Osuszacz powietrza - Ranking Kwiecień 2024

Chcesz kupić dobry osuszacz powietrza do swojego pomieszczenia? Nie wiesz, jak dopasować parametry, tak aby urządzenie było maksymalnie wydajne i skutecznie usuwało nadmiar wilgoci? W poniższym wpisie prezentujemy polecane osuszacze powietrza. Wskazujemy plusy oraz minusy każdego z urządzeń! Sprawdź ranking osuszaczy powietrza, w którym znajdziesz sprawdzone urządzenia w najlepszych cenach! Zobacz jaki osuszacz wilgoci wybrać i kupić w 2024 roku!

Ranking popularnych osuszaczy powietrza na 2024 rok

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Camry cr 7903 Producent: Camry Ocena eksperta: 10 / 10Najniższa cena online
2 Blaupunkt Osuszacz powietrza adh601 (5901750506611) Producent: Blaupunkt Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Blaupunkt Osuszacz adh701 Producent: BLAUPUNKT Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
4 Whirlpool Osuszacz de20w5252 (8003437607165) Producent: WHIRLPOOL Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 Adler Ad 7917 osuszacz powietrza kompresorowy (5902934838665) Producent: ADLER Ocena eksperta: 9.6 / 10Najniższa cena online
6 osuszacz z funkcją oczyszczania powietrza adh701 marki Blaupunkt Producent: Blaupunkt Ocena eksperta: 9.5 / 10Najniższa cena online
7 Osuszacz BLAUPUNKT ADH501 DARMOWY TRANSPORT Producent: BLAUPUNKT Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 Noveen Osuszacz dh450 Producent: NOVEEN Ocena eksperta: 9.3 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najlepsze domowe osuszacze powietrza wg eksperta z MójRanking.pl

Jak wybrać osuszacz powietrza? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, tak aby wybrać najlepszy osuszacz w przystępnej cenie? Dla ułatwienia Twojego wyboru poniżej wykonaliśmy poradnik zakupowy, w którym wskazujemy najważniejsze parametry w trakcie zakupu dobrego osuszacza powietrza! Przeczytaj, na co zwrócić uwagę wybierając dobry osuszacz wilgoci!

Kondensacyjny czy adsorpcyjny – jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy?

Przy wyborze osuszacza powietrza zastanów się jaki typ urządzenia chcesz zakupić. Na rynku spotkasz się z:

 • kondensacyjnym osuszaczem powietrza,
 • adsorpcyjnym osuszaczem powietrza.

W osuszaczach kondensacyjnych woda, która znajduje się w wilgotnym powietrzu w danym pomieszczeniu, skrapla się na zimnych ściankach parownika, po czym trafia do zbiornika. Ten model sprawdzi się idealnie do pomieszczeń, gdzie panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza oraz bardzo wysoka temperatura (ok. 80% wilgotności oraz temp. 30 ˚C).  Z kolei modele adsorpcyjne mają nieco inne działanie – urządzenie adsorbuje wodę na rotorze, przez który przepływa wilgotne powietrze. Te osuszacze sprawdzą się do różnego zakresu wilgotności, jak i temperatury.

Porównując je oba, egzemplarze kondensacyjne bez wątpienia są bardziej wydajne i oszczędne na zużyciu energii, jednak są najefektywniejsze tylko przy wysokiej wilgotności oraz temperaturze. Z kolei osuszacze adsorpcyjne nie należy stosować w miejscach zapylonych, ze względu na ryzyko zepsucia rotora, jednak są znacznie bardziej efektywne w różnych zakresach wilgotności i temperatury. Tak naprawdę wybór konkretnego urządzenia zależny jest od Twoich prywatnych preferencji, jak również pomieszczenia, w którym zamierzasz osuszać powietrze.

Rodzaj osuszaczaZaletyWady
Adsorpcyjnysprawdzi się do różnych pomieszczeń o różnym zakresie temperatury oraz poziomie wilgotności powietrza,nie zaleca się stosować w miejscach zapylonych, większe zużycie energii, mniej wydajny.
Kondensacyjnytrwały, energooszczędny i wydajny,pracuje najefektywniej tylko przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności w pomieszczeniu.

Jaką moc ma dobry osuszacz powietrza?

Wybierając osuszacz powietrza, sprawdź na moc urządzenia. Im większa wartość parametru, tym urządzenie jest bardziej wydajne zwłaszcza przy osuszaniu większych powierzchni. Wybierając osuszacz powietrza do domu, spotkasz się z urządzeniami, których moc wynosi od 20 do 600 W. Wybór konkretnej wartości mocy zależny jest od wybranego rodzaju osuszacza oraz od poziomu wilgoci w domu. Małe osuszacze powietrza o niewielkim rozmiarze powinny mieć moc na poziomie większym niż 25 W. Z kolei duże osuszacze, które dedykowane są do osuszania większych pomieszczeń, powinny mieć moc większą niż 350 W.

Jaką wydajność powinno mieć urządzenie do osuszania powietrza?

Wydajność osuszania jest najważniejszym parametrem, który mówi o tym, ile litrów wody jest w stanie urządzenie zmagazynować z wilgotnego powietrza w trakcie 1 godziny. Zazwyczaj w domowych osuszaczach wydajność wynosi od 0,01 do maksymalnie 1 litra na godzinę. Oczywiście im wydajność jest większa, tym szybciej urządzenie osuszy powietrze. W związku z tym najlepiej wybierać osuszacze powietrza o wydajności większej niż 0,5 l/h.

Jak dopasować pojemność zbiornika w osuszaczu wilgoci?

Przy zakupie osuszacza powietrza do mieszkania lub domu sprawdź pojemność zbiornika na wodę. Im większy pojemnik, tym rzadziej będziesz musiał go opróżniać. Spotkasz się z urządzeniami do osuszania nadmiernej wilgoci ze zbiornikiem od 1 do 14 litrów. Warto podkreślić, że pojemność powinna być dopasowana do wydajności, poziomu wilgotności powietrza w domu oraz częstotliwości użytkowania osuszacza. Optymalną wartością, jaką warto wybrać to osuszacz ze zbiornikiem nie mniejszym niż 2,5 litra. 

Poziom wilgotnościPojemność zbiornika na wodę w osuszaczu
Niskado 1 litra
Średniaod 1,5 do 3 litrów
Wysokaod 3 do 14 litrów

Jaką maksymalną powierzchnię osuszania wybrać?

Maksymalna powierzchnia osuszania w osuszaczach powietrza jest podawana w metrach kwadratowych (m2). Dla osuszaczy domowych parametr ten wynosi od 15 do 175 m2. Oczywiście maksymalna powierzchnia osuszania powinna być dopasowana do wielkości pomieszczeń, w których planujesz zmniejszyć ilość wilgoci. Pamiętaj o tym, aby wybrać taki model, który będzie dokładnie dopasowany. Wybór osuszacza o zbyt małej powierzchni do dużego pomieszczenia sprawi, że osuszanie będzie nieskuteczne, a urządzenie może szybko się zużyć. Z kolei zakup osuszacza o zbyt dużej maksymalnej powierzchni osuszania do niedużego pomieszczenia sprawi, że w pokoju będzie zbyt suche powietrze.

Jaki poziom hałasu w osuszaczu będzie odpowiedni?

W trakcie wyboru solidnego osuszacza powietrza do domu lub mieszkania sprawdź poziom hałasu, jaki emituje urządzenie. Z reguły spotkasz się z modelami, u których parametr ten oscyluje od 30 do 57 dB. Im poziom hałasu jest mniejszy, tym urządzenie zapewnia większy komfort dla domowników przebywających w jego otoczeniu. W związku z tym, gdy zależy Ci na ciszy lub w domu są małe dzieci, wtedy zdecyduj się na osuszacz, u którego poziom hałasu jest mniejszy niż 46 dB.

Dodatkowe wyposażenie i funkcje w osuszaczu powietrza

Jeszcze większą funkcjonalnością i wydajnością charakteryzują się osuszacze powietrza do pokoju, które posiadają wbudowane tryby oraz udogodnienia. Jednymi z przydatnych elementów jest higrostat, higrometr oraz humidistat. Higrometr bada aktualną wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu i wskazuje jego poziom. Natomiast higrometr daje możliwość ustawienia docelowej wilgotności powietrza, dzięki czemu urządzenie będzie pracować do ustalonej wartości, po czym się wyłączy. Z kolei humidistat to nowocześniejsza wersja higrostatu, który sterowany jest z użyciem cyfrowego wyświetlacza i panelu sterowania. Warto dodać, że humidistat określa procentową wartość poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu. Oprócz tego do innych udogodnień można zaliczyć:

 • automatyczne wyłączanie;
 • wbudowane kółka do wygodnego transportowania;
 • wskazywanie temperatury powietrza;
 • sygnalizator dźwiękowy, w przypadku, gdy zbiornik wody będzie pełny;
 • funkcję jonizacji, która poprawia jakość powietrza oraz usuwa bakterie, grzyby oraz pleśń;
 • filtr HEPA;
 • dioda UV lub LED, która dodatkowo oczyszcza powietrze z wirusów oraz bakterii;
 • funkcja odszraniania;
 • program dedykowany do suszenia prania;
 • timer;
 • opóźnienie startu;
 • możliwość ciągłego odprowadzania wody.

Ile kosztuje dobre urządzenie do osuszania wilgoci?

Kwota za elektryczne osuszacze powietrza zaczyna się już od 170 zł, a może sięgać nawet 2000 zł. Warto dodać, że wysokość ceny głównie zależy od rodzaju osuszacza, wydajności, pojemności zbiornika, mocy urządzenia, jak również od wbudowanych funkcji. Co więcej, cena za osuszacze powietrza kondensacyjne wynosi od 170 do 2000 zł. Tymczasem za modele adsorpcyjne należy przeznaczyć od 650 do 1800 zł.

Typ osuszacza powietrzaPrzedział cenowy
Kondensacyjnyod 170 do 2000 zł
Adsorpcyjnyod 650 do 1800 zł

Z jakiej marki jest najlepszy osuszacz powietrza?

Jeśli szukasz osuszacza powietrza, który będzie wydajny i bezawaryjny, to wybieraj tylko spośród polecanych producentów. Do jednych z nich możemy zaliczyć osuszacze: Stadler, Columbia, Sharp, Blaupunkt, Whirlpool, TCL, jak również Cecotec. Pamiętaj również o tym, że wybrane modele mogą się różnić od siebie, dlatego tak ważna jest analiza specyfikacji każdego modelu!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Co lepsze osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?

  Oba urządzenia mają na celu zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniu. Z reguły osuszacz powietrza jest urządzeniem dużo bardziej zaawansowanym technologicznie niż pochłaniacz powietrza. Osuszacz skrapla wodę z powietrza, a następnie magazynuje ją w zbiorniku. Z kolei pochłaniacz wilgoci skrapla wodę na specjalnym filtrze wymiennym.

 2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie osuszacza powietrza?

  W trakcie zakupu osuszacza koniecznie zwróć uwagę na takie parametry jak: rodzaj osuszacza, moc, wydajność, producent, pojemność zbiornika na wodę. Oprócz tego zobacz czy wybrane urządzenie ma dodatkowe wyposażenie oraz wbudowane funkcje. 

 3. Jak działa osuszacz powietrza?

  W urządzeniu następuje przepływ powietrza, z którego wskutek kondensacji lub adsorpcji skrapla się woda, która następnie trafia do dedykowanego zbiornika. W przypadku domowych kondensacyjnych osuszaczy powietrza dochodzi również do ogrzewania osuszonego powietrza, które trafia z powrotem do otoczenia.

Podsumowanie

 • Osuszacz to urządzenie, które nie tylko eliminuje poziom wilgoci z powietrza, ale również oczyszcza, usuwa nieprzyjemny zapach, jak również bakterie oraz wirusy.
 • Warto kupić osuszacz powietrza, zwłaszcza kiedy poziom wilgoci w pomieszczeniu jest bardzo wysoki, co z kolei prowadzi do powstawania pleśni oraz grzybów na ścianach.
 • Możemy wyróżnić osuszacze kondensacyjne oraz adsorpcyjne.
 • W trakcie zakupu dobrego osuszacza koniecznie zwróć uwagę na wydajność urządzenia, pojemność zbiornika, moc, markę, rodzaj urządzenia, maksymalną powierzchnię osuszania, jak również na poziom hałasu. Oprócz tego warto, aby produkt wyposażony był w dodatki, takie jak higrostat czy higrometr.
 • Do polecanych producentów zaliczamy osuszacze Sharp, Stadler, Blaupunkt, TCL i Columbia.
 • Jeśli chcesz kupić sprawdzone urządzenie, to sprawdź nasz ranking najlepszych osuszaczy powietrza w 2024 roku, w którym prezentujemy urządzenia w okazyjnych cenach!
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry