Elektrolity dla dorosłych - Ranking na Maj 2024

Poszukujesz dobrych elektrolitów dla dorosłych, które błyskawicznie uzupełnią poziom potasu, sodu czy magnezu w Twoim organizmie? Zachodzisz w głowę, które wybrać – te w postaci tabletki musującej, w proszku czy kapsułce? Sprawdź wybrane najlepsze elektrolity na rynku w naszym zestawieniu eksperta z MójRanking.pl. Prezentujemy wady i zalety wytypowanych produktów. Co więcej, objaśniamy jakie elektrolity dla dorosłych wybrać! Podpowiadamy, jaki skład ma najlepszy preparat. Zobacz najnowszy ranking elektrolitów dla dorosłych na Maj 2024 roku!

Ranking elektrolitów dla dorosłych na Maj 2024 – porównaj i wybierz!

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaOferta
1 Elektrolity dla dorosłych GASTROLIT Ocena eksperta: 10 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
2 Elektrolity dla dorosłych PLUSSSZ Ocena eksperta: 9.9 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
3 Elektrolity dla dorosłych ORSALIT Ocena eksperta: 9.8 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
4 Elektrolity dla dorosłych STOPERAN Ocena eksperta: 9.7 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
5 Elektrolity dla dorosłych LITORSAL Ocena eksperta: 9.6 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
6 Elektrolity dla dorosłych ALLNUTRITION Ocena eksperta: 9.5 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najlepsze elektrolity dla dorosłych wg eksperta z MójRanking.pl

Miejsce 1
Elektrolity dla dorosłych GASTROLIT NAJNIŻSZA CENA ONLINE
PORÓWNAJ NA CENEO

Elektrolity dla dorosłych GASTROLIT


Pierwsze miejsce w naszym rankingu najlepszych elektrolitów dla dorosłych zajmuje Gastrolit w formie proszku do rozpuszczania. W swoim składzie posiada niezbędne elektrolity oraz glukozę, które dedykowane są szczególnie w trakcie odwodnienia organizmu – np. podczas biegunki lub w trakcie wysokich temperatur. W opakowaniu znajduje się 14 saszetek do rozpuszczania. Warto wspomnieć, że jest to produkt dedykowany szczególnie dla dorosłych osób, ale nie tylko! W składzie znajdziemy takie elektrolity jak: chlorek sodu, chlorek potasu, wodorowęglan sodu, jak również glukozę. Osmolarność w tych elektrolitach wynosi 240 mOsm/kg na 1 litr wody.
Zalety:
 • skład bogaty w elektrolity
 • forma proszku do rozpuszczania
 • prawidłowa osmolarność 240 mOsm/kg wody
 • wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników
Wady:
 • nieco mała ilość w opakowaniu
  Miejsce 2
  Elektrolity dla dorosłych PLUSSSZ NAJNIŻSZA CENA ONLINE
  PORÓWNAJ NA CENEO

  Elektrolity dla dorosłych PLUSSSZ


  Wśród polecanych elektrolitów dla dorosłych znalazły się również, te marki Plusssz. Przyjmują postać tabletek do rozpuszczania. Warto wspomnieć, że dodatkowo uzupełnione zostały o multiwitaminę oraz koenzym Q10. Dodajmy, że właśnie ten produkt dostarcza do organizmu niezbędnych elektrolitów, takich jak wapń, magnez czy potas. W opakowaniu znajduje się 24 tabletki musujące. Warto wspomnieć, że jest to idealny preparat dla osób, u których występuje odwodnienie organizmu – sportowców, w trakcie wymiotów i biegunki. Poza tym dedykowany jest do stosowania podczas silnych upałów.
  Zalety:
  • niska cena
  • 24 tabletki
  • wzbogacony o koenzym Q10
  • dostarcza potrzebnych elektrolitów
  • sprawdzi się dla sportowców, jak również dla osób chorych
  Wady:
  • skład zawiera cukier
  • w recepturze znajdują się składniki przeciwzbrylające
   Miejsce 3
   Elektrolity dla dorosłych ORSALIT NAJNIŻSZA CENA ONLINE
   PORÓWNAJ NA CENEO

   Elektrolity dla dorosłych ORSALIT


   Nasz ranking najlepszych elektrolitów dla dorosłych zawiera Orsalit w wersji dla alergików. Jest zaliczany do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Wyróżnia się obniżoną osmoralnością oraz zmniejszoną zawartością sodu. Co więcej, receptura preparatu jest zgodna z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Dedykowany jest dla osób, u których występuje ryzyko odwodnienia, m.in. z powodu biegunki, wymiotów, jak również wzmożonego wysiłku. Wykazuje działanie, które błyskawicznie reguluje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Warto wspomnieć, że elektrolity dla dorosłych Orsalit jest to wersja bezsmakowa. Osmoralność roztworu wynosi 230mOsm/l. W składzie preparatu znajdziemy m.in. glukozę jednowodną, cytrynian sodu, chlorek sodu, jak również chlorek potasu.
   Zalety:
   • wersja bezsmakowa
   • prosty, ale skuteczny skład
   • brak konserwantów w składzie
   • sprawdzi się również dla alergików
   Wady:
   • brak
    Miejsce 4
    Elektrolity dla dorosłych STOPERAN NAJNIŻSZA CENA ONLINE
    PORÓWNAJ NA CENEO

    Elektrolity dla dorosłych STOPERAN


    Następnymi skutecznymi elektrolitami są te marki Stoperan o smaku truskawkowym. Preparat składa się z 7 saszetek do rozpuszczania. Zapewnia efektywne nawodnienie organizmu w trakcie problemów gastrycznych, wysokich temperatur lub wysiłku fizycznego. Ma skład rekomendowany z WHO. Co więcej, osmoralność dla tego produktu wynosi 245 mOsm/l. Elektrolity dla dorosłych Stoperan w swoim składzie zawierają glukozę, cytrynian sodu, chlorek sodu, chlorek potasu.
    Zalety:
    • niska cena
    • skład zalecany przez WHO
    Wady:
    • słodzony napój
    • wersja smakowa
    • w składzie znajdują się aromaty smakowe
     Miejsce 5
     Elektrolity dla dorosłych LITORSAL NAJNIŻSZA CENA ONLINE
     PORÓWNAJ NA CENEO

     Elektrolity dla dorosłych LITORSAL


     Kolejnymi polecanymi elektrolitami dla dorosłych są te marki Litorsal o smaku grejpfrutowym w formie tabletek musujących. Preparat dedykowany do stosowania w trakcie odwodnienia organizmu spowodowanego chorobą układu pokarmowego (biegunka, wymioty), dla osób aktywnych fizycznie, jak również świetnie sprawdzi się w trakcie upałów. Jest to produkt zawierający w swoim składzie takie substancje jak: glukoza, sole potasowe kwasu ortofosforowego, diwęglan sodu, kwas L-askorbinowy. Dzięki takiej recepturze elektrolity dodatkowo wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, układu odpornościowego, jak również zachowanie odpowiedniego metabolizmu energetycznego.
     Zalety:
     • szybko nawadnia organizm
     • wspomaga funkcjonowanie mięśni
     • posiada w składzie sód, potas, glukozę oraz witaminę C
     Wady:
     • wersja smakowa
      Miejsce 6
      Elektrolity dla dorosłych ALLNUTRITION NAJNIŻSZA CENA ONLINE
      PORÓWNAJ NA CENEO

      Elektrolity dla dorosłych ALLNUTRITION


      Nasze porównanie zamykają elektrolity dla dorosłych Allnutrition w formie elektrolitów dedykowanych dla dorosłych aktywnych fizycznie. Receptura preparatu została wzbogacona o glukozę, sód, potas, magnez, jak również wapń. Takie zestawienie przyczynia się do błyskawicznego nawodnienia organizmu, tym samym przywraca równowagę gospodarki wodno-elektrolitowej. Warto wspomnieć, że elektrolity Allnutrition wykazują dodatkowe działanie, m.in. wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, układu kostno-stawowego, jak również układu nerwowego. Preparat szczególnie dedykowany jest osobom regularnie trenującym.
      Zalety:
      • polecany dla sportowców
      • błyskawicznie nawadnia organizm
      • w składzie zawiera sód, potas, glukozę, magnez oraz wapń
      Wady:
      • brak informacji o osmoralności

       Jakie elektrolity na odwodnienie dla dorosłych wybrać?

       Najlepsze elektrolity dla dorosłych uzupełniają niedobór najważniejszych związków w organizmie, takich jak wapń, magnez, sód czy potas. Zastanawiasz się jaki preparat wybrać, tak aby przywrócił równowagę osmotyczną już po 3 zastosowaniach? Poniżej podpowiadamy jakie elektrolity dla dorosłych kupić! Wskazujemy, na jaki skład czy formę się zdecydować. Zobacz jakie elektrolity dla dorosłych kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze!

       Jaki skład powinny mieć dobre elektrolity dla dorosłych?

       W trakcie wyboru dobrych elektrolitów dla dorosłych spotkasz się z preparatami z różnym składem. Aby środek szybko przywrócił odpowiedni poziom homeostazy w organizmie, powinien posiadać w swoim składzie:

       • sód,
       • potas,
       • magnez,
       • chlor,
       • wapń,
       • fosfor.

       Miej na uwadze, że substancje te najczęściej przyjmują formę soli, czyli związków chemicznych, które zawierają naprzemiennie ułożone kationy metalu oraz aniony reszty kwasowej (np. chlorek sodu NaCl). Warto dodać, że po kontakcie z wodą stają się dopiero elektrolitami. W formie wodnego roztworu przewodzą one ładunek elektryczny. Są one zdatne do spożycia przez człowieka. Dla lepszego zrozumienia działania poszczególnych substancji, poniżej zestawiamy te najważniejsze wraz z ich właściwościami, rodzajem ładunku, jak również postacią, w jakie występują w elektrolitach dla dorosłych.

       ElektrolitDziałanieŁadunekPostać w składzie
       sódodpowiada za utrzymanie odpowiedniej objętości płynów; poza tym odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jak również układu mięśniowego; koordynuje pracę sercadodatnichlorek sodu, wodorowęglanu sodu, węglan sodu,
       potasreguluje poziom PH komórek, odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych, jego odpowiedni poziom umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowegododatnichlorek potasu
       magnezodpowiada za prawidłową pracę serca, mięśni oraz układu nerwowy; przewodzi ładunek elektryczny; reguluje metabolizm kości; odpowiada za uruchamianie wielu reakcji w komórkach organizmu człowiekadodatnicytrynian magnezu, węglan magnezu
       chlorodpowiada za zachowanie odpowiedniej równowagi jonów dodatnich oraz ujemnych w płynach ustrojowych (kationów oraz anionów), uczestniczy w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowejujemnychlorek potasu, chlorek sodu
       wapńbierze udział w wielu procesach, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu; odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jak również kurczliwość mięśnidodatniwęglan wapnia, wodorowęglan wapnia

       Jednak jakich substancji szukać w dobrym preparacie? Najlepsze elektrolity powinny na pewno posiadać w swojej recepturze sód, potas, magnez, wapń, jak również glukozę, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie wody oraz sodu w jelicie cienkim.

       Jak dopasować elektrolity do rodzaju odwodnienia?

       Suplementacja elektrolitów powinna być dopasowana do rodzaju odwodnienia organizmu, jakie towarzyszy. Na wstępie warto wspomnieć, że odwodnienie jest to znaczny spadek poziomu wody w organizmie, który przyczynia się do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. W zależności od rodzaju odwodnienia należy dopasować odpowiedni rodzaj elektrolitów. W związku z tym można wyróżnić odwodnienie:

       • hipertoniczne,
       • hipotoniczne,
       • izotoniczne.

       Odwodnienie hipotoniczne jest to znaczna utrata wody, przy czym dochodzi do zwiększenia stężenia elektrolitów w organizmie. W takiej sytuacji należy nawadniać organizm płynami. W przypadku odwodnienia hipotonicznego dochodzi do znacznego spadku pierwiastków, takich jak sód, potas czy magnez, co prowadzi do obniżenia molalności płynów ustrojowych. W wyniku tego konieczne jest uzupełnienie elektrolitów oraz wody.

       Z kolei odwodnienie izotoniczne jest to utrata wody, jak i elektrolitów z organizmu na zbliżonym poziomie – w tym przypadku molalność płynów ustrojowych jest na prawidłowym poziomie. Reasumując, elektrolity stosuje się tylko w przypadku odwodnienia hipotonicznego lub izotonicznego.

       Rodzaj odwodnieniaOpisPrzyczynaCzy stosować elektrolity
       hipertonicznedochodzi do zwiększania molalności płynów ustrojowych w organizmie, zachowanie wysokiego poziomu elektrolitów przy jednoczesnym utracie wody z organizmuniedostateczne nawodnienie organizmu, utrata wody przez płuca, utrata płynów hipotonicznych np. przez nerkiNie
       hipotonicznejest to obniżenie poziomu wody wraz z obniżoną molalnością płynów ustrojowych oraz jednocześnie występującą hipotonią, obniżenie ciśnienia osmotycznegoutrata płynów izotonicznych przez nerki oraz jelita, co prowadzi do obrzęku komórek oraz zmniejszenia objętości krwiTak (napoje hipotoniczne)
       izotoniczneznaczna utrata wody z organizmu przy zachowaniu niezaburzonego poziomu molalności płynów tkankowychbiegunka, wymioty, utrata wody przez pocenie się w trakcie intensywnego wysiłku lub w trakcie upałówTak (napoje izotoniczne)

       Zwróć uwagę na poziom osmolarności w elektrolitach!

       Osmolarnością określa się liczbę moli substancji, która jest osmotycznie czynna, rozpuszczonej w 1 litrze wody. W sprzedaży i na aptecznych półkach spotkasz się z preparatami, które mają różną wartość tego parametru. Przy czym dobre elektrolity powinny mieć osmoralność na poziomie od 200 do 240 mOsm /l. Najczęściej informację tę znajdziesz na etykiecie produktu lub bezpośrednio na ulotce producenta.

       Elektrolity w tabletce do rozpuszczania czy proszku – jaka forma najlepsza?

       W aptekach spotkasz się z elektrolitami w postaci tabletek do rozpuszczania, jak również saszetek z proszkiem. Najlepiej jest stosować elektrolity dla dorosłych w formie proszku. Dlaczego? W porównaniu do tych w postaci tabletek musujących mają one najlepszy skład i co najważniejsze nie zawierają różnego rodzaju zapychaczy, substancji słodzących czy konserwantów. Ich minusem jest nieprzyjemny słodko-słony smak wynikający z zawartości glukozy i elektrolitów w składzie.

       Jakie właściwości wykazują dobre elektrolity dla dorosłych?

       Głównym zadaniem elektrolitów dla dorosłych jest uzupełnianie niedoboru elektrolitów wraz z wodą do organizmu. Oprócz tego wybrane substancje mogą dodatkowo wspierać układ odpornościowy poprzez zawartość witaminy C. Co więcej, elektrolity wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego, krążeniowego, jak również mięśniowego. Poza tym ich prawidłowe dawkowanie w czasie znacznego niedoboru poprawia samopoczucie, reguluje ciśnienie krwi, jak również wspiera pracę serca.

       Suplement czy lek – jakie elektrolity wybrać?

       Decydując się na zakup dobrych elektrolitów dla dorosłych, spotkasz się z substancjami w formie:

       • leku,
       • suplementu diety,
       • żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

       Różnica pomiędzy tymi substancjami farmaceutycznymi polega m.in. na składzie oraz właściwościach, jakie wykazują. Elektrolity dla dorosłych w postaci leku są to substancje, które przechodzą szereg badań oraz muszą być zaakceptowane przez odpowiednie instytucje, aby wejść do obrotu. Poza tym leki są to preparaty wykazujące działanie, które ma zwalczać lub zapobiegać daną chorobę.

       Tymczasem elektrolity dla dorosłych w postaci suplementu diety oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego są to preparaty, które stanowią uzupełnienie diety dla człowieka. Oczywiście lek wykazuje największą skuteczność spośród wszystkich wymienionych. Tego typu elektrolity dla dorosłych stosowane są podczas zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej szczególnie w sytuacji, gdy występuje stan, w którym typowe preparaty dietetyczne dostępne bez recepty nie dają zadowalających efektów.

       Bananowy, truskawkowy czy cytrynowy – jaki smak elektrolitów jest najsmaczniejszy?

       Wśród wszystkich elektrolitów dla dorosłych spotkasz się z preparatami o różnym smaku, m.in. truskawkowym, cytrynowym, malinowym, bananowym, jak również produkty bezsmakowe. Na jaki się zdecydować? Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na preparaty glukozowo-elektrolitowe w formie bezsmakowej. Dlaczego? Takie elektrolity nie posiadają sztucznych substancji smakowych i barwników, które to niekorzystnie wpływają na organizm człowieka. Oczywiście wybierając preparat bez dodatków smakowych, trzeba się liczyć z nieprzyjemnym, słodko-słonym smakiem.

       Ile trzeba zapłacić za dobre elektrolity dla dorosłych osób?

       Decydując się na zakup dobrych elektrolitów dla dorosłych, do wyboru masz produkty w różnej cenie. Kwota zależna jest od pojemności preparatu, rodzaju, składników, formy, jak również od marki. Najtańsze elektrolity przeznaczone dla dorosłych osób kosztują już od 4,50 zł, tymczasem za te najdroższe należy zapłacić 40 zł. 

       Z jakiej marki wybrać najlepsze elektrolity do picia dla dorosłych?

       W sprzedaży spotkasz się elektrolitami od przeróżnych producentów. Do jednych z najlepszych można zaliczyć elektrolity dla dorosłych Gastrolit. Jest to substancja w formie leku wydawana bez recepty. Preparat zaliczany jest do jednych z najskuteczniejszych na rynku. Innymi polecanymi elektrolitami dla dorosłych są te marki Orsalit, które sprzedawane są w postaci żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Dostępne są w formie smakowej, jak i bezsmakowej (bez dodatku cukrów). Do innych polecanych produktów zaliczamy Plusssz elektrolity, Litorsal, Dicoflor, Swanson.

       FAQ - najczęściej zadawane pytania

       1. Kiedy przyjmować elektrolity dla dorosłych?

        Elektrolity dla dorosłych przyjmuje się w sytuacji odwodnienia organizmu, które wynika z utraty wody przez biegunkę, wymioty, wzmożony wysiłek, jak również w trakcie wysokich temperatur. Nie powinno przyjmować się elektrolitów bez powodu – może to doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania wybranych procesów metabolicznych w organizmie.

       2. Czy elektrolity dla dorosłych należy pić codziennie?

        Elektrolity należy przyjmować tylko w sytuacji, gdy jest do tego powód. Mianowicie substancje glukozowo-elektrolitowe przyjmuje się w przypadku znacznej utraty wody z organizmu, która wynika z biegunki, wymiotów, wzmożonego wysiłku fizycznego lub długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne w trakcie upałów.

       3. Czym są elektrolity?

        Elektrolity można rozumieć w sposób chemiczny, jak i fizyczny. Są to substancje w postaci soli, które po rozpuszczeniu, najczęściej w wodzie, mają zdolność do przewodzenia ładunków elektrycznych. Elektrolity to m.in. sód, potas, magnez, chlor czy wapń. Z fizycznego punktu widzenia są to substancje w formie leku lub suplementu, które spożywa się w trakcie niedoboru elektrolitów w organizmie człowieka.

       Podsumowanie

       • W trakcie wyboru dobrych elektrolitów dla dorosłych warto zwrócić uwagę na skład produktu, głównym składnikiem powinien być potas, sód oraz glukoza.
       • Elektrolity są niezbędne w trakcie odwodnienia izotonicznego.
       • W sprzedaży spotkasz się z elektrolitami dla dzieci i dorosłych.
       • Preparaty glukozowo-elektrolitowe mogą przyjmować postać tabletki musującej, jak również proszku.
       • Można wyróżnić preparaty elektrolitowe smakowe oraz bezsmakowe. Lepszym wyborem są produkty bez dodatków smakowych.
       • Podczas wyboru zwróć uwagę na osmoralność wybranego preparatu. Powinna ona wynosić od 200 do 240 mOsm /l.
       • Do polecanych elektrolitów dla dorosłych zaliczamy te marki Gastrolit, Orsalit, Plusssz, jak również Litorsal.
       • Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup dobrych elektrolitów dedykowanych dla dorosłych, wynosi od 4,50 do 40 zł.
       Karolina Pisarska
       5 1 vote
       Oceń artykuł
       Subscribe
       Powiadom o
       guest
       0 komentarzy
       Inline Feedbacks
       View all comments
       Do góry