Robot koszący - Ranking na Maj 2024

Przepatrujesz internet za dobrym robotem koszącym, który precyzyjnie skosi za Ciebie trawę w ogrodzie, a przy tym będzie w bardzo dobrej cenie? Debatujesz jaką kosiarkę automatyczną wybrać – tę marki Husqvarna, Gardena czy Stiga? Sprawdź, porównaj i wybierz najlepszy model w naszym rankingu robotów koszących na Maj 2024 roku! Zestawiamy i porównujemy polecane modele w najlepszych cenach, prezentując opis, wady oraz zalety każdego z produktów. Co więcej, objaśniamy, na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Zobacz jaki robot koszący wybrać i kupić w 2024 roku!

Ranking robotów koszących do trawy na Maj 2024

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaOferta
1 Robot koszący WORX WR155E Landroid Ocena eksperta: 10 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
2 Robot koszący RIWALL RRM Ocena eksperta: 9.9 / 10 Najniższa cena online
3 Robot koszący GARDENA Sileno Life 1000 Ocena eksperta: 9.8 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
4 Robot koszący WORX M500 Ocena eksperta: 9.7 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
5 Robot koszący STIHL iMOW RMI 422 P Ocena eksperta: 9.6 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
6 Robot koszący BOSCH Indego S+500 Ocena eksperta: 9.5 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
7 Robot koszący HECHT 5608 Ocena eksperta: 9.4 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Najlepsze roboty koszące wg eksperta z MójRanking.pl

Miejsce 1
Robot koszący WORX WR155E Landroid NAJNIŻSZA CENA ONLINE
PORÓWNAJ NA CENEO

Robot koszący WORX WR155E Landroid


W naszym rankingu kosiarek automatycznych znalazł się Worx WR155E Landroid dostosowany do powierzchni 2000 m2. Urządzenie jest zasilane na akumulator litowo-jonowy PowerShare o napięciu 20 V oraz pojemność 5 Ah. Warto dodać, że czas pracy baterii dla tego modelu wynosi aż 120 minut. Dzięki temu urządzenie zapewnia precyzyjną pracę. Został wyposażony w nowoczesną technologię nawigacji AIA, która odpowiada za inteligentne planowanie, dzięki czemu skraca czas pracy, optymalizuje koszenie, jak również umożliwia ścinanie w przewężeniach. Robot koszący Worx WR155E Landroid został wyposażony w funkcję Cut to Edge, jak również wbudowaną aplikację mobilną, dzięki czemu możesz zarządzać pracą kosiarki z pozycji urządzenia mobilnego. Jednak to nie wszystko! Robot został wyposażony w czujnik przeszkód, moduł Off Limits. Warto również wspomnieć, że w sytuacji rozładowania baterii robot koszący Landroid od Worx automatycznie wraca do stacji ładowania. Poza tym świetnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie przed kradzieżą. Szerokość koszenia dla tego modelu wynosi 22 cm, zakres regulacji wynosi od 3 do 6 cm, z kolei kąt nachylenia to 35 stopni. Warto również dodać, że robot automatyczny posiada ostrze tnące, czujnik deszczu, sygnalizację dźwiękową, automatyczne zatrzymanie pracy w trakcie deszczu, funkcję mielenia trawy. Poziom hałasu dla tego modelu wynosi 59 dB.
Zalety:
 • blokada kradzieży
 • czas pracy 120 minut
 • automatyczny powrót do bazy
 • przystosowany do średnich ogrodów
Wady:
 • brak
  Miejsce 2
  Robot koszący RIWALL RRM NAJNIŻSZA CENA ONLINE

  Robot koszący RIWALL RRM


  Kolejne miejsce w naszym rankingu zajmuje robot koszący Riwall RPT 8556 R, który został przystosowany do trawników o powierzchni do 600 m2. Warto dodać, że został zaopatrzony w funkcję mulczowania trawnika, automatyczny powrót do stacji ładowania. Aplikacja mobilna, w którą został wyposażony robot, umożliwia zaprogramowanie pracy urządzenia według własnej koncepcji. Co więcej, sprzęt posiada regulację koszenia w zakresie od 2 do 6 cm. Na dodatek maksymalny kąt nachylenia dla tego modelu wynosi 20%. Warto również wspomnieć o szerokości roboczej, która dla tego robota koszącego wynosi 18 cm. Urządzenie zostało wyposażone w akumulator SONY 20 V/2 Ah litowo-jonowy. Jest to innowacyjny sprzęt, który wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Producent wyposażył ten model w wiele przydatnych czujników, takich jak czujnik deszczu, uderzenia, kontroler zdalny bluetooth. Na dodatek został przystosowany do sterowania zdalnego z wykorzystaniem systemu Android oraz iOS. Poza tym urządzenie oddaje do dyspozycji m.in. harmonogram pracy, połączenie przez WiFi lub Bluetooth, ustawienie punktu początkowego oraz wiele innych. System tnący składa się z 3 noży obrotowych, co zapewnia precyzję w trakcie ścinania trawnika. Poziom hałasu w tym modelu wynosi 58 dB. Warto również wspomnieć o czasie pracy, który wynosi ok. 120 min, tymczasem czas ładowania to 60 min.
  Zalety:
  • poziom hałasu 58 dB
  • funkcja mulczowania
  • czas pracy robota 120 min
  • sterowanie przez aplikację
  • bardzo dobry stosunek ceny do jakości
  • regulacja wysokości koszenia od 2 do 6 cm
  • wydajny akumulator Sony 20 V/2 Ah litowo-jonowy
  Wady:
  • zakres pracy 600 m2
  • szerokość robocza 18 cm
   Miejsce 3
   Robot koszący GARDENA Sileno Life 1000 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
   PORÓWNAJ NA CENEO

   Robot koszący GARDENA Sileno Life 1000


   Gardena Sileno Life 1000 to następny polecany robot koszący w naszym rankingu. Urządzenie zostało przystosowane do średnich ogrodów o powierzchni do 1000 m2. Maksymalny czas pracy tej kosiarki automatycznej na jednym naładowaniu baterii wynosi 65 minut. Co więcej, szerokość robocza tego modelu wynosi 22 cm, z kolei poziom hałasu to zaledwie 57 dB. Warto również wspomnieć, że robot koszący Gardena Sileno Life 1000 jest przystosowany do zarządzania z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Gardena Smart System App. Kosiarka posiada harmonogram pracy, 3 ostrza tnące, budowę przystosowaną do nachylenia do 35 stopni, system umożliwiający przemieszczanie się w wąskich przejściach, jak również inteligentny czujnik mrozu. Czas ładowania baterii wynosi jedynie 60 minut. W przypadku rozładowania akumulatora robot koszący wraca do stacji ładowania, aby zwiększyć poziom baterii, po czym wykonać kolejny cykl koszenia. Posiada certyfikat IPX5, funkcję SmartHome, jak również zabezpieczenie przed kradzieżą.
   Zalety:
   • 65 minut pracy
   • harmonogram pracy
   • przystosowany do średnich ogrodów
   • sterowanie przez aplikację Gardena Smart System App
   Wady:
   • brak czujnika deszczu
   • pojemność akumulatora 2 Ah
    Miejsce 4
    Robot koszący WORX M500 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
    PORÓWNAJ NA CENEO

    Robot koszący WORX M500


    W naszym porównaniu najlepszych robotów koszących nie mogło zabraknąć kosiarki automatycznej Worx M500, która została przystosowana do ścinania trawnika o powierzchni do 500 m2. Szerokość koszenia dla tego modelu wynosi 18 cm, z kolei czas pracy to 60 minut. Warto dodać, że robot koszący Worx został wyposażony w baterię litowo-jonową o napięciu 20 V oraz pojemności 2 Ah. Na dodatek możesz wygodnie programować pracę urządzenia z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Warto wspomnieć o czasie ładowania baterii, który dla tego modelu wynosi 75 minut. Urządzenie posiada regulację wysokości koszenia w zakresie od 3 do 6 cm. Mechanizm tnący wyposażony jest w ostrze tnące, dzięki czemu robot precyzyjnie ścina każdą roślinność. W zestawie znajduje się stacja ładująca, ładowarka, przewód ograniczający ze szpilkami mocującymi, jak również noże zapasowe. Poza tym robot koszący Worx M500 został przystosowany do terenów o nachyleniu 35%. Posiada czujnik deszczu, zabezpieczenie przed kradzieżą na kod PIN, automatyczne zatrzymanie pracy w trakcie deszczu, funkcję mulczowania trawnika, technologię AIA, jak również system Cut to Edge.
    Zalety:
    • czas pracy 60 min
    • kąt nachylenia 35 %
    • czujnik deszczu oraz podnoszenia
    • regulacja wysokości koszenia od 30 do 60 mm
    Wady:
    • nie sprawdzi się na dużych powierzchniach
     Miejsce 5
     Robot koszący STIHL iMOW RMI 422 P NAJNIŻSZA CENA ONLINE
     PORÓWNAJ NA CENEO

     Robot koszący STIHL iMOW RMI 422 P


     Nasze zestawienie zawiera robota Stihl iMOW RMI 422 P, który jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy, która zapewnia długą pracę. Urządzenie zostało zaopatrzone w funkcję mulczowania, technologię Adaptive Slope Speed, czujniki atmosferyczne, czujnik podnoszenia, jak również zabezpieczenie przed kradzieżą. Na dodatek na obudowie ma zintegrowany wyświetlacz z panelem sterowania, dzięki któremu możesz zaplanować, w jaki sposób ma kosić robot. W zestawie znajduje się stacja ładująca, do której robot powraca w przypadku rozładowania baterii. Na dodatek kosiarka automatyczna Stihl iMOW RMI 422 P sama decyduje jaki tryb ładowania wybrać – standardowy czy przyspieszony. Produkt został przystosowany do terenów z nachyleniem do 60%. Poza tym posiada koła z bieżnikiem, jak również technologię Adaptive Slope Speed. Szerokość koszenia dla prezentowanego robota koszącego marki Stihl wynosi aż 40 cm. Urządzenie zostało przystosowane do powierzchni 1500 m2. Posiada regulacje koszenia w zakresie od 2 do 6 cm.
     Zalety:
     • kąt nachylenia do 60%
     • szerokość robocza aż 40 cm
     • zabezpieczenie przed kradzieżą
     • przystosowany do powierzchni do 1500 m2
     Wady:
     • brak
      Miejsce 6
      Robot koszący BOSCH Indego S+500 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
      PORÓWNAJ NA CENEO

      Robot koszący BOSCH Indego S+500


      Nasz ranking najlepszych robotów koszących zawiera Bosch Indego S+500 o szerokości koszenia 19 cm. Urządzenie zostało przystosowane do niewielkich ogródków do 500 m2. Do zestawu producent dodaje akumulator o pojemności 2,5 Ah oraz napięciu 18 V, który zapewnia 60-minutową pracę na pełnej baterii. Co więcej, robot koszący Bosch Indego S+500 posiada system LogiCut, funkcję SmartMowing, jak również jest zintegrowany z aplikacją mobilną. Dzięki temu możesz w wygodny sposób sterować urządzeniem i planować jego zakres pracy. Czas ładowania baterii dla tego modelu wynosi 60 min. Automatyczna kosiarka została wyposażona w regulację wysokości koszenia od 3 do 5 cm. Na dodatek w zestawie posiada stację ładującą, przewód ograniczający, zasilacz, elementy mocujące. Warto również dodać, że robot został przystosowany do ogrodów o średnim nachyleniu do 27%. Producent uzupełnił sprzęt o czujnik deszczu, zabezpieczenie przed kradzieżą, sygnalizację dźwiękową, funkcję mulczowania, jak również system powrotu do bazy ładującej w trakcie wyczerpania baterii.
      Zalety:
      • system LogiCut
      • regulacja koszenia
      • aplikacja mobilna
      • czas pracy 60 minut
      Wady:
      • plastikowa obudowa
      • cena mogłaby być nieco niższa
      • nie sprawdzi się na większych powierzchniach
       Miejsce 7
       Robot koszący HECHT 5608 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
       PORÓWNAJ NA CENEO

       Robot koszący HECHT 5608


       Jeśli szukasz robota koszącego z do niewielkiego ogrodu i w przystępnej cenie, to sprawdź model Hecht 5608. Robot koszący o szerokości 18 cm został wyposażony w akumulator litowo-jonowy o napięciu 20 V oraz pojemności 2,5 Ah. Warto dodać, że urządzenie Hecht 5608 zostało przystosowane do ogródków o powierzchni do 800 m2. Oprócz tego automatyczna kosiarka posiada centralną regulację wysokości koszenia w zakresie od 20 do 60 mm. Na dodatek urządzeniem możesz sterować i programować jego pracę z aplikacji mobilnej. Jednak to nie wszystko! Posiada również intuicyjny panel sterowania bezpośrednio na obudowie. Kosiarka została wyposażona w stację ładowania, do której powraca w sytuacji, gdy poziom baterii jest niski. Na dodatek robot koszący Hecht został wyposażony w czujnik deszczu, blokadę przed kradzieżą z kodem PIN, czujnik podnoszenia, mechanizm z trzema ostrzami, jak również silnik bezszczotkowy.
       Zalety:
       • aplikacja mobilna
       • regulacja koszenia 20-60 mm
       • zabezpieczenie przed kradzieżą
       Wady:
       • brak informacji o kącie nachylenia
       • nie sprawdzi się na większych powierzchniach
       • brak informacji o czasie pracy na jednym ładowaniu

        Jaki automatyczny robot koszący wybrać?

        Marzysz o perfekcyjnie skoszonym trawniku, jednak nie masz czasu, aby regularnie pielęgnować swój ogród? Zachodzisz w głowę, jaki robot koszący wybrać, aby był funkcjonalny, precyzyjny, innowacyjny, a w dodatku miał okazyjną cenę? W poniższym artykule wskazujemy jak dopasować ten najlepszy robot koszący do swojego ogrodu! Objaśniamy jak dobrać urządzenie do powierzchni trawnika. Podpowiadamy, ile powinien wynosić czas pracy. Radzimy jakie ostrza będą lepsze – obrotowe czy tnące. Przeczytaj poniżej, jaki automatyczny robot koszący wybrać, tak aby był prosty w obsłudze, nie psuł się, a w dodatku zapewniał precyzyjne koszenie bez ingerencji użytkownika!

        Jak dopasować robot koszący do powierzchni ogrodu?

        Decydując się na zakup dobrego robota koszącego, w pierwszej kolejności dopasuj urządzenie do powierzchni swojego ogrodu. W tym celu sprawdź w specyfikacji produktu na maksymalną powierzchnię trawnika, która podawana jest w metrach kwadratowych (m2). Spotkasz się z nowoczesnymi robotami koszącymi, które przystosowane są do trawników o powierzchni od 250 do 10000 m2. Oczywiście dopasowanie tego parametru zależne jest od metrażu Twojego ogrodu. Miej na uwadze, że prawidłowy dobór wpłynie na jakość koszenia oraz żywotność automatycznego robota do koszenia trawy.

        Mianowicie wybierając model, który przystosowany jest do mniejszego metrażu, sprawi, że urządzenie nie będzie nadążać za tempem wzrostu trawy lub nastąpi jego zbyt duża eksploatacja. Poza tym kupując robot niedopasowany do powierzchni ogrodu, musisz liczyć się z niewystarczającą ilością przewodu ograniczającego, co uniemożliwi prawidłowe automatyczne koszenie. Z kolei nabywając inteligentny robot o zbyt dużej, zalecanej powierzchni, znacznie przepłacisz na zakupie. Dlatego tak ważne jest idealne dopasowanie zalecanej maksymalnej powierzchni do metrażu Twojego ogrodu!

        Jakie maksymalne nachylenie terenu?

        Drugim bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu robota automatycznego do koszenia trawnika, jest maksymalny kąt nachylenia w wewnątrz instalacji (przewodu ograniczającego). Na ten atrybut powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby, które posiadają ogród ze wzniesieniami. Obecnie na rynku występują profesjonalne roboty przystosowane do koszenia trawy na wzniesieniach od 15 do 50%. W przypadku niedużych wzniesień wystarczający będzie robot z nachyleniem do 35%.

        Tymczasem, gdy w Twoim ogrodzie występują strome obszary, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie zakup robota koszącego, który został przystosowany do ogrodu o kącie nachylenia od 35 do 50% w wewnątrz instalacji. Oprócz tego spotkasz się również z parametrem kąta nachylenia na zewnątrz instalacji, który powinien wynosić powyżej 10% w przypadku ogrodów ze stromymi obszarami. Z kolei w płaskich ogrodach ten parametr nie ma znaczenia.

        Ile powinien wynosić maksymalny czas pracy w dobrej kosiarce automatycznej?

        Przy wyborze robota koszącego trawę zwróć uwagę na maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu. Im dłuższy czas działania na pełnym akumulatorze, tym większy obszar jest w stanie skosić urządzenia, co przekłada się na szybsze wykonanie pracy robota. Wśród wszystkich dostępnych w sprzedaży robotów koszących masz do wyboru modele, dla których maksymalny czas pracy wynosi od 45 do 195 minut. Jednak jaki robot koszący wybrać? Najlepiej zdecydować się na robot koszący trawę, którego czas działania na pełnej baterii wynosi nie mniej niż 60 minut. Przy zachowaniu, że czas ładowania baterii wynosi wartość taką samą lub mniejszą.

        Jaka pojemność akumulatora będzie najlepsza?

        Od pojemności akumulatora zależny jest czas działania robota koszącego na pełnym naładowaniu. Im większa pojemność akumulatora (pojemność znamionowa), tym robot koszący kosi trawę dłużej, tym samym efektywniej. Warto dodać, że parametr ten podawany jest w amperogodzinach (Ah). W ofertach sklepów spotkasz się z robotami wyposażonymi w akumulator o pojemności od 2 do 7,5 Ah. Na jaki się zdecydować? Dobór zależny jest od Twoich własnych oczekiwań, jak również od powierzchni ogrodu.

        Roboty do koszenia trawy posiadające akumulator o pojemności od 2 do 2,9 Ah pracują średnio od 45 do 75 minut i przystosowane są do trawnika i powierzchni do 1000 m2. Tymczasem roboty posiadające akumulator o pojemności od 3 do 5 Ah zapewniają ciągłą pracę od 75 do 130 min. Takie modele doskonale sprawdzą się do ogrodów o powierzchni od 1100 do 2000 m2. Z kolei te najmocniejsze automatyczne roboty koszące wyposażone w akumulator od 5,1 do 7,5 Ah dedykowane są do ogrodów o powierzchni powyżej 2100 m2. Z taką pojemną baterią robot może pracować od 130 do 195 minut.

        Pojemność akumulatoraCzas działania robotaDedykowana powierzchnia trawnika
        od 2 do 2,9 Ahod 45 do 75 mindo 1000 m2
        od 3 do 4,9 Ahod 75 do 130 minod 1100 do 2000 m2
        od 5 do 7,5 Ahod 130 do 195 minutpowyżej 2100 m2

        Na jaką szerokość koszenia się zdecydować kupując robot koszący?

        Bardzo ważną czynnością w trakcie zakupu najlepszego robota koszącego jest dopasowanie szerokości koszenia. Im większa wartość tego parametru tym kosiarka automatyczna skosi pas trawy o większej szerokości za jednym przejazdem, co z kolei wpływa na szybkość pracy. Im większy ogród, tym warto kupić urządzenie o większej szerokości koszenia. Dostępne są roboty koszące, u których szerokość robocza wynosi od 16 do 40 cm. 

        Urządzenia z mechanizmem tnącym o szerokości do 20 cm doskonale sprawdzą się do ogrodów o powierzchni do 1000 m2. Tymczasem te modele robotów automatycznych do koszenia trawy z szerokością koszenia od 20 do 40 m2, to urządzenia przystosowane na większe tereny, których powierzchnia wynosi powyżej 1000 m2.

        Szerokość koszenia robotaZalecana powierzchnia trawnika
        od 16 do 20 cmdo 1000 m2
        od 20 do 40 cmpowyżej 1000 m2

        Jaki poziom hałasu powinien mieć automatyczny robot ogrodowy?

        Wybierając wysokiej jakości robot koszący, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu urządzenia. Parametr ten odgrywa rolę zwłaszcza dla osób, które planują włączać automatyczną kosiarkę również na noc. Oprócz tego na ten atrybut powinny zwrócić uwagę rodziny z małymi dziećmi. Warto podkreślić, że im mniejszy poziom hałasu, tym większy komfort dla domowników i osób przebywających w pobliskim otoczeniu.

        Roboty koszące dostępne na rynku wytwarzają hałas na poziomie od 55 do 70 dB (A). Jednak jaki robot koszący kupić? Najlepiej zdecydować się na taki model, dla którego poziom hałasu nie przekracza 65 dB. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na wysokim komforcie w ogrodzie, jak i w domu.

        Silnik szczotkowy czy bezszczotkowy – jaki wybrać w robocie koszącym?

        Dostępne na rynku automatyczne kosiarki do trawy mogą posiadać jeden z dwóch dostępnych silników:

        • szczotkowy,
        • bezszczotkowy.

        Robot koszący z silnikiem szczotkowym jest znacznie tańszy. W swojej budowie posiada grafitowe szczotki, które wraz z działaniem urządzenia ulegają wytarciu, co prowadzi do konieczności serwisowania lub wymiany urządzenia na nowe. Z kolei robot koszący z silnikiem bezszczotkowym to urządzenie, które w swojej budowie nie posiada grafitowych szczotek.

        Poleca się wybierać automatyczny robot koszący trawę, który wyposażony jest w silnik bezszczotkowy. Charakteryzuje się on dużo większą trwałością, ciszej pracuje, rzadziej jest serwisowany, co z kolei przekłada się na dłuższą żywotność. Mimo że zakup urządzenia z silnikiem bezszczotkowym jest droższy, to w dłuższej perspektywie czasu jest bardziej opłacalny.

        Ostrza obrotowe czy tnące – jaki system koszenia wybrać w robocie?

        Dobre roboty koszące dostępne w sprzedaży mogą mieć jeden z dwóch dostępnych mechanizmów tnących: ostrza obrotowe lub tnące. Kosiarki automatyczne do trawy z ostrzem obrotowym posiadają mechanizm najczęściej czteroramienny przypominający gwiazdę. Z kolei roboty do ścinania trawnika z ostrzem tnącym posiadają dysk, na którym znajdują się przytwierdzone obrotowe i niezwykle ostre noże (ostrza rotacyjne).

        Warto dodać, że ten model może występować z 3 lub 4 ostrzami. Jednak na jakiego robota do koszenia trawy się zdecydować? Najlepiej wybierać urządzenie wyposażone w dysk z ostrzami rotacyjnymi (ostrze tnące). Dzięki temu robot skosi trawę niezwykle precyzyjnie i dokładnie.

        Jakie czujniki powinien mieć dobry robot automatyczny do trawy?

        Decydując się na zakup urządzenia, sprawdź, czy robot koszący jest wyposażony w przydatne czujniki. W zależności od wybranego modelu spotkasz się ze sprzętem, który posiada m.in. czujnik deszczu, pogody, przeszkód, mrozu, kradzieży przechylenia, podnoszenia i wiele innych. Dla lepszego zrozumienia działania poszczególnych czujników, poniżej zestawiamy te najważniejsze w tabeli razem z ich opisem.

        Czujnik w robocie koszącymOpis
        czujnik deszczurobot wykrywa, gdy pada deszcz i wraca do stacji dokującej, po czym rozpoczyna ponownie pracę, gdy pogoda się poprawi
        czujnik kradzieżyurządzenie uruchamia alarm, który sygnalizuje o zmianie położenia, dodatkowo najlepsze roboty koszące wyposażone są w śledzenie GPS
        czujnik przechyleniaw przypadku przechylenia robota, noże automatycznie się zatrzymują
        czujnik pogodyrobot dostosowuje częstotliwość koszenia do pory roku, w trakcie intensywnego wzrostu trawy, np. w trakcie wiosny zwiększa częstotliwość koszenia, z kolei w trakcie upałów dostosowuje koszenie, tak aby trawnik był w idealnej kondycji jednak zmniejszając eksploatację maszyny
        czujnik przeszkódwykrywa przeszkody na swojej drodze i precyzyjnie je omija
        czujnik podnoszeniaw trakcie podnoszenia urządzenie automatycznie wyłącza mechanizm tnący

        Dodatkowe funkcje i wyposażenie kosiarki automatycznej

        Każdy najlepszy robot koszący do ścinania trawnika powinien być wyposażony w różne funkcje oraz wyposażenie, które usprawnia działanie urządzenia oraz przyczynia się do prostszej obsługi sprzętu. Do jednych z przydatnych udogodnień można zaliczyć:

        • wbudowane czujniki deszczu,
        • sterowanie przez smartfona za pomocą aplikacji mobilnej,
        • elektroniczną regulację wysokości koszenia,
        • harmonogram koszenia,
        • wbudowane światła,
        • stację ładującą,
        • system wykrywający przeszkody,
        • automatyczną obsługę przejść,
        • przewód ograniczający,
        • wyświetlacz z panelem sterowania,
        • zabezpieczenie przed kradzieżą,
        • kilka punktów rozpoczynania koszenia,
        • Bluetooth,
        • śledzenie GPS w przypadku kradzieży urządzenia,
        • WiFi,
        • automatyczny powrót do stacji dokującej,
        • alarm kradzieży.

        Ile kosztuje dobry robot koszący trawę?

        Przedział cenowy za roboty koszące jest bardzo szeroki. Najtańsze modele kosztują już od 1800 zł, tymczasem najdroższe modele mogą kosztować nawet 100000 zł lub więcej. Jednak wybierając robot koszący do średniej wielkości ogrodu, którego metraż wynosi do 1000 m2, należy przeznaczyć za dobrej jakości maszynę nie mniej niż 3000 zł. Warto dodać, że kwota zależna jest od najważniejszych parametrów, takich jak rodzaj silnika, średnica koszenia, maksymalna powierzchnia trawnika, do której został przystosowany robot, jak również od pojemności akumulatora. Co więcej, na kreowanie się ceny duży wpływ ma sama marka.

        Gardena, Husqvarna czy Bosch – z jakiej marki wybrać inteligentny robot koszący?

        Jednym z najlepszych producentów robotów koszących jest Husqvarna. W ofercie znajdziesz wiele modeli, które przystosowane są do mniejszych, jak i większych ogrodów. Warto dodać, że roboty koszące Husqvarna charakteryzują się niezawodnością, funkcjonalnością oraz długą żywotnością. Dodajmy, że jest to jeden z najlepszych produktów na rynku. Inną polecaną jest Gardena, np. robot koszący Gardena Sileno City lub Life. Urządzenie charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Poza tym roboty koszące Gardena są zaliczane do najcichszych urządzeń tego typu. Pozostałymi markami robotów koszących, które warto kupić, są:

        • Stihl,
        • Bosch,
        • Dedra,
        • Worx.

        FAQ - najczęściej zadawane pytania

        1. Co lepsze – kosiarka spalinowa czy robot koszący?

         Kosiarki spalinowe są mocniejsze i przystosowane do cięcia znacznie większej trawy od 5 do 10 cm. Ich minusem jest konieczność manewrowania przez użytkownika. Z kolei koszący robot poradzi sobie z trawą do 6,5 cm. Warto dodać, że automatyczny robot do trawy to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych lub tych, które nie lubią kosić trawy typową kosiarką.

        2. Jaki robot koszący jest najlepszy – Husqvarna czy Gardena?

         Bez wątpienia roboty koszące marki Husqvarna są zaliczane do najlepszych urządzeń tego typu. Wyróżniają się funkcjonalnością, wysokiej jakości wykonaniem, jak również długą żywotnością. Ich minusem jest cena, która za najtańsze modele wynosi około 10000 zł. Z kolei roboty koszące Gardena są to urządzenia budżetowe, które również są polecane przez wiele użytkowników, jednak nie są one tak rozbudowane, jak modele od Husqvarna.

        3. Jaki robot koszący do 500 m2?

         Wybierając robot koszący do trawnika o powierzchni do 500 m2 wybierz taki, który przystosowany jest właśnie do takiego metrażu. Oprócz tego zdecyduj się na model, który został wyposażony w akumulator o pojemności przynajmniej 3 Ah. Na dodatek, warto zakupić robot o szerokości koszenia 20 cm. Dobrymi modelami do trawników o takiej powierzchni są robot koszący Gardena Sileno City 500 lub Einhell Freelexo 500 BT.

        Podsumowanie

        • Robot koszący to doskonała propozycja dla osób szukających urządzenia, które będzie kosiło trawę bez ingerencji człowieka.
        • Bezprzewodowy robot kosi trawę na obszarze wyznaczonym przez przewód ograniczający.
        • W trakcie zakupu dobrego robota sprawdź na pojemność akumulatora, maksymalną powierzchnię terenu, do jakiego zostało przystosowane urządzenie, markę, opinie oraz recenzję o wybranym modelu. Na dodatek dopasuj szerokość koszenia oraz typ ostrzy.
        • Zobacz czy urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak sterowanie smartfonem, wbudowane czujniki np. czujnik przeszkód, automatyczny powrót do stacji dokującej, oświetlenie, alarm kradzieży.
        • Wybierając robot do trawników o powierzchni do 500 m2 wystarczający będzie model z akumulatorem o pojemności do 3 Ah.
        • Dzięki czujnikowi kolizyjnemu robot zatrzymuje się przed przeszkodą, którą napotka na swojej drodze.
        • Dobrymi robotami koszącymi są te marki Husqvarna, Bosch, Worx, jak również robot Gardena Sileno.
        • Średnia cena, jaką należy przeznaczyć na zakup dobrego robota koszącego do ogrodu, wynosi nie mniej niż 2500 zł.
        • Nadal nie możesz zdecydować się jaką kosiarkę automatyczną wybrać, tak aby z jednej strony była wytrzymała, funkcjonalna, a przy tym w dobrej cenie? Sprawdź nasz ranking 2024, w którym zestawiamy roboty koszące sprawdzone i polecane przez innych użytkowników. Dodatkowo prezentujemy modele, które są tańsze do 15% niż w sklepach stacjonarnie!
        Karolina Pisarska
        Przeczytaj poradniki:

        5 2 votes
        Oceń artykuł
        Subscribe
        Powiadom o
        guest
        0 komentarzy
        Inline Feedbacks
        View all comments
        Do góry