Inhalator - Ranking Czerwiec 2024

Stoisz przed wyborem dobrego inhalatora? Nie wiesz jakie urządzenie wybrać, aby efektywnie inhalowało płuca? W poniższym wpisie przygotowaliśmy zestawienie eksperta z MójRanking.pl, w którym prezentujemy najlepsze inhalatory. Wskazujemy wady oraz zalety każdego z urządzeń. Sprawdź ranking inhalatorów na 2024 rok, w którym znajdziesz sprawdzone urządzenia w atrakcyjnej cenie. Przeczytaj, jak wybrać dobry inhalator! Podpowiadamy!

Najlepsze inhalatory na rynku – ranking inhalatorów Czerwiec 2024

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Inhalator diagnostic nano marki Diagnosis Producent: Diagnosis Ocena eksperta: 10 / 10Najniższa cena online
2 Marbo Torba na inhalator tlenowy Producent: Marbo Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Zestaw tlenowy (inhalator tlenowy) Producent: Black Front Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
4 Inhalator tłokowy dla dorosłych Ocena eksperta: 9.7 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
5 Inhalator tłokowy dla dzieci "słoń" Ocena eksperta: 9.6 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
6 Inhalator Nebulizator Kompresorowy Zephyr, ECN002 Producent: ESPERANZA Ocena eksperta: 9.5 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
7 Torba na zestaw tlenowy, inhalator tlenowy marki Marbo Producent: Marbo Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 Inhalator tłokowy LD-215C Producent: Little Doctor Ocena eksperta: 9.3 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
9 Inhalator tłokowy x 1 sztuka Producent: Zyskaj zdrowie Ocena eksperta: 9.2 / 10 Rodzaj: pneumatyczny 
Najniższa cena online
10 Pmt sp. z o.o. Inhalator mikroneb x 1 sztuka Producent: Pmt sp. z o.o. Ocena eksperta: 9.1 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Zestawienie polecanych inhalatorów przez eksperta z MójRanking.pl

Jaki inhalator wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz kupić dobry inhalator, który będzie skutecznie inhalował układ oddechowy, to koniecznie dopasuj jego parametry do swoich oczekiwań. Wybór tego najlepszego może być nieco kłopotliwy, dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym w prosty sposób pokazujemy, jak wybrać polecane urządzenie do inhalowania górnych i dolnych dróg oddechowych! Sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru dobrego inhalatora!

Kompresorowy, membranowy, a może ultradźwiękowy – jaki inhalator będzie najlepszy?

Podczas zakupu dobrego inhalatora spotkasz się z różnymi typami urządzeń. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

 • inhalator kompresorowy,
 • inhalator membranowy,
 • inhalator pneumatyczny,
 • inhalator ultradźwiękowy.

W przypadku inhalatora kompresorowego (inhalator pneumatyczno-tłokowy) posiada on w swojej budowie kompresor, który tłoczy sprzężone powietrze. Podobne działanie występuje w inhalatorze pneumatycznym. Z kolei urządzenia ultradźwiękowe tworzą falę ultradźwiękowe, które z kolei trafiają do roztworu, np. leku, dzięki czemu substancja zamienia się w aerozol, który następnie wdychany jest w trakcie inhalacji. Natomiast inhalator membranowy, inaczej zwany siateczkowy, również wykorzystuje energię ultradźwiękową, jednak występują tutaj tzw. wibracje piezoelektryczne, które zamieniają płynny lek w postać gazową.

Rodzaj inhalatoraSposób działaniaZastosowanie
Kompresorowyposiada kompresor w budowie, który tłoczy sprzężone i oczyszczone powietrze,do podawania antybiotyków, glikokortykosteroidów, soli fizjologicznej, leki na oskrzela.
Membranowywykorzystuje energię ultradźwiękową, wytwarza wibracje  piezoelektryczne, które zamieniają lek w postaci ciekłej na aerozol,do podawania antybiotyków, glikokortykosteroidów, soli fizjologicznej, leki mukolityczne, leki na oskrzela.
Pneumatycznyjego działanie jest podobne jak w modelach kompresorowych, tłoczy sprzężone oraz oczyszczone powietrze przez zainstalowane moduły,antybiotyki, leki mukolityczne, sól fizjologiczna, leki na oskrzela, glikokortykosteroidy.
Ultradźwiękowywykorzystuje fale ultradźwiękowe, które trafiają do roztworu ciekłego i zamieniają go w postać gazową,do aplikowania soli fizjologicznej, leków mukolitycznych, nie zaleca się stosowanie do leków sterydowych oraz substancji z kwasem hialuronowym.

Jak dobrać wielkość cząsteczek MMAD w inhalatorze?

Parametr MMAD wskazuje na wielkość cząsteczki, którą jest w stanie wytworzyć inhalator z postaci ciekłej na postać gazową substancji. Parametr podawany jest w mikrometrach. Co więcej, w zależności od wybranego obszaru inhalacji należy dostosować odmienną wielkość cząsteczek MMAD. Zazwyczaj spotkasz się z urządzeniami, których wielkość cząsteczek wynosi od 1 do 7,7 µm. Wybierając odpowiedni inhalator, najlepiej zdecydować się na urządzenie, które daje możliwość regulacji wielkości cząsteczek. Dzięki temu inhalator możesz stosować do leczenia dolnych, jak i górnych dróg oddechowych. Poniżej przedstawiamy, jaka wielkość cząsteczek będzie odpowiednia do wybranego miejsca inhalacji:

Wielkość cząsteczek w inhalatorzeObszar inhalacji
powyżej 7 µmdo leczenia górnych dróg oddechowych (zatoki, nos)
od 5 do 7 µmodcinek tchawiczno-oskrzelowy
od 3 do 4 µmoskrzela i oskrzeliki
od 1 do 3 µmpęcherzyki płucne

Inhalacja ciągła czy przerywana – jaki tryb pracy wybrać?

Inhalatory dostępne na rynku mogą pracować w trybie ciągłym lub przerywanym. Wybór odpowiedniego rodzaju pracy urządzenia wpływa na żywotność inhalatora, szybkość, jak również skuteczność inhalacji. W przypadku modeli z przerywanym trybem pracy wymagają one wyłączenia po maksymalnie 30 minutach działania. W innym przypadku może dojść do przegrzania i uszkodzenia sprzętu. Z kolei inhalatory z ciągłym trybem pracy nie wymagają stosowania przerw. Porównując oba modele, lepszym wyborem jest inhalator z pracą ciągłą, zwłaszcza jeśli planujesz inhalować kilka osób jedna po drugiej.

Jaka powinna być objętość martwa w dobrym inhalatorze?

Podczas wyboru inhalatora do leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych spotkasz się z takim parametrem jak objętość martwa. Mówi ona o substancji, która pozostaje w pojemniku po wykonanej inhalacji. Jest to strata preparatu, innymi słowy, urządzenie nie jest w stanie przetworzyć jej w postać gazową. Im mniejsza objętość martwa, tym urządzenie jest bardziej wydajne, a aplikowany lek jest w maksymalny sposób wykorzystany i przetworzony w aerozol. Spotkasz się z inhalatorami przeznaczonymi do skutecznej inhalacji, u których objętość martwa wynosi od 0,3 do 3 ml. Najlepiej wybierać urządzenie, u którego objętość martwa wynosi mniej niż 0,5 ml leku.

Jaka szybkość przepływu inhalacji i nebulizacji?

Kolejnym ważnym parametrem jest szybkość przepływu w inhalatorze. Spotkasz się z szybkością inhalacji oraz szybkością nebulizacji. Ta pierwsza wskazuje na wydajność sprężarki i podawana jest w litrach na minutę (l/min). Im szybkość przepływu inhalacji jest większa, tym urządzenie szybciej tłoczy powietrze przez przewód oraz ustnik. Spotkasz się z produktami, dla których szybkość inhalacji wynosi od 5 do 16 l/ min. Zaleca się wybierać inhalator, którego parametr ten wynosi więcej niż 8 l/min.

Z kolei szybkość nebulizacji wskazuje na szybkość rozbijania substancji, najczęściej leku, z postaci ciekłej na gazową. Spotkasz się z urządzeniami, u których szybkość nebulizacji wynosi od 0,19 do 0,75 ml/min. Najlepiej wybierać inhalator pracujący z wydajnością dla nebulizacji powyżej 0,35 ml/mn.

Który inhalator będzie najlepszy – bezprzewodowy czy sieciowy?

Kupując inhalator dla dorosłych i dla dzieci spotkasz się z modelami, które posiadają odmienne zasilanie. W sklepach w sprzedaży są dostępne:

 • inhalatory sieciowe,
 • inhalatory akumulatorowe,
 • inhalatory bateryjne.

Inhalatory sieciowe z reguły są nieco mocniejsze i możesz je stosować ciągle (w przypadku inhalatorów z trybem ciągłym). Z kolei w inhalatorach bezprzewodowych, czyli modelach akumulatorowych i bateryjnych czas pracy uzależniony jest od pojemności, jak i naładowania baterii. Wszystkie modele są polecane, jednak większe możliwości działania dają inhalatory sieciowe.

Funkcje i wyposażenie w inhalatorze

Warto wybrać odpowiedni inhalator, który posiada dodatkowe wyposażenie oraz funkcje, które umożliwiają jeszcze szersze działanie urządzenia. Do jednych z przydatnych trybów zaliczamy inhalator w formie nebulizatora. W tym przypadku inhalator rozpyla substancję (zjawisko nebulizacji), najczęściej w postaci leku, zamieniając ją z formy ciekłej na gazową. Co więcej, przydatnym trybem jest możliwość ustawienia wielkości cząsteczek w zależności od wybranego schorzenia oraz obszaru, który planujesz inhalować. Na dodatek do przydatnego akcesorium zaliczamy:

 • maskę dla dorosłych,
 • maskę dla dzieci,
 • końcówkę do nosa,
 • ustnik,
 • filtr wewnętrzny powietrza,
 • etui do przechowywania,
 • przewód powietrzny.

Ile kosztuje dobry inhalator?

Kupując najlepszy inhalator dla dzieci i dorosłych, spotkasz się z egzemplarzami w różnej cenie. Kwota zaczyna się już od 75 do 700 zł. Warto dodać, że cena zależy od wybranego rodzaju inhalatora, marki, zasilania, ilości i rodzaju maseczek, regulacji wielkości cząsteczek, od wbudowanych funkcji oraz dodatków w zestawie. Dodajmy, że za inhalatory z ciągłym trybem pracy należy zapłacić od 75 do 700 zł, z kolei urządzenia z przerywanym trybem pracy kosztują od 75 do 300 zł.

Rodzaj inhalatoraKwota
Inhalator z ciągłym trybem pracy75 do 700 zł
Inhalator z przerywanym trybem pracy75 do 300 zł

Z jakiej firmy wybrać inhalator?

Dobry inhalator dla dorosłych i dzieci to taki, który jest sprawdzony i polecany przez innych użytkowników. Do jednych z polecanych producentów inhalatorów zaliczamy:

 • Medel,
 • Flaem Nuova,
 • Microlife,
 • Oromed,
 • Philips.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Na co zwrócić uwagę wybierając inhalator?

  Przy wyborze dobrego inhalatora koniecznie zwróć uwagę na takie parametry jak: wielkość cząsteczek MMAD, szybkość inhalacji, szybkość nebulizacji, rodzaj zasilania, objętość martwa, tryb pracy, rodzaj i ilość maseczek i końcówek, zastosowane technologie, dodatkowe wyposażenie.

 2. Ile kosztuje inhalator?

  Cena za dobry inhalator zależna jest od jego najważniejszych parametrów, jak również marki. Tanie urządzenia kosztują już od 75 zł. Z kolei te najdroższe modele mogą kosztować nawet 700 zł. 

 3. Czy inhalator sprawdzi się do osoby dorosłej?

  Tak, inhalator ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się on dla dzieci, jak i osób dorosłych. Skuteczność zawdzięcza swojemu działaniu, które umożliwia szybkie aplikowanie lekarstw bezpośrednio do miejsca schorzenia.

Podsumowanie

 • Inhalator to urządzenie, które sprawdzi się dla dzieci i osób dorosłych.
 • Większość inhalatorów w ofercie sklepów łączy w sobie dwa urządzenia – inhalator i nebulizator.
 • W trakcie zakupu dobrego inhalatora sprawdź takie parametry jak: typ inhalatora, wielkość cząsteczki MMAD, tryb pracy, rodzaj zasilania, szybkość inhalacji, szybkość nebulizacji, ilość i rodzaj maseczek, poziom hałasu, wbudowane funkcje oraz dodatkowe akcesoria.
 • Szybkość inhalacji w dobrym inhalatorze powinna wynosić więcej niż 8 l/min.
 • Można wyróżnić inhalatory z ciągłym trybem pracy oraz przerywanym trybem pracy.
 • Inhalator z funkcją nebulizacji zmienia zaaplikowaną ilość leku z postaci ciekłej w postać aerozolu, który następnie jest dostarczany do układu oddechowego z każdym wdechem w trakcie inhalacji.
 • W zestawie z inhalatorem producenci dodają różne rodzaje masek. Możesz spotkać się m.in. z maseczką dla dorosłych, maseczką dla dzieci i niemowląt, ustnikiem czy końcówką do nosa.
 • Jeśli nadal nie wiesz, jaki inhalator będzie odpowiedni, to sprawdź nasz ranking inhalatorów i wybierz polecany produkt w najkorzystniejszej cenie na rynku.
Karolina Pisarska
5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry