Najlepsze klocki LEGO Władca Pierścieni - Ranking 2024

Zestawy LEGO Lord of The Rings nie zdobyły aż takiej popularności, jak LEGO Star Wars. A szkoda, bo to świat Władcy Pierścieni jest bodaj najbardziej kompleksowym i złożonym uniwersum fantasty, jaki kiedykolwiek powstał. Na jakie zestawy LEGO Lord of The Rings oraz Hobbit mogą liczyć fani duńskiego producenta klocków?

Najlepsze LEGO Władca Pierścieni

Które zestawy z serii LEGO Władca Pierścieni/LEGO Lord of The Rings są najlepsze? Niestety przykro to mówić, ale są to te sety, które… można kupić! Wiele ciekawych modeli zostało wydanych w pierwszej połowie poprzedniej dekady i można je znaleźć tylko na rynku wtórnym, a wciąż zaplombowane egzemplarze kosztują fortunę.

Na szczęście zdaje się, że LEGO wreszcie zamierza mocniej zainwestować we Władcę Pierścieni wypuszczając w latach 2023-2024 przynajmniej 2 ogromne zestawy: Rivendell i Barad-Dur! Mamy nadzieję, że to dopiero początek, bo uniwersum Tolkiena – jak i sami fani – na to zasługuje!

Historia LEGO Lord of The Rings i Hobbit

Pierwsze zestawy z podserii LEGO Lord of the Rings i LEGO Hobbit zostały wydane w 2012 roku. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie wtedy debiutowała w kinach pierwsza część trylogii „Hobbit: Niezwykła Podróż”. Duńczycy wiedzieli, że będzie to idealny rok na premierę nie tylko zestawów spod znaku Hobbita, ale i Władcy Pierścieni. I to mimo faktu, że filmy LoTR miały premierę kilkanaście lat wcześniej, to LEGO cierpliwie czekało na właściwy czas.

W sumie od 2012 roku zostało wydanych po 24 zestawy z serii LEGO Lord of The Rings i LEGO Hobbit. Co ciekawe, ten drugi doczekał się większej liczby dużych zestawów, ale wszystkie pochodzą z lat 2012-2024. W przypadku LoTR-a sytuacja jest inna: w premierowym 2012 i rok później powstały spore sety, a następnie – aż do 2023 roku – seria praktycznie nie miała swojej kontynuacji. Wszystko to zmieniło się we wspomnianym 2023, kiedy to zadebiutował wielki i piękny zestaw 10316 Rivendell składający się z ponad 6000 elementów!

Dla kogo LEGO Lord of The Rings i Hobbit?

Zestawy LEGO z serii LoTR i Hobbit są wręcz obowiązkowe dla każdego fana Tolkiena. A czy są przeznaczone do zabawy? W przypatku flagowego Rivendell lepiej sprawdzi się on w formie makiety/dioramy. Zwłaszcza starsze zestawy są poszukiwane przez kolekcjonerów.
Nie tylko kompletne zestawy, ale i pojedyncze figurki LEGO Władca Pierścieni potrafią naprawdę sporo kosztować!

Ile kosztuje LEGO Lord of The Rings?

Ceny obecnie dostępnych i oferowanych zestawów LEGO Władca Pierścieni zaczynają się od około 100-120 złotych. To jednak niewielkie sety, które kosztują tyle ze względu na swoją licencję. Prawdziwy rarytas, a więc 10316 Rivendell (LEGO dla dorosłych!) kosztuje już około 2000-3000 złotych!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym charakteryzuje się seria LEGO Władca Pierścieni?

  Jak każda seria oparta na zewnętrznej licencji - jak np. LEGO Star Wars czy Harry Potter - LEGO Władca Pierścieni/Lord of The Rings przedstawia scenki znane z filmu i książki J.R.R. Tolkiena. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby służyły do zabawy (w końcu to klocki LEGO), ale wydaje się, że najlepiej prezentują się w gablotce jako mini - a czasami nie takie mini - makiety/dioramy. Jest to również świetna inwestycja na przyszłość. Nieotwierane i zaplombowane zestawy za kilka/naście lat będą jeszcze więcej warte!

 2. Które zestawy LEGO Władca Pierścieni są najlepsze?

  Obecnie (a mamy nadzieję, że ten stan rzeczy się zmieni) LEGO oferuje tylko parę zestawów z serii Lord of The Rings, ale dwa z nich są szczególnie warte polecenia. To oczywiście ogromny i klimatyczny Rivendell z 2023 roku i majestatyczny Barad-dur (premiera 2024 r.), a więc forteca samego Saurona.

 3. Ile kosztują zestawy LEGO Władca Pierścieni?

  Najtańsze zestawy mogą kosztować około 100 złotych, ale Rivendell i Barad-dur to już wydatek rzędu około 2000, a czasami nawet 3000 złotych! Warto jednak wydać na nieliczne zestawy LEGO Lord of The Rings każdą złotówkę, nawet jak się nie jest wielkim fanem Władcy Pierścieni i J.R.R. Tolkiena!

Podsumowanie

Można mieć nadzieję, że LEGO będzie bardziej eksploatować nieskończony świat J.R.R. Tolkiena tak, jak robi to z Gwiezdnymi Wojnami George'a Lucasa. Fani starszych serii Castle z lat 80. czy 90. z pewnością będą usatysfakcjonowani. No właśnie - wiele zestawów LEGO Lord of The Rings będzie celem kolekcjonerów i/lub miłośników Śródziemia. Nie oznacza to jednak, że z zestawów LEGO Władca Pierścieni nie ucieszą się najmłodsi "użytkownicy" klocków LEGO. Jeżeli ma to być jednak prezent dla dziecka, to raczej nie z byle jakiej okazji, gdyż zestawy te nie należą do najtańszych. Wprost przeciwnie! Zalety LEGO Władca Pierścieni:
 • Śródziemie z klocków LEGO!
 • potencjał kolekcjonerski/zarobkowy,
 • często rozbudowane zestawy,
 • bardzo ładne figurki,
 • LEGO nie szczędzi elementów w zestawach z serii Władca Pierścieni.
Jacek Bąk
0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry