Witamina B12 - Ranking na Maj 2024

Poszukujesz dobrej witaminy B12, która będzie przyswajalna przez organizm, a przy tym wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jak i pokarmowego? Zachodzisz w głowę, jaką postać wybrać – metylokobalaminę,  hydroksykobalaminę czy cyjanokobalaminę? Marki Aliness, Swanson czy Now Food? Sprawdź zestawienie naszego eksperta z MójRanking.pl, w którym prezentujemy wybrane najlepsze witaminy B12! Zestawiamy wady i zalety wytypowanych produktów. Na dodatek podpowiadamy jaką witaminę B12 wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze! Zobacz nasz ranking najlepszych witamin B12 na Maj 2024 roku, w którym prezentujemy skuteczne preparaty, które uzupełnią niedobór już po 7 dniach stosowania!

Najlepsza witamina B12 wg popularności – Ranking Maj 2024

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 witamina b12 w kroplach 100mcg 30ml - metylokobalamina marki Myvita Producent: MYVITA Ocena eksperta: 10 / 10 Postać: krople 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
2 Suplement diety, Jarrow Formulas, Methyl B12 (Metylokobalamina) 500 mcg, 100 pastylek Ocena eksperta: 9.9 / 10 Postać: pastylki 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
3 Swanson vitamin b-12 5mg methylcobalamin - 60tabs - witamina b12 metylokobalamina Producent: SWANSON Ocena eksperta: 9.8 / 10 Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
4 Suplement diety, Swanson, Metylokobalamina B-12, 2.5 mg, 60 tabletek Ocena eksperta: 9.7 / 10 Postać: tabletki 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
5 B12 Forte 100mcg metylokobalamina 60 kapsułek MyVita Silver Pure (5903021590299) Producent: MYVITA Ocena eksperta: 9.6 / 10 Postać: kapsułki 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
6 osavi WITAMINA B12 Metylokobalamina 100 μg (120 szt.) Producent: Osavi Ocena eksperta: 9.5 / 10 Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
7 Kenayag Kenay witamina b12 (metylokobalamina) mecobalactive® (300 kapsułek) - suplement diety (5900672154429) Producent: KenayAg Ocena eksperta: 9.4 / 10 Postać: kapsułki 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
8 Sanbios witamina b12 metylokobalamina suplement diety 30 kaps. Producent: Sanbios Ocena eksperta: 9.3 / 10 Postać: kapsułki 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
9 Osavi witamina b12 metylokobalamina 100 µg (spray) Producent: Osavi Ocena eksperta: 9.2 / 10 Postać: spray 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
10 Doctor Life Active Aaktywna witamina B12 1000mcg metylokobalamina Suplement diety, 60 kaps. (5906874819739) Ocena eksperta: 9.1 / 10 Postać: kapsułki 
Rodzaj: witaminy z grupy B 
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Porównanie polecanych suplementów z witaminą B12 przez eksperta

Jaką witaminę B12 wybrać?

Dobra witamina B12 powinna być maksymalnie przyswajalna przez organizm, a w trakcie trawienia nie powinny występować substancje, które mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nie wiesz, jak wybrać najlepszą witaminę B12? W poniższym poradniku podpowiadamy jak wybrać ten najskuteczniejszy suplement diety. Wskazujemy jaką postać witaminy B12 wybrać. Objaśniamy jaki skład powinien mieć preparat, jak również podpowiadamy, na jaką postać się zdecydować – w formie kapsułek, tabletki czy proszku? Przeczytaj jaką witaminę B12 wybrać, tak aby dawała zauważalne efekty po 1 tygodniu stosowania!

Metylokobalamina, cyjanokobalamina czy hydroksykobalamina – jaki rodzaj witaminy B12 kupić?

Podczas zakupu najlepszej witaminy B12 spotkasz się z preparatami, które różnią się jej formą, czyli budową kobalaminy. Obecnie na rynku dostępne są witaminy B12 w formie:

 • cyjanokobalaminy,
 • metylokobalaminy.

Cyjanokobalamina jest uważana za najbardziej stabilną formę witaminy B12 – odporna jest ona na działanie wysokich temperatur, jak również tlenu. Jednak w trakcie rozkładu w organizmie człowieka do metylokobalaminy lub adenozylocobalaminy, czyli aktywnej formy witaminy B12, następuje wytrącanie się toksycznych sunstancji, które mają bardzo niekorzystny wpływ na organizm. Tymczasem metylokobalamina jest wrażliwa m.in. na działanie światła słonecznego. Jednak jest to aktywna forma witaminy B12, dzięki czemu jest szybciej i skuteczniej przyswajalna.

Jednak jaka witamina B12 jest najlepsza? Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup witaminy B12 w formie metylokobalaminy! Dlaczego? Ta forma nie dostarcza do organizmu toksyn, tak jak to się ma w przypadku cyjanokobalaminy. Na dodatek jest to aktywna forma witaminy B12, dzięki czemu może być ona od razu wykorzystana przez organizm po spożyciu, do wielu procesów metabolicznych. Na dodatek zażywanie metylokobalaminy przyczynia się do znacznie szybszego uzupełnienia niedoboru witaminy B12 i zmagazynowania jej w wątrobie.

Jaki skład powinna mieć witamina B12?

Na rynku występuje witamina B12 w formie czystej, jak również w postaci kompleksu witamin z grupy B. Na dodatek spotkasz się również z suplementami, których skład stanowi witamina B12 oraz kwas foliowy. Jednak na jaką się zdecydować? Najlepszym wyborem będzie zakup wit B12 bez zbędnych uzupełniaczy. Dzięki temu jesteś w stanie prawidłowo dostosować dawkowanie do zapotrzebowania Twojego organizmu.

Inną polecaną formą jest preparat stanowiący połączenie witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Dlaczego? Zazwyczaj wraz z niedoborem folianów występuje niedobór witaminy B12 w organizmie, co z kolei prowadzi do wysokiego poziomu homocysteiny. W związku z tym przed zastosowaniem suplementacji kobalaminy należy wyznaczyć poziom witaminy B12, jak również folianów w organizmie. Warto dodać, że w większości przypadków występuje niedobór obu.

Na jaką dawkę witaminy B12 się zdecydować?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi 2,4 µg na dobę dla osoby dorosłej. Warto dodać, że witamina B12 występuje na rynku w różnych dawkach. Spotkasz się z preparatami zawierającymi witaminę B12 w ilości 10, 100, jak również 500 µg co przekłada się od 400 do 20000% dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Co to oznacza? Jeśli poszukujesz witaminy B12 jako formy suplementacji zbilansowanej diety, np. w sytuacji, gdy jesteś weganinem, wtedy zdecyduj się na najmniejszą jej formę w granicach 10 µg.

Przy czym spożycie jednej tabletki dziennie powinno odbywać się średnio co 2-3 dni w wymienionej dawce. Z kolei dla osób, którym doskwiera niedobór kobalaminy, wtedy zaleca się przyjmowanie tych większych dawek od 100 do 500 µg witaminy B12. Jednak pamiętaj, że dopasowanie odpowiedniej ilości zależne jest od poziomu witaminy B12 w Twoim organizmie, dlatego określenie dziennej dawki najlepiej skonsultować z lekarzem, po wykonaniu badania poziomu witaminy B12 oraz folianów we krwi.

Witamina B12 w tabletkach czy kapsułkach – jaką wybrać?

Wśród najlepszych produktów w postaci witaminy B12 spotkasz się z preparatami w formie tabletek do ssania, jak również kapsułek. Kobalamina w postaci tabletek jest to sprasowany proszek. Z kolei skład kapsułki stanowi otoczka wykonana ze skrobi, żelatyny, celulozy lub organicznych polimerów. Co więcej, w recepturze kapsułki często można spotkać barwniki, konserwanty oraz substancje przeciwzbrylające.

Na jaką postać witaminy B12 się zdecydować? Jeśli zależy Ci na maksymalnie naturalnej formie, to zdecyduj się na zakup kobalaminy w postaci tabletek. Innym sposobem jest suplementowanie kapsułki bez otoczki, czyli wysypanie jej zawartości na łyżeczkę lub bezpośrednio na pożywienie w trakcie posiłku.

Jakie właściwości wykazuje dobra witamina B12?

Kobalamina (witamina B12) bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jej niedobór może prowadzić do różnych dysfunkcji, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie ciała. Warto dodać, że witamina B12 odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, krwionośnego, pokarmowego. Poza tym prawidłowy poziom kobalaminy wraz z kwasem foliowym przyczynia się do zachowania odpowiedniego poziomu homocysteiny we krwi. Co więcej, witamina B12:

 • zapobiega przed niedokrwistością (anemia),
 • wspiera proces tworzenia czerwonych krwinek,
 •  bierze udział w syntezie DNA i RNA,
 • bierze udział w przemianie kwasu foliowego do jego biologicznie aktywnej formy,
 • uniemożliwia wysoką akumulację tłuszczu w komórkach wątroby,
 • jest substancją, którą powinni spożywać weganie oraz wegetarianie.

Ile kosztuje dobry preparat do suplementacji witaminy B12?

Kwota za witaminę B12 zależna jest od jej postaci, ilości w jednej tabletce lub kapsułce, marki, jak również od pojemności opakowania. Najtańsze preparaty z kobalaminą kosztują już od 10 zł. Tymczasem te najdroższe produkty mogą kosztować ponad 170 zł. Warto dodać, że witamina B12 w formie cyjanokobalaminy jest zazwyczaj o wiele tańsza niż jej aktywna biologicznie forma – metylokobalamina.

Swanson, Aliness czy Now Food – z jakiej marki witamina B12 jest najlepsza?

Wśród suplementów z witaminą B12 spotkasz się z produktami od przeróżnych marek. Miej na uwadze, aby w trakcie zakupu zdecydować się tylko na preparat, który zawiera aktywną postać witaminy B12, czyli metylokobalaminę. Do jednych z najlepszych producentów, którzy oferują wysokiej jakości witaminę B12 na rynku, zaliczamy markę:

 • Aliness,
 • Swanson,
 • Aura Herbals,
 • Singularis,
 • Wish.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. W jakim pożywieniu występuje witamina B12?

  Duże dawki witaminy B12 występują w produktach pochodzenia zwierzęcego – najwięcej jest jej w wątrobie, oprócz tego występuje w mięśniach. Na dodatek kobalaminę znajdziemy w nabiale, m.in. w mleku, serach, jak również jajach.

 2. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu najlepszej witaminy B12?

  W trakcie wyboru dobrej witaminy B12 koniecznie zwróć uwagę na jej postać. Do wyboru masz cyjanokobalaminę, jak również metylokobalaminę. Lepszym wyborem będzie ta druga. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zawartość substancji w jednej tabletce lub kapsułce. Oprócz tego zobacz jaki skład zawiera wybrana przez Ciebie witamina B12. Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na czystą postać tego preparatu.

 3. Jak sprawdzić, czy mam niedobór witaminy B12?

  Jeśli podejrzewasz niedobór witaminy B12, to należy udać się do lekarza po skierowanie na badania, które wykonuje się z próbki krwi. Miej na uwadze, że wraz z niedoborem witaminy B12 również występuje niedobór folianów. W związku z tym najlepiej wykonać badania poziomu obu substancji.

Podsumowanie

 • Witamina B12 inaczej zwana kobalaminą występuje w sprzedaży najczęściej w dwóch formach, jako cyjanokobalamina oraz metylokobalamina. Przy czym najlepiej wybierać witaminę w postaci metylokobalaminy.
 • Mimo że metylokobalamina nie jest stałą formą witaminy B12, to nie dostarcza ona toksycznych substancji, tak jak to się ma w przypadku cyjanokobalaminy.
 • Witamina B12 bierze udział w produkcji czerwonych krwinek.
 • W zależności od wybranego preparatu z witaminą B12 różni się jego forma, a tym samym przyswajanie.
 • Suplementy diety zawierające witaminę B12 mogą występować w formie tabletki lub kapsułki.
 • Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 2,4 mcg na dobę dla osoby dorosłej.
 • Zaleca się regularną suplementację kobalaminą dla osób będących na diecie roślinnej.
 • Witamina B12 przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego, jak również układu pokarmowego.
 • Dobrą witaminą B12 jest ta marki Aliness, Swanson, Aura Herbals, jak również Wish.
 • Zakres cenowy za kobalaminę wynosi od 10 do 170 zł.
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry