Zachodzisz w głowę, jaką pralkę z silnikiem inwerterowym wybrać – tą marki Bosch, Electrolux, Beko czy Samsung? Szukasz niezawodnej pralki, która będzie funkcjonalna, energooszczędna, cicha, a przy tym posłuży na więcej niż 10 lat? Sprawdź nasz ranking pralek z silnikiem inwerterowym na Grudzień 2023! Porównaj najlepsze produkty w zestawieniu naszego eksperta z MójRanking.pl! Podpowiadamy, jaką pralkę z silnikiem bezszczotkowym wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie!
Pralka wyposażona w silnik inwerterowy – jaką kupić?
Rozmyślasz, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu najlepszej pralki? Dla ułatwienia Twojego wyboru poniżej wskazujemy najważniejsze parametry techniczne urządzenia! Sprawdź jaką pralkę z silnikiem inwerterowym wybrać! Podpowiadamy jak dopasować pojemność bębna, klasę energetyczną czy prędkość wirowania!
Na jaki rodzaj pralki się zdecydować – Superslim, Slim czy standardową?
Pralki z silnikiem inwerterowym dostępne są w kilku wariantach. Pralki Superslim są to urządzenia, których głębokość wynosi maksymalnie 39 cm. Z kolei pralki typu Slim są nieco większe, ale również dedykowane do niedużych pomieszczeń – ich głębokość wynosi od 40 do 50 cm. Występują również pralki ładowane od góry, u których głębokość wynosi 60 cm. Ostatnie, czyli pralki w standardowych wymiarach, to urządzenia, u których głębokość oscyluje w zakresie od 51 do 85 cm.
Jednak na jaką nową pralkę się zdecydować? Wybór konkretnego rodzaju zależny jest od Twojego zapotrzebowania, miejsca, w którym ma znajdować się pralka, jak również od ilości domowników. W przypadku, gdy szukasz pralki dla siebie lub maksymalnie 2 osób, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu Superslim. Natomiast pralki Slim idealnie sprawdzą się dla 3 lub maksymalnie 4 osób. Z kolei standardowe modele to pralki dla dużych rodzin, których liczba wynosi więcej niż 5 osób.
Rodzaj pralki z silnikiem inwerterowym
Ilość osób
Superslim
1-2 osoby
Slim
3-4 osób
Ładowane od góry
2-5 osób
Standardowe
powyżej 5 osób
Jak dopasować załadunek w pralce?
Kolejnym krokiem jest prawidłowe dopasowanie załadunku, czyli pojemności pralki. Parametr ten wskazuje, ile kilogramów prania możesz zmieścić do bębna w trakcie jednego cyklu. W przypadku pralek z silnikiem inwerterowym masz do dyspozycji modele, których pojemność załadunku wynosi od 6 do 18 kg. Warto dodać, że wartość tą należy dopasować do wielkości rodziny. Tak więc dla 2 osób zdecyduj się na pralkę o ładowności do 7 kg. Tymczasem kupując pralkę dla 3 lub 4 osób, wtedy wybieraj model, którego załadunek wsadu wynosi od 8 kg do 9 kg. Te największe zakresy pojemności bębna, czyli 10 kg lub więcej, doskonale sprawdzą się dla 5-osobowej rodziny lub większej.
Pojemność załadunku pralki
Wielkość rodziny
do 7 kg
od 1 do 2 osób
8-9 kg
od 3 do 4 osób
10 kg lub więcej
5 osób lub więcej
Jaką prędkość wirowania powinna mieć dobra pralka z silnikiem inwerterowym?
Maksymalna prędkość wirowania wskazuje na liczbę obrotów bębna, jaką jest w stanie wykonać pralka w trakcie 1 minuty. W modelach z silnikiem inwerterowym parametr ten wynosi od 950 do 1800 obrotów na minutę. Jednak w jaki sposób dopasować ten atrybut? Dobór właściwej prędkości wirowania należy dopasować do rodzaju Twoich ubrań. Mianowicie im grubsze ubrania, tym większa prędkość wirowania. Dzięki temu urządzenie dokładnie odwiruje wodę znajdującą się w tkaninach. Warto również pamiętać, że zbyt duże parametry wirowania w trakcie prania delikatnych tkanin mogą doprowadzić do ich zniszczenia.
W związku z tym, jeśli większość Twojej odzieży to delikatne materiały typu jedwab lub aksamit, wtedy wybieraj model pralki, w której prędkość wirowania wynosi do 1000 obr/min. Z kolei dla średniej grubości materiałów, typu bawełna, najlepiej sprawdzą się urządzenia z prędkością od 1100 do 1300 obr/min. Do grubych tkanin, takich jak wełna, zdecyduj się na zakup modelu, dla którego parametr ten wynosi od 1400 obrotów na minutę do 1500 obrotów na minutę. Te największe prędkości wirowania, powyżej 1600 obr/min, dedykowane są do bardzo grubych tkanin, takich jak narzuty czy koce.
Prędkość wirowania
Tkaniny
do 1000 obr/min
delikatne
1100 do 1300 obr/min
średniej grubości
od 1400 do 1500 obr/min
grube
powyżej 1600 obr/min
bardzo grube
Jakie funkcje ma dobra pralka?
Każda funkcjonalna pralka ma wiele udogodnień, programów prania oraz akcesoriów, które dają jeszcze więcej możliwości. Do jednych z przydatnych funkcji można zaliczyć: automatykę wagową, szybkie programy prania, funkcje parowe, program antyalergiczny, automatyczne dozowanie, kontrolę piany i wiele innych. Poniżej w skrócie prezentujemy te najważniejsze wraz z krótkim opisem.
Funkcje w nowoczesnej pralce
Opis
automatyka wagowa
wbudowane czujniki ważą pranie i dopasowują zużycie wody, prądu oraz środka piorącego
kontrola piany
pralka automatycznie kontroluje powstawanie piany; w sytuacji, gdy jest jej zbyt dużo włącza dodatkowe płukanie
funkcje parowe
urządzenie wytwarza parę od spodu bębna, dzięki czemu ubrania nie są zagniecione
zabezpieczenie przed dziećmi
blokada przed zmianą ustawień przed dziećmi
zabezpieczenie przed zalaniem
w trakcie awarii pralka odcina dopływ wody, dzięki czemu minimalizuje ryzyko zalania pomieszczenia
automatyczne dozowanie
automatyczne dozowanie detergentów piorących do wagi i rodzaju prania
pranie w niskiej temperaturze
możliwość prania w niskiej temperaturze, co z kolei obniża zużycie prądu
aktywna piana
jest to połączenie detergentu, wody oraz powietrza, dzięki takiej mieszance zabrudzenia są skuteczniej eliminowane
program antyalergiczny
program dedykowany dla wrażliwych osób oraz dzieci; pralka włącza dodatkowe płukanie, które wypłukuje detergent oraz alergeny
opcja dołożenia prania
możliwość dorzucenia zapomnianej odzieży w trakcie programu
program Eko
program, w którym zużycie wody oraz prądu jest obniżone, dzięki czemu rachunki są niższe
sterowanie z wykorzystaniem smartfona
możliwość sterowania za pomocą smartfona
Ile prądu zużywa pralka z silnikiem inwerterowym?
W trakcie zakupu pralki koniecznie zwróć uwagę na zużycie prądu, które podawane jest na 100 cykli prania w programie EKO. W przypadku pralek z silnikiem inwerterowym masz do wyboru modele, u których pobór energii elektrycznej wynosi od 34 do 83 kWh na 100 cykli prania. Co z kolei przekłada się na kwotę od 26 do 64 zł*. Jednak na jaki model się zdecydować? Dobrym wyborem będzie zakup nowoczesnej pralki z silnikiem inwerterowym, w której zużycie prądu oscyluje od 34 do 66 kWh. Dzięki temu urządzenie będzie oszczędne, co z kolei przełoży się na niższe rachunki.
*Kwota obliczona na podstawie stawki za taryfę G11 w roku ubiegłym
Ile wody pobiera pralka z technologią bezszczotkową na jeden cykl prania?
Kolejnym ważnym parametrem prania w pralce jest zużycie wody. Atrybut ten podawany jest dla jednego cyklu mycia. W przypadku modeli z silnikiem inwerterowym spotkasz się z pralkami, których pobór wody wynosi od 32 do 70 litrów. Miej na uwadze, że im mniejsze zużycie wody, tym mniejszy koszt z użytkowania sprzętu. W związku z tym najlepiej wybierać pralkę, której pobór wody nie przekracza 60 litrów. Tym samym użytkowanie sprzętu będzie ekonomiczne, a rachunki za prąd niższe!
Klasa energetyczna pralki z silnikiem inwerterowym – którą wybrać?
Przed wyborem nowej pralki przemyśl, z jaką klasą chcesz nabyć tego rodzaju sprzęt AGD. Urządzenia wyposażone w silnik inwerterowy to z reguły energooszczędne pralki, tym samym posiadają jedną z najlepszych klas efektywności energetycznej. Warto dodać, że parametr ten wskazuje na wydajność pralki, jak również informuje, w jakim stopniu jest ona oszczędna. W przypadku pralek z silnikiem bezszczotkowym masz do wyboru modele z klasą:
A,
B,
C,
D,
E.
Przy czym te z klasą A to najbardziej energooszczędne modele, tymczasem te z klasą E to najmniej oszczędne pralki. Jeśli zależy Ci na urządzeniu, które będzie wydajne, efektywne a przy tym oszczędne na rachunkach, to zdecyduj się na model z klasą A, B, lub C.
Ile kosztuje pralka z silnikiem bezszczotkowym?
Cena za pralki z silnikiem inwerterowym waha się od 1300 do 13000 zł. Kreowanie się kwoty zależy głównie od wybranej marki, pojemności załadunku, zużycia energii i poboru wody. Oprócz tego na cenę mają wpływ zastosowane udogodnienia, jak również klasa energetyczna. Warto dodać, że modele z najlepszą klasą A będą z reguły droższe niż te z klasą D lub E.
Pralka LG, Bosch czy Electrolux – najlepsi producenci pralek w 2023
W trakcie wyboru pralki koniecznie zdecyduj się na taką, która jest od sprawdzonego producenta. Do jednych z polecanych marek możemy zaliczyć pralki Whirlpool, które są nie tylko energooszczędne, ale również posiadają wiele przydatnych funkcji. Innymi godnymi uwagi produktami są pralki Bosch. W tym przypadku masz do wyboru wiele urządzeń, które dodatkowo sterowane są z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Co więcej, do pozostałych marek, które warto wziąć pod uwagę, są pralki Samsung, Beko, Electrolux, jak również te marki Siemens. Z kolei, jeśli nie masz dużych wymagań co do pralki, to koniecznie sprawdź modele od Amica, Indesit oraz pralki Gorenje.