Najlepsze klocki LEGO City - Ranking 2024

LEGO City to sukcesor legendarnej serii LEGO Town. Nazwa oznacza niemal to samo, ale mając na myśli „City” mówimy o nowych zestawach składających się na miasto z klocków LEGO, a więc zestawów wydanych w XXI wieku. Czym się one charakteryzują i co w nich dostaniesz?

Najlepsze LEGO City

Podobnie jak w przypadku dawnej serii LEGO Town, także i w City dostępne są niezliczone zestawy policyjne, ze strażą pożarną i innymi służbami. Tematyka jest bardziej zróżnicowana niż w Town, a same sety – mimo, że gabarytowo niejednokrotnie mniejsze, bo LEGO nie korzysta już tak chętnie z dużych płytek bazowych czy całych ulic – skonstruowane są ze znacznie większej liczby elementów. Klocki (jak to ma miejsce też w innych seriach LEGO) są nieraz dość wyspecjalizowane, ale przez to mniej „uniwersalne” i nie mają zbyt szerokich zastosowań.

Mając jednak większe pole manewru i znacznie więcej części do wyboru, obecnie można łatwiej i lepiej wykonać realistyczną dioramę miasta z klocków LEGO niż kiedyś. Nie tylko doszły nowe elementy, ale także i kolory, przez co miasteczko LEGO może być znacznie bardziej zróżnicowane pod kątem wizualnym! Samych zestawów LEGO City jest też więcej niż LEGO Town – i to nawet blisko dwukrotnie, a różnica ta będzie się systematycznie powiększać!

Według serwisu bricklink.com (który nie oddziela Town od City, a uznaje dawne Town jako Classic Town jako protoplastę City; wg niego termin „Town” jest wspólnym mianownikiem dla LEGO City i Classic Town) od 2005 do 14.05.2024 r. wydano sporo ponad 800 setów LEGO City, a dokładnie 837. Dla porównania Town/Classic Town „uzbierał” w latach 1978-2005 zaledwie 459 modeli.

Według systematyki bricklinka:

  • Town = Classic Town + City,
  • 1521 = 459 + 837.

W podobnym czasie LEGO wydało w formie podserii City blisko dwukrotnie więcej zestawów niż kiedyś za czasów Town. No dobrze, a które aktualnie dostępne zestawy LEGO City są najbardziej warte polecenia do ok. 50, 100, 150 i 200 złotych?

Krótka historia LEGO City

Grupa LEGO miała bardzo trudny przełom XX i XXI wieku. Pod koniec lat 90. groziło mu wręcz widmo bankructwa, ale szczęśliwie zupełnie nowe serie klocków (zwłaszcza Star Wars i Bionicle) nie tylko sprawiły, że Duńczykom nic nie groziło, ale wręcz firma zaczęła zarabiać więcej niż kiedykolwiek. Na sukces przedsiębiorstwa wpłynęły także inne udane decyzje marketingowe, jak rozpowszechnienie marki w grach wideo i na srebrnym ekranie.

Kiedy sytuacja finansowa LEGO się poprawiła, włodarze firmy postanowili zrobić coś ze swoimi seriami. Castle i Space były już mocno ograniczone (zwłaszcza ta druga seria, aby nie kanibalizowała się ze Star Wars), a Pirates nie istniało już od ładnych paru lat. Wydano stosunkowo dużo setów Train*, a ostatni z pięciu klasycznych pereł w koronie LEGO, a więc Town, czekał na swój rebranding. W 2005 roku wydano blisko 30 zestawów w ramach nowej serii LEGO City. To, co ją wyróżniło od swojego poprzednika, to większość pojazdów (nawet osobowych) szerokich nie na 4, a na 6 studów, co w Town było zarezerwowane tylko dla nielicznych ciężarówek. Oczy minifigurek otrzymały też charakterystyczne „źrenice”, a wcześniej ich oczy zazwyczaj stanowiły proste kropki.

Patrząc z perspektywy czasu, pierwsze sety LEGO City mocno się zestarzały i designem mogą nieco przypominać „potworki” LEGO Town z lat 1997-1998/99. Niewielkie samochody osobowe szerokie na 6 studów wyglądają dość pokracznie, ale na szczęście w najnowszych zestawów LEGO City sytuacja ta mocno się poprawiła i nawet najtańsze sety wyglądają zazwyczaj świetnie!

*sporo osób tego nie wie, ale LEGO Train – mimo tematyki miejskiej – jest osobną serią od Town/City, choć bliźniaczo podobną

Dla kogo LEGO City?

Nie ulega wątpliwości, że LEGO City – jak i wcześniejsze Town – powstało z myślą o chłopcach, którzy bardzo chętnie bawią się samochodzikami. Klasyczne „resoraki” można z powodzeniem zastąpić samochodami z klocków, a przewaga tych ostatnich to… możliwość przebudowany i zbudowania od podstaw!

LEGO City oferuje liczne zestawy nie tylko dla dzieci 5+ lat, bo juniorskie zestawy City (jest w nich mniej elementów, a klocki są większym rozmiarów) mogą być już z powodzeniem traktowane jako bezpośredni następcy LEGO Duplo.

Nieważne więc, czy Twoje dziecko ma 3, 4, 6 czy 10 lat – z LEGO City znajdzie mnóstwo funu i zabawy!

Ile kosztuje LEGO City?

Najtańsze zestawy LEGO City w polybagach kosztują około 20 złotych, a jeszcze tańsze mogą być książeczki/gazetki LEGO z dołączonymi klockami lub całymi figurkami. Duńczycy na każdym kroku zachęcają do rozbudowy swojej kolekcji i powiększania miasteczka LEGO City w pokoju dzieciaka! Oczywiście najdroższe zestawy – jak np. największe posterunki policji – mogą kosztować już około 500 złotych, ale to i tak niewiele jak na dzisiejsze warunki.

No właśnie – kupując duży zestaw LEGO City za 500 złotych możesz mieć pewność, że będzie on większy niż podobnie kosztujący set LEGO Star Wars lub oparty na innej licencji. W tym przypadku nie płacisz za zewnętrzne licencje, przez co same modele nie są aż tak drogie, a przelicznik klocków na złotówki jest nadzwyczaj korzystny!

Jeżeli jednak jesteś kolekcjonerem i zbierasz głównie starsze zestawy, to nie mamy dobrej wiadomości. Może klasyczny Town nie jest (jeszcze) tak drogi, jak współczesne mu zestawy Pirates czy Castle, to jednak budowa miasta LEGO z dawnych zestawów będzie kosztowała zapewne kilkadziesiąt tysięcy złotych!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czym charakteryzuje się seria LEGO City?

    Jak sama nazwa wskazuje, cała seria LEGO City opiera się na życiu miasteczka zbudowanego z klocków LEGO. Zestawy z serii City - która jest następczynią LEGO Town - przedstawiają policję, straż pożarną i inne służby miejskie, wyścigi samochodowe, cywilne pojazdy drogowe, infrastrukturę lotniska i wiele, wiele więcej. Co ciekawe, zestawy LEGO z pociągami - choć również składają się na "miasto z klocków" - nie należą do LEGO City, a do osobnej serii Trains!

  2. Które zestawy LEGO City są najlepsze?

    Trudno wytypować kilka najlepszych zestawów z serii LEGO City, ale wśród najciekawszych setów można wymienić m.in. posterunki policji czy mobilne jednostki dowodzenia czy podwodne laboratoria badawcze. Nawet najmniejsze zestawy LEGO City są bardzo fajne i bawialne!

  3. Ile kosztują zestawy LEGO City?

    Najtańsze zestawy LEGO City mogą kosztować około 30 złotych, a najdroższe kilkaset złotych. Wszystko zależy od liczby i rodzaju elementów. Na szczęście nie LEGO City nie jest oparta na licencji, nie trzeba więc dopłacać za dodatkową marką czy logo, jak to ma miejsce np. w przypadku Star Wars, Harry'ego Pottera, DC czy Marvela i wielu, wielu innych serii LEGO.

Podsumowanie

LEGO City to kwintesencja LEGO System. To właśnie od "cywilnych" czy raczej "miasteczkowych" zestawów zaczyna się swoją przygodę z klockami LEGO, co w sumie i tak zależy od rodziców. Jakie pierwsze klocki LEGO? Star Wars, Minecraft, Ninjago, a może klasyczne City? Te ostatnie będzie znakomitym pomysłem! Z tej serii jest mnóstwo zestawów (podseria Juniors) przeznaczonych dla dzieci od 4 lat. Mają one co prawda mniej elementów, ale są to często większe części, które łatwiej ze sobą złożyć. Nieco starsze dzieci - i bardziej "obcykane" w klockach LEGO - będą bardziej zadowolone ze znacznie bardziej rozbudowanych i po prostu fajniejszych zestawów choćby policyjnych, jak komisariaty czy mobilne centra dowodzeń. Z LEGO City możliwości jest naprawdę sporo! Zalety LEGO City:
  • bardzo duża liczba zestawów,
  • zarówno zestawy dla młodszych (Juniors), jak i nieco starszych dzieci,
  • często rozbudowane zestawy,
  • często sporo figurek w zestawach,
  • stosunkowo tańsze zestawy LEGO (brak zewnętrznej licencji).
Jacek Bąk
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry