Jaki wąż ogrodowy? Ranking Kwiecień 2024

Pragniesz kupić dobry wąż ogrodowy, którym podlejesz roślinność, wyczyścisz kostkę czy umyjesz samochód? Nie wiesz, jakie parametry techniczne są najważniejsze w specyfikacji? Poniżej wskazujemy krok po kroku razem z naszym ekspertem, jaki wąż ogrodowy wybrać! Zobacz, jak dopasować średnicę, długość czy parametr ciśnienia! Ponadto sprawdź aktualny ranking węży ogrodowych na Kwiecień 2024, w którym zestawiamy polecane modele na rynku! Porównaj najlepsze egzemplarze w zestawieniu naszego eksperta, w którym wskazujemy wady i zalety każdego produktu!

Ranking polecanych węży ogrodowych na Kwiecień 2024 roku

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Cellfast wąż ogrodowy multiflex 25m 3/4" (13-220) (5901828859120) Producent: Cellfast Ocena eksperta: 10 / 10 Długość: 25 m
Średnica: 3/4 "
Najniższa cena online
2 Wąż PrimoFlex® 1/2'' 30 m (Karcher 2.645-248.0), POLSKA DYSTRYBUCJA!, 2.645-248.0 Producent: KARCHER POLAND Ocena eksperta: 9.9 / 10 Długość: 30 m
Najniższa cena online
3 Wąż ogrodowy GARDENA Basic (25 m) DARMOWY TRANSPORT Producent: Gardena Ocena eksperta: 9.8 / 10 Długość: 25 m
Najniższa cena online
4 Wąż ogrodowy nie skręcający się Green ATS2 3/4" 50m - 50 m, tz-r-59498 Producent: Cellfast Ocena eksperta: 9.7 / 10 Długość: 50 m
Średnica: 3/4 "
Najniższa cena online
5 Verto Professional 15G822 50 m, 1/2", 15G822 Producent: Verto Ocena eksperta: 9.6 / 10 Długość: 50 m
Średnica: 1/2 "
Najniższa cena online
6 Wąż ogrodowy FISKARS 1027097 (25 m) Producent: FISKARS Ocena eksperta: 9.5 / 10 Długość: 25 m
Najniższa cena online
7 Cellfast zestaw zyg zag wąż rozciągliwy 30 mb Producent: Cellfast Ocena eksperta: 9.4 / 10 Długość: 30 m
Najniższa cena online
8 Costway Wąż ogrodowy rozciągliwy z pistoletem 30m (6940350828746) Producent: Costway Ocena eksperta: 9.3 / 10 Długość: 30 m
Najniższa cena online
9 Wąż ogrodowy Comfort FLEX 9x9, 13 mm (1/2''), 20 m Gardena 18033-20, 20 m, 1/2 '' (4078500001694) Producent: Gardena Ocena eksperta: 9.2 / 10 Długość: 20 m
Średnica: 1/2 "
Najniższa cena online
10 Wąż ogrodowy PrimoFlex® 3/4", 25m Karcher #GWARANCJA D2D #NEGOCJACJA CEN ONLINE #KARTA 0ZŁ #POBRANIE 0ZŁ #RATY 0% #LEASING Producent: Karcher Ocena eksperta: 9.1 / 10 Długość: 25 m
Średnica: 3/4 "
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Porównanie, wybranych węży do ogrodu przez eksperta z MójRanking.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węża ogrodowego?

Decydując się na zakup węża ogrodowego, warto wybrać taki, który będzie solidny, a tym samym posłuży przez wiele lat. Szukasz węża do wielu czynności – nawadniania trawnika, mycia elewacji czy czyszczenia mebli ogrodowych? Poniżej przygotowaliśmy przewodnik zakupowy, w którym ukazujemy i radzimy, jak kupić najlepszy produkt! Przeczytaj jaki wąż ogrodowy wybrać w 2024 roku! Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

1/2 czy 3/4 cala — jak dopasować średnicę węża ogrodowego?

Przy zakupie węża w pierwszej kolejności zastanów się jaką średnicę wybrać. Miej na uwadze, że parametr ten jest podawany w calach. Na dodatek na rynku spotkasz się z wężami ogrodowymi w różnym rozmiarze.

Rozmiar węża ogrodowego (średnica w calach)Średnica w milimetrach
1/4″6,35 mm
5/16″7,94 mm
3/8″9 mm
1/2″12.7 mm
5/8″15 mm
3/4″19 mm
1″25,4 mm
1 1/2″38 mm

Warto dodać, że im większa średnica, tym mniejsze ciśnienie strumienia wody i na odwrót – im mniejsza średnica, tym rośnie liczba barów. Najczęściej wybieranymi i stosowanymi wężami są te o średnicy 1/2 cala oraz 3/4 cala. Jednak jaki wąż będzie najlepszy? Odpowiedź na to pytanie zależy od Twojego ogrodu, roślinności, jak również dodatkowego sprzętu, do którego chcesz podłączyć wąż. Z reguły przyjmuje się, że do niedużych ogrodów o powierzchni do 500 m2 lepszym wyborem będzie wąż 1/2 cala. Z kolei do większych ogrodów o powierzchni do 1000 m2 z bogatą roślinnością lepiej sprawdzi się wąż 3/4 cala. Ponadto, jeśli kupujesz wąż do myjki, to w tym przypadku koniecznie sprawdź szerokość jej przyłącza, po czym wybierz produkt o dopasowanej średnicy!

Jaka długość węża do podlewania ogrodu będzie najlepsza?

Kolejnym krokiem w trakcie zakupu węża do zraszania roślinności i nie tylko, jest dopasowanie jego długości. Im większy ogród, tym wybieraj dłuższy wąż. Na rynku spotkasz się z modelami, których długość wynosi od 5 do 50 metrów. Jeśli potrzebujesz węża do niedużego ogródka działkowego, którego metraż wynosi do 100 m2, to wystarczający będzie wąż o długości od 5 do 10 m. Z kolei, jeśli planujesz podlewać działkę o powierzchni od 101 do 500 m2, to lepszym rozwiązaniem będzie długi wąż w zakresie od 15 do 25 m. Inaczej jest w przypadku bardzo dużych ogrodów, których powierzchnia jest większa niż 500 m2. Do takich przestrzeni najlepiej wybrać wąż o długości od 30 do 50 m. Ponadto miej na uwadze, że z każdym metrem zmniejsza się ciśnienie wody!

Z jakiego materiału powinien być wykonany wąż ogrodowy?

Najczęściej spotkasz się z wężami ogrodowymi, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak:

  • tworzywo sztuczne,
  • tekstylia,
  • materiał kauczukowy,
  • guma.

Porównując je wszystkie do najbardziej wytrzymałych i stosowanych w ogrodach możemy zaliczyć węże ogrodowe wykonane ze sztucznego kauczuku, jak również te z tworzywa sztucznego.

Zwróć uwagę na ilość warstw!

Wybierając wąż ogrodowy, koniecznie zwróć uwagę, ile warstw posiada w swojej budowie. Im jest ich więcej, tym wąż jest bardziej wytrzymały i odporny na ciśnienie rozrywające. Spotkasz się z egzemplarzami, które posiadają od 1 do 6 warstw. Najlepiej wybierać wąż ogrodowy, który posiada co najmniej 2 warstwy tworzywa sztucznego lub kauczukowego. Dzięki temu produkt będzie nie tylko wytrzymały na duże ciśnienie wody, ale również będzie odporny na działanie warunków atmosferycznych, takich jak mróz, śnieg i deszcz.

Na jaki rodzaj węża ogrodowego się zdecydować?

W ofercie sklepów spotkasz się z różnymi rodzajami wężów ogrodowych. Do najczęściej spotykany możemy zaliczyć:

  • węże tradycyjne – typowe węże występujące w większości gospodarstw domowych, często zwijane są na bęben;
  • węże spiralne – jest to rozciągliwy i elastyczny wąż ogrodowy, który występuje w postaci spiralnej, dzięki czemu te modele zwiększają swoją długość, jak również błyskawicznie ją zmniejszają;
  • węże kroplujące – z kolei węże tego typu na swojej powierzchni posiadają otwory, przez które woda wypływa w postaci dużych kropli, tego typu wąż służy do podlewania roślin takich jak kwiatki lub warzyw np. w szklarni;
  • węże płaskie – w porównaniu do pozostałych rodzajów węży wykonane są one z tekstyliów, są to często bardzo szerokie węże wykonane na wzór tych strażackich; dedykowane są do pracy z pompą.

Wybór jednego z typów węży ogrodowych zależny jest od Twoich własnych preferencji.

Maksymalne ciśnienie węża ogrodowego – jak dobrać?

Następnym bardzo ważnym parametrem jest ciśnienie rozrywające, często nazywane zamiennie maksymalnym ciśnieniem roboczym. Mówi ono o trwałości materiału i wskazuje na maksymalne ciśnienie wody, która przepływa przez wnętrze węża ogrodowego. Na rynku spotkasz się z wężami, u których ciśnienie rozrywające wynosi od 5 do 50 barów. Dopasowanie konkretnej wartości zależy od ciśnienia, jakie posiadasz w kranie, do którego planujesz podłączyć wąż ogrodowy oraz jego średnicy. Warto podkreślić, że najlepiej wybierać te największe wartości, powyżej 20 barów. Dzięki czemu uchronisz wąż przed uszkodzeniem, np. podczas przypadkowego skręcenia powierzchni podczas jego przesuwania lub ciągnięcia. Ponadto zawsze wybieraj nieco większy zakres niż ciśnienie robocze, które masz w kranie.

Jakie dodatkowe udogodnienia powinien mieć dobry wąż?

Często producent do zestawu z wężem ogrodowym dodaje różnego rodzaju gadżety, które usprawniają pracę w ogrodzie. Do jednych z takich dodatkowych akcesoriów zaliczamy:

  • końcówki,
  • szybkozłączki,
  • zraszacz,
  • bęben do zwijania węża,
  • dodatkową powłokę przeciw powstawaniu glonów,
  • powłokę chroniącą przed promieniowaniem UV.

Ile kosztuje dobry wąż do podlewania ogrodu?

Kupując wąż ogrodowy, spotkasz się z przeróżną ceną, która oscyluje przeważnie w zakresie 50-600 zł. Miej na uwadze, że na kwotę duży wpływ ma marka. Oprócz tego im dłuższy i szerszy wąż tym cena rośnie w górę. Na dodatek kwota zależna jest również od dodatkowego wyposażenia, materiału, jak również od ilości warstw. Pamiętaj, aby nie kierować się tylko ceną. Przed dokonaniem wyboru sprawdź dokładnie specyfikację danego węża oraz opinie innych zadowolonych użytkowników na jego temat. Co więcej, możesz porównać najlepsze modele, które zestawiamy w naszym rankingu 2024, który znajdziesz powyżej strony!

Z jakiej firmy wąż ogrodowy wybrać? Która marka będzie najlepsze?

W przypadku węży ogrodowych spotkasz się z egzemplarzami z różnych marek. Jednak z jakiej firmy wąż ogrodowy wybrać, aby był solidny, wytrzymały i wykonany z najwyższej jakości materiałów? Bez wątpienia do jednych z polecanych marek, które produkują wysokiej jakości węże ogrodowe, są: Karcher, Cellfast, Gardena, Fiskars, jak również NEO.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy warto kupić wąż ogrodowy rozciągliwy?

    Wąż ogrodowy rozciągliwy w formie spirali doskonale nadaje się do mycia samochodów czy mebli ogrodowych. Tego typu wąż automatycznie się zwija, dzięki czemu zachowany zostaje porządek w obejściu. Warto dodać, że raczej nie sprawdzi się do podlewania roślinności.

  2. Jaki wąż ogrodowy 1/ 2 czy 3/4 cala?

    Jeśli posiadasz niedużej wielkości ogródek o powierzchni do 500 m2, to zdecyduj się na wąż o średnicy 1/2 cala. W przypadku większych działek i ogrodów, których powierzchnia wynosi od 500 do 1000 m2 najlepszym wyborem będzie wąż, którego średnica jest większa i wynosi 3/4 cala.

  3. Jaka średnica węża ogrodowego do myjki ciśnieniowej?

    Jeśli zamierzasz kupić wąż do myjki ogrodowej, wtedy w pierwszej kolejności sprawdź, jakie przyłącze posiada wybrany model myjki. Zazwyczaj do tego rodzaju urządzeń stosuje się węże ogrodowe o średnicy 1/2 lub 3/4 cala.

Podsumowanie

  • Wąż ogrodowy to multifunkcyjne narzędzie, które świetnie sprawdzi się nie tylko do podlewania roślinności. Możesz go wykorzystać do podpięcia do myjki ciśnieniowej, tym samym do mycia elewacji, kostki brukowej czy mebli ogrodowych.
  • Pamiętaj, aby wybierać tylko węże do ogrodu, które są z nieprzepuszczalnej powłoki. Na dodatek, ich parametr maksymalnego ciśnienia w specyfikacji powinien być wysoki, dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego przez zbyt wysokie ciśnienie robocze wody.
  • W trakcie zakupu koniecznie dopasuj rozmiar węża. Zdecydowanie się na zakup odpowiedniej długości węża zagwarantuje łatwy dostęp do każdego miejsca w Twoim ogrodzie.
  • Najczęściej wybieranymi wężami, są te o średnicy ½ lub ¾ cala.
  • Pamiętaj, że przechowując wąż ogrodowy, powinieneś umieścić go w bezpiecznym miejscu, gdzie temperatura będzie wynosić powyżej 0°C. Na dodatek pamiętaj, aby jego zawartość opróżnić z wody, dzięki czemu nie popęka w trakcie ewentualnych mrozów.
  • Zazwyczaj wąż o większej średnicy ma mniejsze ciśnienie robocze wody. Ponadto im dłuższy wąż, tym ciśnienie wody jest mniejsze.
  • W ofercie sklepów spotkasz się z różnymi rodzajami wężów, m.in. tradycyjnym, rozciągliwym wężem ogrodowym, płaskim, jak również kroplującym. Ten ostatni posiada na swojej powierzchni specjalne otwory, przez które wydostają się kropelki wody.
  • Do cenionych marek węży ogrodowych zaliczamy: Karcher, Gardena, Cellfast, jak również Fiskars.
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry