Ranking okapów kuchennych 2024

Dobry okap kuchenny to konieczne urządzenie w każdej kuchni, który w mniej niż 10 minut zredukuje poziom wilgoci, usunie wszystkie zapachy ulatniające się podczas gotowania. Główkujesz, jaki okap kuchenny wybrać, tak aby był wydajny, funkcjonalny, dobrze się prezentował, a przy tym miał niską cenę? Specjalnie dla ułatwienia Twojego wyboru razem z ekspertem z MójRanking.pl porównujemy te najlepsze okapy do kuchni, które mają świetny stosunek jakości do ceny, a przy tym są polecane przez innych użytkowników! Sprawdź ranking najlepszych okapów kuchennych na Kwiecień 2024 roku! Na dodatek w poradniku zakupowym krok po kroku wskazujemy, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru!  Dowiedz się, jaki okap kuchenny wybrać w 2024 roku!

Najlepsze okapy kuchenne w rankingu na Kwiecień 2024

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Okap kuchenny AMICA OKP6651S Ocena eksperta: 10 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
2 Okap kuchenny CIARKO CDW3802Z Ocena eksperta: 9.9 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
3 Okap kuchenny AMICA OKP9651S Ocena eksperta: 9.8 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
4 Okap kuchenny BOSCH DWB67JP50 Ocena eksperta: 9.7 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
5 Okap kuchenny ELECTROLUX LFG716R Ocena eksperta: 9.6 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
6 Okap kuchenny AMICA OTP6651BG Ocena eksperta: 9.5 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
7 Okap kuchenny BOSCH DWK065G60 Ocena eksperta: 9.4 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
8 Okap kuchenny SAMSUNG NK24M1030IB Ocena eksperta: 9.3 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
9 Okap kuchenny AKPO WK-4 Nero Eco T300 Ocena eksperta: 9.2 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
10 Okap kuchenny SAMSUNG NK24M1030IS Ocena eksperta: 9.1 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Zestawienie polecanych okapów kuchennych przez eksperta

Miejsce 1
Okap kuchenny AMICA OKP6651S NAJNIŻSZA CENA ONLINE
PORÓWNAJ NA CENEO

Okap kuchenny AMICA OKP6651S


Na pierwszym miejscu znalazł się okap kuchenny Amica OKP6651S z klasą energetyczną A+. Warto wspomnieć, o dokładnych wymiarach. Jest to okap kominowy o szerokości 60 cm, 96 - 134 cm wysokości oraz 39,4 cm głębokości. W swojej konstrukcji posiada silnik bezszczotkowy BLDC, który zapewnia wydajną i cichą pracę urządzenia. Na dodatek okap kuchenny Amica OKP6651S uzupełniony został o sterowanie sensorowe Slider, co daje Ci pełną kontrolę nad działaniem urządzenia. Warto również wspomnieć o maksymalnej wydajności, która wynosi aż 565 m3/h, dzięki temu okap doskonale sprawdzi się do większego pomieszczenia. Podkreślmy, że jest to model, który może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Kolejną przydatną funkcją jest opcja czasowego wyłączenia, jak również listwa LED, co stanowi dodatek do wystroju Twojego domu! Okap kuchenny Amica OKP6651S wyposażony został w filtr aluminiowy, który skutecznie tłumi hałas i zatrzymuje tłuszcz na powierzchni. Poziom hałasu w tym urządzeniu wynosi 66 dB.
Zalety:
 • silnik bezszczotkowy
 • 10 poziomów regulacji mocy
 • sensorowy panel sterowania
 • tryb pochłaniacza i wyciągu
 • wysoka wydajność 565 m3/h
Wady:
 • brak Hob2Hood
  Miejsce 2
  Okap kuchenny CIARKO CDW3802Z NAJNIŻSZA CENA ONLINE
  PORÓWNAJ NA CENEO

  Okap kuchenny CIARKO CDW3802Z


  Na kolejnym miejscu w naszym rankingu znalazł się okap kuchenny Ciarko CDW3802Z w kolorze czarnym. Już na wstępie podkreślmy, że jest to urządzenie o stylowym wyglądzie, które doskonale sprawdzi się do pomieszczenia, gdzie płyta grzewcza znajduje się na wyspie. Co więcej, urządzenie dostępne jest również w kolorze białym oraz złotym. Klasa energetyczna okapu kuchennego Ciarko wynosi A, dzięki czemu jest to całkiem energooszczędny sprzęt, który sprawdzi się w każdym domu. Dodajmy, że zużycie energii na rok wynosi zaledwie 39 kWh. Prezentowany okap wyspowy posiada wydajność na poziomie 630 m3/h. Na dodatek może działać w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Wyposażony został w oświetlenie LED, jak również filtr przeciwtłuszczowy. Świetnym udogodnieniem jest możliwość sterowania z wykorzystaniem pilota, jak również sterowanie głosowe! Poza tym kolejnym pomocnym rozwiązaniem tego stylowego okapu kuchennego jest tryb intensywny, który błyskawicznie odprowadza zapach kuchenny do wentylacji lub skutecznie ją przefiltrowuje w przypadku działania trybu pochłaniacza.
  Zalety:
  • oświetlenie LED
  • stylowe wykonanie
  • sterowanie głosowe
  • klasa energetyczna A
  • sterowanie przez pilot
  • wysoka wydajność 630 m3/h
  • dostępny w 3 kolorach do wyboru
  • nieduże roczne zużycie energii elektrycznej
  Wady:
  • cena mogłaby być nieco niższa
   Miejsce 3
   Okap kuchenny AMICA OKP9651S NAJNIŻSZA CENA ONLINE
   PORÓWNAJ NA CENEO

   Okap kuchenny AMICA OKP9651S


   Amica OKP9651S to następny polecany przez nas okap kuchenny w naszym porównaniu. Klasa energetyczna w tym urządzeniu wynosi A+, dzięki czemu można przyjąć, że jest zaliczane do energooszczędnych modeli. Poza tym warto wspomnieć o wydajności, która w tym okapie kuchennym wynosi aż 560 m3/h. Jest to model kominowy o szerokości 90 cm, wysokości od 96 do 134 cm, jak również głębokości 48 cm. Ten model efektywnie odprowadza wszelkie nieprzyjemne zapachy i opary. Dodajmy, że Amica OKP9651S może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Jednak to jeszcze nie wszystko! W swojej konstrukcji posiada bezszczotkowy silnik BLDC, który zapewnia cichą pracę urządzenia. Na dodatek na obudowie znajduje się sensorowe sterowanie, dzięki któremu płynnie ustawisz moc urządzenia do swoich własnych oczekiwań. Świetnym udogodnieniem jest funkcja czasowego wyłączania, jak również listwa LED, która stanowi dodatkowe źródło oświetlenia. Dodajmy, że ten model posiada 10-stopniową regulację pracy. Poziom hałasu wynosi 66 dB.
   Zalety:
   • duża wydajność
   • oświetlenie LED
   • wyłącznik czasowy
   • silnik bezszczotkowy
   • klasa energetyczna A+
   • dwa tryby pracy do wyboru
   • dobry stosunek jakości do ceny
   • duża powierzchnia pochłaniania oparów
   Wady:
   • brak
    Miejsce 4
    Okap kuchenny BOSCH DWB67JP50 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
    PORÓWNAJ NA CENEO

    Okap kuchenny BOSCH DWB67JP50


    Bosch DWB67JP50 to okap kuchenny skierowany dla osób, które poszukują urządzenia wydajnego. Jest to model w wersji kominowej, którego wymiary to 60 cm szerokości, od 62,8 do 106,4 cm wysokości, 50 cm głębokości. Nie można zapomnieć, że produkt może działać na dwa sposoby – jako wyciąg lub pochłaniacz. Wydajność dla tego modelu wynosi 413 m3/h, tymczasem poziom hałasu to 61 dB. W swojej konstrukcji posiada silnik EcoSilence Drive, który zapewnia efektywne działanie. Urządzenie w swojej konstrukcji posiada filtr metalowy, który służy do wyłapywania tłuszczu. Ten element możesz umyć ręcznie lub w zmywarce. Co więcej, okap kuchenny Bosch DWB67JP50 wyposażony został w oświetlenie LED, jak również prosty w obsłudze dotykowy panel sterowania TouchControl.
    Zalety:
    • ładne wykonanie
    • oświetlenie LED
    • silnik EcoSilence Drive
    • klasa energetyczna A
    • metalowy filtr przeciwtłuszczowy
    • dotykowy panel sterowania TouchControl
    Wady:
    • cena mogłaby być nieco niższa
     Miejsce 5
     Okap kuchenny ELECTROLUX LFG716R NAJNIŻSZA CENA ONLINE
     PORÓWNAJ NA CENEO

     Okap kuchenny ELECTROLUX LFG716R


     W naszym rankingu najlepszych okapów kuchennych znalazł się Electrolux LFG716R, którego wydajność wynosi 580 m3/h. Na wstępie warto wspomnieć o dokładnych wymiarach urządzenia, które wynoszą 54 x 33,1 x 27 cm. Podkreślmy, że jest to okap podszafkowy Electrolux, który oddaje do dyspozycji dwa tryby działania – pochłaniacz lub wyciąg, który podłączysz bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Świetnym udogodnieniem jest funkcja Hob2Hood, która zapewnia bezprzewodowe i automatyczne sterowanie okapem. W jaki sposób? Urządzenie dostosowuje parametry do pracy kuchenki, która również wyposażona jest w funkcję Hob2Hood. Poza tym urządzenie ma wydajny silnik, który zapewnia efektywne i skuteczne oczyszczanie powietrza. Poza tym producent wyposażył ten model w oświetlenie LED, które stanowi dodatkowe źródło światła w kuchni. Warto również dodać, że w swojej konstrukcji, okap Electrolux LFG716R posiada aluminiowy filtr, który wygodnie umyjesz pod bieżącą wodą lub w zmywarce. W tym modelu zastosowano sterowanie mechaniczne. Na zakończenie dodajmy, że okap ma 3 poziomy regulacji mocy.
     Zalety:
     • oświetlenie LED
     • funkcja Hob2Hood
     • klasa energetyczna A
     • wysokiej jakości wykonanie
     • okap może pracować w jednym z 2 trybów
     • wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników
     Wady:
     • sterowanie mechaniczne
     • cena mogłaby być nieco niższa
      Miejsce 6
      Okap kuchenny AMICA OTP6651BG NAJNIŻSZA CENA ONLINE
      PORÓWNAJ NA CENEO

      Okap kuchenny AMICA OTP6651BG


      Ponownie w naszym rankingu znalazł się okap kuchenny marki Amica, tym razem model OTP6651BG. Jest to urządzenie podszafkowe (teleskopowe) w kolorze czarnym, które doskonale wpasowuje się w każde wnętrze. Dodajmy, że prezentowany okap kuchenny o szerokości 60 cm z klasą energetyczną B. Co więcej, oddaje do wyboru jeden z 2 trybów działania. Możesz zainstalować urządzenie w formie pochłaniacza, jeśli nie masz kanału wentylacyjnego w swojej kuchni. Oprócz tego urządzenie możesz przemontować jako wyciąg, tym samym będzie efektywnie odprowadzał kuchenny zapach do wentylacji. Wydajność w tym modelu wynosi 508 m3/h, z kolei poziom hałasu to 63 dB. Urządzenie wyposażone zostało w sterowanie sensorowe, które znajduje się na obudowie. Na dodatek okap kuchenny Amica OTP6651BG uzupełniony został o wyświetlacz LED, jak i listwę LED. Ta ostatnia stanowi dodatkowe źródło oświetlenia w kuchni, a przy tym dodaje klimatu. Do pozostałych udogodnień w tym modelu można zaliczyć czasowe wyłączanie, jak również automatyczne wyłączanie. Okap kuchenny Amica w swoim wyposażeniu posiada aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy.
      Zalety:
      • listwa LED
      • wysoka wydajność
      • 3 poziomy prędkości
      • sterowanie sensorowe
      • tryb pochłaniacza lub wyciągu
      • funkcja czasowego wyłączania
      • aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy
      Wady:
      • brak
       Miejsce 7
       Okap kuchenny BOSCH DWK065G60 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
       PORÓWNAJ NA CENEO

       Okap kuchenny BOSCH DWK065G60


       Kolejne miejsce w naszym rankingu najpopularniejszych okapów kuchennych zajmuje Bosch DWK065G60. Jest to model w wersji kominowej, który sprawdzi się do małych, jak i dużych pomieszczeń. Przyjmuje skośną formę, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca, przy zachowaniu wysokiej efektywności. Klasa energetyczna w tym modelu to C. Z kolei wydajność wynosi 530 m3/h. Warto również wspomnieć o dokładnych wymiarach. Szerokość wynosi 59,6 cm, wysokość 86,2 - 108 cm, z kolei głębokość to 38,6 cm. Dodajmy, że ten stylowy okap do kuchni może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Co więcej, poziom hałasu w tym urządzeniu wynosi 70 dB. Na dodatek oddaje do dyspozycji 3 poziomy regulacji mocy, jak również moduł dotykowy TouchControl. Kolejnym udogodnieniem jest filtr antytłuszczowy, który wygodnie umyjesz w zmywarce. Na dodatek producent wyposażył ten model w oświetlenie LED.
       Zalety:
       • model skośny
       • oświetlenie LED
       • technologia szczelinowa
       • 2 tryby pracy do wyboru
       • 3 poziomy regulacji mocy
       • dotykowy moduł sterujący
       • aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy
       Wady:
       • klasa energetyczna C
       • nieco wysoki poziom hałasu
        Miejsce 8
        Okap kuchenny SAMSUNG NK24M1030IB NAJNIŻSZA CENA ONLINE
        PORÓWNAJ NA CENEO

        Okap kuchenny SAMSUNG NK24M1030IB


        W naszym rankingu okapów kuchennych znalazł się również Samsung NK24M1030IB, którego maksymalna wydajność to 392 m3/h, dzięki czemu sprawdzi się do niedużego pomieszczenia. Jest to model teleskopowy o szerokości 60 cm. Pozostałe wymiary tego urządzenia to 18 cm wysokości oraz 28 cm głębokości. Dodajmy, że okap jest bardzo prosty w pielęgnacji. Wyposażony został w filtr aluminiowy, który odpowiada za efektywne wyłapywanie cząsteczek tłuszczu. Dodajmy, że filtr przystosowany został do mycia w zmywarce. Na dodatek urządzenie oddaje do dyspozycji 3-stopniową regulację prędkości, jak również oświetlenie LED. Poziom hałasu w tym okapie kuchennym wynosi 71 dB. Sprzęt udostępnia 2 tryby pracy – pochłaniacz lub wyciąg. Ten minimalistyczny okap w kolorze czarnym posiada wysuwaną szufladę, dzięki czemu możesz zwiększyć powierzchnię, przez którą pochłaniane są nieprzyjemne zapachy i opary kuchenne. Klasa energetyczna w tym modelu wynosi C.
        Zalety:
        • oświetlenie LED
        • filtr aluminiowy w zestawie
        • 3-stopniowa regulacja mocy
        • tryb pochłaniacza i wyciągu
        • dobry stosunek ceny do jakości
        Wady:
        • klasa energetyczna C
        • mechaniczne sterowanie
        • nieco wysoki poziom hałasu
        • sprawdzi się do małych pomieszczeń
         Miejsce 9
         Okap kuchenny AKPO WK-4 Nero Eco T300 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
         PORÓWNAJ NA CENEO

         Okap kuchenny AKPO WK-4 Nero Eco T300


         Poszukujesz stylowego i funkcjonalnego okapu kuchennego w bardzo konkurencyjnej cenie? Zobacz kolejną propozycję w naszym zestawieniu najlepszych okapów kuchennych na bieżący rok! Akpo to stylowy okap, którego wydajność wynosi 326 m3/h. Dużym plusem jest niski poziom hałasu, który wynosi 61 dB. Dodajmy, że jest to model, którego dokładne wymiary wynoszą 60 cm szerokości, od 69 do 92 cm wysokości, 25,5 cm głębokości. Warto podkreślić, że jest to model kominowy wyposażony w dwa tryby pracy do wyboru. Możesz zdecydować się, aby urządzenie pracowało jako pochłaniacz lub wyciąg. Co więcej, producent wyposażył okap kuchenny Akpo WK-4 Nero Eco T300 w mechaniczne sterowanie, które przyjmuje postać niedużych przycisków. Na dodatek prezentowane urządzenie posiada filtr przeciwtłuszczowy (aluminiowy), jak również oświetlenie LED. Klasa energetyczna w tym modelu wynosi C.
         Zalety:
         • niska cena
         • oświetlenie LED
         • stylowe wykonanie
         • prosty panel sterowania
         • filtr aluminiowy w zestawie
         Wady:
         • klasa energetyczna C
         • może głośno pracować
          Miejsce 10
          Okap kuchenny SAMSUNG NK24M1030IS NAJNIŻSZA CENA ONLINE
          PORÓWNAJ NA CENEO

          Okap kuchenny SAMSUNG NK24M1030IS


          Kolejnym polecanym przez wielu użytkowników okapem kuchennym jest Samsung NK24M1030IS z klasą energetyczną C. Jest to urządzenie, którego dokładne wymiary wynoszą 60 x 18 x 28 cm. Dodajmy, że prezentowany sprzęt AGD zaliczany jest do modeli teleskopowych montowanych pod szafką. Co więcej, doskonale sprawdzi się w niedużym pomieszczeniu – jego maksymalna wydajność wynosi 392 m3/h. Poziom hałasu w okapie kuchennym Samsung NK24M1030IS wynosi 71 dB. Urządzenie jest w kolorze stali nierdzewnej. Poza tym posiada przemyślaną konstrukcję, dzięki czemu okap jest wygodny w czyszczeniu. W swojej konstrukcji posiada aluminiowy filtr, który tłumi hałas, jak również wyłapuje tłuszcz, który unosi się w trakcie gotowania. Następnym udogodnieniem jest 3-poziomowa regulacja prędkości, dzięki której dopasujesz działanie tego urządzenia do swoich oczekiwań. Okap kuchenny Samsung NK24M1030IS wyróżnia prostota czyszczenia – całą obudowę możesz przetrzeć wilgotną szmatką, z kolei filtr aluminiowy wygodnie umyjesz w zmywarce. Na dodatek ten sprzęt AGD posiada oświetlenie LED, które jest dodatkowym źródłem światła w kuchni.
          Zalety:
          • 3 stopnie regulacji mocy
          • filtr aluminiowy w zestawie
          • wbudowane oświetlenie LED
          • dobry stosunek ceny do jakości
          • urządzenie proste w czyszczeniu
          Wady:
          • klasa energetyczna C
          • nieco wysoki poziom hałasu
          • sprawdzi się tylko do małych pomieszczeń

           Jak wybrać dobry okap kuchenny?

           Kompletnie nie wiesz, jak wybrać dobry okap kuchenny do swojej kuchni? Zobacz poniższy poradnik, w którym prezentujemy najważniejsze parametry, które to należy uwzględnić w trakcie wyboru. Objaśniamy jaki okap kuchenny kupić – kominowy, teleskopowy czy podszafkowy? Wskazujemy jak dopasować moc, wydajność czy wymiar urządzenia. Podpowiadamy, jaka klasa energetyczna będzie właściwa – A+++ czy B? Radzimy, na jakie funkcje się zdecydować. Przeczytaj jaki okap kuchenny kupić, tak aby efektywnie pochłaniał zapachy, miał przyjazną cenę i był funkcjonalny!

           Okap kominowy, teleskopowy czy podszafkowy – jaki kupić?

           Wśród najlepszych okapów kuchennych spotkasz się z kilkoma rodzajami urządzeń. W zależności od wybranego modelu różni się wygląd, wielkość, jak również zastosowanie. W sprzedaży dostępne są okapy kuchenne:

           • kominowe,
           • teleskopowe,
           • podszafkowe,
           • wyspowe.

           Oczywiście wybór konkretnego okapu zależny jest od Twojej kuchni – położenia kuchenki gazowej lub płyty indukcyjnej, wielkości pomieszczenia, jak również od zapotrzebowania. Warto dodać, że nie ma najlepszego modelu! Zakup okapu kuchennego powinieneś dopasować do swoich oczekiwań. Dlatego dla ułatwienia, poniżej opisujemy każdy z najczęściej wybieranych urządzeń tego typu na rynku.

           Rodzaj okapu kuchennegoOpisSzerokość
           okap kominowynazywany odmiennie przyścienny, montowany jest bezpośrednio nad płytą indukcyjną lub kuchenką gazową, montuje się go bezpośrednio do ściany, okap posiada podłużny komin, który skutecznie kryje rurę wentylacyjną30-80 cm
           okap podszafkowymontowany jest w górnej zabudowie meblowej – pod szafką; często nazywany jest odmiennie wkładem40-90 cm
           okap teleskopowyokapy teleskopowe przypominają okapy podszafkowe, montowane są na dnie górnej szafki kuchennej, wyposażone są one w mechanizm teleskopowy, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie powierzchni pochłaniającej48-90 cm
           okap wyspowyprzyjmuje postać okrągłą (walec), przystosowane są do montowania do sufitu, nad płytą grzewczą, która znajduje się na wyspie31-120 cm

           Klasa energetyczna A+++, A++, A czy B – jaką wybrać?

           Bardzo ważnym parametrem w trakcie zakupu okapu do zabudowy w kuchni jest klasa energetyczna urządzenia. Od niej zależna jest wydajność działania okapu kuchennego. Miej na uwadze, że im lepsza klasa energetyczna okapu, tym mniejsze zużycie prądu! Spośród wszystkich produktów z kategorii okapy kuchenne spotkasz się z urządzeniami z klasą energetyczną od A+++ do F. Dokładny podział klas wygląda następująco: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F.

           Przyjęło się, że najlepszą w tym przypadku jest klasa A+++, z kolei najmniej wydajne okapy posiadają klasę F. Jednak na jaki się zdecydować? Jeśli zależy Ci na maksymalnej oszczędności energii elektrycznej, co wpłynie na mniejsze rachunki za prąd, to zdecyduj się na okap kuchenny z klasą energetyczną od A+++ do maksymalnie B. Takie urządzenia wyróżnia duża efektywność. Minusem jest bez wątpienia cena zakupu, która mimo wszystko zwraca się po niedługim czasie po rozpoczęciu użytkowania sprzętu.

           Ile wat powinien mieć dobry okap do kuchni?

           Kupując okap do eliminowania zapachów kuchennych, zwróć uwagę na taki parametr w specyfikacji technicznej jak moc, która podawana jest w watach. Warto wspomnieć, że atrybut ten ma bezpośredni wpływ na wydajność urządzenia, co przekłada się na skuteczność oczyszczania powietrza w Twojej kuchni. Obecnie dostępne są okapy kuchenne, których moc silnika wynosi od 70 do 600 W. Oczywiście wybór konkretnego modelu zależny jest od wielkości okapu – im jest on większy, tym większa moc silnika.

           Jak dopasować wymiary okapu kuchennego?

           Spośród wszystkich okapów kuchennych na rynku spotkasz się z urządzeniami o różnych wymiarach. Najważniejsza okazuje się szerokość okapu. Oczywiście wybór zależny jest od wielkości górnej przestrzeni lub szerokości szafki, w której planujesz montaż urządzenia. Miej na uwadze, że szerokość okapu kuchennego powinna być taka sama lub większa niż szerokość płyty grzewczej kuchenki.

           Obecnie do wyboru masz urządzenia, u których szerokość wynosi od 30 do 120 cm. Aby nieco ułatwić Twój wybór, poniżej prezentujemy zalecane wymiary okapów kuchennych, zestawiając je do szerokości płyty grzewczej.

           Szerokość płyty grzewczej kuchenkiZalecana szerokość okapu kuchennego
           30 cmod 30 do 45 cm
           40 cmod 40 do 55 cm
           50 cmod 50 do 65 cm
           60 cmod 60 do 75 cm
           70 cmod 70 do 85 cm
           80 cmod 80 do 95 cm
           90 cmod 90 do 105 cm
           powyżej 90 cmod 100 do 120 cm

           Jak dopasować wydajność okapu do powierzchni kuchni?

           Jednym z najważniejszych parametrów w specyfikacji okapu kuchennego jest wydajność maksymalna, która podawana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Wartość tego parametru wskazuje powierzchnię, jaką jest w stanie przefiltrować okap kuchenny w ciągu 1 godziny. Do wyboru masz urządzenia, u których wydajność maksymalna wynosi od 120 do 700 m3/h.

           Aby wyliczyć maksymalną wydajność okapu kuchennego, należy pomnożyć objętość kuchni (wysokość x szerokość x długość) przez 12 – właśnie 12 razy okap powinien przefiltrować całe powietrze znajdujące się w kuchni w przeciągu 1 h na prędkości maksymalnej.

           Zwróć uwagę na poziom hałasu urządzenia!

           Kolejnym ważnym parametrem jest poziom hałasu podawany w decybelach (dB). Wartość tego parametru ma bezpośredni wpływ na komfort dla domowników, którzy znajdują się w bliskim otoczeniu od urządzenia. Okapy kuchenne, które są dostępne w sprzedaży, generują hałas na poziomie od 45 do 80 dB. Jaki kupić? Jeśli zależy Ci na cichym działaniu urządzenia, to warto wybrać okap kuchenny, u którego poziom hałasu nie przekracza 65 dB. Taka wartość jest wystarczająca, aby zapewnić komfort dla domowników. Dodajmy, że na ten parametr powinny zwrócić uwagę zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi.

           Sterowanie mechaniczne, dotykowe czy Hob2Hood – na jakie się zdecydować?

           Okap kuchenny to urządzenie, które sterowane jest przez wbudowany panel. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów tego sprzętu AGD, które wyposażone są w odmienny typ sterowania. Do wyboru masz okapy ze sterowaniem:

           • mechanicznym,
           • dotykowym (sensorowym).

           Okap ze sterowaniem mechaniczny wyposażony jest w przyciski, dzięki którym ustawisz szybkość pracy urządzenia. Z kolei sterowanie dotykowe, zamiennie nazywane sensorowym, znajduje się na powierzchni płyty. Porównując oba rozwiązania znacznie wygodniejszym, jak i lepiej wyglądającym, jest okap kuchenny wyposażony w sterowanie dotykowe.

           Jakie tryby pracy ma najlepszy okap?

           Jeszcze przed zakupem najlepszego okapu kuchennego zwróć uwagę na tryby działania, jakie oferuje wybrany model. Większość urządzeń tego typu oddaje do dyspozycji tryb:

           • pochłaniacza,
           • wyciągu.

           Pochłaniacz to funkcja, która redukuje zapachy kuchenne w obiegu zamkniętym. Co to znaczy? Dedykowana jest dla osób, które nie mają możliwości odprowadzenia zapachów unoszących się w trakcie gotowania bezpośrednio do komina wentylacyjnego. Okapy kuchenne z pochłaniaczem wyposażone są najczęściej w filtr węglowy, który ma za zadanie pochłaniać wszelkie opary. Po czym oczyszczone powietrze trafia z powrotem do kuchni. Drugim trybem stosowanym w kuchennych okapach jest wyciąg. Jest to funkcja, która umożliwia odprowadzanie powietrza bezpośrednio przez zainstalowaną rurę, do komina wentylacyjnego. Oczywiście najlepszym jest wyciąg. Przy czym wybór zależny jest od dostępu do wentylacji w Twojej kuchni.

           Filtr aluminiowy, akrylowy czy metalowy – jaki wybrać w okapie kuchennym?

           Każdy dobry okap do kuchni powinien być wyposażony w filtr, który pełni rolę pochłaniacza wszelkich zapachów unoszących się w trakcie gotowania, ale nie tylko!. Na ten element powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które zamierzają korzystać tylko z funkcji pochłaniacza, co jest wywołane brakiem kanału wylotowego w kuchni. Najlepiej zdecydować się na okap kuchenny, który wyposażony został w filtr węglowy, który należy regularnie wymieniać.

           Element ten doskonale pochłania wszelkie zapachy unoszące się podczas gotowania, tym samym zachowasz wysoką jakość powietrza w kuchni, w której nie ma komina wentylacyjnego. Oprócz tego zwróć uwagę na filtr przeciwtłuszczowy, którego zadaniem jest wyłapywanie tłustych oparów. W tym przypadku warto kupić okap wyposażony w filtr metalowy lub aluminiowy – są one najczęściej wybierane i stosowane. Co więcej, są to filtry wielokrotnego użycia, które wystarczy raz na czas umyć pod bieżącą wodą.

           Dodatkowe wyposażenie i funkcje urządzenia

           Najlepsze modele okapów kuchennych wyposażone są w dodatkowe akcesoria oraz funkcje, które dodatkowo zapewniają doskonałą filtrację powietrza. Do jednych z pomocnych zastosowań można zaliczyć:

           • funkcję Hob2Hood, która umożliwia bezprzewodowe sterowanie okapem w zależności od pracy płyty grzewczej;
           • oświetlenie LED;
           • kilka filtrów węglowych w zestawie;
           • możliwość sterowania smartfonem;
           • wbudowany generator ozonu;
           • kilkustopniową regulację;
           • wskaźnik zabrudzenia filtra;
           • pochłanianie obwodowe;
           • cichą pracę.

           Ile należy przeznaczyć na zakup okapu kuchennego?

           Cena za okapy kuchenne wynosi od 180 do 15000 zł. Przy czym za urządzenie z dobrym stosunkiem jakości do ceny należy przeznaczyć nie mniej niż 1000 zł. Warto wspomnieć, że kwota w dużym stopniu zależna jest od marki, wydajności, rozmiaru, mocy, zastosowanych trybów, jak również funkcji i dodatkowych akcesoriów w zestawie. Warto również wspomnieć, że cena różni się w zależności od rodzaju okapu kuchennego, co obrazujemy poniżej.

           Rodzaj okapu kuchennegoZakres cenowy
           kominowyod 280 do 15000 zł
           podszafkowyod 180 do 6000 zł
           teleskopowyod 230 do 1600 zł
           wyspowyod 1000 do 5000 zł

           Amica, Electrolux czy Whirlpool – z jakiej marki wybrać urządzenie?

           Jedną z najlepszych marek, która oferuje wysokiej jakości okapy kuchenne, jest Electrolux. Modele od tego producenta wyróżniają się funkcjonalnością, są energooszczędne, a przy tym świetnie komponują się w pomieszczeniu. Dodajmy, że oddają do dyspozycji, m.in. tryb pochłaniacza, jak i wyciągu. Na dodatek świetnym udogodnieniem jest funkcja Hob2Hood, dzięki której okap łączy się z płytą grzewczą w sposób bezprzewodowy i dostosowuje pracę do działania kuchenki. Kolejnym polecanym producentem jest Amica. W tym przypadku masz do wyboru produkty, które wyróżniają się bardzo dobrą ceną, mają stylowy design, a przy tym są wielofunkcyjne. Do innych firm, które oferują godne zakupu okapy kuchenne, zaliczamy:

           • Whirlpool,
           • Samsung,
           • Beko,
           • Akpo,
           • Ciarko.

           FAQ - najczęściej zadawane pytania

           1. Na co zwrócić uwagę wybierając okap kuchenny?

            W trakcie zakupu najlepszego okapu kuchennego zwróć uwagę na wydajność tego sprzętu AGD, która powinna być dopasowana do wielkości Twojej kuchni. Poza tym zastanów się jaki rodzaj okapu chcesz kupić – teleskopowy, kominowy, wyspowy czy podszafkowy? Następnym kroku zobacz na tryby działania urządzenia – do wyboru masz pochłaniacz lub wyciąg. Ten pierwszy dedykowany jest dla osób, które nie posiadają komina wentylacyjnego w swojej kuchni. Z kolei wyciąg to propozycja do kuchni z wbudowaną wentylacją. Następnym ważnym parametrem jest sterowanie, moc, jak również poziom hałasu urządzenia. Dodatkowo sprawdź na ekstra dodatki i funkcje. Jeśli nie jesteś pewny co do wyboru, to zobacz najlepsze okapy kuchenne w naszym rankingu [month] [year].

           2. Okap kuchenny podszafkowy czy kominowy – jaki jest lepszy?

            Wybór konkretnego modelu zależny jest od miejsca, w którym chcesz zainstalować okap. Mimo wszystko porównując je oba, lepszym wyborem jest zakup wentylatora kominowego. Dlaczego? Mają one znacznie większą powierzchnię, dzięki temu lepiej pochłaniają i filtrują zapachy unoszące się w kuchni. Jednak zajmują one dużo więcej miejsca i są widoczne w porównaniu do okapów podszafkowych.

           3. Czy można zamontować okap bez dostępu do komina wentylacyjnego?

            Tak. Istnieje możliwość montażu okapu kuchennego bez dostępu do komina wentylacyjnego. W takim przypadku należy wybrać urządzenie, które posiada tryb pochłaniacz. Takie okapy do kuchni wykorzystują obieg zamknięty. Powietrze filtrowane jest przez filtr węglowy, po czym trafia z powrotem do otoczenia w kuchni.

           Podsumowanie

           • Do polecanych produktów zaliczamy kuchenne okapy Whirlpool, Amica, Electrolux, Samsung, Beko, Ciarko, jak również Akpo.
           • Kwota, którą należy zainwestować na zakup, wynosi od 180 do 15000 zł. Przy czym minimalny koszt za dobrej jakości okap to przynajmniej 1000 zł.
           • W trakcie zakupu zwróć uwagę na wydajność urządzenia, tryby działania, rodzaj okapu, moc, sterowanie, markę, klasę energetyczną oraz na wymiary.
           • Pamiętaj, że szerokość okapu do kuchni powinna być taka sama lub o 15 cm większa niż szerokość płyty grzewczej.
           • Do wyboru masz okapy kuchenne podszafkowe, kominowe, teleskopowe, jak również wyspowe.
           • Bardzo ładnie prezentuje się szklany okap, który dodatkowo jest prosty w czyszczeniu.
           • Wybierając urządzenie, zwróć uwagę na filtr, który producent zastosował w wybranym modelu.
           • Aby obliczyć maksymalną wydajność okapu kuchennego, należy pomnożyć objętość kuchni przez 12.
           • Dobry okap powinien przynajmniej 6 razy przefiltrować powietrze w ciągu jednej godziny na trybie minimalnym. Z kolei na trybie średnim liczba filtracji powinna wynosić 9 na 1 h. Tymczasem w przypadku trybu maksymalnego filtracja powinna odbywać się przynajmniej 12 razy.
           • Zastanawiasz się nadal jaki model wybrać? Sprawdź nasz ranking okapów kuchennych 2024, w którym zestawiamy urządzenia, które polecane są przez ekspertów i zadowolonych użytkowników. Na dodatek prezentujemy okapy kuchenne, które mają świetny stosunek ceny do jakości!
           Karolina Pisarska
           5 1 vote
           Oceń artykuł
           Subscribe
           Powiadom o
           guest
           0 komentarzy
           Inline Feedbacks
           View all comments
           Do góry