Przepatrujesz internet za dobrym robotem koszącym, który precyzyjnie skosi za Ciebie trawę w ogrodzie, a przy tym będzie w bardzo dobrej cenie? Debatujesz jaką kosiarkę automatyczną wybrać – tę marki Husqvarna, Gardena czy Stiga? Sprawdź, porównaj i wybierz najlepszy model w naszym rankingu robotów koszących na Grudzień 2023 roku! Zestawiamy i porównujemy polecane modele w najlepszych cenach, prezentując opis, wady oraz zalety każdego z produktów. Co więcej, objaśniamy, na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Zobacz jaki robot koszący wybrać i kupić w 2023 roku!
- Ranking robotów koszących do trawy na Grudzień 2023
- Najlepsze roboty koszące wg eksperta z MójRanking.pl
- Robot koszący WORX WR155E Landroid
- Robot koszący HECHT 5608
- Robot koszący WORX M500
- Robot koszący GARDENA Sileno Life 1000
- Robot koszący BOSCH Indego S+500
- Jaki automatyczny robot koszący wybrać?
- Jak dopasować robot koszący do powierzchni ogrodu?
- Jakie maksymalne nachylenie terenu?
- Ile powinien wynosić maksymalny czas pracy w dobrej kosiarce automatycznej?
- Jaka pojemność akumulatora będzie najlepsza?
- Na jaką szerokość koszenia się zdecydować kupując robot koszący?
- Jaki poziom hałasu powinien mieć automatyczny robot ogrodowy?
- Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy – jaki wybrać w robocie koszącym?
- Ostrza obrotowe czy tnące – jaki system koszenia wybrać w robocie?
- Jakie czujniki powinien mieć dobry robot automatyczny do trawy?
- Dodatkowe funkcje i wyposażenie kosiarki automatycznej
- Ile kosztuje dobry robot koszący trawę?
- Gardena, Husqvarna czy Bosch – z jakiej marki wybrać inteligentny robot koszący?
Ranking robotów koszących do trawy na Grudzień 2023
Najlepsze roboty koszące wg eksperta z MójRanking.pl
Jaki automatyczny robot koszący wybrać?
Marzysz o perfekcyjnie skoszonym trawniku, jednak nie masz czasu, aby regularnie pielęgnować swój ogród? Zachodzisz w głowę, jaki robot koszący wybrać, aby był funkcjonalny, precyzyjny, innowacyjny, a w dodatku miał okazyjną cenę? W poniższym artykule wskazujemy jak dopasować ten najlepszy robot koszący do swojego ogrodu! Objaśniamy jak dobrać urządzenie do powierzchni trawnika. Podpowiadamy, ile powinien wynosić czas pracy. Radzimy jakie ostrza będą lepsze – obrotowe czy tnące. Przeczytaj poniżej, jaki automatyczny robot koszący wybrać, tak aby był prosty w obsłudze, nie psuł się, a w dodatku zapewniał precyzyjne koszenie bez ingerencji użytkownika!
Jak dopasować robot koszący do powierzchni ogrodu?
Decydując się na zakup dobrego robota koszącego, w pierwszej kolejności dopasuj urządzenie do powierzchni swojego ogrodu. W tym celu sprawdź w specyfikacji produktu na maksymalną powierzchnię trawnika, która podawana jest w metrach kwadratowych (m2). Spotkasz się z nowoczesnymi robotami koszącymi, które przystosowane są do trawników o powierzchni od 250 do 10000 m2. Oczywiście dopasowanie tego parametru zależne jest od metrażu Twojego ogrodu. Miej na uwadze, że prawidłowy dobór wpłynie na jakość koszenia oraz żywotność automatycznego robota do koszenia trawy.
Mianowicie wybierając model, który przystosowany jest do mniejszego metrażu, sprawi, że urządzenie nie będzie nadążać za tempem wzrostu trawy lub nastąpi jego zbyt duża eksploatacja. Poza tym kupując robot niedopasowany do powierzchni ogrodu, musisz liczyć się z niewystarczającą ilością przewodu ograniczającego, co uniemożliwi prawidłowe automatyczne koszenie. Z kolei nabywając inteligentny robot o zbyt dużej, zalecanej powierzchni, znacznie przepłacisz na zakupie. Dlatego tak ważne jest idealne dopasowanie zalecanej maksymalnej powierzchni do metrażu Twojego ogrodu!
Jakie maksymalne nachylenie terenu?
Drugim bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu robota automatycznego do koszenia trawnika, jest maksymalny kąt nachylenia w wewnątrz instalacji (przewodu ograniczającego). Na ten atrybut powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby, które posiadają ogród ze wzniesieniami. Obecnie na rynku występują profesjonalne roboty przystosowane do koszenia trawy na wzniesieniach od 15 do 50%. W przypadku niedużych wzniesień wystarczający będzie robot z nachyleniem do 35%.
Tymczasem, gdy w Twoim ogrodzie występują strome obszary, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zakup robota koszącego, który został przystosowany do ogrodu o kącie nachylenia od 35 do 50% w wewnątrz instalacji. Oprócz tego spotkasz się również z parametrem kąta nachylenia na zewnątrz instalacji, który powinien wynosić powyżej 10% w przypadku ogrodów ze stromymi obszarami. Z kolei w płaskich ogrodach ten parametr nie ma znaczenia.
Ile powinien wynosić maksymalny czas pracy w dobrej kosiarce automatycznej?
Przy wyborze robota koszącego trawę zwróć uwagę na maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu. Im dłuższy czas działania na pełnym akumulatorze, tym większy obszar jest w stanie skosić urządzenia, co przekłada się na szybsze wykonanie pracy robota. Wśród wszystkich dostępnych w sprzedaży robotów koszących masz do wyboru modele, dla których maksymalny czas pracy wynosi od 45 do 195 minut. Jednak jaki robot koszący wybrać? Najlepiej zdecydować się na robot koszący trawę, którego czas działania na pełnej baterii wynosi nie mniej niż 60 minut. Przy zachowaniu, że czas ładowania baterii wynosi wartość taką samą lub mniejszą.
Jaka pojemność akumulatora będzie najlepsza?
Od pojemności akumulatora zależny jest czas działania robota koszącego na pełnym naładowaniu. Im większa pojemność akumulatora (pojemność znamionowa), tym robot koszący kosi trawę dłużej, tym samym efektywniej. Warto dodać, że parametr ten podawany jest w amperogodzinach (Ah). W ofertach sklepów spotkasz się z robotami wyposażonymi w akumulator o pojemności od 2 do 7,5 Ah. Na jaki się zdecydować? Dobór zależny jest od Twoich własnych oczekiwań, jak również od powierzchni ogrodu.
Roboty do koszenia trawy posiadające akumulator o pojemności od 2 do 2,9 Ah pracują średnio od 45 do 75 minut i przystosowane są do trawnika i powierzchni do 1000 m2. Tymczasem roboty posiadające akumulator o pojemności od 3 do 5 Ah zapewniają ciągłą pracę od 75 do 130 min. Takie modele doskonale sprawdzą się do ogrodów o powierzchni od 1100 do 2000 m2. Z kolei te najmocniejsze automatyczne roboty koszące wyposażone w akumulator od 5,1 do 7,5 Ah dedykowane są do ogrodów o powierzchni powyżej 2100 m2. Z taką pojemną baterią robot może pracować od 130 do 195 minut.
Pojemność akumulatora | Czas działania robota | Dedykowana powierzchnia trawnika |
---|---|---|
od 2 do 2,9 Ah | od 45 do 75 min | do 1000 m2 |
od 3 do 4,9 Ah | od 75 do 130 min | od 1100 do 2000 m2 |
od 5 do 7,5 Ah | od 130 do 195 minut | powyżej 2100 m2 |
Na jaką szerokość koszenia się zdecydować kupując robot koszący?
Bardzo ważną czynnością w trakcie zakupu najlepszego robota koszącego jest dopasowanie szerokości koszenia. Im większa wartość tego parametru tym kosiarka automatyczna skosi pas trawy o większej szerokości za jednym przejazdem, co z kolei wpływa na szybkość pracy. Im większy ogród, tym warto kupić urządzenie o większej szerokości koszenia. Dostępne są roboty koszące, u których szerokość robocza wynosi od 16 do 40 cm.
Urządzenia z mechanizmem tnącym o szerokości do 20 cm doskonale sprawdzą się do ogrodów o powierzchni do 1000 m2. Tymczasem te modele robotów automatycznych do koszenia trawy z szerokością koszenia od 20 do 40 m2, to urządzenia przystosowane na większe tereny, których powierzchnia wynosi powyżej 1000 m2.
Szerokość koszenia robota | Zalecana powierzchnia trawnika |
---|---|
od 16 do 20 cm | do 1000 m2 |
od 20 do 40 cm | powyżej 1000 m2 |
Jaki poziom hałasu powinien mieć automatyczny robot ogrodowy?
Wybierając wysokiej jakości robot koszący, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu urządzenia. Parametr ten odgrywa rolę zwłaszcza dla osób, które planują włączać automatyczną kosiarkę również na noc. Oprócz tego na ten atrybut powinny zwrócić uwagę rodziny z małymi dziećmi. Warto podkreślić, że im mniejszy poziom hałasu, tym większy komfort dla domowników i osób przebywających w pobliskim otoczeniu.
Roboty koszące dostępne na rynku wytwarzają hałas na poziomie od 55 do 70 dB (A). Jednak jaki robot koszący kupić? Najlepiej zdecydować się na taki model, dla którego poziom hałasu nie przekracza 65 dB. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na wysokim komforcie w ogrodzie, jak i w domu.
Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy – jaki wybrać w robocie koszącym?
Dostępne na rynku automatyczne kosiarki do trawy mogą posiadać jeden z dwóch dostępnych silników:
- szczotkowy,
- bezszczotkowy.
Robot koszący z silnikiem szczotkowym jest znacznie tańszy. W swojej budowie posiada grafitowe szczotki, które wraz z działaniem urządzenia ulegają wytarciu, co prowadzi do konieczności serwisowania lub wymiany urządzenia na nowe. Z kolei robot koszący z silnikiem bezszczotkowym to urządzenie, które w swojej budowie nie posiada grafitowych szczotek.
Poleca się wybierać automatyczny robot koszący trawę, który wyposażony jest w silnik bezszczotkowy. Charakteryzuje się on dużo większą trwałością, ciszej pracuje, rzadziej jest serwisowany, co z kolei przekłada się na dłuższą żywotność. Mimo że zakup urządzenia z silnikiem bezszczotkowym jest droższy, to w dłuższej perspektywie czasu jest bardziej opłacalny.
Ostrza obrotowe czy tnące – jaki system koszenia wybrać w robocie?
Dobre roboty koszące dostępne w sprzedaży mogą mieć jeden z dwóch dostępnych mechanizmów tnących: ostrza obrotowe lub tnące. Kosiarki automatyczne do trawy z ostrzem obrotowym posiadają mechanizm najczęściej czteroramienny przypominający gwiazdę. Z kolei roboty do ścinania trawnika z ostrzem tnącym posiadają dysk, na którym znajdują się przytwierdzone obrotowe i niezwykle ostre noże (ostrza rotacyjne).
Warto dodać, że ten model może występować z 3 lub 4 ostrzami. Jednak na jakiego robota do koszenia trawy się zdecydować? Najlepiej wybierać urządzenie wyposażone w dysk z ostrzami rotacyjnymi (ostrze tnące). Dzięki temu robot skosi trawę niezwykle precyzyjnie i dokładnie.
Jakie czujniki powinien mieć dobry robot automatyczny do trawy?
Decydując się na zakup urządzenia, sprawdź, czy robot koszący jest wyposażony w przydatne czujniki. W zależności od wybranego modelu spotkasz się ze sprzętem, który posiada m.in. czujnik deszczu, pogody, przeszkód, mrozu, kradzieży przechylenia, podnoszenia i wiele innych. Dla lepszego zrozumienia działania poszczególnych czujników, poniżej zestawiamy te najważniejsze w tabeli razem z ich opisem.
Czujnik w robocie koszącym | Opis |
---|---|
czujnik deszczu | robot wykrywa, gdy pada deszcz i wraca do stacji dokującej, po czym rozpoczyna ponownie pracę, gdy pogoda się poprawi |
czujnik kradzieży | urządzenie uruchamia alarm, który sygnalizuje o zmianie położenia, dodatkowo najlepsze roboty koszące wyposażone są w śledzenie GPS |
czujnik przechylenia | w przypadku przechylenia robota, noże automatycznie się zatrzymują |
czujnik pogody | robot dostosowuje częstotliwość koszenia do pory roku, w trakcie intensywnego wzrostu trawy, np. w trakcie wiosny zwiększa częstotliwość koszenia, z kolei w trakcie upałów dostosowuje koszenie, tak aby trawnik był w idealnej kondycji jednak zmniejszając eksploatację maszyny |
czujnik przeszkód | wykrywa przeszkody na swojej drodze i precyzyjnie je omija |
czujnik podnoszenia | w trakcie podnoszenia urządzenie automatycznie wyłącza mechanizm tnący |
Dodatkowe funkcje i wyposażenie kosiarki automatycznej
Każdy najlepszy robot koszący do ścinania trawnika powinien być wyposażony w różne funkcje oraz wyposażenie, które usprawnia działanie urządzenia oraz przyczynia się do prostszej obsługi sprzętu. Do jednych z przydatnych udogodnień można zaliczyć:
- wbudowane czujniki deszczu,
- sterowanie przez smartfona za pomocą aplikacji mobilnej,
- elektroniczną regulację wysokości koszenia,
- harmonogram koszenia,
- wbudowane światła,
- stację ładującą,
- system wykrywający przeszkody,
- automatyczną obsługę przejść,
- przewód ograniczający,
- wyświetlacz z panelem sterowania,
- zabezpieczenie przed kradzieżą,
- kilka punktów rozpoczynania koszenia,
- Bluetooth,
- śledzenie GPS w przypadku kradzieży urządzenia,
- WiFi,
- automatyczny powrót do stacji dokującej,
- alarm kradzieży.
Ile kosztuje dobry robot koszący trawę?
Przedział cenowy za roboty koszące jest bardzo szeroki. Najtańsze modele kosztują już od 1800 zł, tymczasem najdroższe modele mogą kosztować nawet 100000 zł lub więcej. Jednak wybierając robot koszący do średniej wielkości ogrodu, którego metraż wynosi do 1000 m2, należy przeznaczyć za dobrej jakości maszynę nie mniej niż 3000 zł. Warto dodać, że kwota zależna jest od najważniejszych parametrów, takich jak rodzaj silnika, średnica koszenia, maksymalna powierzchnia trawnika, do której został przystosowany robot, jak również od pojemności akumulatora. Co więcej, na kreowanie się ceny duży wpływ ma sama marka.
Gardena, Husqvarna czy Bosch – z jakiej marki wybrać inteligentny robot koszący?
Jednym z najlepszych producentów robotów koszących jest Husqvarna. W ofercie znajdziesz wiele modeli, które przystosowane są do mniejszych, jak i większych ogrodów. Warto dodać, że roboty koszące Husqvarna charakteryzują się niezawodnością, funkcjonalnością oraz długą żywotnością. Dodajmy, że jest to jeden z najlepszych produktów na rynku. Inną polecaną jest Gardena, np. robot koszący Gardena Sileno City lub Life. Urządzenie charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Poza tym roboty koszące Gardena są zaliczane do najcichszych urządzeń tego typu. Pozostałymi markami robotów koszących, które warto kupić, są:
- Stihl,
- Bosch,
- Dedra,
- Worx.