Jaka spawarka do domu? Ranking Maj 2024

Chcesz kupić dobrą spawarkę do domu, jednak nie wiesz, na jaki model się skusić? Rozmyślasz jakie urządzenie kupić – spawarkę transformatorową czy inwertorową? Z techniką spawania MMA, TIG czy MIG/MAG? Sprawdź poniżej, jaką spawarkę do domu wybrać? W poradniku razem z ekspertem podpowiadamy jak dopasować najważniejsze parametry techniczne, takie jak maksymalny prąd spawania czy cykl pracy spawarki. Objaśniamy, która technika będzie najlepsza! Poznaj nasz najnowszy ranking spawarek do domu na Maj 2024 roku! W porównaniu znajdziesz wybrane, najlepsze modele urządzeń, których wady i zalety prezentuje nasz ekspert z MójRanking.pl!

Ranking spawarek do domu na Maj 2024 – sprawdź i wybierz urządzenie!

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Volt polska Spawarka inwertorowa mma 250 smart Producent: Volt polska Ocena eksperta: 10 / 10Najniższa cena online
2 spawarka mig/mag - 160 a - cykl pracy 60% - tig liftarc - mma magitex 160 marki Stamos germany Producent: Stamos Germany Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Spawarka Migomat Magnum MIG 222 Dual Puls Synergia - zestaw: Wyposażenie - pakiety - Standardowe - U MI 222 DP (5905323100282) Producent: Magnum Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
4 Costway Spawarka inwertorowa migomat mig mag 120a zestaw Producent: Costway Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 Spawarka Migomat Mig Mag Mma Tig Lift 210 Synergia Ocena eksperta: 9.6 / 10Najniższa cena online
6 Weldman Spawarka magic mig 250 mma - zestaw: wyposażenie - pakiety - standardowe - 103 114 Producent: Weldman Ocena eksperta: 9.5 / 10Najniższa cena online
7 Spawarka Inwerterowa Inwertorowa Migomat Mig Mag Mma Flux Tig 250A Synergy Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 spawarka inwertorowa mma 300 pro volt polska (5904100450411) Producent: Volt polska Ocena eksperta: 9.3 / 10Najniższa cena online
9 Spawarka Migomat ESAB Rustler EM 350C PRO Synergic - zestaw: Wyposażenie - pakiety - Pakiet akcesoriów 4 - 0448350882_pakiet4, 0448350882_pakiet4 Producent: ESAB Ocena eksperta: 9.2 / 10Najniższa cena online
10 Spawarka inwertorowa Magnum Snake 230 Profi - zestaw: Wyposażenie - pakiety - Standardowe - U I SNA 230 PRO Producent: Magnum Ocena eksperta: 9.1 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Wytypowane, najlepsze spawarki do warsztatu wg MójRanking.pl

Jaką spawarkę do domu kupić?

W trakcie zakupu najlepszej spawarki do domowego warsztatu warto wcześniej dopasować najważniejsze atrybuty urządzenia, tak aby inwestycja była maksymalnie opłacalna. Zachodzisz w głowę, jaką spawarkę do domu kupić? W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Zobacz, jaką spawarkę wybrać – inwertorową czy transformatorową? Zasilaną pod napięciem 230 V czy 400 V? Model obsługujący technikę MIG MAG, TIG czy MMA? Podpowiadamy w poradniku!

Spawarka transformatorowa czy inwertorowa – jaką wybrać?

Dokonując zakupu, spotkasz się najczęściej z dwoma rodzajami spawarek dostępnych na rynku:

 • spawarką transformatorową,
 • spawarką inwertorową.

Zobacz poniżej, czym różnią się te modele spawarek! Sprawdź, która spawarka będzie lepsza do warsztatu domowego!

Spawarki transformatorowe

Spawarki transformatorowe do użytku domowego są to prostej budowy urządzenia, które doskonale sprawdzą się dla osób początkujących. Warto dodać, że dzięki nieskomplikowanej konstrukcji są one tańsze w naprawie w trakcie usterki. Poza tym wykazują się one większą odpornością – mogą być wykorzystywane w niesprzyjających warunkach, np. duże zapylenie, wysokie temperatury czy wysoki poziom wilgotności powietrza. Mają one również swoje minusy. Pobierają znacznie więcej prądu niż modele inwertorowe, poza tym są one dużo większe i cięższe, a tym samym mniej mobilne. Na dodatek ich sprawność jest dużo mniejsza i wynosi zazwyczaj 25%.

Spawarki inwertorowe

Z kolei spawarki inwertorowe są to urządzenia najczęściej zasilane pod napięciem jednofazowym. Na dodatek są dużo mniejsze i lżejsze, dzięki czemu można przenosić je w każde miejsce. Warto również wspomnieć, że inwertorowa spawarka to sprzęt, który pobiera znacznie mniej energii elektrycznej, dzięki czemu wydajność sprzętu jest znacznie większa, a koszty rachunków za prąd mniejsze. Poza tym charakteryzują się wysoką jakością spawu.

Jednak jaką spawarkę kupić do domu? Wybór konkretnego urządzenia spawalniczego zależny jest od kilku czynników, m.in. od umiejętności spawacza, materiału spawanego oraz mobilności. W sytuacji, gdy poszukujesz taniego urządzenia dla amatora, wtedy najlepiej wybierać transformatorową spawarkę. Z kolei, jeśli zależy Ci na mobilnym urządzeniu, łączeniu wielu metod spawania, jak również wysokiej jakości spawie, wtedy lepszym wyborem będzie spawarka inwertorowa. Dodatkowo zakup spawarki inwertorowej polecany jest zwłaszcza dla osób, które planują spawać m.in. taki metal, jak aluminium.

Napięcie 230 czy 400 V – jakie będzie najlepsze w spawarce do domu?

Wśród spawarek przydomowych masz do wyboru urządzenia jednofazowe oraz trójfazowe. Spawarki jednofazowe zasilane są pod napięciem 230 V, czyli do typowego gniazda zasilania, które występuje w każdym domu. Natomiast spawarki trójfazowe wykorzystują do prawidłowego działania tzw. siłę, czyli gniazdo pod napięciem 400 V. Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na zakup spawarki do domu zasilanej pod napięciem 230 V. Dlaczego? Dzięki temu sama obsługa i działanie urządzenia jest znacznie prostsze i wygodniejsze dla użytkownika.

Jaka wartość prądu spawania będzie odpowiednia?

Maksymalny prąd spawania jest to amperaż spawarki, który wskazuje na moc spawania. Warto dodać, że parametr ten podawany jest w amperach. Wskazuje on na maksymalne natężenie prądu, jakie jest w stanie wytworzyć spawarka. Decydując się na spawarkę do użytku przydomowego, masz do wyboru modele, dla których prąd spawania wynosi od 140 do 200 A. Jednak jaką spawarkę wybrać do domu? Najlepiej zdecydować się na urządzenie z maksymalnym zakresem tego parametru, czyli 200 A, które dodatkowo zostało wyposażone w regulację tego parametru. Dzięki temu w prosty i wygodny sposób dopasuje moc urządzenia do typu spawanego materiału, rodzaju elektrody, jak również do grubości spawanego materiału.

MIG/MAG, TIG czy MMA – na jaką technikę spawania się zdecydować?

Przed wyborem spawarki należy zwrócić uwagę, jaką technikę spawania obsługuje wybrane urządzenie. Do dyspozycji masz spawarki MMA, TIG, MIG MAG. Aby nieco ułatwić Twój wybór, poniżej w skrócie opisujemy każdą z wymienionych technik. Przeczytaj, czym jest metoda MMA, TIG, a czym z kolei spawanie MIG/MAG!

Spawarka MMA

Metoda spawania MMA sprawdzi się do użytku amatorskiego, jak również profesjonalnego. Warto wspomnieć, że nazywana jest ona również jako ręczne spawanie łukiem elektrycznym. W tej technice wykorzystuje się elektrody otulone (pokryte otuliną topnika). Mianowicie elektroda, która znajduje się w uchwycie stanowi również źródło gazu osłonowego. Warto mieć, na uwadzę, że w porównaniu do innych technik, spawanie metodą MMA powoduje ciągłe skracanie się elektrody, dzięki czemu należy nieustannie zbliżać ją do jeziorka spawalniczego. Warto dodać, że jest to uniwersalna metoda, najczęściej stosowana przez spawaczy.

Spawarka TIG

Spawarki TIG wykorzystują do procesu spawania pręty, czyli elektrody nietopliwe, wolframowe. W trakcie spawania metodą TIG należy wykorzystać dodatkowo butlę, która stanowi osłonę gazów obojętnych, które to zabezpieczają łuk spawalniczy przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Co więcej, do tej metody wykorzystuje się specjalny uchwyt TIG, w którym mocuje się elektrodę. Mimo że do pełnego opanowania tej techniki potrzeba nieco więcej czasu, to jest ona niezwykle czysta, a tym samym dokładna. Efekt? Daje wysokiej jakości spoinę.

Spawarka MIG MAG

Ostatnia technika wykonywana jest z wykorzystaniem migomatu. W tej metodzie stosuje się najczęściej drut spawalniczy w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych. Mianowicie technika MIG wykorzystuje elektrodę topliwą w osłonie gazów obojętnych, z kolei metoda MAG to spawanie z wykorzystaniem elektrody topliwej w osłonie gazów aktywnych. W obu rozwiązaniach łuk spawalniczy powstaje na wskutek impulsu elektrycznego. Po czym wspomniany łuk przyczynia się do stapiania drutu (elektrody) oraz spawanego materiału, w wyniku czego powstaje spoina.

Zwróć uwagę na cykl pracy spawarki!

Kolejnym ważnym parametrem jest cykl pracy, często określany jako sprawność spawarki. Właściwość ta podawana jest najczęściej w procentach. Wskazuje ona, w jakim stopniu wybrany model spawarki jest wydajny. Jest to informacja o stosunku ciągłej pracy urządzenia do czasu, jaki należy przeznaczyć na chłodzenie spawarki w ciągu 10 minut. Mianowicie spawarka ze sprawnością spawania na poziomie 30% oznacza, że czas ciągłego spawania dla tego modelu wynosi 3 minuty, po czym należy wykonać przerwę, która powinna trwać nie mniej niż 7 minut.

Pamiętaj również, że sprawność spawarki różni się od rodzaju urządzenia, zastosowanego wentylatora, metody spawania, jak również od wartości prądu spawania. W związku z tym wartość tą należy dopasować do własnych preferencji. Oczywiście im dłuższy cykl pracy spawarki, tym dłuższy czas pracy urządzenia co przekłada się na szybciej wykonane zadanie.

Na jakie funkcje oraz wyposażenie się skusić?

W ostatnim kroku zobacz na wbudowane funkcje oraz wyposażenie spawarki. Wszystkie najistotniejsze zastosowania w dobrej spawarce do domu opisujemy poniżej w tabeli.

Funkcje i udogodnienia spawarkiOpis
Arc Forceodpowiada za jednostajne jarzenie się łuku, reguluje prąd zwarcia
Anti Stickzapobiega przywieraniu powierzchni elektrody
Hot Startzwiększa moc prądu w trakcie zajarzania łuku spawalniczego, dzięki czemu ułatwia zapłon elektrody
kółkaumożliwiają łatwy transport urządzenia, zwłaszcza w przypadku spawarki transformatorowej
przewód elektrodowyprzewód wraz z uchwytem, do którego mocuje się elektrodę
przewód masowyzapewnia prawidłowy przepływ prądu przez materiał, który jest spawany
regulacja mocy spawaniamożliwość ustawienia mocy spawarki do wybranego materiału (inną wartość prądu spawania użyjesz do stali nierdzewnej, a inną do aluminium czy metalowych prętów)
tranzystor IGBTtranzystor bipolarny z bramką izolowaną
synergiajest to tryb, który automatycznie dopasowuje parametry spawania do rodzaju materiału; ta funkcja polecana jest szczególnie w przypadku spawania pulsacyjnego

Ile kosztuje dobra spawarka do domowego użytku?

Cena za spawarki do domu zaczyna się już od 180 zł. Najdroższe urządzenia mogą kosztować nawet ponad 25000 zł. Warto wspomnieć, że na kreowanie się ceny znaczny wpływ ma marka, rodzaj urządzenia, metoda spawania, jak również najważniejsze parametry, takie jak maksymalny prąd spawania, pobór mocy czy napięcie zasilania.

Najlepsi producenci dostępni na rynku – jaką spawarkę wybrać?

Do jednych z najbardziej polecanych spawarek do domu można zaliczyć produkty marki Magnum. Jednym z topowych modeli jest Magnum MIG 220 z synergią – jest to urządzenie 3w1. Mianowicie możesz ten sprzęt wykorzystać do spawania metodą MIG, TIG oraz MIG/MAG. Poza tym posiada opcję spawania synergicznego. Do innych polecanych producentów, którzy oferują dobre spawarki do użytku domowego, zaliczamy m.in. Dedra, Weldman oraz Spartus.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaką spawarkę wybrać na początek?

  Jeśli jesteś osobą początkującą, to dobrym wyborem będzie zakup spawarki transformatorowej. Są one dużo prostsze w obsłudze i rzadziej się psują. Ich minusem jest waga oraz rozmiar. Poza tym często zasilane są pod napięciem 400 V. 

 2. Na co zwrócić uwagę wybierając spawarkę do domu?

  W trakcie wyboru spawarki koniecznie zwróć uwagę na rodzaj urządzenia. Masz do wyboru spawarki inwertorowe lub transformatorowe. Oprócz tego ważnymi atrybutami są maksymalny prąd spawania, napięcie zasilania, metoda spawania, jak również wszystkie technologie  i akcesoria w zestawie. Na dodatek zwróć uwagę na markę urządzenia. Polecamy przed zakupem sprawdzić zweryfikowane opinie o wybranym modelu.

 3. Migomat, MMA, czy TIG – jaki typ spawarki będzie najlepszy do domu?

  Każda z metod spawania różni się elektrodą oraz rodzajem gazu osłonowego, które wykorzystuje się w trakcie spawania. Porównując wszystkie rozwiązania, najwygodniejszym, a tym samym najbardziej polecanym do użytku domowego jest spawarka MMA. Dlaczego? Wykorzystuje ona elektrody otulone topliwe, które to nie potrzebują dodatkowo butli. Gaz obojętny, który stanowi osłonę dla jeziorka spawalniczego, jest wytwarzany wraz ze spalaniem się elektrody.

Podsumowanie

 • Wybierając spawarkę do domu dla początkującego, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na najważniejsze parametry w specyfikacji. Mianowicie zobacz na wartość mocy spawarki, napięcie zasilania, rodzaj urządzenia, obsługiwane metody, jak również na wyposażenie oraz dodatkowe funkcje.
 • Do dyspozycji masz spawarki inwertorowe oraz transformatorowe.
 • Można wyróżnić różne techniki spawania. Spotkasz się ze spawarkami MIG MAG, TIG oraz MMA.
 • Najlepiej zdecydować się na domową spawarkę o mocy do 200 A, która wyposażona została w regulację.
 • Półautomat spawalniczy jest to spawarka obsługująca metody MIG/MAG. Migomat do domu świetnie sprawdzi się jako spawarka dla amatora, jak również dla profesjonalisty.
 • Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup spawarki, wynosi od 180 do 25000 zł.
 • Do techniki MIG/MAG stosuje się elektrodę topliwą (drut).
 • Do polecanych firm, które oferują wysokiej jakości spawarki, zaliczamy spawarki Magnum, Weldman, Dedra oraz Spartus.
 • W zależności od wybranej metody różni się rodzaj elektrody oraz rodzaj gazu osłonowego.
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry