Elektrolity dla dorosłych - Ranking na Grudzień 2023

Poszukujesz dobrych elektrolitów dla dorosłych, które błyskawicznie uzupełnią poziom potasu, sodu czy magnezu w Twoim organizmie? Zachodzisz w głowę, które wybrać – te w postaci tabletki musującej, w proszku czy kapsułce? Sprawdź wybrane najlepsze elektrolity na rynku w naszym zestawieniu eksperta z MójRanking.pl. Prezentujemy wady i zalety wytypowanych produktów. Co więcej, objaśniamy jakie elektrolity dla dorosłych wybrać! Podpowiadamy, jaki skład ma najlepszy preparat. Zobacz najnowszy ranking elektrolitów dla dorosłych na Grudzień 2023 roku!

Ranking elektrolitów dla dorosłych na Grudzień 2023 – porównaj i wybierz!

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 litoxen elektrolity 1+1 zestaw promocyjny - suplement diety 2 x 20 tab. marki Xenico pharma Producent: Xenico pharma Ocena eksperta: 10 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: zestaw witaminowy 
Najniższa cena online
2 Fitmin horse elektrolity Producent: Fitmin Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Goldfarmex Elektrolity Gforte, 20 tab. Ocena eksperta: 9.8 / 10 Postać: tabletki 
Najniższa cena online
4 , elektrolityczne ppstylki do ssania, pomarańczowy, 60 szt. marki Saltstick Producent: SaltStick Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 BeKeto, Keto Elektrolity Ketolytes, 90 kaps. (5060834810201) Ocena eksperta: 9.6 / 10 Postać: kapsułki 
Najniższa cena online
6 Zyskaj Zdrowie, Elektrolity Równowaga Elektrolitowa, 20 Tab. Mus. (5902578911151) Ocena eksperta: 9.5 / 10 Postać: tabletki 
Najniższa cena online
7 PIF Elektrolity + Witamina C, 20 tabl. mus. (5907769870583) Ocena eksperta: 9.4 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: witamina C 
Najniższa cena online
8 BeKeto, Elektrolity Ketolytes, Świeża Limonka, 200 g Ocena eksperta: 9.3 / 10 Rodzaj: witamina A 
Najniższa cena online
9 Jonolit Jony Elektrolity + Mag-Vitum B6 20+20 tab Ocena eksperta: 9.2 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
10 HID-Ration, Suplement diety elektrolity witaminy minerały, 20 tabl. (5904292407309) Ocena eksperta: 9.1 / 10 Postać: tabletki 
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najlepsze elektrolity dla dorosłych wg eksperta z MójRanking.pl

Jakie elektrolity na odwodnienie dla dorosłych wybrać?

Najlepsze elektrolity dla dorosłych uzupełniają niedobór najważniejszych związków w organizmie, takich jak wapń, magnez, sód czy potas. Zastanawiasz się jaki preparat wybrać, tak aby przywrócił równowagę osmotyczną już po 3 zastosowaniach? Poniżej podpowiadamy jakie elektrolity dla dorosłych kupić! Wskazujemy, na jaki skład czy formę się zdecydować. Zobacz jakie elektrolity dla dorosłych kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze!

Jaki skład powinny mieć dobre elektrolity dla dorosłych?

W trakcie wyboru dobrych elektrolitów dla dorosłych spotkasz się z preparatami z różnym składem. Aby środek szybko przywrócił odpowiedni poziom homeostazy w organizmie, powinien posiadać w swoim składzie:

 • sód,
 • potas,
 • magnez,
 • chlor,
 • wapń,
 • fosfor.

Miej na uwadze, że substancje te najczęściej przyjmują formę soli, czyli związków chemicznych, które zawierają naprzemiennie ułożone kationy metalu oraz aniony reszty kwasowej (np. chlorek sodu NaCl). Warto dodać, że po kontakcie z wodą stają się dopiero elektrolitami. W formie wodnego roztworu przewodzą one ładunek elektryczny. Są one zdatne do spożycia przez człowieka. Dla lepszego zrozumienia działania poszczególnych substancji, poniżej zestawiamy te najważniejsze wraz z ich właściwościami, rodzajem ładunku, jak również postacią, w jakie występują w elektrolitach dla dorosłych.

ElektrolitDziałanieŁadunekPostać w składzie
sódodpowiada za utrzymanie odpowiedniej objętości płynów; poza tym odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jak również układu mięśniowego; koordynuje pracę sercadodatnichlorek sodu, wodorowęglanu sodu, węglan sodu,
potasreguluje poziom PH komórek, odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych, jego odpowiedni poziom umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowegododatnichlorek potasu
magnezodpowiada za prawidłową pracę serca, mięśni oraz układu nerwowy; przewodzi ładunek elektryczny; reguluje metabolizm kości; odpowiada za uruchamianie wielu reakcji w komórkach organizmu człowiekadodatnicytrynian magnezu, węglan magnezu
chlorodpowiada za zachowanie odpowiedniej równowagi jonów dodatnich oraz ujemnych w płynach ustrojowych (kationów oraz anionów), uczestniczy w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowejujemnychlorek potasu, chlorek sodu
wapńbierze udział w wielu procesach, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu; odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jak również kurczliwość mięśnidodatniwęglan wapnia, wodorowęglan wapnia

Jednak jakich substancji szukać w dobrym preparacie? Najlepsze elektrolity powinny na pewno posiadać w swojej recepturze sód, potas, magnez, wapń, jak również glukozę, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie wody oraz sodu w jelicie cienkim.

Jak dopasować elektrolity do rodzaju odwodnienia?

Suplementacja elektrolitów powinna być dopasowana do rodzaju odwodnienia organizmu, jakie towarzyszy. Na wstępie warto wspomnieć, że odwodnienie jest to znaczny spadek poziomu wody w organizmie, który przyczynia się do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. W zależności od rodzaju odwodnienia należy dopasować odpowiedni rodzaj elektrolitów. W związku z tym można wyróżnić odwodnienie:

 • hipertoniczne,
 • hipotoniczne,
 • izotoniczne.

Odwodnienie hipotoniczne jest to znaczna utrata wody, przy czym dochodzi do zwiększenia stężenia elektrolitów w organizmie. W takiej sytuacji należy nawadniać organizm płynami. W przypadku odwodnienia hipotonicznego dochodzi do znacznego spadku pierwiastków, takich jak sód, potas czy magnez, co prowadzi do obniżenia molalności płynów ustrojowych. W wyniku tego konieczne jest uzupełnienie elektrolitów oraz wody.

Z kolei odwodnienie izotoniczne jest to utrata wody, jak i elektrolitów z organizmu na zbliżonym poziomie – w tym przypadku molalność płynów ustrojowych jest na prawidłowym poziomie. Reasumując, elektrolity stosuje się tylko w przypadku odwodnienia hipotonicznego lub izotonicznego.

Rodzaj odwodnieniaOpisPrzyczynaCzy stosować elektrolity
hipertonicznedochodzi do zwiększania molalności płynów ustrojowych w organizmie, zachowanie wysokiego poziomu elektrolitów przy jednoczesnym utracie wody z organizmuniedostateczne nawodnienie organizmu, utrata wody przez płuca, utrata płynów hipotonicznych np. przez nerkiNie
hipotonicznejest to obniżenie poziomu wody wraz z obniżoną molalnością płynów ustrojowych oraz jednocześnie występującą hipotonią, obniżenie ciśnienia osmotycznegoutrata płynów izotonicznych przez nerki oraz jelita, co prowadzi do obrzęku komórek oraz zmniejszenia objętości krwiTak (napoje hipotoniczne)
izotoniczneznaczna utrata wody z organizmu przy zachowaniu niezaburzonego poziomu molalności płynów tkankowychbiegunka, wymioty, utrata wody przez pocenie się w trakcie intensywnego wysiłku lub w trakcie upałówTak (napoje izotoniczne)

Zwróć uwagę na poziom osmolarności w elektrolitach!

Osmolarnością określa się liczbę moli substancji, która jest osmotycznie czynna, rozpuszczonej w 1 litrze wody. W sprzedaży i na aptecznych półkach spotkasz się z preparatami, które mają różną wartość tego parametru. Przy czym dobre elektrolity powinny mieć osmoralność na poziomie od 200 do 240 mOsm /l. Najczęściej informację tę znajdziesz na etykiecie produktu lub bezpośrednio na ulotce producenta.

Elektrolity w tabletce do rozpuszczania czy proszku – jaka forma najlepsza?

W aptekach spotkasz się z elektrolitami w postaci tabletek do rozpuszczania, jak również saszetek z proszkiem. Najlepiej jest stosować elektrolity dla dorosłych w formie proszku. Dlaczego? W porównaniu do tych w postaci tabletek musujących mają one najlepszy skład i co najważniejsze nie zawierają różnego rodzaju zapychaczy, substancji słodzących czy konserwantów. Ich minusem jest nieprzyjemny słodko-słony smak wynikający z zawartości glukozy i elektrolitów w składzie.

Jakie właściwości wykazują dobre elektrolity dla dorosłych?

Głównym zadaniem elektrolitów dla dorosłych jest uzupełnianie niedoboru elektrolitów wraz z wodą do organizmu. Oprócz tego wybrane substancje mogą dodatkowo wspierać układ odpornościowy poprzez zawartość witaminy C. Co więcej, elektrolity wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego, krążeniowego, jak również mięśniowego. Poza tym ich prawidłowe dawkowanie w czasie znacznego niedoboru poprawia samopoczucie, reguluje ciśnienie krwi, jak również wspiera pracę serca.

Suplement czy lek – jakie elektrolity wybrać?

Decydując się na zakup dobrych elektrolitów dla dorosłych, spotkasz się z substancjami w formie:

 • leku,
 • suplementu diety,
 • żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Różnica pomiędzy tymi substancjami farmaceutycznymi polega m.in. na składzie oraz właściwościach, jakie wykazują. Elektrolity dla dorosłych w postaci leku są to substancje, które przechodzą szereg badań oraz muszą być zaakceptowane przez odpowiednie instytucje, aby wejść do obrotu. Poza tym leki są to preparaty wykazujące działanie, które ma zwalczać lub zapobiegać daną chorobę.

Tymczasem elektrolity dla dorosłych w postaci suplementu diety oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego są to preparaty, które stanowią uzupełnienie diety dla człowieka. Oczywiście lek wykazuje największą skuteczność spośród wszystkich wymienionych. Tego typu elektrolity dla dorosłych stosowane są podczas zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej szczególnie w sytuacji, gdy występuje stan, w którym typowe preparaty dietetyczne dostępne bez recepty nie dają zadowalających efektów.

Bananowy, truskawkowy czy cytrynowy – jaki smak elektrolitów jest najsmaczniejszy?

Wśród wszystkich elektrolitów dla dorosłych spotkasz się z preparatami o różnym smaku, m.in. truskawkowym, cytrynowym, malinowym, bananowym, jak również produkty bezsmakowe. Na jaki się zdecydować? Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na preparaty glukozowo-elektrolitowe w formie bezsmakowej. Dlaczego? Takie elektrolity nie posiadają sztucznych substancji smakowych i barwników, które to niekorzystnie wpływają na organizm człowieka. Oczywiście wybierając preparat bez dodatków smakowych, trzeba się liczyć z nieprzyjemnym, słodko-słonym smakiem.

Ile trzeba zapłacić za dobre elektrolity dla dorosłych osób?

Decydując się na zakup dobrych elektrolitów dla dorosłych, do wyboru masz produkty w różnej cenie. Kwota zależna jest od pojemności preparatu, rodzaju, składników, formy, jak również od marki. Najtańsze elektrolity przeznaczone dla dorosłych osób kosztują już od 4,50 zł, tymczasem za te najdroższe należy zapłacić 40 zł. 

Z jakiej marki wybrać najlepsze elektrolity do picia dla dorosłych?

W sprzedaży spotkasz się elektrolitami od przeróżnych producentów. Do jednych z najlepszych można zaliczyć elektrolity dla dorosłych Gastrolit. Jest to substancja w formie leku wydawana bez recepty. Preparat zaliczany jest do jednych z najskuteczniejszych na rynku. Innymi polecanymi elektrolitami dla dorosłych są te marki Orsalit, które sprzedawane są w postaci żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Dostępne są w formie smakowej, jak i bezsmakowej (bez dodatku cukrów). Do innych polecanych produktów zaliczamy Plusssz elektrolity, Litorsal, Dicoflor, Swanson.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy przyjmować elektrolity dla dorosłych?

  Elektrolity dla dorosłych przyjmuje się w sytuacji odwodnienia organizmu, które wynika z utraty wody przez biegunkę, wymioty, wzmożony wysiłek, jak również w trakcie wysokich temperatur. Nie powinno przyjmować się elektrolitów bez powodu – może to doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania wybranych procesów metabolicznych w organizmie.

 2. Czy elektrolity dla dorosłych należy pić codziennie?

  Elektrolity należy przyjmować tylko w sytuacji, gdy jest do tego powód. Mianowicie substancje glukozowo-elektrolitowe przyjmuje się w przypadku znacznej utraty wody z organizmu, która wynika z biegunki, wymiotów, wzmożonego wysiłku fizycznego lub długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne w trakcie upałów.

 3. Czym są elektrolity?

  Elektrolity można rozumieć w sposób chemiczny, jak i fizyczny. Są to substancje w postaci soli, które po rozpuszczeniu, najczęściej w wodzie, mają zdolność do przewodzenia ładunków elektrycznych. Elektrolity to m.in. sód, potas, magnez, chlor czy wapń. Z fizycznego punktu widzenia są to substancje w formie leku lub suplementu, które spożywa się w trakcie niedoboru elektrolitów w organizmie człowieka.

Podsumowanie

 • W trakcie wyboru dobrych elektrolitów dla dorosłych warto zwrócić uwagę na skład produktu, głównym składnikiem powinien być potas, sód oraz glukoza.
 • Elektrolity są niezbędne w trakcie odwodnienia izotonicznego.
 • W sprzedaży spotkasz się z elektrolitami dla dzieci i dorosłych.
 • Preparaty glukozowo-elektrolitowe mogą przyjmować postać tabletki musującej, jak również proszku.
 • Można wyróżnić preparaty elektrolitowe smakowe oraz bezsmakowe. Lepszym wyborem są produkty bez dodatków smakowych.
 • Podczas wyboru zwróć uwagę na osmoralność wybranego preparatu. Powinna ona wynosić od 200 do 240 mOsm /l.
 • Do polecanych elektrolitów dla dorosłych zaliczamy te marki Gastrolit, Orsalit, Plusssz, jak również Litorsal.
 • Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup dobrych elektrolitów dedykowanych dla dorosłych, wynosi od 4,50 do 40 zł.
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry