Kosa spalinowa - Ranking Maj 2024

Chcesz kupić solidną i wytrzymałą kosę spalinową, która skutecznie tnie nawet tą grubą roślinność? Zastanawiasz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby zakup był udany? Poniżej dla ułatwienia przygotowaliśmy zestawienie najlepszych podkaszarek spalinowych, u których prezentujemy wady i zalety. Sprawdź nasz ranking kos spalinowych w 2024 roku w atrakcyjnych cenach! Zobacz, jak wybrać najlepsze urządzenie!

Ranking kos spalinowych Maj 2024 – wybierz najlepszą!

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Oleo-Mac BCH 250 Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 10 / 10 Waga: 6.4 kg
Najniższa cena online
2 Demon rq 580 Producent: Demon Ocena eksperta: 9.9 / 10 Waga: 15 kg
Szerokość koszenia: 50 cm
Najniższa cena online
3 Oleo-Mac BCH 400 T Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 9.8 / 10 Waga: 8.2 kg
Najniższa cena online
4 Oleo-Mac Sparta 441T Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 9.7 / 10 Waga: 8.0 kg
Najniższa cena online
5 Oleo-Mac BC 241 T Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 9.6 / 10 Waga: 5.2 kg
Najniższa cena online
6 Oleo-Mac Sparta 250TR Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 9.5 / 10 Waga: 15 kg
Najniższa cena online
7 Lider VKT 582 Producent: Lider Ocena eksperta: 9.4 / 10 Waga: 15 kg
Najniższa cena online
8 Master Cut CG-KW-520 Producent: Master Cut Ocena eksperta: 9.3 / 10 Waga: 15 kg
Najniższa cena online
9 Oleo-Mac Sparta 381T Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 9.2 / 10 Waga: 7.9 kg
Najniższa cena online
10 Daewoo Dabc 420 Producent: Daewoo Ocena eksperta: 9.1 / 10 Waga: 8.3 kg
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Wybrane podkaszarki spalinowe przez naszego eksperta

Jaką kosę spalinową kupić? Na co zwrócić uwagę?

W trakcie wyboru podkaszarki spalinowej warto przed zakupem dokładnie dopasować najważniejsze parametry. W związku z tym poniżej znajdziesz poradnik zakupowy, w którym podpowiadamy jakie cechy kosy spalinowej są najważniejsze! Sprawdź, jaką kosę spalinową wybrać i kupić. Zobacz, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru dobrej podkaszarki!

Jaki silnik w kosie spalinowej będzie najlepszy?

Najważniejszym elementem w każdej kosie spalinowej jest silnik, który powinien być odpowiednio dopasowany. Dzięki temu urządzenie posłuży przez długi czas, a co najważniejsze będzie wydajne i bezawaryjne. Zobacz, poniżej jaki silnik w podkaszarce spalinowej wybrać i jak dopasować jego parametry!

Silnik 2-suwowy czy 4-suwowy w spalinowej kosie – który wybrać?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na typ silnika, który zastosowano w kosie spalinowej. Spotkasz się z dwoma rodzajami: dwusuwowym oraz czterosuwowym. Silnik dwusuwowy ma prostszą budowę, wykonuje tylko dwa suwy i zasilany jest z użyciem mieszanki benzyny z olejem. Z kolei silnik czterosuwowy ma bardziej skomplikowaną konstrukcję, wykonuje aż 4 suwy i zasilany jest samą benzyną.

Jednak, który rodzaj wybrać? Porównując oba modele, dwusuwowy silnik wytwarza większą moc, jednak w trakcie działania następują duże straty paliwa, jak również dochodzi do nieekologicznego spalania przez obecność oleju w mieszance. Z kolei w silniku 4-suwowym, mimo że wytwarza nieco mniej mocy, to w trakcie działania nie dochodzi do strat paliwa, ponadto nie wytwarzają się szkodliwe związki dla organizmu. Ten model jest bardziej ekonomiczny, jak również ekologiczny. W związku z tym najlepszym wyborem jest zakup spalinowej podkaszarki z silnikiem czterosuwowym.

Jak dopasować moc nominalną silnika w kosie do trawy?

Przy wyborze kosy spalinowej zobacz również moc nominalną silnika, która podawana jest w kilowatogodzinach lub koniach mechanicznych. Im moc jest większa, tym urządzenie jest w stanie wytworzyć większą prędkość obrotową, a to z kolei ma wpływ na precyzyjne koszenie trawy. Warto dodać, że moc silnika kosy spalinowej powinna być dostosowana do powierzchni trawnika, jaką planujesz przycinać, jak również do rodzaju trawy — jeśli chcesz ścinać bardzo grube rośliny, to wybieraj mocniejszy silnik.

W sklepach spotkasz się ze spalinowymi podkaszarkami z silnikiem o mocy od 0,6 do 2,6 kW*. Wybór konkretnego modelu dostosuj do wielkości obszaru oraz rodzaju roślinności, którą planujesz ścinać. Do niedużych powierzchni do 400 m2 wybieraj kosę o mocy od 0,6 do 1,5 kW. Z kolei do obszarów większych niż 400 m2 lepiej nadadzą się modele od 1,5 do 2,6 kW.

Moc silnika kosy spalinowejPowierzchnia trawnikaRodzaj roślinności
od 0,6 do 1,5 kWdo 400 m2średniej grubości trawa
od 1,5 do 2,6 kWod 400 do 800 m2gruba, gęsta roślinność, chwasty, nieduże krzewy

* w przeliczeniu na konie mechaniczne wartość należy przemnożyć przez 1,36 KM.

Jaka pojemność silnika w kosie będzie najlepsza?

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając mocny silnik w kosie spalinowej, jest jego pojemność. Warto podkreślić, że im większa pojemność silnika, tym urządzenie jest w stanie spalić więcej paliwa, co z kolei przekłada się na stworzenie większego momentu obrotowego. W spalinowych podkaszarkach spotkasz się z silnikiem o pojemności od 25 do 62 cm3. W przypadku koszenia terenu o powierzchni do 400 m2 wybieraj modele z pojemnością od 25 do 50 cm3. Z kolei do większych obszarów, których powierzchnia wynosi więcej niż 400 m2 lepiej sprawdzą się te z pojemnością silnika od 50 do 62 cm3.

Na jaką markę silnika się zdecydować?

Podkaszarki spalinowe często posiadają silnik od zupełnie innej marki niż producent. Do jednych z najczęściej spotykanych można zaliczyć urządzenia wyposażone w silnik:

 • Honda,
 • Briggs&Stratton,
 • Kawasaki,
 • Loncin.

Przy czym do najbardziej polecanych przez innych użytkowników można zaliczyć modele wyposażone w niezawodny silnik Honda lub Briggs&Stratton. Warto dodać, że podkaszarki wyposażone właśnie w te podzespoły są jednymi z najbardziej efektywnych na rynku. Oprócz tego są dużo rzadziej serwisowane, z kolei części zamienne są łatwo dostępne w sprzedaży.

Jaka maksymalna prędkość obrotowa będzie odpowiednia w podkaszarce?

Ważnym parametrem technicznym w każdej podkaszarce spalinowej jest maksymalna prędkość obrotowa. Mówi ona o ilości pełnych obrotów mechanizmu tnącego, jaki jest w stanie wykonać podkaszarka w trakcie jednej minuty. Wśród kos spalinowych spotkasz się z modelami, dla których prędkość obrotowa wynosi od 5000 do 11000 obrotów na minutę.

Miej na uwadze, że im twardsza roślinność, tym należy wybierać spalinową podkaszarkę o mniejszym zakresie prędkości obrotowej – najlepiej od 5000 do 7000 obrotów na minutę. Z kolei do trawy i innej roślinności o miękkich łodygach wybieraj urządzenie, z zakresem prędkości od 7500 do 11000 obr/min. Dzięki takim wartościom skosisz precyzyjnie każdą trawę.

Dopasuj szerokość roboczą mechanizmu tnącego kosy spalinowej!

Duże znaczenie odgrywa również średnica cięcia. Wraz z większym wymiarem średnicy ścinania, zmniejsza się czas pracy z urządzeniem. Warto dodać, że w podkaszarkach z silnikiem spalinowym spotkasz się najczęściej z dwoma rodzajami mechanizmu tnącego: w postaci żyłki oraz tarczy. Zazwyczaj żyłki dają większą rozpiętość cięcia niż tarcza. Najlepiej wybierać górne przedziały dla obu mechanizmów, czyli szerokość roboczą dla żyłki większą niż 350 mm, z kolei dla tarczy szerokość robocza powinna wynosić więcej niż 250 mm.

Rodzaj mechanizmu tnącego w kosie spalinowymZalecana szerokość koszeniaPrzeznaczenie
Głowica żyłkowapowyżej 350 mmdo ścinania trawy
Tarcza tnącapowyżej 250 mmdo ścinania trawy i grubej roślinności

Ile waży poręczna kosa?

Z tego względu, że kosa spalinowa, to urządzenie, którym należy manewrować, a jednocześnie je dźwigać, to warto zwrócić uwagę na wagę produktu. W przypadku podkaszarek spalinowych spotkasz się z urządzeniami, których ciężar wynosi od 3 do 15 kg. Pamiętaj, że parametr ten ma wpływ na komfort w trakcie koszenia.

Idealnie, kiedy waga kosy wynosi maksymalnie 8 kg, jednak pamiętaj, że ciężar często zależny jest od rodzaju, mocy oraz pojemności silnika – im jest on większy, a tym samym bardziej wydajny, tym narzędzie jest cięższe. W związku z tym, jeśli potrzebujesz efektywnej i mocnej podkaszarki, to zdecyduj się na wygodne szelki, które często producent dodaje w zestawie.

Funkcje i dodatkowe wyposażenie kosy spalinowej ogrodowej

Każda dobra podkaszarka z silnikiem spalinowym posiada nowoczesne technologie oraz dodatki, które usprawniają koszenie oraz wpływają na komfort pracy. Do jednych z nich możemy zaliczyć:

 • kilka mechanizmów tnących (żyłka, tarcza lub głowica z nożami tnącymi),
 • szelki i pas w zestawie,
 • wiele mechanizmów tnących mocowanych do głowicy,
 • ergonomiczny uchwyt z wyprofilowaną rękojeścią,
 • maskę ochronną w zestawie,
 • ochronę mechanizmu tnącego,
 • składany wał napędowy,
 • antywibracyjny system,
 • regulację kąta nachylenia głowicy,
 • regulowany uchwyt typu V.

Ile kosztuje dobra kosa spalinowa?

Cena za kosę spalinową jest różna i zależna od jej najważniejszych parametrów, takich jak: rodzaj silnika, jego moc, pojemność, prędkość, szerokość koszenia, jak również od zastosowanych funkcji oraz dodatków w zestawie. Dobrej jakości spalinowe podkaszarki kosztują od 400 do 3000 zł. Warto dodać, że duży wpływ na cenę ma również marka silnika. Zazwyczaj egzemplarze wyposażone w niezawodny silnik B&S albo Honda są droższe niż pozostałe modele.

Moc spalinowej kosyPrzedział cenowy
od 0,6 do 1,35 kWod 400 do 2000 zł
od 1,4 do 2 kWod 500 do 2100 zł
od 2,1 do 2,6 kWod 1000 do 3000 zł

Kosa spalinowa NAC, Makita czy Husqvarna  — z jakiej firmy wybrać urządzenie?

W trakcie zakupu najlepszej podkaszarki spalinowej warto wybierać tylko taką, która jest od sprawdzonego producenta. Do jednych z polecanych produktów możemy zaliczyć podkaszarki Husqvarna. Są to urządzenia z górnej półki, które doskonale sprawdzą się do wykaszania zarośniętej trawy w trudno dostępnych miejscach. Mimo że ich cena jest znacznie wyższa niż pozostałych na rynku, to podkaszarki od tego producenta charakteryzują się funkcjonalnością, dużą żywotnością, jak również bardzo dobrym serwisem.

Innymi polecanymi produktami są podkaszarki spalinowe NAC. Producent oferuje budżetowe modele, które wyposażone są w wiele pomocnych funkcji. Oprócz tego, do pozostałych marek, od których warto zakupić podkaszarkę spalinową, zaliczamy kosę spalinową Makita, Stihl, Oleo Mac oraz kosę spalinową Stiga.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka kosa spalinowa 2 suw czy 4 suw?

  Kosa z silnikiem 2-suwowym wytwarza większą moc, jednak do jej prawidłowego działania potrzeba mieszanki benzyny z olejem. W tym modelu dochodzi do znacznych strat paliwa. Z kolei podkaszarka z silnikiem 4-suwowym ma bardziej skomplikowany mechanizm, jest cięższa, ale też trwalsza. Ponadto jest bardziej ekonomiczna i przyjazna dla środowiska. Porównując oba typy kos, najlepszym wyborem jest silnik 4-suwowy.

 2. Ile KM powinna mieć kosa spalinowa?

  W sklepach znajdziesz urządzenia, których moc silnika wynosi od 0,8 do 4 KM. Moc powinna być dopasowana do wielkości obszaru oraz częstotliwości użytkowania. Najlepiej wybierać kosę o mocy większej niż 2,7 KM.

 3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

  W trakcie wyboru dobrej kosy koniecznie zwróć uwagę na markę silnika, jego rodzaj, pojemność oraz typ. Co więcej, ważna jest również prędkość obrotowa, szerokość robocza, waga, jak również zastosowane udogodnienia i dołączone wyposażenie. Pamiętaj, aby przed wyborem sprawdzić ranking i opinie o wybranym modelu wielofunkcyjnej kosy spalinowej.

 4. Jaką podkaszarkę spalinową wybrać –  Husqvarna czy Oleo Mac?

  Porównując obie marki, lepiej wypada spalinowa podkaszarka marki Husqvarna. Posiada ona solidny silnik i konstrukcje. Co więcej, wiele modeli wyposażonych jest w przydatne technologie, które usprawniają działanie urządzenia. Jej minusem na tle podkaszarek Oleo Mac jest bez wątpienia cena, która jest znacznie większa. Warto podkreślić, że podkaszarki Oleo Mac to również bardzo dobre urządzenia, które poradzą sobie w każdych warunkach. Jednak pod względem funkcjonalności nieznacznie wygrywa Husqvarna.

Podsumowanie

 • W trakcie zakupu dobrej kosy spalinowej koniecznie zwróć uwagę na rodzaj silnika, pojemność, maksymalną prędkość obrotową, zastosowane ostrza, wagę urządzenia, szerokość roboczą. Oprócz tego ważne są również zastosowane funkcje oraz dodane akcesoria do kosy spalinowej.
 • Moc silnika dostosuj do wielkości ogrodu oraz częstotliwości użytkowania sprzętu.
 • Kosy o niedużej szerokości koszenia doskonale sprawdzą się do przycinania trawnika w trudno dostępnych miejscach.
 • Spotkasz się z egzemplarzami, które posiadają silnik 2-suwowy lub 4-suwowy.
 • W porównaniu do podkaszarek elektrycznych, modele spalinowe doskonale radzą sobie z twardą roślinnością. Co więcej, są one bezprzewodowe i trwalsze.
 • Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup spalinowej kosy, waha się od 400 do 3000 zł.
 • W trakcie zakupu wybieraj produkty tylko od sprawdzonych producentów, do których zaliczamy kosę spalinową Stihl, Stiga, Makita, Husqvarna, jak również kosę NAC.
 • Przed zakupem sprawdź nasz ranking najlepszych kos spalinowych, w którym prezentujemy polecane modele w atrakcyjnych cenach na rynku! Nasz ranking podkaszarek spalinowych zawiera urządzenia sprawdzone i polecane przez innych zadowolonych użytkowników.
Karolina Pisarska
4.6 5 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
11 miesięcy temu

Ja mam NAC bp620 38kat i jestem zadowolony Husqvarna z taką mocą kosztuje 5k do ogrodu nie ma potrzeby kupowania kosy Husqvarna ale za to taki żeczy jak kask czy rękawice są już warte ceny nawet na kilka godzin pracy co tydzień

Łukasz
Łukasz
11 miesięcy temu

Bardzo pomocne zestawienie, dzięki

Do góry