Ranking kosiarek spalinowych - Maj 2023

Szukasz dobrej kosiarki spalinowej do swojego ogrodu? Nie wiesz jakie urządzenie do koszenia trawy nada się najlepiej? Sprawdź nasz ranking kosiarek spalinowych! W poniższym artykule znajdziesz porównanie najlepszych kosiarek w 2023 roku. Zobacz nasz poradnik zakupowy przygotowany przez naszego eksperta, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając porządną kosiarkę spalinową.

Porównanie najlepszych kosiarek — ranking kosiarek spalinowych Maj 2023

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Einhell Kosiarka spalinowa gc-pm 56 s hw Producent: Einhell Ocena eksperta: 10 / 10 Powierzchnia trawnika: 2200 m2
Najniższa cena online
2 kosiarka spalinowa, 50 l, gc-pm 46 s marki Einhell Producent: Einhell Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Einhell Kosiarka spalinowa 70 L GC-PM 46/2 S HW-E Producent: Einhell Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
4 Nax 2000s marki Nac Producent: NAC Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 Einhell kosiarka spalinowa ge-pm 48 s hw b&s (4006825608991) Producent: Einhell Ocena eksperta: 9.6 / 10Najniższa cena online
6 Faworyt Kosiarka żyłkowa nk350d Producent: FAWORYT Ocena eksperta: 9.5 / 10Najniższa cena online
7 Gardenx Kosiarka spalinowa 2.65kw 173cm3 tb53s11 (5901694463445) Producent: Gardenx Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 Nac Kosiarka spalinowa ls56-196l-jr2 loncin z napędem (5902490742406) Producent: NAC Ocena eksperta: 9.3 / 10Najniższa cena online
9 kosiarka spalinowa - 3.3 kw / 173 cm³ - szerokość koszenia 457 mm ht-lm-46m - 3 lata gwarancji marki Hillvert Producent: hillvert Ocena eksperta: 9.2 / 10Najniższa cena online
10 NAC LP40-79-PL-SB (5902490741652) Producent: NAC Ocena eksperta: 9.1 / 10 Szerokość koszenia: 42 cm
Pojemność kosza: 40 l
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Ranking kosiarek spalinowych wg MójRanking.pl

Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup solidnej kosiarki, kluczową rolę odgrywa zapoznanie się z jej specyfikacją, a następnie dobranie najlepszego modelu do konkretnego ogrodu. W związku z tym poniżej przygotowaliśmy poradnik, w którym wskazujemy jak wybrać dobrą kosiarkę. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą spalinową kosiarkę do swojego ogrodu!

Jaki silnik do kosiarki spalinowej będzie najlepszy?

Wybierając kosiarkę spalinową do koszenia, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego silnika, mianowicie na jego markę. Na rynku znajdziesz wiele modeli, do wyboru masz m.in. kosiarki do trawy z silnikiem:

 • Honda,
 • Briggs&Stratton,
 • Rato,
 • Yamaha,
 • Graphite,
 • Loncin,
 • Fieldmann.

Jednak z jakim silnikiem kupić kosiarkę spalinową? Bez wątpienia najlepszymi kosiarkami są te z silnikiem Honda albo Briggs&Stratton. Cechują się one najdłuższą żywotnością oraz rzadko się psują. Ponadto części ze wspomnianych marek są łatwo dostępne, dzięki czemu serwis w przypadku zepsucia nie jest kosztowny.

Jaka moc silnika do kosiarki spalinowej?

Moc silnika w kosiarce spalinowej musi być dopasowana do częstotliwości użytkowania oraz do powierzchni ogrodu. Innymi słowy, im większa powierzchnia ogrodu, tym moc powinna być większa. Warto dodać, że moc nominalna urządzenia podawana jest w kilowatach (kW) lub koniach mechanicznych (KM). Do niedużych ogrodów o powierzchni do 800 m2 wystarczy kosiarka o mocy od 1,5 do 2,5 kW. W przypadku nieco większych ogrodów, których powierzchnia sięga od 1000 m2 do 2000 m2 polecamy wybierać modele od 3 do 4,5 kW. Z kolei do bardzo dużych obszarów, większych niż 2000 m2, najlepiej wybierać kosiarkę spalinową o mocy powyżej 5 kW.

Powierzchnia ogroduMoc kosiarki spalinowej
do 800 m2od 1,5 do 2,5 kW
od 1000 do 2000 m2od 3 do 4,5 kW
powyżej 2000 m2powyżej 5 kW

Jaka pojemność silnika w kosiarce spalinowej?

Pojemność informuje m.in. o wielkości silnika. Podawana jest ona w metrach sześciennych (cm3). Zazwyczaj spotkasz się z modelami kosiarek spalinowych, których wartość ta oscyluje pomiędzy 80 a 230 cm3. Ponadto im pojemność silnika jest większa, tym urządzenie jest w stanie wytworzyć więcej momentu obrotowego, a to z kolei ma wpływ na jakość koszenia.

silnik czterosuwowy w kosiarce spalinowej

Jak dobrać szerokość kosiarki do Twojego ogrodu?

W przypadku kosiarek liczy się również szerokość kosiarki, która powinna być dopasowana do powierzchni ogrodu. Warto podkreślić, że im większa szerokość urządzenia, tym tnie ono szerszy pas trawy, co z kolei wpływa na krótszy czas wykonywanej pracy, a to ma znaczenie w przypadku koszenia dużych powierzchni. Obecnie na rynku spotkasz się z modelami od 30 cm do 56 cm. Występują również szersze egzemplarze powyżej 55 cm, jednak są to zazwyczaj rodzaje kosiarek spalinowych rotacyjnych, których używa się do bardzo dużych działek, na których występuje charakterystyczna, gruba i wysoka trawa.

Prawidłowy dobór szerokości koszenia ułatwi wykonywanie pracy, dlatego w niedużych ogródkach o metrażu do 500 m2 stosuj modele o szerokości od 30 do 40 cm. Z kolei do większych obszarów powyżej 500 m2 lepiej wybierać kosiarki, których szerokość wynosi od 40 do 60 cm.

Powierzchnia ogroduSzerokość kosiarki
do 500 m2od 30 do 40 cm
powyżej 500 m2od 40 do 60 cm

Jaki powinien być poziom hałasu w kosiarce?

Poziom hałasu to parametr, który dostosowujemy do własnych preferencji. Na tę właściwość warto zwrócić uwagę, kiedy:

 • mieszkasz w mieście,
 • mieszkasz w otoczeniu sąsiadów,
 • nie lubisz zbyt dużego hałasu.

Poziom hałasu w kosiarce powinien wynosić taką wartość, aby urządzenie umożliwiało wygodną pracę bez konieczności stosowania specjalnego sprzętu wygłuszającego. Co więcej, najlepiej, gdy poziom nie będzie przekraczał maksymalnego dopuszczalnego natężenia dźwięku. W związku z tym warto postawić na wybór kosiarki spalinowej, której poziom hałasu wynosi od 85 dB do 96 dB. Oczywiście należy mieć na uwadzę, że parametr ten zależy od zastosowanych podzespołów w kosiarce, m.in. od silnika — im jego moc jest większa, tym dźwięk będzie bardziej donośny. Dlatego, jeśli posiadasz duży ogród, do którego najlepiej sprawdzi się kosiarka z silnikiem o dużej mocy, wtedy koniecznie zastosuj wygłuszające nauszniki — to rozwiązanie gwarantuje pełny komfort w trakcie koszenia.

Jaka regulacja wysokości w spalinowej kosiarce?

Regulacja wysokości koszenia w kosiarce powinna być dostosowana do rodzaju trawy, jaką posiadasz w ogrodzie oraz do efektu, który chcesz uzyskać. Zazwyczaj spotkasz się z zakresem wysokości koszenia od 20 mm do 75 mm. Oprócz tego bardzo ważny jest rodzaj regulowania. W ofercie sklepów znajdziesz szeroki wybór kosiarek z możliwością regulacji wysokości w trzech wariantach:

 • indywidualnej,
 • osiowej,
 • centralnej.

Polecamy wybierać modele z regulacją osiową lub centralną. Najwygodniejsza jest ta ostatnia, w której za pomocą jednej dźwigni zmienisz położenie wszystkich kół. Z kolei osiowa charakteryzuje się niezależnym dostosowaniem wysokości przedniej osi od tylnej.

centralna regulacja koszenia w spalinowej kosiarce

Dodatkowe funkcje dobrej kosiarki spalinowej

W trakcie wyboru kosiarki warto również zwrócić uwagę na dodatki oraz pozostałe funkcje. Jedną z nich jest napęd na tylne koła w kosiarce, który wpływa na wygodę w trakcie koszenia, zwłaszcza podczas pchania tych dużych i ciężkich egzemplarzy. Kosiarka z napędem z pewnością ułatwia manewrowanie i przyczynia się do szybszego wykonania pracy. Oprócz tego polecaną funkcją jest system mycia obudowy kosiarki, który zapewnia szybkie czyszczenie sprzętu. Co więcej, warto wybierać urządzenie z wyrzutem tylnym i bocznym. Ten ostatni polecany jest dla osób, które planują kosić trawę bez kosza.

Oprócz powyższych warto wybierać model z:

 • ergonomicznym uchwytem,
 • stalową obudową,
 • funkcją mulczowania trawnika,
 • z łożyskami, które sprawiają, że sprzęt jest zwrotny i dobrze się go prowadzi.

Istotnym parametrem jest również pojemność kosza oraz materiał, z jakiego został wyprodukowany. Możesz spotkać się z pojemnikiem plastikowym lub wykonanym z tkaniny. Polecamy wybierać ten drugi — wypełnia się on maksymalnie trawą oraz jest dużo lżejszy, co ma znaczenie w trakcie przenoszenia mokrej trawy.

wyrzut boczny, ergonomiczny uchwyt z napędem, ogumowane koła w kosiarce spalinowe

Ile kosztuje dobra kosiarka spalinowa?

Cena, jaką należy przeznaczyć na kupno solidnej kosiarki, zależna jest od kilku właściwości, m.in. mocy i rodzaju silnika, marki, wielkości urządzenia, jak również od dodatkowych funkcji. Kwota zaczyna się już od 650 zł, a może sięgać 12000 zł. Warto podkreślić, że droższe modele są trwalsze i przystosowane do bardzo trudnych warunków, np. koszenia grubego źdźbła trawy.

Moc nominalna kosiarki spalinowejCena
od 1,5 do 2,5 kWod 750 do 2300 zł
od 3 do 4,5 kWod 1500 do 10000 zł
powyżej 5 kWod 1400 do 13000 zł

Jakiej marki kosiarkę spalinową wybrać?

Do jednych z najlepszych kosiarek spalinowych dostępnych na rynku zaliczamy modele:

 • Husqvarna,
 • Stiga,
 • Yamaha,
 • NAC,
 • Fieldmann.

kosiarka spalinowa producenta Husqvarna

Warto dodać, że wysokiej jakości kosiarka spalinowa posiada wydajny silnik. Dlatego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę właśnie na ten podzespół, ponieważ to on odgrywa najważniejszą rolę w trakcie koszenia trawnika.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jakiej firmy kupić kosiarkę spalinową?

  Decydując się na spalinową kosiarkę, warto wybierać z takich marek jak: Husqvarna, NAC, kosiarka Makita, Stiga, jak również Fieldmann. Co więcej, wysokiej jakości kosiarka spalinowa to taka, która posiada dobrze skonstruowany silnik, dlatego kupuj kosiarkę spalinową z silnikiem np. Hondy czy Briggs&Stratton.

 2. Jaka kosiarka spalinowa do nierównego terenu?

  Do nierównych terenów poleca się kosiarkę spalinową z napędem. System ten zapewnia samoistne poruszanie się kosiarki, a to pozwala skutecznie skosić trawnik na stromych podjazdach i zboczach. Warto podkreślić, że napęd odciąża użytkownika, który dzięki tej funkcji nie musi wkładać tyle wysiłku, jak to się ma w przypadku kosiarki bez napędu.

 3. Jaką moc powinna mieć kosiarka spalinowa?

  Moc kosiarki powinna być dopasowana do wielkości obszaru, który planujesz kosić. Do małych ogródków o powierzchni do 800 m2 poleca się urządzenia o mocy od 1,5 do 2,5 kW. Z kolei do średniej wielkości działek o powierzchni do 2000 m2 lepiej zakupić modele o mocy od 3,5 do 4,5 kW. Natomiast do dużych ogrodów, których obszar sięga powyżej 2000 m2 polecamy zakupić sprzęt o mocy powyżej 5 kW.

Podsumowanie

 • W trakcie zakupu kosiarki warto zwrócić uwagę m.in. na: moc i markę silnika, pojemność silnika, szerokość koszenia, regulację wysokości, producenta oraz pojemność zbiornika na ściętą roślinność.
 • W przypadku wątpliwości polecamy porównać zalety i wady wybranych modeli w rankingu najlepszych kosiarek spalinowych, który dostępny jest na naszej stronie.
 • Pamiętaj, aby kosiarka posiadała wysokiej jakości silnik. Polecanymi producentami tego podzespołu są m.in. Honda, jak również B&S.
 • W porównaniu do kosiarek elektrycznych modele spalinowe są trwalsze i bardziej wytrzymałe. Ponadto są wygodniejsze w obsłudze i bardziej precyzyjne.
 • Robocza szerokość powinna być dopasowana do wielkości ogródka. Wąskie kosiarki o szerokości od 30 do 40 cm doskonale sprawdzą się do niedużych działek. Z kolei te większe powyżej 45 cm polecane są do większych przestrzeni.
 • W trakcie zakupu warto wybierać modele kosiarki z dodatkowymi akcesoriami i funkcjami, takimi jak: mulczowanie trawnika, regulacja wysokości ścinania, pojemny zbiornik do opróżniania skoszonej trawy czy koła, które umożliwiają sprawne manewrowanie.
Karolina Pisarska
5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
logo
2023 MojRanking.pl | All rights reserved
Do góry