto wybierać taki model, który został wyposażony w funkcje, które dodatkowo usprawniają koszenia. Do jednych z nich można zaliczyć np. mulczowanie trawnika, które umożliwia ścinanie trawy na drobne kawałki, która dodatkowo stanowi nawóz. Oprócz tego kosiarka może pełnić funkcję urządzenia do odśnieżania – zwłaszcza modele rotacyjne. Do pozostałych udogodnień kosiarki zaliczamy: bezstopniową regulację prędkości, zakres prędkości od 0 do 10 km/h przy przesuwaniu do przodu, zakres prędkości od 0 do 5 km/h przy jeździe do tyłu, antywibracyjną powłokę uchwytu czy składaną rękojeść, która dodatkowo ułatwi jej transport.

Jak kształtuje się cena w przypadku tego typu kosiarek?

Cena za kosiarki do wysokiej trawy jest różna i zależna od rodzaju urządzenia, zastosowanego silnika, mocy nominalnej, pojemności silnika, konstrukcji, jak również od marki. Kwota waha się od 1700 do 10000 zł. Warto dodać, że cena za typowe kosiarki wynosi od 1700 do 3000 zł. Z kolei za kosiarki rotacyjne cena jest znacznie wyższa i przeważnie wynosi od 2000 do 10000 zł za solidny egzemplarz. Podobnie jest z kosiarkami listwowymi.

Rodzaj kosiarki do wysokiej trawyZakres cenowy
Tradycyjna z wyrzutem tylnym/ bocznymod 1700 do 3000 zł
Kosiarka rotacyjnaod 2000 do 10000 zł
Kosiarka listwowaod 2000 do 10000 zł

Z jakiej firmy wybrać kosiarkę do wysokiego trawnika?

Pamiętaj, że w przypadku zakupu wydajnej kosiarki do wysokiej roślinności, należy poszukać urządzenia, które jest od sprawdzonego producenta. Do jednych z najlepszych marek produkujących kosiarki do wysokiej trawy zaliczamy:

 • Dakr,
 • Vari,
 • Al-ko,
 • NAC,
 • Dedra,
 • Faworyt.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym kosić wysoką trawę?

  Kosiarki rotacyjne są przeznaczone właśnie do koszenia wysokiej roślinności. Występują one w wersji spalinowej i często posiadają bęben wyposażony w 4 noże tnące. Warto dodać, że w tym przypadku trawa układa się na pokosy.

 2. Co lepsze kosiarka rotacyjna czy listwowa?

  Obie kosiarki polecane są do przycinania wysokiej trawy. W tej pierwszej zastosowano bęben z ostrzami, który obracając się ścina trawę. W przypadku kosiarki listwowej posiada ona listwę, która składa się z dwóch części. Tutaj występuje ruch posuwisto-zwrotny. Porównując je obie, lepszym rozwiązaniem będzie model bębnowy. Mechanizm tnący w kosiarce listwowej może ulec uszkodzeniu przy kontakcie np. z kamieniami.

 3. Jak pozbyć się wysokiej trawy?

  Wysoką trawę należy ściąć specjalnie przystosowanym do tego urządzeniem. Do jednych z takich narzędzi zaliczamy: kosiarkę rotacyjną, kosiarkę listwową, kosę spalinową lub traktorek. W przypadku bardzo gęstej i trudnej roślinności najlepiej sprawdzi się kosiarka rotacyjna lub listwowa.

 4. Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę do wysokiej trawy?

  W trakcie zakupu kosiarki do wysokiej roślinności przed zakupem sprawdź specyfikację wybranego modelu. Do jednych z najważniejszych parametrów zaliczamy: rodzaj silnika i jego pojemność, szerokość ścinania, markę urządzenia, konstrukcję, jak również dodatkowe udogodnienia.

Podsumowanie

 • Kosiarki do wysokiej trawy mogą występować w trzech formach – jako kosiarka rotacyjna, listwowa lub typowa na 4 kołach wyposażona w kosz.
 • Oprócz tego do dużej trawy nadają się kosiarki w formie ręcznej kosy spalinowej lub traktorka.
 • Warto dodać, że zarówno kosiarki elektryczne, jak i kosiarki akumulatorowe są zbyt słabe do wysokiej i grubej roślinności.
 • Warto pamiętać, że typowe kosiarki z nożem tnącym oraz pojemnikiem do zbierania trawy szybko się zapychają, a silnik przy wysokiej trawie niepoprawnie działa. Dlatego tego typu urządzenia lepiej sprawdzą się do regularnego koszenia trawnika o wysokości do 15 cm.
 • Idealnym rozwiązaniem do ścinania wysokiej trawy jest użycie kosiarki rotacyjnej, inaczej nazywanej bębnową. Niewątpliwie dużą zaletą tego modelu jest mechanizm tnący w postaci pojedynczego bębna, który umożliwia cięcie trawy na pokosy.
 • Warto pamiętać, że napęd w kosiarce bardzo ułatwia pracę, co dodatkowo wpływa na komfort i szybkość koszenia.
 • Do polecanych marek kosiarek do wysokiej i gęstej trawy zaliczamy: Vari, Dakr, NAC, jak również Dedra.
 • Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup, oscyluje od 1700 do 10000 zł.
Karolina Pisarska
Przeczytaj poradniki:

5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry