Najlepsze klocki LEGO Technic - Ranking 2024

LEGO Technic to jedna z najbardziej ikonicznych serii LEGO w historii marki! Można powiedzieć, że praktycznie samego początku były to zestawy „klocków dla dorosłych”, a na pewno starszych dzieci z nastolatkami na czele. Jakie LEGO Technic najlepiej jest kupić obecnie? Które sety są najbardziej opłacalne w różnych przedziałach cenowych?

Najlepsze LEGO Technic

Kiedyś nie było takiego wyboru jak dzisiaj, kiedy możesz wybrać spośród naprawdę wielu zestawów, w tym zestawów LEGO Technic! Duńczycy stawiają ponadto nie tylko na ilość, ale i jakość.

Od ładnych kilku – a nawet kilkunastu – lat zestawy z serii Technic prezentuje się znacznie lepiej niż te jeszcze choćby z lat 90. XX wieku. Charakterystyczne dziurkowane i masywne bricki są dziś prawdziwą rzadkością, a technika budowania modeli znacznie ewoluowała.

Możesz więc wybrać albo model, który ma mniej funkcji, ale dobrze prezentuje się na półce lub odwrotnie! Oczywiście także i te drugie mają coraz to lepszy i bardziej dopieszczony design, ba! Dziś nawet najbrzydszy zestaw LEGO Technic byłby naście lat temu prawdziwą perełką!

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i pytanie, który zestaw LEGO Technic będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od osobistych preferencji. Koparka, samochód, ciężarówka, śmigłowiec, samolot, a może inny pojazd? Każdy znajdzie coś dla siebie!

Historia LEGO Technic

Jak już wspomniano, pierwsze zestawy LEGO Technic opierały się na długich (nawet na kilkanaście studów, czyli wypustków) brickach z charakterystycznymi otworami. Były one praktyczne – przez otwory mogły przechodzić axle, ośki i inne elementy LEGO – choć nie do końca urodziwe. Można powiedzieć, że nie tyle pierwsze zestawy LEGO Technic były w ten sposób budowane, co… sety LEGO Technic przez pierwsze 25-30 lat!

Tak! Seria LEGO Technic powstała dokładnie w 1977 roku, kiedy to wypuszczono 7 pierwszych modeli. Przez pierwsze dziesięciolecia modele czy to samochodów, koparek czy innych wehikułów przedstawiały raczej samą ramę nośną, bez elementów karoserii. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać w 1998 roku, kiedy nowe zestawy LEGO Technic dostawały pierwsze elementy imitujące części karoserii. Dziś takich klocków jest cała masa, a ukrycie mechanizmów i postawienie nie tylko na stronę techniczną, ale i wizualną stało się standarem w LEGO! Od 1977 roku do dzisiaj (stan na 20.05.2024 r.) powstało w sumie sporo ponad 500 zestawów LEGO Technic. Czyni to jedną z bardziej „płodnych” serii w historii duńskiej firmy, w dodatku jest to najstarsza wciąż sprzedawana seria klocków LEGO!

Dla kogo LEGO Technic?

Jeżeli Twoje dziecko wyrosło w LEGO System lub od najmłodszych lat wykazuje inżynierskie zapędy, to nie masz się co zastanawiać – Technic będzie najlepszym wyborem pod choinkę i na każdą inną okazję! Oczywiście w XXI wieku LEGO nie musi być kupowane tylko i wyłącznie dla dzieci!

Coraz więcej i częściej powstaje zestawów z myślą o dorosłych fanach LEGO. Nawet te mniejsze zestawy – choćby 12+ – mogą być w niektórych przypadkach dość skomplikowane w budowie. Pomoc dorosłego jest na wagę złota, tym bardziej, że budowanie z klocków LEGO Technic będzie niesamowitą frajdą nie tylko dla dzieci!

Ile kosztuje LEGO Technic?

Najtańsze – ale też zdecydowanie najprostsze i najmniejsze – zestawy spod szyldu LEGO Technic kosztują około 50 złotych. Zdedycowanie większy wybór znajdziesz w przedziale 200-400 złotych. Za flagowe zestawy będziesz musiał zapłacić znacznie więcej, nawet około 2000 złotych! Mimo niezbyt niskiej ceny naprawdę warto!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym charakteryzuje się seria LEGO Technic?

  LEGO Technic to klocki LEGO przeznaczone dla starszych dzieci, zwykle nastolatków, choć od pewnego czasu największe i najbardziej skomplikowane zestawy Technic są przeznaczone dla osób dorosłych. Charakteryzują się brakiem figów (choć w latach 80. i 90. XX w. takowe istniały, ale były inne niż te znane z LEGO System) i skomplikowaną budową. Modele LEGO Technic stawiają nie tyle na wizualny aspekt - choć i ten jest w ostatnich latach dopieszczany - a na funkcjonalność i ruchome elementy, jak skręcane koła, amortyzowane zawieszenie, otwierane drzwi itp. Seria LEGO Technic jak żadne inne klocki stymuluje inżynierski i techniczny zmysł u młodych osób.

 2. Które zestawy LEGO Technic są najlepsze?

  42126 Ford F-150 Raptor, 42123 McLaren Senna GTR czy 42154 Ford GT 2022 - to zdecydowanie jedne z najlepszych zestawów z serii LEGO Technic w swoich przedziałach cenowych. Oferują one zwykle bardzo dużo ruchomych elementów i innych bardzo ciekawych funkcjonalności. Dla wielu najlepszą zabawą z LEGO Technic jest faza budowy zestawu!

 3. Ile kosztują zestawy LEGO Technic?

  Najtańsze zestawy LEGO Technic kosztują około 50 złotych, ale najdroższe to koszt rzędu około 2000-3000 złotych!

Podsumowanie

LEGO Technic od zawsze było klockami dla tych większych dzieci, a dokładniej nastolatków. Dziś niejeden zestaw z tej serii oficjalnie jest przeznaczony wręcz dla dorosłych odbiorców, o czym informują gustowne czarne pudełko i etykieta 18+. Z LEGO Technic będziesz się bawił nie tylko budując dany zestaw, ale i próbując jego mechaniczne, hydrauliczne czy elektryczne (pilot RC, również ze smartfona!) funkcje. Na LEGO Technic wyrosło już niejedno pokoleniu inżynierów, a to chyba najlepsza rekomendacja dla tej serii. LEGO bawi, LEGO uczy! Zalety LEGO Technic:
 • bardzo duża liczba zestawów,
 • liczne funkcje mechaniczne i inne ruchome elementy,
 • dość spory potencjał kolekcjonerski/zarobkowy,
 • często bardzo rozbudowane zestawy,
 • możliwość rozbudowy o zdalnie sterowanie (opcja w wielu zestawach),
 • LEGO nie szczędzi elementów w zestawach z serii Technic.
Jacek Bąk
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry