Najlepsze klocki LEGO Harry Potter - Ranking 2024

Harry Potter czy Władca Pierścieni? Zdania są podzielone, ale dwie rzeczy są pewne: uniwersum Tolkiena jest znacznie bardziej złożone i dojrzałe, lecz z jakiegoś powodu to właśnie Harry Potter wygrywa w klockowej odsłonie. Które zestawy LEGO Harry Potter warto dziś kupić i dlaczego?

Najlepsze LEGO Harry Potter

Każdy będzie miał swoich faworytów: dla jednych najlepsze zestawy z serii HP będą tymi największymi i najbardziej dopieszczonymi, dla drugich zaś będzie liczyć się również cena i dla nich bardziej opłacalne będą małe/średnie zestawy. I wiecie co? Każdy ma rację.

W każdym przedziale cenowym znajdziesz dla swojej pociechy – lub dla siebie – zestaw LEGO Harry Potter warty zainteresowania. Oto 5 najlepszych setów z tej serii klocków LEGO!

Historia LEGO Harry Potter

Pierwsze zestawy LEGO Harry Potter zostały wydane już w 2001 roku z okazji premiery pierwszego filmu o młodym czarodzieju, a więc „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Setów z tej zupełnej nowości duńskiego producenta było wówczas kilkanaście i – co warte podkreślenia – Harry Potter był jedną z pierwszych po Star Wars wykupionych zewnętrznych licencji przez LEGO.

Jak liczy bricklink.com, od 2001 roku do dzisiaj (aktualne na 16.05.2024) wydano w sumie 150 zestawów z serii LEGO Harry Potter. To nieporównywalnie więcej niż klockowych Władcy Pierścieni! Były to zarówno małe zestawy – w tym polybagi – jak i gigantyczne modele składające się z dosłownie kilku tysięcy elementów! Historia LEGO Harry Potter ma więc przeszło 20 lat, choć tak naprawdę Duńczycy nie wydawali nowych zestawów każdego roku. Można tu wyróżnić 2 epoki: lata 2001-2011 oraz 2018-obecnie.

Pierwsza z nich powstawała w chwilach kinowych triumfów kolejnych części Harry’ego Pottera, a po premierze ostatniej części LEGO na kilka lat porzuciło serię. Na szczęście po 7 latach wróciła do licencji, która – jak się zdaje – musi się Duńczykom bardzo opłacać. Gdy porównamy pierwsze zestawy LEGO Harry Potter z najnowszymi, zauważymy nie tylko inne metody budowania, ale i inne różnice. W 2024 roku dostępnych jest nieporównywalnie więcej klocków, a nawet ich kolorów, które były niedostępne jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, nie mówiąc o roku 2001. Podobny efekt widoczny jest też choćby w LEGO Star Wars.

LEGO z biegiem lat ewoluuje, przez co kolejne modele są bardziej dopieszczone i jeszcze bardziej przypominają kinowe/książkowe oryginały. W ostatnich latach duńska firma wraca do wcześniejszych modeli, wydając ich reedycję, ale w zupełnie nowym wydaniu. Przykładowo, od początku serii wydano już kilka zamków Hogwarts. O ile pierwszy z nich z 2001 r. składał się z niecałych 650 elementów, o tyle największy – 71043 Hogwarts Castle z 2018 roku – liczy prawie 6000 klocków i aż 28(!) figurek! To jeden z największych zestawów LEGO w historii firmy. W sumie to LEGO wydało całkiem sporą liczbę setów o wielkości >1000 części.

Dla kogo LEGO Harry Potter?

Naturalnie zestawy z serii LEGO Harry Potter znajdą uznanie u chyba wszystkich fanów uniwersum HP – i to nie tylko tych najmłodszych. Zwłaszcza największe zestawy składające się z bardzo dużej liczby elementów mogą być dość skomplikowane w budowie i przeznaczone są raczej dla kilkunastolatków, ba – wiele z nich jest oferowana dla odbiorców 16 i 18+! Oczywiście nie brakuje zestawów LEGO Harry Potter dla małych dzieci o wieku około 6-8 lat.

Jak to ma miejsce w przypadku wielu seriach LEGO opartych na licencji (Star Wars, Władca Pierścieni itp.), także i w z Harrym Potterem wiąża się okazja na… inwerstycję. Niektóre figurki mogą być poszukiwane przez kolekcjonerów, ale najwięcej można będzie zarobić sprzedając po latach nieotwierany (fabrycznie zaplombowany, najlepiej nieuszkodzony) zestaw Harry Pottera. Z drugiej strony, Harry Potter może u niektórych – przynajmniej wybranymi zestawami – zastępować… dawną serię LEGO Castle.

Można powiedzieć, że Harry Potter łączy pokolenia – nie tylko w przypadku oryginalnego książkowego wydania i filmów, ale i w klockowej odsłonie LEGO. Młodsi będą się bawić klockami, a starsi mogą je kolekcjonować!

Ile kosztuje LEGO Harry Potter?

Najtańsze zestawy LEGO Harry Potter kosztują kilkadziesiąt złotych, ale dominanta to kilkaset złotych. Za największe modele flagowe – jak np. wspomniany wyżej zamek Hogwart – będzie trzeba wydać około 2000 i więcej tysięcy złotych!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym charakteryzuje się seria LEGO Harry Potter?

  LEGO Harry Potter to seria klocków LEGO oparta na książkach i filmach o tym młodym czarodzieju. Przedstawiają najważniejsze sceny, wydarzenia i miejsca, jakie zwiedził Harry ze swoimi przyjaciółmi. Czasami w zestawach z serii LEGO Harry Potter najważniejszymi elementami są... figurki, które z wiekiem mogą nabrać walorów kolekcjonerskich.

 2. Które zestawy LEGO Harry Potter są najlepsze?

  Zamek Hogwarts (w sumie kilka zestawów), Banku Gringotta czy Ulica Pokątna to jedne z największych i zdecydowanie jedne z najlepszych zestawów z serii LEGO Harry Potter. Są też jednymi z najdroższych, ale na szczęście również te tańsze modele są bardzo udane i będą świetnym uzupełnieniem całej serii czy prezentem dla młodocianego fana Harry'ego Pottera!

 3. Ile kosztują zestawy LEGO Harry Potter?

  Najtańsze zestawy LEGO Harry Potter kosztują około 50 złotych, a najdroższe przekraczają kwotę 2000 złotych. I to czasami dość wyraźnie! W zamian otrzymasz jednak piękne zestawy z klocków LEGO.

Podsumowanie

LEGO Harry Potter to obecnie jedna z najciekawszych serii duńskiego producenta, pod wieloma względami duchowy spadkobierca legendarnej w latach 80. i 90. XX wieku serii Castle. Dostępne są bogate i dopieszczone zestawy, które będą nie lada gratką dla kolekcjonerów, a także ozdobą niejednego salonu. Nie brak też "bawialnych" zestawów w sam raz dla młodszych fanów LEGO, wszak klocki powstały pierwotnie z myślą właśnie o nich. Zalety LEGO Harry Potter:
 • bardzo duża liczba zestawów,
 • potencjał kolekcjonerski/zarobkowy,
 • często rozbudowane zestawy,
 • bardzo ładne figurki,
 • LEGO nie szczędzi elementów w zestawach z serii Harry Potter.
Jacek Bąk
5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry