Najlepsze klocki LEGO Minecraft - Ranking 2024

LEGO Minecraft to jedna z wielu licencyjnych serii duńskiego producenta. Charakteryzuje je prostata budowli i spora bawialność – można powiedzieć, że tą podserią LEGO wraca do swoich korzeni. Nie da się ukryć, że w drugiej i trzeciej dekadzie XXI wieku coraz więcej zestawów LEGO nastawiona jest nie tylko na zabawę, co design i wygląd. LEGO Minecraft stoi w opozycji do wielu innych serii. Które zestawy Minecraft opłaca się dziś kupić?

Najlepsze LEGO Minecraft

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier komputerowych wszechczasów i wielka marka, która świetnie się sprzedaje. Wyczuli to marketingowcy LEGO Group, którzy postanowili wydać całą serię zestawów opartych na licencji tej survivalowej gry.

W portfolio duńskiego producenta znajduje się sporo zestawów LEGO Minecraft, które można uznać za bardzo udane i ciekawe nawet dla osób, którzy nie znają Minecrafta (są tacy?) lub – co bardziej prawdopodobne – po prostu za nim nie przepadają. W każdym razie najlepsze zestawy LEGO Minecraft mają nie tylko niezły stosunek liczby klocków w przeliczeniu na złotówkę (choć trzeba przyznać, że przez licencję nie jest on tak korzystny, jak np. u LEGO City czy Ninjago), to jednak nie jest źle. Zwłaszcza jak na LEGO!

Najbardziej opłacalne zestawy LEGO Minecraft mają poza tym ciekawe elementy, minifigurki i różnego rodzaju akcesoria. A skoro o nich mowa, to specjalnie dla tej serii designerzy LEGO zmuszeni byli do zaprojektowania wielu nowych broni, które nie zostały skopiowane z klasycznego Castle. Aby właściwie odwzorować komputerowy pierwowzór, łuki, miecze i wiele innych broni oraz akcesoriów mają „8-bitową pikselozę”, a dokładniej rzecz ujmując – wyglądają dokładnie tak, jak gadżety w grze Minecraft.

Swoją drogą, to projektując nie tylko nowe elementy właściwe dla LEGO Minecraft, ale i całe zestawy i serię projektanci mieli ułatwione zadanie, gdyż stopień skomplikowana jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku np. Star Wars i innych „poważniejszych” serii. No dobrze, a które aktualnie dostępne zestawy LEGO Minecraft są najbardziej warte polecenia do ok. 50, 100, 150 i 200 złotych?

Krótka historia LEGO Minecraft

Zanim napiszemy parę zdań na temat historii LEGO Minecraft, wróćmy do korzeni samej gry komputerowej o tej samej nazwie. Jej początki sięgają połowy 2009 roku, kiedy to w maju udostępniony pierwszą publiczną próbną wersję gry. Jako pełna i skończona gra zadebiutowała w listopadzie 2011 roku i od tego czasu święci swoje triumfy w sieci.

Minęły zaledwie niecałe 2 lata, by LEGO Group wypuściło pierwsze zestawy sygnowane marką Minecraft! Były to jednak 3 niezbyt duże i można powiedzieć „pilotażowe” sety. Jak się jednak okazało, pomysł wypalił i w 2014 roku na światło dzienne wyszło 8 zestawów LEGO Minecraft zawierających już charakterystyczne ludziki LEGO z kwadratowymi główkami a’la Minecraft. W sumie od 2013 roku do dzisiaj (stan na 16.05.2024 r.) wyszło ponad 130 zestawów z tej serii, a liczba ta będzie systematycznie rosła. Tym bardziej, że od 2020 r. ich liczba jest znacznie większa niż we wcześniejszych latach.

Dla kogo LEGO Minecraft?

To proste – jeżeli Twoje dziecko jest zapatrzone w Minecrafta, tak jak Ty lata temu Heroes 3 czy GTA 2, to właśnie z tej serii klocków LEGO najbardziej się ucieszy! LEGO Minecraft może być nie tylko na upominek czy bez okazji, ale może nadać się także na bardzo bogaty prezent – największe sety z tej serii mają około 1000 i więcej elementów! Prawdziwy rekordzista to zestaw o numerze katalogowym 21137 The Mountain Cave z 2017 roku liczący aż 2822 klocków i 6 minifigurek.

Poza tym LEGO Minecraft może być świetnym dawcą części, gdyż składają się na niego głównie podstawowe i grube bricki. Często występują one w stosunkowo rzadziej spotykanych kolorach.

Ile kosztuje LEGO Minecraft?

Najmniejsze zestawy LEGO Minecraft kosztują około 50 złotych i zwykle mają mniej niż 100 klocków. Przeznaczając na klocki dwukrotnie więcej, a więc jakieś 100 złotych, możesz liczyć na minimum 200 elementów, a czasami nawet na blisko 300 części!

Z kolei obecnie dostępne w sprzedaży najdroższe zestawy z serii LEGO Minecraft wiążą się z wydatkiem rzędu około 500 złotych. W tej cenie otrzymasz blisko 900 klocków.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym charakteryzuje się seria LEGO Minecraft?

  Jeżeli kojarzysz grę komputerową Minecraft, to wiesz, skąd taki dość osobliwy design zestawów LEGO z tej serii. Dzisiejsi 30-kilkulatkowie mogą kojarzyć dawną podserię LEGO Freestyle i trzeba przyznać, że z LEGO Minecraft jest dość podobnie. Dominują tu zwykłe bricki, choć trzeba przyznać, że w wielu wariantach kolorystycznych. Cechą szczególną są "pikselowate" bronie i akcesoria oraz sześciokątne główki minifigów. LEGO Minecraft może stanowić niezłą bazę pod budulec dla osób budujących własne konstrukcje z klocków LEGO.

 2. Które zestawy LEGO Minecraft są najlepsze?

  To... zależy. Nie zawsze największe zestawy LEGO będą najlepsze, także - a może zwłaszcza - z tej serii. Niemniej można jednak polecić te zestawy LEGO Minecraft, które są ciekawe, mają dużo minifigurek i dobrą relację cena/jakość, a więc liczby elementów w przeliczeniu na pojedynczą złotówkę.

 3. Ile kosztują zestawy LEGO Minecraft?

  Najtańsze LEGO Minecraft kosztują obecnie około kilkadziesiąt złotych, ale za droższe konstrukcje trzeba wydać nawet 10-krotnie więcej.

Podsumowanie

LEGO Minecraft to nietuzinkowa seria klocków europejskiego producenta zabawek. Trudno tu znaleźć inne walory, jak bawialność i nawiązanie do niezwykle popularnej gry komputerowej, którą najmłodsi wręcz ubóstwiają. Nic dziwnego, że Minecraft w klockowym wydaniu było skazane na sukces. Które dziecko oczarowane tą grą nie chciałoby zbudować konstrukcji znanej z monitora swojego komputera? No właśnie! LEGO Minecraft jest świetnym pomysłem na prezent dla chyba każdego dzieciaka wieku kilku lat! Zalety LEGO Minecraft:
 • bardzo duża liczba zestawów,
 • często rozbudowane zestawy,
 • świetna baza pod budulec,
 • unikatowe figurki i elementy,
 • bardzo "bawialne" zestawy.
Jacek Bąk
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry