Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Sprawdź jakiej zakup jest bardziej opłacalny!

Analizujesz, jaka kosiarka sprawdzi się lepiej w Twoim ogrodzie – elektryczna czy spalinowa? Zachodzisz w głowę, która będzie tańsza w zakupie, a przy tym wydajna i funkcjonalna? Sprawdź poniższy artykuł, w którym wskazujemy, jaka jest lepsza – kosiarka spalinowa czy elektryczna?! Podpowiadamy w kilku prostych krokach, jaki model sprawdzi się na większych, a jaki na mniejszych powierzchniach. Co więcej, objaśniamy, który egzemplarz oddaje do dyspozycji więcej funkcji, precyzyjniej ścina trawę czy zapewnia lepszy komfort użytkowania. Zobacz, jaką wybrać do swojego ogrodu – kosiarkę elektryczną czy spalinową?! Podpowiadamy!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – jaka jest mocniejsza?

Kosiarka elektryczna od spalinowej różni się mocą, która wytwarzana jest w różny sposób z wykorzystaniem silnika. Warto mieć na uwadze, że od wartości tego parametru zależna jest prędkość obrotowa, z którą porusza się wałek napędzający nóż. To z kolei przekłada się na większą precyzję w trakcie koszenia zwłaszcza grubych roślinności. Kosiarki elektryczne wyposażone są w silnik elektryczny (indukcyjny lub szczotkowy), który wytwarza moc z udziałem prądu stałego.

Z kolei kosiarki spalinowe mają spalinowy silnik dwu- lub czterosuwowy, który wytwarza moc z wykorzystaniem paliwa lub mieszanki paliwa z olejem. Zakres mocy dla kosiarek elektrycznych wynosi od 1000 do 2000 W, natomiast dla kosiarek spalinowych moc oscyluje od 1,5 do 5 kW, co z kolei przekłada się na zakres od 1500 do 5000 W dla tych najlepszych urządzeń, np. kosiarek spalinowych z silnikiem B&S. W związku z tym dużo mocniejsze są kosiarki spalinowe, a to z kolei przekłada się na dokładność w trakcie koszenia różnego rodzaju roślinności.

Jaką kosiarkę wybrać w zależności od powierzchni ogrodu?

Kosiarka elektryczna sprawdzi się do innej powierzchni ogrodu niż kosiarka spalinowa. Przeczytaj poniżej, jaką kosiarkę wybrać do małej działki, a jaką z kolei do dużego ogrodu!

Kosiarka spalinowa czy elektryczna do małej działki?

Do małych ogrodów o powierzchni do 600 m2 wystarczy kosiarka elektryczna. Dlaczego? Po pierwsze jest ona kilkukrotnie lżejsza od modeli spalinowych, co wpływa na sprawne manewrowanie urządzeniem na niedużym metrażu. Oprócz tego kosiarki elektryczne mają mniejszą szerokość koszenia, co z kolei przekłada się na mniejszy rozmiar urządzenia. To natomiast sprawia, że urządzenie tego typu jest dużo wygodniejsze w trakcie pchania i skręcania.

Do małych ogrodów o powierzchni do 600 m2 najlepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna.

Jaka będzie lepsza do dużej powierzchni?

Ogrody z trawnikiem o dużej powierzchni powyżej 600 m2 wymagają kosiarki, która jest mocna, precyzyjna, wyposażona w napęd oraz posiada szerokość roboczą powyżej 50 cm. W związku z tym do koszenia trawy na dużym i zróżnicowanym terenie sprawdzą się elektryczne kosiarki akumulatorowe lub kosiarki spalinowe. Te pierwsze wyposażone są w akumulator, który w pełni naładowany może działać maksymalnie 90 minut. Z kolei kosiarki spalinowe zasilane są na paliwo lub mieszankę.

Warto dodać, że pełny bak paliwa lub mieszanki paliwa z olejem wystarcza zazwyczaj na skoszenie całego ogrodu o powierzchni 1500 m2, co z kolei przekłada się nawet do 3 godzin nieprzerwanej pracy. Jednak na jaką się zdecydować? W przypadku dużych ogrodów lepiej kupić kosiarkę spalinową. Model ten po pierwsze jest dużo mocniejszy i precyzyjniej ścina trawy. Poza tym może on pracować długi czas bez konieczności wykonywania przerw. Na dodatek spotkasz się w większości przypadków z kosiarkami spalinowymi z napędem, które dzięki tej funkcji kilkukrotnie skracają czas pracy.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa jest bardziej funkcjonalna?

W trakcie wyboru konkretnego rodzaju kosiarki ogrodowej warto rozważyć funkcje, jaki wybrany model posiada. W zależności od ilości zastosowanych udogodnień zmienia się komfort oraz szybkość koszenia trawnika. W związku z tym poniżej przygotowaliśmy tabelę, w której jasno obrazujemy, jaka kosiarka jest bardziej funkcjonalna – spalinowa czy elektryczna? Sprawdźmy!

FunkcjaKosiarka spalinowaKosiarka elektryczna
wbudowany napęd na kołaTakNie
rozrusznik elektrycznyTakBrak
metalowa obudowaTakNie (z tworzywa sztucznego)
centralna regulacja wysokości koszeniaTakNie (najczęściej osiowa lub indywidualna)
funkcja mulczowania trawnikaTakTak
wyrzut boczny i tylnyTakNie (tylko tylny)

Porównując oba urządzenia ogrodowe pod względem zastosowanych udogodnień, można stwierdzić, że kosiarka spalinowa jest bardziej funkcjonalna niż kosiarka elektryczna. Dlatego, jeśli zależy Ci na dodatkowych akcesoriach i zastosowanych technologiach, które usprawniają działanie urządzenia, to postaw na zakup kosiarki z silnikiem spalinowym!

Jaka dokładniej ścina trawę?

Dokładność ścinania trawy, przez kosiarkę, zależna jest od zastosowanego ostrza, mocy silnika, jak również maksymalnej prędkości obrotowej. W związku z tym wybór kosiarki powinien być dopasowany do rodzaju roślin w ogrodzie. W sytuacji, gdy zależy Ci na wysokiej precyzji ścinania nawet tych grubszych łodyg, to kosiarka spalinowa sprawdzi się idealnie. Dlaczego? Wyróżnia się ona kilkukrotnie większą mocą – modele elektryczne są zdecydowanie słabsze.

Co z kolei przekłada się na skuteczne ścinanie trawnika o przeróżnej gęstości i grubości. Z kolei kosiarki elektryczne nie zagwarantują dokładnego ścinania grubych łodyg trawy i chwastów. Na dodatek podatne są one na uszkodzenia w przypadku zablokowania ostrza lub natrafienia na kamień – zwłaszcza modele wyposażone w silnik szczotkowy. Reasumując, jeśli zależy Ci na dokładności oraz wytrzymałości urządzenia, to w tym przypadku sprawdzi się kosiarka spalinowa.

Jaka jest tańsza w zakupie – kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Decydując się na zakup kosiarki do przydomowego ogródka, warto zwrócić uwagę na cenę wybranego urządzenie. W tym kryterium oceny kosiarki spalinowe znacznie różnią się od modeli elektrycznych. Mianowicie zakres cenowy dla tych pierwszych wynosi od 650 zł w przypadku kosiarek spalinowych bez napędu, do 12000 zł za rozbudowane maszyny.

Tymczasem kwota, jaką należy zainwestować na zakup kosiarki elektrycznej, waha się od 299 zł za proste modele, do 3000 zł za kosiarki elektryczne indukcyjne wyposażone w wiele udogodnień. Porównując oba rozwiązania, można stwierdzić, że tańsze w zakupie są kosiarki elektryczne. Jednak warto pamiętać, że z niską ceną idzie również mniejsza moc oraz okrojone funkcje!

Rodzaj kosiarki a komfort użytkowania

Kosiarkę elektryczną, jak i spalinową warto porównać pod względem komfortu, jaki zapewniają dla użytkownika. W tym przypadku warto zestawić oba urządzenia, porównując, m.in. sposób zasilania, konserwacji, poziom generowanego hałasu, wbudowany napęd, sposób uruchamiania, czy emitowanie szkodliwych spalin do atmosfery. Dla ułatwienia poniżej prezentujemy tabelę, w której obrazujemy najważniejsze parametry, które wpływają na wygodę w trakcie obsługi danej kosiarki.

Kosiarka elektrycznaKosiarka spalinowa
Źródło zasilaniapodłączenie do prądu poprzez użycie przedłużacza, który podpięty jest do kosiarki oraz gniazdka zasilania; w modelach akumulatorowych wykorzystuje się akumulatorbenzyna w przypadku modeli czterosuwowych lub mieszanka benzyny z olejem w przypadku kosiarek dwusuwowych
Sposób uruchamianiaw tym przypadku wystarczy nacisnąć odpowiedni przyciskuruchamiana za pomocą rozrusznika elektrycznego lub z linką w sposób ręczny
Emitowanie spalinbrak w sytuacji pobierania energii z odnawialnych źródeł energii, w trakcie korzystania z typowego prądu ryzyko tworzenia spalin jest podobne jak w przypadku silników spalinowychemisja szkodliwych spalin zwłaszcza w przypadku kosiarek z silnikiem dwusuwowym przez spalanie mieszanki oleju z benzyną
Konserwacjaraz na rokod 1 do 2 razy w roku
Poziom hałasuod 90 do 96 dBod 93 do 98 dB
Wbudowany napędNie (tylko wybrane modele)Tak (większość urządzeń)

Zestawiając oba modele urządzeń, pod względem komfortu użytkowania, można stwierdzić, że nieznacznie lepiej wypada kosiarka spalinowa. Urządzenia elektryczne zasilane są na kabel, który ogranicza zakres ruchów użytkownika, a na dodatek stanowi niebezpieczeństwo w trakcie przerwania. W związku z tym lepszy komfort zapewni kosiarka spalinowa w porównaniu do kosiarki elektrycznej.

Kosiarka spalinowa posiada wiele funkcji, które usprawniają koszenie i wpływają na komfort w trakcie pracy. Do jednych z przydatnych udogodnień zaliczamy system mycia obudowy, mulczowanie trawnika czy napęd.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna – którą wybrać? Wniosek

Zestawiając obok siebie kosiarkę spalinową oraz kosiarkę elektryczną można jednoznacznie stwierdzić, że lepszym wyborem jest zakup kosiarki spalinowej. Te modele nie wymagają dostępu do gniazdka, posiadają wbudowany napęd, często wyposażone są w pojemny kosz na skoszoną trawę. Na dodatek wyróżniają się dużą mocą, precyzją ścinania każdego rodzaju roślinności. Poza tym sprawdzą się na średnich i dużych powierzchniach. Ich jedyną wadą jest cena, która to jest wyższa w porównaniu do kosiarek elektrycznych.

KlasyfikacjaJaka kosiarka będzie lepsza?
Większa mocspalinowa
Lepsza precyzjaspalinowa
Do małych ogrodówelektryczna
Do dużych ogrodówspalinowa
Większa funkcjonalnośćspalinowa
Niższy koszt zakupuelektryczna
Większy komfort użytkowaniaspalinowa

Sprawdzone kosiarki spalinowe na Czerwiec 2024

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Oleo-mac Oleo mac gmc 53 tk allroad 4 kosiarka spalinowa do trawy z napędem 2000m2 master class premium 66079171e5-oficjalny dystrybutor - autoryzowany dealer Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 10 / 10 Szerokość koszenia: 51 cm
Najniższa cena online
2 OLEO-MAC DEB 517 KOSIARKA SPALINOWA ROTACYJNA DO TRAWY ZAROŚLI KRZAKÓW Z NAPĘDEM PREMIUM DEB517 1800737 EWIMAX-OFICJALNY DYSTRYBUTOR - AUTORYZOWANY DEALER OLEO-MAC Producent: Oleo-Mac Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Kosiarka spalinowa b&s 875 nax marki Briggs&stratton Producent: Briggs&Stratton Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

 

Szukasz najlepszej kosiarki w najniższej cenie? Sprawdź najnowszy ranking kosiarek spalinowych na Czerwiec 2024!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są wady i zalety kosiarki spalinowej?

  Do największych zalet kosiarki spalinowej można zaliczyć jej dużą moc, która może sięgać nawet 6 KM, większą precyzję w trakcie ścinania, wbudowany napęd, jak również lepszą funkcjonalność w porównaniu do modeli elektrycznych. Z kolei największą wadą kosiarki z silnikiem spalinowym jest wysoka emisja spalin, zwłaszcza w przypadku modeli z silnikiem 2-suwowym, jak również znacznie większa cena zakupu.

 2. Jakie są zalety i wady kosiarki elektrycznej?

  Dużym atutem kosiarki elektrycznej jest jej kompaktowy rozmiar oraz nieduża waga, która zazwyczaj wynosi do 10 kg. Dzięki temu ten model maszyny doskonale sprawdzi się w przypadku niedużych ogródków, np. do trawników o powierzchni do 500 m2. Poza tym kosiarki elektryczne ciszej pracują. Jednak mają one również swoje minusy. W porównaniu do modeli spalinowych posiadają one słabszy silnik, są mniej precyzyjne, a na dodatek wymagają ciągłego dostępu do prądu w postaci podpięcia kabla do gniazdka lub w postaci akumulatora. Na dodatek minusem jest ich okrojona funkcjonalność oraz krótka żywotność.

 3. Co lepsze – kosiarka elektryczna czy podkaszarka?

  Elektryczna kosiarka jest to urządzenie, które dedykowane jest do niedużych ogródków. Jej budowa została przystosowana do koszenia trawnika na równej powierzchni. Z kolei podkaszarka elektryczna to sprzęt, który sprawdzi się idealnie do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach, np. na zboczach, stromych wzniesieniach czy w okolicach rowów. W związku z tym wybór konkretnego urządzenia zależny jest od Twoich własnych oczekiwań oraz od terenu, który planujesz wykaszać.

Podsumowanie

 • Do zalet kosiarki elektrycznej można zaliczyć: kompaktowy kształt, niską cenę zakupu, proste uruchamianie.
 • Do regularnego koszenia trawnika w niewielkich przydomowych ogródkach lepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna. Z kolei kosiarki spalinowe dobrze sprawdzają się u posiadaczy średnich i dużych ogrodów.
 • Zwróć uwagę, przy zakupie kosiarki, na najważniejsze parametry w specyfikacji, takie jak moc, prędkość obrotowa, wbudowane funkcje, napęd, pojemność kosza, jak również na markę urządzenia.
 • Mulczowanie jest to funkcja mielenia skoszonej trawy. Z takim rozwiązaniem spotkasz się najczęściej w kosiarkach z silnikiem spalinowym.
 • Lepszym wyborem jest zakup kosiarki spalinowej, która oddaje do dyspozycji wiele udogodnień, które to usprawniają i skracają czas pracy w ogrodzie.
 • Mimo że kosiarki elektryczne są tańsze w zakupie, to są one słabsze oraz mają mniejszą ilość akcesoriów w zestawie, oraz wbudowanych technologii.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry