Analizujesz jaki antywirus wybrać? Chcesz kupić dobry program, który skutecznie chroni przed złośliwym oprogramowaniem? Sprawdź nasz ranking antywirusów na 2023 rok! Razem z naszym ekspertem wskazujemy, który będzie najlepszy! Zobacz, jaki program antywirusowy wybrać – ten z ochroną przed ransomware, zabezpieczeniem przed phishingiem czy może siecią VPN? Podpowiadamy!
- Ranking antywirusów na Grudzień 2023 – wybierz najlepszy!
- Porównanie najlepszych programów antywirusowych przez MójRanking.pl
- Antywirus ESET NOD32
- Antywirus NORTON 360 Deluxe
- Antywirus MCAFEE Total Protection
- Antywirus BITDEFENDER Internet Security
- Antywirus AVG Internet Security
- Jak wybrać dobry antywirus komputerowy? Na co zwrócić uwagę?
- VPN, ochrona przed ransomware czy phishingiem – na które funkcje się zdecydować?
- Wirtualna sieć prywatna VPN
- Zabezpieczenie przed ransomware
- Zaawansowany Firewall
- Kontrola rodzicielska
- Zabezpieczenie przed phishingiem
- Password Manager
- Przestrzeń na kopię zapasową w chmurze
- Elektroniczna, komercyjna czy niekomercyjna – jaką licencję antywirusa wybrać?
- Sprawdź systemy operacyjne, które program obsługuje!
- Jaki czas trwania licencji antywirusa będzie odpowiedni?
- Ile kosztuje oprogramowanie antywirusowe na komputer?
- Najlepszy antywirus 2023 – z jakiej marki kupić?
Ranking antywirusów na Grudzień 2023 – wybierz najlepszy!
Porównanie najlepszych programów antywirusowych przez MójRanking.pl
Jak wybrać dobry antywirus komputerowy? Na co zwrócić uwagę?
Nie wiesz, na jaki dobry program antywirusowy się zdecydować? Poniżej wskazujemy, który będzie najlepszy – ten z licencją komercyjną czy niekomercyjną? Podpowiadamy, który wybrać – ten z funkcją VPN, firewall czy ochroną przed ransomware? Przeczytaj poniżej najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę! Zobacz jaki program antywirusowy wybrać w 2023 roku!
VPN, ochrona przed ransomware czy phishingiem – na które funkcje się zdecydować?
Antywirusowe oprogramowania zabezpieczające, w zależności od wybranej marki, znacznie różnią się wbudowanymi funkcjami, które odgrywają najważniejszą rolę w trakcie wyboru. Warto podkreślić, że właśnie one odpowiadają za skuteczną ochronę urządzenia. W związku z tym poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze dodatkowe usługi razem z ich opisem, które powinien obsługiwać dobry antywirus!
Wirtualna sieć prywatna VPN
Sieć VPN, inaczej nazywana wirtualna sieć prywatna, jest to funkcja, która ma za zadanie chronić Twoją prywatność oraz wszelkie dane w Internecie. Usługa odpowiada za tworzenie tzw. tunelu, który umożliwia zachowanie anonimowości przez maskowanie adresu IP, a tym samym bezpieczne przeglądanie Internetu – zwłaszcza gdy łączysz się z publicznymi sieciami bezprzewodowymi WiFi.
Zabezpieczenie przed ransomware
Oprogramowanie ransomware jest to jeden z wirusów, który blokuje dostęp do komputera lub danych, po czym żąda anonimowej płatności za przywrócenie stanu pierwotnego. Decydując się na zakup wydajnego antywirusa, powinien on posiadać skuteczne zabezpieczenie przed wspomnianym ransomware. Miej to na uwadze, wybierając program do ochrony przed wirusami!
Zaawansowany Firewall
Firewall jest to nic innego jak zapora sieciowa. Popularne antywirusy mają właśnie tę usługę dostępną w standardzie lub jako dodatkową wersję (odpłatną). Zapora odpowiada za monitorowanie ruchu z sieci. Po czym decyduje o przepuszczaniu lub blokowaniu połączeń, które niosą potencjalne ryzyko przed zawirusowaniem komputera.
Kontrola rodzicielska
Bardzo pomocną funkcją dedykowaną dla rodziców, jest kontrola rodzicielska, która wykrywa i blokuje złośliwe oprogramowanie na urządzeniach zewnętrznych należących do dzieci. Dzięki niej możesz zdalnie zarządzać urządzeniami. Ponadto daje dostęp do sieci wybranego sprzętu, dzięki czemu możesz monitorować wyszukiwania, filtrować treść w wyszukiwarce, jak również śledzić narzędzie przez GPS. Na dodatek ta funkcja umożliwia blokowanie wybranych i nieodpowiednich stron dla dzieci.
Zabezpieczenie przed phishingiem
Phishing jest to forma wyłudzenia, w której cyberprzestępca podszywa się pod osobę lub wiarygodną instytucję, np. bank, po czym próbuje wyłudzić wrażliwe dane, np. hasło i login do konta bankowego czy PESEL. Najlepsze oprogramowania antywirusowe mają w swojej usłudze właśnie ochronę przed phishingiem, dzięki czemu wszelkie maile i inne zagrożenia są blokowane przez oprogramowanie.
Password Manager
Password Manager to nic innego jak menedżer haseł, który odpowiada za przechowywanie wszystkich haseł oraz nazw użytkownika w jednym, bezpiecznym miejscu. Manager wymaga zapamiętania tylko jednego hasła. Gdzie po zalogowaniu program tworzy mocne hasła do wybranych przez Ciebie kont, po czym zapamiętuje je, podstawia w wyznaczone miejsca i szyfruje.
Przestrzeń na kopię zapasową w chmurze
Przydatną i dodatkową funkcją jest ekstra miejsce w chmurze do tworzenia kopii zapasowych wybranych plików. Niektóre oprogramowania udostępniają dysk w chmurze, którego przestrzeń wynosi nawet 100 GB.
Elektroniczna, komercyjna czy niekomercyjna – jaką licencję antywirusa wybrać?
W trakcie wyboru oprogramowania do wykrywania i blokowania wirusów spotkasz się z produktami, które mają różny rodzaj licencji:
- licencję elektroniczną (ESD),
- licencję komercyjną (BOX),
- licencję niekomercyjną (OEM).
Licencja elektroniczna często nazywana ESD udzielana jest drogą elektroniczną, gdzie kod aktywacyjny do oprogramowania przesyłany jest najczęściej przez e-mail. Jej dużą zaletą jest dostęp do aktualnej wersji programu. Licencja komercyjna inaczej nazywana BOX umożliwia instalację z wykorzystaniem nośnika, najczęściej płyty CD/DVD, na kolejnych, nowych urządzeniach, jednak pod warunkiem, że korzysta się tylko z jednego – tego najaktualniejszego. Tymczasem licencja niekomercyjna OEM jest przypisana tylko do jednego komputera. W tym przypadku nie ma możliwości przeniesienia i ponownego zainstalowania oprogramowania w przypadku wymiany urządzenia na nowsze.
Porównując wszystkie, najlepszym wyborem jest zakup antywirusa z licencją elektroniczną ESD. Jest ona najszybsza, bardzo wygodna, a w dodatku umożliwia dostęp do aktualnej wersji oprogramowania.
Sprawdź systemy operacyjne, które program obsługuje!
Wraz z zakupem oprogramowania do wykrywania wirusów sprawdź, czy wybrany model obsługuje system operacyjny, który posiadasz na swoim urządzeniu. Większość programów antywirusowych przystosowanych jest dla systemu Windows (m.in. Windows 8, Windows 10 i Windows 11), który zainstalowany jest na komputerach. Tak naprawdę tylko niektóre programy antywirusowe są dedykowane dla użytkowników maców (macOS) oraz systemu iOS. Ponadto możesz spotkać się również z antywirusami, które stworzone są do ochrony systemów Android.
Jaki czas trwania licencji antywirusa będzie odpowiedni?
Istotną kwestią jest również dopasowanie czasu trwania licencji w wybranym antywirusie. Na rynku spotkasz się z oprogramowaniem, na które udzielana jest licencja od pół roku do 3 lat. Po tym czasie należy ponownie aktywować płatną subskrypcję lub zakupić nowego antywirusa. Zazwyczaj większość producentów skutecznych antywirusów daje licencję na rok. Oczywiście możesz zdecydować się na zakup zabezpieczenia na dłuższy czas, jednak w tym przypadku przeanalizuj czy oprogramowanie jest regularnie aktualizowane. Ciągłe zmiany technologiczne mogą spowodować, że po roku wybrany antywirus nie będzie zabezpieczał urządzenia z taką wydajnością, jak przy zakupie. Dlatego koniecznie sprawdź, czy wybrany producent zapewnia regularne aktualizacje oprogramowania online.
Ile kosztuje oprogramowanie antywirusowe na komputer?
Cena za antywirusy jest naprawdę różna i zależna od czasu trwania licencji, jak również jej rodzaju. Oprócz tego na kwotę wpływa również marka, ilość użytkowników, ilość stanowisk, jak i zastosowane usługi, które znajdują się w pakiecie. Cena za najtańsze oprogramowania antywirusowe zaczyna się już od 45 zł. Natomiast te najdroższe antywirusy mogą kosztować nawet 700 zł.
Najlepszy antywirus 2023 – z jakiej marki kupić?
Do najlepszych oprogramowań antywirusowych na rynku zaliczamy te marki:
- Norton,
- Eset,
- Mcafee,
- Bitdefender,
- Avast,
- Kaspersky,
- Panda.