Chcesz kupić dobrą spawarkę do domu, jednak nie wiesz, na jaki model się skusić? Rozmyślasz jakie urządzenie kupić – spawarkę transformatorową czy inwertorową? Z techniką spawania MMA, TIG czy MIG/MAG? Sprawdź poniżej, jaką spawarkę do domu wybrać? W poradniku razem z ekspertem podpowiadamy jak dopasować najważniejsze parametry techniczne, takie jak maksymalny prąd spawania czy cykl pracy spawarki. Objaśniamy, która technika będzie najlepsza! Poznaj nasz najnowszy ranking spawarek do domu na Sierpień 2024 roku! W porównaniu znajdziesz wybrane, najlepsze modele urządzeń, których wady i zalety prezentuje nasz ekspert z MójRanking.pl!
- Ranking spawarek do domu na Sierpień 2024 – sprawdź i wybierz urządzenie!
- Wytypowane, najlepsze spawarki do warsztatu wg MójRanking.pl
- Spawarka HECHT 1828
- Spawarka DAEWOO DW 195
- Jaką spawarkę do domu kupić?
- Spawarka transformatorowa czy inwertorowa – jaką wybrać?
- Spawarki transformatorowe
- Spawarki inwertorowe
- Napięcie 230 czy 400 V – jakie będzie najlepsze w spawarce do domu?
- Jaka wartość prądu spawania będzie odpowiednia?
- MIG/MAG, TIG czy MMA – na jaką technikę spawania się zdecydować?
- Spawarka MMA
- Spawarka TIG
- Spawarka MIG MAG
- Zwróć uwagę na cykl pracy spawarki!
- Na jakie funkcje oraz wyposażenie się skusić?
- Ile kosztuje dobra spawarka do domowego użytku?
- Najlepsi producenci dostępni na rynku – jaką spawarkę wybrać?
Ranking spawarek do domu na Sierpień 2024 – sprawdź i wybierz urządzenie!
Wytypowane, najlepsze spawarki do warsztatu wg MójRanking.pl
Jaką spawarkę do domu kupić?
W trakcie zakupu najlepszej spawarki do domowego warsztatu warto wcześniej dopasować najważniejsze atrybuty urządzenia, tak aby inwestycja była maksymalnie opłacalna. Zachodzisz w głowę, jaką spawarkę do domu kupić? W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Zobacz, jaką spawarkę wybrać – inwertorową czy transformatorową? Zasilaną pod napięciem 230 V czy 400 V? Model obsługujący technikę MIG MAG, TIG czy MMA? Podpowiadamy w poradniku!
Spawarka transformatorowa czy inwertorowa – jaką wybrać?
Dokonując zakupu, spotkasz się najczęściej z dwoma rodzajami spawarek dostępnych na rynku:
- spawarką transformatorową,
- spawarką inwertorową.
Zobacz poniżej, czym różnią się te modele spawarek! Sprawdź, która spawarka będzie lepsza do warsztatu domowego!
Spawarki transformatorowe
Spawarki transformatorowe do użytku domowego są to prostej budowy urządzenia, które doskonale sprawdzą się dla osób początkujących. Warto dodać, że dzięki nieskomplikowanej konstrukcji są one tańsze w naprawie w trakcie usterki. Poza tym wykazują się one większą odpornością – mogą być wykorzystywane w niesprzyjających warunkach, np. duże zapylenie, wysokie temperatury czy wysoki poziom wilgotności powietrza. Mają one również swoje minusy. Pobierają znacznie więcej prądu niż modele inwertorowe, poza tym są one dużo większe i cięższe, a tym samym mniej mobilne. Na dodatek ich sprawność jest dużo mniejsza i wynosi zazwyczaj 25%.
Spawarki inwertorowe
Z kolei spawarki inwertorowe są to urządzenia najczęściej zasilane pod napięciem jednofazowym. Na dodatek są dużo mniejsze i lżejsze, dzięki czemu można przenosić je w każde miejsce. Warto również wspomnieć, że inwertorowa spawarka to sprzęt, który pobiera znacznie mniej energii elektrycznej, dzięki czemu wydajność sprzętu jest znacznie większa, a koszty rachunków za prąd mniejsze. Poza tym charakteryzują się wysoką jakością spawu.
Jednak jaką spawarkę kupić do domu? Wybór konkretnego urządzenia spawalniczego zależny jest od kilku czynników, m.in. od umiejętności spawacza, materiału spawanego oraz mobilności. W sytuacji, gdy poszukujesz taniego urządzenia dla amatora, wtedy najlepiej wybierać transformatorową spawarkę. Z kolei, jeśli zależy Ci na mobilnym urządzeniu, łączeniu wielu metod spawania, jak również wysokiej jakości spawie, wtedy lepszym wyborem będzie spawarka inwertorowa. Dodatkowo zakup spawarki inwertorowej polecany jest zwłaszcza dla osób, które planują spawać m.in. taki metal, jak aluminium.
Napięcie 230 czy 400 V – jakie będzie najlepsze w spawarce do domu?
Wśród spawarek przydomowych masz do wyboru urządzenia jednofazowe oraz trójfazowe. Spawarki jednofazowe zasilane są pod napięciem 230 V, czyli do typowego gniazda zasilania, które występuje w każdym domu. Natomiast spawarki trójfazowe wykorzystują do prawidłowego działania tzw. siłę, czyli gniazdo pod napięciem 400 V. Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na zakup spawarki do domu zasilanej pod napięciem 230 V. Dlaczego? Dzięki temu sama obsługa i działanie urządzenia jest znacznie prostsze i wygodniejsze dla użytkownika.
Jaka wartość prądu spawania będzie odpowiednia?
Maksymalny prąd spawania jest to amperaż spawarki, który wskazuje na moc spawania. Warto dodać, że parametr ten podawany jest w amperach. Wskazuje on na maksymalne natężenie prądu, jakie jest w stanie wytworzyć spawarka. Decydując się na spawarkę do użytku przydomowego, masz do wyboru modele, dla których prąd spawania wynosi od 140 do 200 A. Jednak jaką spawarkę wybrać do domu? Najlepiej zdecydować się na urządzenie z maksymalnym zakresem tego parametru, czyli 200 A, które dodatkowo zostało wyposażone w regulację tego parametru. Dzięki temu w prosty i wygodny sposób dopasuje moc urządzenia do typu spawanego materiału, rodzaju elektrody, jak również do grubości spawanego materiału.
MIG/MAG, TIG czy MMA – na jaką technikę spawania się zdecydować?
Przed wyborem spawarki należy zwrócić uwagę, jaką technikę spawania obsługuje wybrane urządzenie. Do dyspozycji masz spawarki MMA, TIG, MIG MAG. Aby nieco ułatwić Twój wybór, poniżej w skrócie opisujemy każdą z wymienionych technik. Przeczytaj, czym jest metoda MMA, TIG, a czym z kolei spawanie MIG/MAG!
Spawarka MMA
Metoda spawania MMA sprawdzi się do użytku amatorskiego, jak również profesjonalnego. Warto wspomnieć, że nazywana jest ona również jako ręczne spawanie łukiem elektrycznym. W tej technice wykorzystuje się elektrody otulone (pokryte otuliną topnika). Mianowicie elektroda, która znajduje się w uchwycie stanowi również źródło gazu osłonowego. Warto mieć, na uwadzę, że w porównaniu do innych technik, spawanie metodą MMA powoduje ciągłe skracanie się elektrody, dzięki czemu należy nieustannie zbliżać ją do jeziorka spawalniczego. Warto dodać, że jest to uniwersalna metoda, najczęściej stosowana przez spawaczy.
Spawarka TIG
Spawarki TIG wykorzystują do procesu spawania pręty, czyli elektrody nietopliwe, wolframowe. W trakcie spawania metodą TIG należy wykorzystać dodatkowo butlę, która stanowi osłonę gazów obojętnych, które to zabezpieczają łuk spawalniczy przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Co więcej, do tej metody wykorzystuje się specjalny uchwyt TIG, w którym mocuje się elektrodę. Mimo że do pełnego opanowania tej techniki potrzeba nieco więcej czasu, to jest ona niezwykle czysta, a tym samym dokładna. Efekt? Daje wysokiej jakości spoinę.
Spawarka MIG MAG
Ostatnia technika wykonywana jest z wykorzystaniem migomatu. W tej metodzie stosuje się najczęściej drut spawalniczy w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych. Mianowicie technika MIG wykorzystuje elektrodę topliwą w osłonie gazów obojętnych, z kolei metoda MAG to spawanie z wykorzystaniem elektrody topliwej w osłonie gazów aktywnych. W obu rozwiązaniach łuk spawalniczy powstaje na wskutek impulsu elektrycznego. Po czym wspomniany łuk przyczynia się do stapiania drutu (elektrody) oraz spawanego materiału, w wyniku czego powstaje spoina.
Zwróć uwagę na cykl pracy spawarki!
Kolejnym ważnym parametrem jest cykl pracy, często określany jako sprawność spawarki. Właściwość ta podawana jest najczęściej w procentach. Wskazuje ona, w jakim stopniu wybrany model spawarki jest wydajny. Jest to informacja o stosunku ciągłej pracy urządzenia do czasu, jaki należy przeznaczyć na chłodzenie spawarki w ciągu 10 minut. Mianowicie spawarka ze sprawnością spawania na poziomie 30% oznacza, że czas ciągłego spawania dla tego modelu wynosi 3 minuty, po czym należy wykonać przerwę, która powinna trwać nie mniej niż 7 minut.
Pamiętaj również, że sprawność spawarki różni się od rodzaju urządzenia, zastosowanego wentylatora, metody spawania, jak również od wartości prądu spawania. W związku z tym wartość tą należy dopasować do własnych preferencji. Oczywiście im dłuższy cykl pracy spawarki, tym dłuższy czas pracy urządzenia co przekłada się na szybciej wykonane zadanie.
Na jakie funkcje oraz wyposażenie się skusić?
W ostatnim kroku zobacz na wbudowane funkcje oraz wyposażenie spawarki. Wszystkie najistotniejsze zastosowania w dobrej spawarce do domu opisujemy poniżej w tabeli.
Funkcje i udogodnienia spawarki | Opis |
---|---|
Arc Force | odpowiada za jednostajne jarzenie się łuku, reguluje prąd zwarcia |
Anti Stick | zapobiega przywieraniu powierzchni elektrody |
Hot Start | zwiększa moc prądu w trakcie zajarzania łuku spawalniczego, dzięki czemu ułatwia zapłon elektrody |
kółka | umożliwiają łatwy transport urządzenia, zwłaszcza w przypadku spawarki transformatorowej |
przewód elektrodowy | przewód wraz z uchwytem, do którego mocuje się elektrodę |
przewód masowy | zapewnia prawidłowy przepływ prądu przez materiał, który jest spawany |
regulacja mocy spawania | możliwość ustawienia mocy spawarki do wybranego materiału (inną wartość prądu spawania użyjesz do stali nierdzewnej, a inną do aluminium czy metalowych prętów) |
tranzystor IGBT | tranzystor bipolarny z bramką izolowaną |
synergia | jest to tryb, który automatycznie dopasowuje parametry spawania do rodzaju materiału; ta funkcja polecana jest szczególnie w przypadku spawania pulsacyjnego |
Ile kosztuje dobra spawarka do domowego użytku?
Cena za spawarki do domu zaczyna się już od 180 zł. Najdroższe urządzenia mogą kosztować nawet ponad 25000 zł. Warto wspomnieć, że na kreowanie się ceny znaczny wpływ ma marka, rodzaj urządzenia, metoda spawania, jak również najważniejsze parametry, takie jak maksymalny prąd spawania, pobór mocy czy napięcie zasilania.
Najlepsi producenci dostępni na rynku – jaką spawarkę wybrać?
Do jednych z najbardziej polecanych spawarek do domu można zaliczyć produkty marki Magnum. Jednym z topowych modeli jest Magnum MIG 220 z synergią – jest to urządzenie 3w1. Mianowicie możesz ten sprzęt wykorzystać do spawania metodą MIG, TIG oraz MIG/MAG. Poza tym posiada opcję spawania synergicznego. Do innych polecanych producentów, którzy oferują dobre spawarki do użytku domowego, zaliczamy m.in. Dedra, Weldman oraz Spartus.