Kwas foliowy - Ranking na Sierpień 2024

Kwas foliowy to witamina B9, która odpowiada za szereg bardzo ważnych procesów metabolicznych w każdym organizmie człowieka, a zwłaszcza u kobiet w ciąży. Nie wiesz jaki kwas foliowy kupić, aby był wysoko przyswajalny, błyskawicznie uzupełniał niedobór witaminy B9, a przy tym był bezpieczny dla organizmu? Sprawdź najnowszy ranking kwasów foliowych na Sierpień 2024 roku! Podpowiadamy, jaki wybrać – folic, metylotetrahydrofolian czy tetrahydrofolian? Radzimy, od jakiego producenta kupić suplement – Aliness, Swanson czy Kenay? Przeczytaj jaki kwas foliowy wybrać, tak aby szybko uzupełniał niedobór, jak również wspomagał rozwijanie się płodu u kobiet w ciąży!

Ranking kwasów foliowych na Sierpień 2024 – najlepsze witaminy

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Naturell Folian x 60 tabletek Producent: Naturell Ocena eksperta: 10 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: kwas foliowy 
Najniższa cena online
2 Kwas foliowy Metylo Folian 1000 mcg 50 tab. (4823008903595) Producent: AT "Vitamin" Ocena eksperta: 9.9 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: witaminy z grupy B, kwas foliowy 
Najniższa cena online
3 Folian Forte x 30 tabletek Producent: Naturell Ocena eksperta: 9.8 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: kwas foliowy 
Najniższa cena online
4 Swanson folian - quatrefolic 800mcg x 30 kapsułek wegetariańskich marki Swanson health products Producent: Swanson health products Ocena eksperta: 9.7 / 10 Postać: kapsułki 
Rodzaj: kwas foliowy 
Najniższa cena online
5 folian (metafolin®) 400µg x 50 tabletek marki Solgar Producent: Solgar Ocena eksperta: 9.6 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: kwas foliowy 
Najniższa cena online
6 Usp zdrowie Pueria czysty folian x 90 kapsułek Producent: Usp zdrowie Ocena eksperta: 9.5 / 10 Postać: kapsułki 
Rodzaj: kwas foliowy 
Najniższa cena online
7 Wish Methylo Folian 5-Mthf 400Mcg Suplement diety, 120 kaps. (5905279219892) Ocena eksperta: 9.4 / 10 Postać: kapsułki 
Najniższa cena online
8 Life Extension Bioaktywny Folian i Witamina B12 - Suplement diety, 90 kapsułek Producent: Life Extension Ocena eksperta: 9.3 / 10 Postać: kapsułki 
Najniższa cena online
9 Medverita, Q-Folian Quatrefolic, 400 mcg, Suplement diety, 60 kaps. Ocena eksperta: 9.2 / 10 Postać: kapsułki 
Rodzaj: kwas foliowy 
Najniższa cena online
10 Life Extension Wzmocniony Optymalizowany Folian 5000 mcg - Suplementy diety, 30 tabletek Ocena eksperta: 9.1 / 10 Postać: tabletki 
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Wybrane, najlepsze kwasy foliowe wg eksperta z MójRanking.pl

Jaki suplement z kwasem foliowym wybrać m.in. dla kobiet w ciąży?

Dobry kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego oraz do rozwoju tkanek takich jak nabłonek przewodu pokarmowego czy tkanek rozwijającego się płodu w ciele matki. Jednak, aby witamina B9 była maksymalnie przyswajalna przez organizm, powinna być w odpowiedniej postaci, jak również wzbogacona o dodatkowe substancje, które wspierają wchłanianie. Nie wiesz, jaki folian wybrać – ten w postaci kwasu foliowego, dihydrofolianu czy może metylotetrahydrofolianu? W postaci kapsułek czy tabletek? Zobacz poniżej jak wybrać najlepszy kwas foliowy dostępny na rynku! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Radzimy jaką dawkę najlepiej przyjąć, jak również objaśniamy jakie działanie wykazuje dobry kwas foliowy. Sprawdźmy!

Jaki rodzaj kwasu foliowego wybrać?

W trakcie wyboru najlepszego kwasu foliowego spotkasz się z różnym rodzajem tego produktu – w postaci nieaktywnej oraz aktywne. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

  • kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy),
  • dihydrofolian,
  • tetrahydrofolian,
  • metylotetrahydrofolian (5-MTHF).

Jednak jaki z nich wybrać, aby przyswajanie folianów było maksymalnie efektywne? Najlepszym wyborem jest zdecydowanie się na metylotetrahydrofolian 5-MTHF. Dlaczego? Jest to jedyna, aktywna postać kwasu foliowego, która wykazuje się najlepszym i najszybszym wchłanianiem. Warto dodać, że ten rodzaj kwasu foliowego wchłaniany jest w nabłonku jelitowym i dostarczany bezpośrednio do krwi.

Największą zaletą 5-MTHF jest pominięcie kilku procesów trawiennych w organizmie człowieka, co jest bardzo ważne dla osób, które np. posiadają mutację genu MTHFR oraz DHFR. Poza tym kwas foliowy w formie metylotetrahydrofolianu jest w pełni metabolizowany przez organizm człowieka, w wyniku czego nie powstają zmiany nowotworowe, co może występować w przypadku suplementacji nieaktywnymi formami np. zwykłym kwasem foliowym.

Jaki skład ma dobry kwas foliowy?

W trakcie zakupu najlepszego kwasu foliowego spotkasz się z produktami w czystej postaci, jak również takimi, które wzbogacone są o dodatkowe witaminy i minerały, np. witaminę B6, kwasy DHA i EPA (kwasy Omega-3), witaminę D, jod czy żelazo. Wybór zróżnicowanego kwasu foliowego jest polecany tylko w sytuacjach, gdy dodane do składu substancje wspierają wchłanianie witaminy B9. W związku z tym, jeśli zależy Ci na urozmaiconym suplemencie, to wybieraj taki, który oprócz kwasu foliowego w formie metylotetrahydrofolianu zawiera również:

  • witaminę B12,
  • żelazo,
  • witaminę C,
  • cynk.

Miej na uwadze, że zawartość dodatkowych składników obniża obecność samego kwasu foliowego w składzie. Dlatego zazwyczaj poziom witaminy B9 w dawce może być znacznie okrojony przy tego rodzaju produktach. W związku z tym najlepiej zdecydować się na czystą postać aktywnej formy kwasu foliowego 5-MTHF! Warto również dodać, że takie substancje jak witamina B6, kwasy Omega-3, które są źródłem DHA i EPA czy witamina D są koniecznymi substancjami codziennej diety, jednak powinny być one dostarczane w postaci oddzielnych suplementów.

Jaka dawka będzie właściwa?

Podczas wyboru dobrych witamin w postaci kwasu foliowego bardzo istotna jest indywidualna ocena dawkowania. W trakcie suplementacji zaleca się spożywać 400 μg na dobę. Taka dawka zalecana jest również przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników dla kobiet w okresie przedkoncepcyjnym, jak również kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przy czym w sprzedaży spotkasz się z produktami o zawartości 200, 400, jak również 600 μg. Oczywiście najlepiej wybierać, taki kwas foliowy, który w jednej tabletce lub kapsułce zawiera dzienną, rekomendowaną dawkę zbliżoną do tej zalecanej przez lekarzy i pediatrów, czyli 400 μg.

Jakie działanie wykazuje suplement diety do uzupełnienia niedoboru kwasu foliowego?

Witamina B9 odpowiada za szereg procesów metabolicznych w organizmie człowieka. Suplementacja najlepszym kwasem foliowym:

  • minimalizuje ryzyko wystąpienia niedokrwistości (anemii),
  • wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu u kobiet ciężarnych,
  • wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i nowotworów.

Butelka ciemna czy jasna – w jakiej powinny znajdować się foliany?

Wybierając najlepszy kwas foliowy, zwróć koniecznie uwagę na opakowanie. Spotkasz się z produktami w jasnej lub ciemnej butelce. Pamiętaj, że naturalny, jak i syntetyczny kwas foliowy jest wrażliwy na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, m.in. na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. W związku z tym najlepiej wybierać suplement z kwasem foliowym, który wyposażony został w ciemną, najlepiej szklaną butelkę ze szczelnym zamknięciem. Poza tym pamiętaj, aby kwas foliowy przechowywać z dala od promieni słonecznych oraz ekspozycji na wysokie temperatury! Dzięki temu zachowa on swoją w pełni przyswajalną formę.

Kwas foliowy w tabletkach czy kapsułkach – jaki jest lepszy?

Na samym końcu warto również przeanalizować, postać suplementowania kwasu foliowego. Dostępne są preparaty w postaci tabletek lub kapsułek. Te pierwsze to sypka postać kwasu foliowego, która została uformowana w docelowy kształt. Z kolei kapsułki są to otoczki, najczęściej celulozowe, które w środku zawierają sypką postać kwasu foliowego. Warto dodać, że kapsułka rozpuszcza się pod wpływem enzymów trawiennych w żołądku.

Jednak na jaką formę się zdecydować? Najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest zakup kwasu foliowego w formie tabletek. Kapsułki w swoim składzie często posiadają konserwanty, barwniki i substancje przeciwzbrylające, które nie wykazują pozytywnego działania na organizm. Innym sposobem jest wysypanie zawartości kapsułki na łyżeczkę lub bezpośrednio do pożywienia.

Ile kosztuje preparat do suplementacji niedoboru kwasu foliowego?

Cena za kwas foliowy wynosi od 4 do 150 zł. Warto dodać, że kwota zależna jest od zawartości kwasu foliowego w jednej dawce preparatu, formy witaminy B9, marki, jak również od pojemności opakowania. Miej na uwadze, że najtańszy kwas foliowy to zazwyczaj folik, czyli zwykła jego postać. Najdroższe są suplementy, które przyjmują  postać metylotetrahydrofolianu.

Aliness, Now Foods czy Kenay – z jakiej marki wybrać witaminę B9?

Ze względu na duże zapotrzebowanie kwasu foliowego, zwłaszcza wśród kobiet planujących ciąże, na rynku występują kwasy foliowe od przeróżnych producentów. Do jednych z najlepszych, dobrze zbilansowanych suplementów z kwasem foliowym można zaliczyć te marki:

  • Aliness,
  • Swanson,
  • Kenay.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Co powoduje niedobór kwasu foliowego?

    Niedobór kwasu foliowego u ciężarnych kobiet zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży oraz przed planowaną ciążą może prowadzić do rozwoju wad cewy nerwowej u płodu. Z kolei niedobór folianów u osób dorosłych prowadzi do zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, nerwowego, jak również sercowo-naczyniowego.

  2. Na co zwrócić uwagę wybierając witaminę B9?

    W trakcie wyboru najlepszego kwasu foliowego (witaminy B9) zwróć uwagę na jego postać. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup aktywnej formy kwasu foliowego. Oprócz tego zobacz, jaki skład zawiera wybrany przez Ciebie preparat. Ważna jest również dawka przypadająca na jedną kapsułkę, jak również butelka, w jakiej została zamknięta witamina B9.

  3. Jakie są objawy niedoboru kwasu foliowego?

    Do jednych z objawów niedoboru kwasu foliowego zaliczamy niedokrwistość, obniżenie poziomu żelaza, problemy neurologiczne, bezsenność, problem z pamięcią i koncentracją, stany psychotyczne, zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, złe samopoczucie, apatię, nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążeniowego, jak również pokarmowego.

Podsumowanie

  • Kwas foliowy zaliczany jest do jednej z witamin z grupy B. Jest to jedna z najważniejszych witamin prenatalnych.
  • Kwas foliowy to jedna z najważniejszych witamin dla kobiet w ciąży, w okresie laktacji, jak również w okresie planowania ciąży.
  • Spotkasz się z różnymi formami kwasu foliowego. Najlepszą jest aktywna forma kwasu foliowego, czyli metylotetrahydrofolian.
  • Kwas foliowy dostarczany jest przez zbilansowaną dietę. Jednak wraz z przetwórstwem żywności zawierających witaminę B9, takich jak mąka pszenna, warzywa strączkowe czy mięso, maleje jej podaż nawet do 90%.
  • Wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zalecają przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 400 μg na dobę dla kobiet w ciąży.
  • Kwas foliowy powinien być przyjmowany przynajmniej 4 tygodnie przed planowaną ciążą.
  • Do polecanych kwasów foliowych można zaliczyć te marki Aliness, Swanson oraz Kenay.
  • Zakres cenowy dla tego rodzaju produktów wynosi od 4 do 150 zł.
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry