Kosiarka spalinowa bez napędu - Ranking Kwiecień 2024

Rozglądasz się za kosiarką spalinową do swojego ogrodu? Chcesz kupić model bez napędu, który precyzyjnie tnie każde źdźbło trawy? W artykule prezentujemy zestawienie dobrych kosiarek, które przygotowaliśmy razem z naszym specjalistą z MójRanking.pl. Zobacz jaką kosiarkę spalinową bez napędu wybrać! W poradniku objaśniamy, jakie parametry są najważniejsze. Wskazujemy jak dopasować silnik czy szerokość koszenia. Radzimy, która marka będzie najlepsza. Sprawdź nasz autorski ranking kosiarek spalinowych bez napędu na Kwiecień 2024 rok!

Ranking kosiarek spalinowych bez napędu na 2024 Kwiecień – najlepsze wg eksperta

Jaką kosiarkę spalinową bez napędu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać dobrą kosiarkę z silnikiem spalinowym bez napędu, warto wcześniej dopasować cechy produktu do własnego ogrodu i preferencji. Dobrze przystosowana kosiarka nie tylko o 30% skraca czas ścinania trawnika, ale również jest maksymalnie wydajna i oszczędna! Zobacz jaką kosiarkę spalinową bez napędu wybrać! W poniższym poradniku podpowiadamy, na jakie parametry koniecznie zwrócić uwagę, aby kupić najlepszą kosiarkę spalinową. Sprawdźmy!

Z jakim silnikiem kupić kosiarkę spalinową bez napędu?

Silnik w każdej kosiarce spalinowej odgrywa najważniejszą rolę. Odpowiada on za wytwarzanie mocy, która z kolei zasila cały wał napędowy, a tym samym mechanizm tnący. To z kolei wpływa na precyzję ścinania trawnika. Zobacz poniżej 3 najważniejsze parametry, które koniecznie trzeba dopasować w trakcie wyboru dobrej kosiarki spalinowej bez napędu!

Silnik dwu- czy czterosuwowy – który będzie lepszy w kosiarce?

W pierwszej kolejności zastanów się jaki rodzaj silnika będzie najlepsze. Na rynku spotkasz się z kosiarkami spalinowymi, które posiadają silnik:

 • 2-suwowy,
 • 4-suwowy.

Ten pierwszy wykonuje dwa suwy, ponadto charakteryzuje się prostszą budową i z reguły wytwarza większą moc. Co więcej, silniki dwusuwowe są w produkcji całkiem tanie. Ich minusem jest paliwo, które zasila cały mechanizm. Mianowicie w 2-suwach należy stosować mieszankę paliwa z olejem, który ma dodatkowo przepłukiwać silnik, co prowadzi do znacznych strat paliwa.

Z kolei kosiarki spalinowe czterosuwowe, mimo że wytwarzają nieco mniejszą moc, co przekłada się na mniejszą liczbę koni mechanicznych, to są one o wiele bardziej oszczędne na zużyciu paliwa. Warto dodać, że 4-suwy mają nieco bardziej skomplikowaną budowę, i w trakcie działania wykonują 4 ruchy. Na dodatek do zasilania potrzebują czystej benzyny, co jest niewątpliwie dużym atutem. Dzięki temu takie kosiarki są przyjazne dla środowiska i nie wytwarzają aż takiej ilości spalin, jak to się ma w przypadku silników dwusuwowych. Reasumując, najlepszym wyborem jest zakup kosiarki spalinowej bez opcji napędu z silnikiem czterosuwowym – jest on wydajniejszy, efektywniejszy i co najważniejsze ekologiczny!

Rodzaj silnika kosiarki spalinowejZaletyWady
dwusuwowytańszy w produkcji, wytwarza większą moc, ma prostszą budowę, wykonuje tylko 2 suwynieekologiczny, potrzebuje do działania mieszanki paliwa z olejem, wytwarza szkodliwe spaliny dla zdrowia, znaczne straty paliwa, większy koszt w trakcie użytkowania
czterosuwowydo zasilania potrzebuje tylko benzyny, nie wytwarza aż takiej ilości szkodliwych spalin, jest ekonomiczny w użyciudroższy w produkcji, mniejsza moc, skomplikowana budowa, wytwarza 4 suwy

Ile KW powinna mieć kosiarka spalinowa bez napędu?

Kolejnym ważnym parametrem technicznym jest moc silnika kosiarki. Parametr ten powinien być dopasowany do częstotliwości użytkowania, powierzchni ogrodu, jak również do roślinności, jaką planujesz ścinać. Pamiętaj, że im większy metraż ogrodu, tym wybieraj większą moc kosiarki. W przypadku kosiarek spalinowych bez opcji napędu spotkasz się z modelami, u których moc oscyluje od 1,3 do 4,2 kW.

Do ogrodów o powierzchni od 400 do 800 m2 wybieraj kosiarkę spalinową bez napędu, której moc wynosi od 1,3 do 2,5 kW, z kolei do działek o powierzchni od 801 do 1500 m2 lepiej zdecydować się na kosiarkę, której moc wynosi od 2,5 do 3,5 kW. Natomiast do bardzo dużych ogrodów o powierzchni większej niż 1501 m2, w której występuje trudna roślinność, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kosiarki bez napędu, której moc silnika wynosi więcej niż 3,5 kW.

Jaka pojemność silnika w kosiarce bez napędu będzie najlepsza?

Ostatnią właściwością, na którą koniecznie zwróć uwagę, jest pojemność silnika spalinowej kosiarki. Pamiętaj, że im większa pojemność silnika, tym kosiarka jest w stanie wytworzyć większą moc, a to z kolei przekłada się na większą liczbę obrotów mechanizmu tnącego i precyzję ścinania trawy. W modelach kosiarek spalinowych bez napędu spotkasz się z urządzeniami, u których parametr ten wynosi od 79,6 cm3 do 196 cm3. Poniżej w tabeli prezentujemy dedykowane wartości pojemności silnika w do wybranej powierzchni ogrodu.

Pojemność silnika w kosiarce spalinowejPowierzchnia ogrodu
od 79,6 do 145 cm3od 400 do 800 m2
od 146 do 175 cm3od 801 do 1500 m2
od 176 do 196 cm3powyżej 1501 m2

Jak dopasować szerokość roboczą kosiarki spalinowej do ogrodu?

Podczas wyboru kosiarki sprawdź i dopasuj szerokość koszenia, która mówi o pasie, który jest w stanie skosić ostrze kosiarki w trakcie jednego przejazdu. Pamiętaj, że im większy ten parametr, tym szybciej skosisz całą powierzchnię Twojego trawnika. Jeśli chodzi o kosiarki spalinowe z kategorii bez napędu, to spotkasz się z modelami, u których szerokość robocza wynosi od 40 do 55 cm. Dobór zależy od Twoich oczekiwań oraz metrażu, który planujesz kosić. W przypadku małych ogrodów, których powierzchnia wynosi do 800 m2, wybieraj kosiarkę, której szerokość ścinania trawy wynosi od 40 do 45 cm. Z kolei te większe egzemplarze w zakresie od 46 do 55 cm, lepiej sprawdzą się do nieco większych ogrodów o powierzchni do 1000 m2 lub nawet większej.

Jaki poziom hałasu będzie odpowiedni w kosiarce spalinowej do koszenia trawnika?

Poziom hałasu odgrywa znaczącą rolę co do zapewnienia komfortu domowników oraz sąsiadów. W przypadku kosiarek spalinowych spotkasz się z urządzeniami, u których parametr ten wynosi od 85 do 96 dB. Warto podkreślić, że znaczna część kosiarek spalinowych mimo wszystko oscyluje w tych największych granicach, czyli od 93 do 96 dB. Niestety jest to spowodowane pracą silnika spalinowego, która musi być efektywna, a za tym idzie duża głośność urządzenia. Jednak mimo to polecamy wybierać urządzenie, które emituje jak najmniejszy poziom hałasu – mniejszym niż 95 dB.

Regulacja koszenia w kosiarce bez napędu – jak dopasować?

Kolejnym krokiem jest dopasowanie rodzaju, zakresu oraz liczby stopni regulacji koszenia. Poniżej wskazujemy jak dopasować ten parametr, tak aby koszenie było komfortowe i maksymalnie efektywne!

Centralna, osiowa czy indywidualna – jaką regulację wysokości wybrać w kosiarce bez napędu?

Regulacja wysokości koszenia umożliwia dopasowanie wysokości ścinania trawy przez kosiarkę. Ta funkcja bardzo przydaje się w trakcie koszenia na nierównym terenie, jak również podczas ścinania wysokiej i gęstej trawy. Warto dodać, że dostępne modele kosiarek spalinowych na rynku posiadają jedną z 3 rodzajów regulacji:

 • indywidualną,
 • osiową,
 • centralną.

Porównując wszystkie zastosowania, można stwierdzić, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest regulacja wysokości koszenia centralna.

Rodzaj regulacji koszenia w kosiarce spalinowejLiczba dźwigniOpis działania
indywidualna4wysokość ustawienia każdego z kół regulowane jest osobno, co może być nieco czasochłonne
osiowa2proces regulacji odbywa się z użyciem dwóch dźwigni – pierwsza dźwignia reguluje przednie koła, z kolei druga reguluje wysokość tylnych kół
centralna1występuje jedna dźwignia, z której pomocą wyregulujesz wysokość wszystkich kół jednocześnie

Jaki zakres regulacji ścinania w kosiarce wybrać?

Oprócz samego rodzaju regulacji istotny jest również jej zakres. Im jest on większy, tym kosiarka daje więcej możliwości dostosowania wysokości trawnika do rodzaju podłoża oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. W przypadku kosiarek spalinowych bez napędu spotkasz się z regulacją koszenia w zakresie od 25 do 75 mm. Warto również zwrócić uwagę na liczbę stopni regulacji, gdzie w tego typu kosiarkach wynosi on od 3 do 8 stopni. Najlepiej wybierać przynajmniej 5-stopniową regulację wysokości koszenia o zakresie od 25 do 75 mm.

Jaka pojemność kosza na ściętą trawę?

Jeśli planujesz zakup kosiarki spalinowej bez funkcji napędu do ogrodu, w którym chcesz zbierać ściętą trawę, to wybierz model wyposażony w kosz. W sklepach jest szeroki wybór kosiarek spalinowych z koszem o różnej pojemności. Najczęściej występują kosiarki bez napędu, u których pojemność kosza wynosi od 40 do 60 l. Do małych i średnich ogrodów o powierzchni do 800 m2 wystarczające będą kosiarki z koszem od 40 do 50 litrów. Tymczasem do większych działek o powierzchni większej niż 800 m2 wybieraj kosiarki wyposażone w pojemnik na trawę od 51 do 60 litrów. W przypadku gdy nie zależy Ci na zbieraniu trawy do kosza, to zdecyduj się na model, który nie posiada w wyposażeniu pojemnika – z pewnością zakup urządzenia będzie nieco tańszy.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie kosiarki spalinowej

Dodatkowe udogodnienia w kosiarce spalinowej sprawiają, że urządzenie jest jeszcze bardziej efektywne. Co z kolei przekłada się na komfort użytkowania. Wybór dodatkowych funkcji da Ci wiele korzyści, które wpłyną na wygląd trawnika, ale również szybkość wykonywania pracy. W związku z tym do jednych z przydatnych udogodnień możemy zaliczyć:

 • mulczowanie trawnika,
 • ergonomiczną rączkę pokrytą miękkim materiałem,
 • lekką konstrukcję,
 • wyrzut boczny i wyrzut tylny,
 • duże tylne koła,
 • możliwość automatycznego mycia obudowy kosiarki,
 • rozrusznik.

Ile kosztuje dobra kosiarka bez napędu z silnikiem spalinowym?

Kwota za spalinowe kosiarki bez napędu wynosi od 650 do 4500 zł. Oczywiście na kształtowanie się ceny wpływa marka, zastosowany silnik, producent, konstrukcja, jak również dodatkowe funkcje i wyposażenie. Warto dodać, że na kwotę znacznie wpływa marka silnika, gdzie zazwyczaj spalinowe kosiarki posiadające silnik Briggs&Stratton lub Honda są zazwyczaj nieco droższe, a ich cena wynosi od 1250 do 4500 zł.

Kosiarka spalinowa bez napędu – rodzaj silnikaZakres cenowy
Briggs&Strattonod 1250 do 3000 zł
Hondaod 1800 do  4500 zł

Z jakiej marki wybrać najlepszą kosiarkę spalinową bez napędu?

Do jednych z najlepszych firm produkujących kosiarki spalinowe bez opcji napędu na tylne koła zaliczamy:

 • NAC,
 • Honda,
 • NAX,
 • Hortmasz,
 • Graphite,
 • Yamaha.
 • Faworyt.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jakiej firmy kosiarka spalinowa bez napędu jest najlepsza?

  Do najlepszych kosiarek spalinowych bez funkcji napędu zaliczamy kosiarki NAC, NEX, Honda, Yamaha, Faworyt czy Hortmasz. Dodatkowo wybierając konkretny model, koniecznie sprawdź jaką markę silnika posiada. Do jednych z najlepszych zaliczamy silniki Briggs & Stratton lub Honda.

 2. Czy kosiarka z napędem może kosić bez napędu?

  Tak, kosiarką z napędem można kosić bez opcji napędu na tylne koła. Wystarczy w trakcie koszenia nie używać dźwigni, która uruchamia napęd w kosiarce. W takim wypadku będziesz musiał włożyć nieco więcej wysiłku w trakcie pchania kosiarki. Ponadto manewrowanie może być nieco utrudnione.

 3. Ile mocy powinna mieć kosiarka spalinowa bez napędu?

  Moc kosiarki spalinowej należy dopasować do częstotliwości użytkowania, jak również do powierzchni ogrodu. W przypadku niedużych ogrodów do 800 m2 zaleca się wybierać kosiarki o mocy silnika od 1,3 do 2,5 kW. Z kolei do większych ogrodów, których powierzchnia sięga od 801 do nawet 1500 m2, lepiej wybierać modele, których moc nominalna wynosi powyżej 2,6 kW. 

Podsumowanie

 • Kosiarka spalinowa bez napędu świetnie sprawdzi się do koszenia trawy na płaskim terenie. Z kolei na nierównym terenie prowadzenie kosiarki może być nieco utrudnione. Brak napędu wymusza na użytkowniku użycie większej ilości siły, pamiętaj o tym!
 • Aby upłynnić poruszanie kosiarki, wybieraj model wyposażony w duże koła.
 • Brak napędu oznacza, że kosiarka nie została wyposażona w mechanizm, który automatycznie napędza cały system poruszania.
 • Pamiętaj, że im większa pojemność silnika, tym rośnie waga urządzenia.
 • Na żywotność kosiarki spalinowej wpływa jej konserwacja i nie tylko. Zazwyczaj modele wyposażone w solidny silnik, taki jak B&S lub Honda, znacznie dłużej służą i rzadziej są serwisowane.
 • W trakcie zakupu koniecznie sprawdź noże kosiarki, które powinny być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, dobrze naostrzone, jak również wykonane z wysokiej jakości stali.
 • Solidna kosiarka bez napędu to taka, która zetnie każdy rodzaj roślinności. Co więcej, powinna być ona wyposażona w dodatkowe udogodnienia, które usprawniają pracę.
 • W ofercie spotkasz się z egzemplarzami kosiarek spalinowych z koszem, jak również z wyrzutem tylnym bez kosza.
 • Przydatną funkcją jest mulczowanie trawnika. Przy zastosowaniu tego trybu skoszona trawa staje się naturalnym nawozem.
 • Cena za kosiarki spalinowe bez napędu wynosi od 650 do 4500 zł.
 • Polecanymi urządzeniami są kosiarki marki: Honda, NAC, Hortmasz, Faworyt, Yamaha.
 • Jeśli zastanawiasz się nad zakupem dobrego narzędzia do koszenia trawy, to porównaj i zakup wybrany egzemplarz w okazyjnej cenie z naszego rankingu najlepszych kosiarek spalinowych bez napędu!
Karolina Pisarska
Przeczytaj poradniki:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry