LEGO Star Wars to jedna z najsłynniejszych serii w portfolio duńskiego producenta. Zestawy te z powodzeniem zastąpiły jedną z dawnych pereł w „legowej” koronie, a więc LEGO Space. Premiera zestawów spod szyldu Gwiezdne Wojny miała miejsce właśnie w momencie wygaszania „Kosmosu”, który był wydawany przez ponad 20 lat. Jakie zestawy LEGO Star Wars są obecnie warte zainteresowania w różnych przedziałach cenowych?
Najlepsze LEGO Star Wars
Czy najlepsze zestawy z serii LEGO Star Wars muszą być najdroższe? A może muszą zawierać najwięcej elementów i/lub minifigurek, zwłaszcza tych rzadko spotykanych, żeby nie powiedzieć kolekcjonerskich? Zwykle liczba klocków idzie w parze z ceną, ale nie zawsze tak jest. A skoro o liczbie elementów mowa, to często zestawy licencyjne LEGO – a takie są właśnie m.in. Gwiezdne Wojny – oferują w tej samej cenie mniej elementów niż standardowe klocki LEGO. LEGO Star Wars za 200 zł, a LEGO City w tej samej cenie? Te drugie mogą zawierać więcej części!
Nie wpływa to w żaden sposób na atrakcyjność Gwiezdnych Wojen od LEGO. Co prawda zestawy wzorowane na pomysłach legendarnego George’a Lucasa – a więc twórcy całego uniwersum SW – mogą być droższe w zakupie, ale czego nie są w stanie zrobić fani Luke’a Skywalkera i jego przyjaciół?
Według serwisu bricklink.com – który od pewnego czasu należy oficjalnie do Grupy LEGO – zestawów z serii LEGO Star Wars (od 1999 do 13.05.2024 r.) jest ponad 900! Dokładna liczba to 936 zestawów, ale nie sposób zliczyć dokładnie wszystkich, gdyż dosłownie co parę tygodni wychodzą nowe „seciki”, polybagi czy gazetki LEGO z dołączonymi mikrozestawami lub figurkami. Dokładna w 100% liczba może być nawet… nieznana w samej centrali LEGO!
Które zestawy LEGO Star Wars są obecnie najbardziej warte polecenia do ok. 50, 100, 150 i 200 złotych?
Krótka historia LEGO Star Wars
Pierwsze zestawy z serii LEGO Star Wars zadebiutowały w 1999 roku. Nie był to przypadkowy rok, gdyż to właśnie wtedy na ekrany kin wchodził film „Episode I: Phantom Menace”, a więc „Mroczne Widmo”, pierwsza część tzw. Nowej Trylogii. Hype na powrót do świata Gwiezdnych Wojen był ogromny, wszak ostatni film SW – „Powrót Jedi” będący w chronologii fabuły szóstym epizodem był wyświetlany w kinach 16 lat wcześniej, w 1983 roku. Fani nie mogli się doczekać prequeli pokazujących losy upadku Republiki i powstania Imperium Galaktycznego, a także przemianę Anakina Skywalkera w Dartha Vadera. Śmiem zaryzykować, że był to najbardziej wyczekiwany film, o którym było bardzo głośno w mediach przed nastaniem social mediów!
Duńczycy postanowili wykorzystać tę okazję i… wykupić nietanią licencję u samego George’a Lucasa. Trzeba mieć na uwadze, że LEGO Group miało w drugiej połowie lat 90. poważne tarapaty finansowe i groziło mu widmo bankructwa. Doszło nawet do redukcji zatrudnienia, a marazm w firmie miał swoje odzwierciedlenie w kiepskich zestawach wydawanych w latach 1997-1998, zwłaszcza u legendarnego Town (wiele setów naprawdę fatalnych!), choć niemal wszystkie podserie zanotowały spadek jakościowy.
Niemal, bo w 1997 powstała świetna podseria Divers, a rok później ResQ oraz – a może przede wszystkim – Adventurers. Było jednak coraz gorzej z Castle, a Pirates został praktycznie wygaszony po 1997 r. i to pomimo tak świetnych zestawów z pierwszej połowy lat 90 XX w. Niewiele lepiej było w Space, który otrzymał w latach 1997 i 1998 liczne (choć dla wielu największych fanów gatunku przeciętne, albo – co będzie lepszym określeniem – dość kontrowersyjne) sety z podserii UFO i Insectoids. W 1999 r., kiedy Space miał obchodzić swoje 20-lecie, LEGO wydał tylko niewielkie zestawy uzupełniające obie serie. To były słabe urodziny wygaszanego powoli Space’a, ale za to narodziły się wtedy LEGO Gwiezdne Wojny!
W roku premiery nie tylko nowego filmu, ale i pierwszych klocków LEGO Star Wars, Duńczycy wydali w sumie 13 zestawów. Najmniejszy z nich składał się z mniej niż 50 elementów, największy zaś miało sporo ponad 800 klocków! Co prawda LEGO wracało jeszcze co jakiś czas do „zwykłego” Kosmosu bez licencji SW (np. w 2009 r. wydano Space Police III), to jednak cały ciężar kosmicznych zestawów spoczywał na Gwiezdnych Wojnach.
Z perspektywy czasu można uznać, że był to strzał w przysłowiową dziesiątkę! Nie jest tajemnicą, że to właśnie LEGO Star Wars i autorska seria Bionicle uratowały duńską firmę przed bankructwem na początku XXI wieku. Gwiezdne Wojny przyniosły nie tylko bardzo atrakcyjne zestawy, ale też niezliczona nową liczbę elementów (i to już w 1999 roku!) oraz kolorów. W międzyczasie powstały także gry komputerowe, komiksy czy seriale telewizyjne z cyklu LEGO Star Wars. Marketingowcy LEGO wykonali w 1999 r. doskonałą robotę! A w sumie to i wcześniej, bo rozmowy musiały trwać odpowiednio wcześniej i zapewne dość długo. Na tyle jednak krótko, że aż 8 z 13 pierwszych zestawów LEGO Gwiezdne Wojny nawiązywało do debiutującego wówczas „Mrocznego Widma”.
Co ciekawe, LEGO Star Wars są wydawane bez przerwy dłużej niż klasyczne LEGO Space. W 2024 r. przypada 25-lecie serii LEGO Gwiezdne Wojny!
Dla kogo LEGO Star Wars
Nie musisz być mega fanem uniwersum Gwiezdnych Wojen, aby kojarzyć, czym jest Gwiazda Śmierci, Sokół Milenium, Gwiezdny Niszczyciel czy maszyna krocząca typu AT-AT. Tak się akurat składa, że wiele zestawów z cyklu LEGO Star Wars nie tylko fantastycznie sprawdza się w zabawie, ale i stanowi znakomitą dekorację. Na pierwszy rzut oka wiele z setów nie wygląda na wykonanych z klocków!
Dotyczy to zwłaszcza zestawów z podserii Ultimate Collector Series, a więc Gwiezdnych Wojen dla… dorosłych. Tak – to nie pomyłka! Znakomita większość zestawów (jak nie wszystkie) LEGO Star Wars UCS opakowana jest w gustownych czarnych, dużych pudłach z dopiskiem 18+. Może być to świetny pomysł na prezent dla dorosłej osoby, choć trzeba przyznać, że nie jest tanim.
Zestawy LEGO Star Wars będą świetnym prezentem dla:
- najmłodszych dzieci (najmniejsze i najprostsze konstrukcje),
- starszych dzieci (standardowe i bardzo ładne zestawy SW),
- dorosłych (np. z podserii UCS).
Trzeba tylko przygotować się na wyłożenie odpowiedniej ilości gotówki!
Ile kosztuje LEGO Star Wars
No właśnie – a ile dziś kosztuje LEGO Star Wars? Stosunkowo dużo, a czasami nawet bardzo dużo. Już w 1999 r. zestaw 7171 Naboo Swamp składający się z zaledwie 62 elementów i 4 minifigurek kosztował spore na ówczesne czasy 50 złotych, to dziś kwota ta nie robi na nikim wrażenia. Ba – w tej cenie kupisz tylko nieliczne i zdecydowanie najmniejsze sety LEGO Star Wars.
Znacznie większy wybór jest już dysponując kwotą 100, a najlepiej 200 złotych. Za około 200 zł kupisz już całkiem ciekawie się prezentujący zestaw z cyklu LEGO Gwiezdne Wojny! Jeżeli jednak chciałbyś upolować flagowe zestawy UCS, to musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet… 4000 złotych!
Mowa oczywiście o aktualnie dostępnych zestawach z katalogów. Starsze sety sprzed kilku czy kilkunastu lat warte są znacznie więcej, bo nawet kilkanaście tysięcy złotych! A jeżeli mowa o nieotwartych (a więc fabrycznie zaplombowanych) zestawach, naturalnie w bardzo dobrej kondycji pudełka, to… cena ta może być niewystarczająca. Nie ma tanio!