Nebulizator - Ranking Lipiec 2024

Poszukujesz sprawdzonego nebulizatora do inhalowania oraz aplikacji leków? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając to najskuteczniejsze urządzenie? W poniższym wpisie prezentujemy porównanie sprawdzonych nebulizatorów, w którym prezentujemy ich plusy oraz minusy! Co więcej, podpowiadamy jakie urządzenie kupić i na co zwrócić uwagę. Sprawdź najnowszy ranking nebulizatorów na Lipiec 2024 rok i wybierz najlepsze urządzenie!

Ranking nebulizatorów 2024– zestawienie polecanych urządzeń

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Little doctor Inhalator - nebulizator ld-220c Producent: little doctor Ocena eksperta: 10 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
2 Inhalator tłokowy LD-213C, LITDOC-INH LD213C Producent: Little Doctor Ocena eksperta: 9.9 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
3 Omron nebulizator microair u100 ne-u100-e Producent: OMRON Ocena eksperta: 9.8 / 10 Rodzaj: kieszonkowy, membranowy, ultradźwiękowy 
Najniższa cena online
4 Inhalator Nebulizator Siateczkowy Przenośny Dla Dzieci Dorosłych Usb Cichy Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 Nebulizator Controly Basic pneumatyczny x 1 sztuka Producent: Hydrex Ocena eksperta: 9.6 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
6 Nebulizator AeroGo x 1 sztuka Producent: Adamed Ocena eksperta: 9.5 / 10Najniższa cena online
7 Med 2000 Zestaw do inhalacji, nebulizator andyflow, maseczki, ustnik, wężyk Producent: Med 2000 Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 Flaem nuova Nebulizator do oczyszczania zatok rhino clear ergo do sterylizacji Producent: Flaem Nuova Ocena eksperta: 9.3 / 10Najniższa cena online
9 Philips respironics Maska dla dorosłych do nebulizatora sidestream philips Producent: Philips Respironics Ocena eksperta: 9.2 / 10Najniższa cena online
10 InnoSpire Go nebulizator mesh z mikropompą Aerogen Vibronic (z oficjalnej polskiej dystrybucji), 103 Producent: Philips Respironics Ocena eksperta: 9.1 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Porównanie najlepszych nebulizatorów przez eksperta z MójRanking.pl

Jaki nebulizator wybrać? Jakie parametry sprawdzić przed zakupem?

Stoisz przed wyborem nebulizatora, jednak nie wiesz, jaki wybrać, aby jednocześnie inhalował, a przy tym aplikował leki? Dla ułatwienia Twojego wyboru poniżej opisujemy wszystkie najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu urządzenia. Przeczytaj jak dobrać najlepszy nebulizator! Sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru polecanego urządzenia!

Jaki typ nebulizatora kupić?

Nebulizatory do inhalacji i leczenia dolnych i górnych dróg oddechowych występują najczęściej w 4 różnych formach. Różnią się od siebie budową oraz metodą zamiany roztworu, która występuje w postaci lekarstwa lub soli fizjologicznej, w formę gazową (aerozol). W ofercie sklepów znajdziesz cztery typy nebulizatorów:

 • nebulizator kompresorowy,
 • nebulizator ultradźwiękowy,
 • nebulizator membranowy,
 • nebulizator pneumatyczny.

Nebulizator kompresorowy oraz pneumatyczny zaliczają się do urządzeń tłokowych. Te modele emitują sprzężone powietrze wraz z zaaplikowanym lekiem, który przez działanie urządzenia zmienia postać z ciekłej do formy gazowej. Lek wcześniej aplikuje się do dedykowanego zbiornika. Z kolei nebulizatory ultradźwiękowe oraz membranowe, inaczej nazywane siateczkowymi, wykorzystują do nebulizacji energię ultradźwiękową. Warto dodać, że każdy z wymienionych rodzajów nebulizatorów sprawdzi się do innych rodzajów leków.

Typ nebulizatoraPrzeznaczenie
kompresorowyaplikacja antybiotyków, soli fizjologicznej, sterydów, sterydów, leków na oskrzela.
membranowyaplikacja soli fizjologicznej, leków mukolitycznych, sterydów, antybiotyków.
pneumatycznyaplikacja soli fizjologicznej, glikokortykosteroidów, leków na oskrzela, antybiotyków.
ultradźwiękowyaplikacja leków mukolitycznych, leków na oskrzela, antybiotyków.

Nebulizator sieciowy, bateryjny czy akumulatorowy – jaki wybrać?

Kupując nebulizator do górnych i dolnych dróg oddechowych, spotkasz się z urządzeniami zasilanymi sieciowo oraz bezprzewodowo. Najczęściej występują urządzenia:

 • akumulatorowe,
 • sieciowe,
 • bateryjne.

W skrócie porównując je wszystkie, nebulizatory akumulatorowe i bateryjne są najwygodniejsze w trakcie inhalacji – możesz zabrać je w każde miejsce, bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Co więcej, ich minusem jest ograniczony czas działania, który zazwyczaj wynosi 180 minut. Z kolei nebulizatory sieciowe do prawidłowego działania wymagają podłączenia do gniazdka z prądem. Mimo że może być to nieco uciążliwe, to zazwyczaj takie modele stacjonarne mają więcej funkcji, jak również pracują kilkakrotnie wydajniej. Reasumując, najlepiej wybierać nebulizatory sieciowe.

Jak dopasować wielkość MMAD w nebulizatorze?

Jedną z bardzo istotnych parametrów w każdym nebulizatorze dla dzieci i dorosłych jest wielkość cząsteczek MMAD. W zależności od wielkości cząsteczek, które nebulizator tworzy, zamieniając substancję leczniczą z postaci ciekłej na postać gazową, zależny jest obszar inhalacji, jak również rodzaj schorzenia. W urządzeniach do nebulizacji spotkasz się z modelami, których cząsteczki MMAD wynoszą od 0,5 do 7,7 µm (mikrometrów). Można przyjąć, że zakres:

 • od 0,5 do 3 µm — ma zastosowanie do płuc (pęcherzyki płucne);
 • od 3 do 4 µm – sprawdzi się do leczenia oskrzeli;
 • od 5 do 7 µm – dedykowany do odcinka oskrzelowo-tchawicznego;
 • od 7 do 7,7 µm – do leczenia błon śluzowych nosa, zatok, gardła (leczenie górnych dróg oddechowych).

Jaką szybkość nebulizacji wybrać?

Kolejną ważną właściwością jest szybkość nebulizacji, która mówi o wydajności, z jaką urządzenie zamienia roztwór z postaci ciekłej na aerozol w ciągu 1 minuty. Zazwyczaj spotkasz się z urządzeniami, u których czas nebulizacji wynosi od 0,15 do 0,80 ml/min. Zaleca się wybieranie urządzenia, u którego parametr ten jest większy niż 0,35 ml/min. To zagwarantuje odpowiednie dostosowanie szybkości aplikacji leku do fazy wdechu.

Jaka powinna być objętość martwa w urządzeniu do nebulizacji?

Objętość martwa określa pojemność niewykorzystanej substancji leczniczej po zakończonym zabiegu nebulizacji oraz inhalacji. W sklepach znajdziesz nebulizatory, dla których objętość martwa wynosi od 0,3 do 3 ml. Im mniejsza wartość tego parametru, tym urządzenie efektywniej zamienia zaaplikowany roztwór na formę gazową. W związku z tym najlepiej wybierać nebulizator do użytku domowego, u którego objętość martwa wynosi maksymalnie 0,5 ml. Dzięki temu unikniesz dużych strat lekarstw.

Ciągły czy przerywany tryb pracy w nebulizatorze?

Nebulizatory mogą mieć jeden z dwóch trybów pracy:

 • ciągły,
 • przerywany.

Nebulizator z ciągłym trybem pracy nie wymaga przerw w trakcie wykonywania zabiegów, co jest niezwykle wygodne, kiedy z nebulizacji korzysta kilka osób z rzędu. W przypadku nebulizatora przerywanego, ze względu na ryzyko przegrzania sprężarki, należy wykonywać przerwy po 30 minutach stosowania. Zestawiając oba modele nebulizatorów, lepszym wyborem będzie nebulizator z trybem pracy w postaci ciągłej — jest wygodniejszy i bardziej efektywny.

Jakie dodatkowe wyposażenie i funkcje ma polecany nebulizator?

Każdy dobry inhalator nebulizator do leczenia układu oddechowego jest wyposażony w dodatkowe funkcje oraz akcesoria, które usprawniają podawanie leków. Do jednych z nich możemy zaliczyć:

 • maskę dla dorosłych,
 • ustnik,
 • maseczkę dla dzieci,
 • końcówkę do nosa,
 • długi kabel zasilający,
 • funkcję „Cicha praca”,
 • regulację wielkości cząsteczek MMAD,
 • etui do przechowywania,
 • zestaw filtrów,
 • przewód powietrzny.

Ile kosztuje dobre urządzenie do nebulizacji?

Cena za nebulizator dla dorosłych i dla dzieci waha się od 60 do 700 zł. Warto dodać, że kwota zależy od rodzaju nebulizatora, regulacji wielkości cząsteczek, rodzaju zasilania, trybu pracy, jak również od dodatkowych funkcji. Na dodatek odmienne ceny mają urządzenia bezprzewodowe oraz stacjonarne. W przypadku tych przenośnych nebulizatorów należy przeznaczyć na ich zakup od 80 do 700 zł. Z kolei urządzenia stacjonarne kosztują od 60 do 570 zł.

Typ nebulizatoraPrzedział cenowy
Nebulizator przenośny od 80 do 700 zł
Nebulizator stacjonarnyod 60 do 570 zł

Z jakiej firmy wybrać i kupić nebulizator?

W przypadku zakupu nebulizatora dla dorosłych i dzieci spotkasz się z urządzeniami, które najczęściej łączą ze sobą nebulizator i inhalator. Warto wybierać takie urządzenie, które jest polecane i sprawdzone przez innych użytkowników. Do najlepszych firm możemy zaliczyć:

 • Microlife,
 • Medel,
 • Flaem,
 • Philips,
 • Götze & Jensen.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest nebulizacja?

  Nebulizacja to proces polegający na zmianie roztworu z postaci ciekłej na gazową. Roztwór to najczęściej lek, który wlewa się do specjalnego pojemnika. Urządzenie zamieniając substancję na aerozol, tłoczy ją przez przewód powietrzny — wykorzystuje w tym celu proces inhalacji.

 2. Co kupić – inhalator czy nebulizator?

  W większości przypadków to inhalator posiada w sobie nebulizator. Jest to połączenie dwóch urządzeń w jednym. Inhalator oczyszcza powietrze, a nebulizator zamienia lek z postaci ciekłej na gazową, po czym trafia wraz z oczyszczonym powietrzem do maski inhalatora. Najlepiej kupować nebulizator i inhalator w jednym urządzeniu, dzięki temu skuteczność zabiegów jest maksymalnie wydajna.

 3. Jaki nebulizator do zatok?

  Jeśli zależy Ci na zakupie nebulizatora do zatok, to najlepiej wybierać urządzenie, w którym wielkość cząsteczek wynosi powyżej 7 µm. Dzięki temu proces nebulizacji będzie maksymalnie efektywny.

Podsumowanie

 • Nebulizator jest to urządzenie, które sprawdzi się dla całej rodziny. Ma on za zadanie zamienić z formy ciekłej na gazową daną ilość leku, a następnie z wykorzystaniem procesu inhalacji tłoczyć powietrze przez przewód powietrzny prosto do maseczki. Z kolei, przez którą zostaje wdychany do układu oddechowego.
 • Bardzo często nebulizator występuje w postaci inhalatora, który dedykowany jest dla osób dorosłych, dzieci i niemowląt.
 • W zestawie spotkasz się z różnymi akcesoriami, takimi jak: maseczka dla dorosłych, maska dla dzieci, przewód powietrzny, regulacja wielkości MMAD, filtr wymienny, końcówki do nosa czy ustnik.
 • Inhalator i nebulizator dedykowany jest szczególnie dla osób chorujących na astmę, jak również inne choroby układu oddechowego, takie jak infekcję oskrzeli czy płuc.
 • Do polecanych urządzeń można zaliczyć nebulizator inhalator Medel Family Plus, Medel Professional, Philips Respironics Essence, Microlife NEB 210, jak również nebulizator Medel Jet Rhino.
 • Można wyróżnić nebulizatory, które pracują w trybie ciągłym lub przerywanym.
 • Nebulizator w postaci inhalatora rozpyla daną substancję przez proces nebulizacji.
 • Wydajny nebulizator to taki, który ma szybkość nebulizacji większą niż 35 ml/min.
 • Jeśli nadal nie wiesz, jaki nebulizator będzie najlepszy, to sprawdź nasz ranking 2024, w którym znajdziesz polecane nebulizatory na rynku w okazyjnych cenach.
Karolina Pisarska
5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry