Kreatyna - Ranking najlepszych kreatyn na Maj 2024

Poszukujesz najlepszej kreatyny, która już po 1 zastosowaniu wzmocni mięśnie, poprawi parametry wysiłkowe, doda energii, a przy tym wpłynie na szybszy wzrost masy mięśniowej? Zastanawiasz się jaką kreatynę wybrać – tą marki Trec, Universal czy Olimp? W postaci jabłczanu, chlorowodorku czy monohydratu kreatyny? Zobacz ranking kreatyn na Maj 2024 roku! Razem z ekspertem zestawiamy wybrane, polecane kreatyny przez sportowców trenujących sporty siłowe, wytrzymałościowe czy kalistenikę. Co więcej, w poradniku podpowiadamy, na jaki skład się zdecydować. Objaśniamy, jaka forma będzie najlepsza – w postaci proszku, kapsułek czy tabletek? Radzimy, który smak jest najlepszy! Przeczytaj jaką kreatynę wybrać i kupić w 2024 roku!

Ranking kreatyn na Maj 2024 wg popularności

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 ActivLab Kreatyna Tabs 300 tab (5907368860305) Producent: ActivLab Ocena eksperta: 10 / 10 Postać: tabletka 
Opakowanie: duże 
Najniższa cena online
2 OLIMP Creatine Monohydrate Powder Creapure® - 500g (5901330023965) Producent: Olimp Ocena eksperta: 9.9 / 10 Postać: proszek 
Opakowanie: małe 
Najniższa cena online
3 OLIMP Creatine Xplode 500g, DADF-65387 Producent: Olimp Ocena eksperta: 9.8 / 10 Postać: proszek 
Opakowanie: małe 
Najniższa cena online
4 Activlab Cs creatine monohydrate - cytryna (300 g) Producent: ActivLab Ocena eksperta: 9.7 / 10 Postać: proszek 
Smak: cytrynowy 
Najniższa cena online
5 kreatyna crea7in 600 g marki Gymbeam Producent: GymBeam Ocena eksperta: 9.6 / 10 Postać: proszek 
Opakowanie: średnie 
Najniższa cena online
6 Myprotein Kreatyna creapure® - 1kg - bez smaku Producent: MyProtein Ocena eksperta: 9.5 / 10 Postać: proszek 
Najniższa cena online
7 Gymbeam mikronizowany monohydrat kreatyny(100% creapure®) 500 g (8588007275185) Producent: GymBeam Ocena eksperta: 9.4 / 10 Postać: proszek 
Opakowanie: małe 
Najniższa cena online
8 Myprotein Kreatyna jednowodna - 250g - bez smaku (5055534302002) Producent: MyProtein Ocena eksperta: 9.3 / 10 Postać: proszek 
Opakowanie: małe 
Najniższa cena online
9 Dymatize creatine monohydrate (monohydrat kreatyny) 500g - bezsmakowy (4029679995970) Producent: DYMATIZE Ocena eksperta: 9.2 / 10 Postać: proszek 
Opakowanie: małe 
Najniższa cena online
10 OLIMP HMBolon NX MC - 30caps Producent: OLIMP Ocena eksperta: 9.1 / 10 Postać: kapsułka 
Opakowanie: małe 
Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Wybrane, najlepsze kreatyny wg eksperta z MójRanking.pl

Jaką kreatynę wybrać? Jak dopasować?

Chcesz kupić kreatynę, która już po jednym zastosowaniu doda siły, wzmocni mięśnie oraz wpłynie na ich szybszą regenerację pomiędzy sesjami treningowymi? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, w którym objaśniamy, w jaki sposób wybrać najlepszą kreatynę! Podpowiadamy, na jaką formę się zdecydować, jaki skład powinien mieć dobry suplement, jak również wskazujemy, jaką kupić – smakową czy bezsmakową? Sprawdź jaką kreatynę wybrać! Podpowiadamy!

Jabłczan, monohydrat czy chlorowodorek kreatyny – jaka jest najlepsza?

Obecnie na rynku spotkasz się z kilkoma rodzajami kreatyny, które różnią się budową cząsteczek, działaniem, przyswajaniem, jak również syntezą. Kwas beta-metyloguanidynooctowy dla sportowców zazwyczaj występuje jako: jabłczan kreatyny, monohydrat kreatyny, cytrynian kreatyny, jak również orotan kreatyny. Oprócz tego do wyboru masz jeszcze kilka innych form, takich jak chlorowodorek kreatyny, azotan kreatyny, chelat magnezowy kreatyny, ester etylowy kreatyny oraz fosforan kreatyny.

Jednak na jaki się zdecydować, aby skutecznie przygotowywał do wysiłku, chronił komórki mięśniowe przed rozpadem, jak również przyśpieszał przepływ krwi? Zobacz poniżej, jaki rodzaj kreatyny kupić! Sprawdź, czym się różnią poszczególne formy tego suplementu!

Monohydrat kreatyny

Monohydrat kreatyny jest to czysta kreatyna, nazywana zazwyczaj monowodzianem. Posiada ona najprostszą budowę. Suplementacja wysokiej jakości monohydratem kreatyny znacznie poprawia parametry wysiłkowe, przyczynia się do wzrostu siły oraz wspiera rozbudowę tkanki mięśniowej. Jej największą wadą jest podatność do magazynowania w mięśniach wody.

Ponadto w przypadku monohydratu kreatyny następuje wzrost siły oraz wytrzymałości. Na dodatek kreatyna w formie monohydratu prowadzi do resyntezy ATP. To z kolei przyczynia się do większej wydolności, co przekłada się na możliwość udźwignięcia większego ciężaru czy wykonania cięższego treningu.

Jabłczan kreatyny

Kolejną formą kreatyny jest ta w postaci jabłczanu. Jest to drugi najczęściej stosowany suplement przez szerokie grono sportowców. Budowa jabłczanu kreatyny stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z kwasem jabłkowym. Przyjmowanie kreatyny tego typu wspiera przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej, zwiększa wytrzymałość, prowadzi do wzrostu siły, wspiera regenerację organizmu pomiędzy sesjami treningowymi, zwiększa produkcję ATP w naszym organizmie.

Orotan kreatyny

Orotan kreatyny jest to połączenie anabolicznej kreatyny z kwasem orotonowym. Preparat wykazuje działanie, które stymuluje przyrost masy mięśniowej, przygotowuje tkanki do większego wysiłku, wspiera regenerację organizmu. Na dodatek tego rodzaju kreatyna zwiększa poziom ATP, jak również odpowiada za lepsze wykorzystanie glukozy w organizmie, zwłaszcza w trakcie wysiłku. Na dodatek orotan kreatyny wykazuje się świetną rozpuszczalnością oraz ma skłonność do błyskawicznego przenikania do tkanek, w wyniku czego preparat znacznie szybciej działa.

Cytrynian kreatyny

Kolejną formą jest cytrynian kreatyny. Preparat w tej postaci jest to połączenie jednej cząsteczki kreatyny z trzema kwasu cytrynowego. Przyczynia się do wzrostu fosfokreatyny w tkankach mięśniowych, co z kolei przyczynia się do przygotowania mięśni do większego wysiłku. Oprócz tego zwiększa siłę oraz przyczynia się do skutecznej rozbudowy masy mięśniowej. Na dodatek wspiera szybką regenerację po wykonanym treningu.

Chelat magnezowy kreatyny

Następną postacią kreatyny jest chelat magnezowy kreatyny, który wspiera syntezę białek, tym samym aminokwasów w tkankach mięśniowych. Przyczynia się do wzrostu wytrzymałości oraz zwiększenia siły. Zwiększa parametry wysiłkowe. Warto dodać, że chelat magnezowy kreatyny znacznie wspomaga regeneracje organizmu po wykonanym treningu i przed wykonaniem następnego. Wspiera przemianę nieaktywnego ADP do aktywnej formy ATP.

Chlorowodorek kreatyny

Często nazywany w skrócie kreatyna HCl, to substancja, która w swojej budowie posiada połączenie cząsteczek kreatyny z kwasem chlorowodorowym. Wykazuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością, zwłaszcza w kwaśnym środowisku, jakie występuje w żołądku. Kolejną zaletą kreatyny w tej postaci jest szybka przyswajalność, dzięki czemu jest ona niezwykle skuteczna. Przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej, regeneruje organizm, jak również dodaje siły oraz wytrzymałości. Poza tym zwiększa efektywność mięśni w trakcie treningu, poprawia parametry wysiłkowe oraz redukuje kwas mlekowy.

Fosforan kreatyny

Główną zaletą fosforanu kreatyny jest przekazywanie grupy fosforanowej do ADP, w wyniku czego powstaje ATP, tym samym zwiększa się jego ilość w mięśniach. Co więcej, suplementacja kreatyną tego rodzaju przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, jak również wytrzymałości oraz siły w trakcie treningu. Wspiera regenerację uszkodzonych komórek mięśniowych. Poza tym daje możliwość większego magazynowania ATP w tkance mięśniowej.

Azotan kreatyny

Azotan kreatyny powstaje poprzez połączenie kreatyny z tlenkiem azotu. Przyczynia się do zwiększenia światła naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew szybciej krąży w krwioobiegu. Efekt? Szybsze dostarczenie tlenu do komórek mięśniowych, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. pompy mięśniowej. Na dodatek rozszerzone naczynia krwionośne umożliwiają szybszy przepływ większej ilości kreatyny bezpośrednio do mięśni, dzięki czemu rośnie siła, wydolność oraz wytrzymałość w trakcie treningu.

Ester etylowy kreatyny

Ostatnią formą suplementu kreatynowego jest ester etylowy kreatyny, który zwiększa magazyn ATP w mięśniach, tym samym minimalizuje ich uszkodzenia, dodaje siły i wytrzymałości. Regularnie stosowany przed treningiem zwiększa parametry wysiłkowe, jak również przyczynia się do nagromadzenia większej ilości energii, co ma bezpośredni wpływ na wykonanie treningu.

Jednak jaka kreatyna jest najlepsza? Do najczęściej stosowanych i wybieranych przez sportowców można zaliczyć podstawową formę kreatyny, czyli monowodzian, jak również suplement diety z jabłczanem kreatyny. Warto dodać, że dla początkujących osób poleca się rozpoczęcie suplementacji od monohydratu kreatyny. Tymczasem bardziej doświadczeni sportowcy częściej sięgają po jabłczan kreatyny. Co więcej, ten rodzaj suplementu dedykowany jest szczególnie dla osób, które szukają preparatu w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto konkretna forma kreatyny powinna być indywidualnie dopasowana do osoby. Dzięki temu kreatyna będzie maksymalnie skuteczna i wpłynie na dostarczenie siły, jak również przyczyni się do zwiększenia masy mięśniowej.

Jaki skład powinna mieć dobra kreatyna?

W trakcie wyboru spotkasz się z kreatyną w czystej postaci, jak również z preparatem, który w swoim składzie ma dodatkowe substancje aktywne. Najlepszym wyborem jest zakup kreatyny bez zbędnych dodatków. Z kolei, jeśli zależy Ci na składnikach uzupełniających, to wybieraj takie, które wspomagają wchłanianie kwasu beta-metyloguanidynooctowego oraz przyczyniają się do zwiększenia efektywności w trakcie treningu. Do takich składników zaliczamy, m.in. taurynę, L-karnitynę, witaminę C, jak również witaminę B6.

Dodatkowy składnik kreatynyDziałanie
taurynabierze udział w transportowaniu kreatyny do komórek mięśniowych, jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników, zapobiega przed procesami katabolicznymi
witamina Cbierze udział w syntezie kolagenu, ma wpływ na działanie stawów, wykazuje działanie antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, niweluje stany zapalne
L-karnitynatransportuje tłuszcze do mitochondriów komórek, poprawia parametry wysiłkowe organizmu
witamina B6zmniejsza uczucie zmęczenia, odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego

Na jaki smak się zdecydować?

Na rynku kreatyna występuje w przeróżnych smakach. Spotkasz się z suplementami o smaku cytrynowym, arbuzowym, pomarańczowy, ananasowym, grejpfrutowy, jabłkowym, coli, tropikalnym, o smaku kawy oraz tym naturalnym. Na jaką się zdecydować? Dobór wybranego smaku zależny jest od Twojego własnego gustu smakowego. Pamiętaj jednak, że kreatyna smakowa często w swoim składzie posiada sztuczne dodatki smakowe oraz cukry, które nie są korzystne dla organizmu, zwłaszcza w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.

W związku z tym najlepszym wyborem będzie zakup kreatyny bezsmakowej – ma ona maksymalnie naturalny skład bez zbędnych konserwantów oraz składników, które mogą niekorzystnie wpływać na wykonywanie ćwiczeń w trakcie treningu.

Jakie działanie wykazuje odżywka kreatynowa?

Wykorzystanie kreatyny jest bardzo szerokie ze względu na jej złożone działanie. Najlepsza kreatyna powoduje nie tylko zwiększenie siły, ale również poprawia parametry wysiłkowe. Poza tym dobry preparat z kreatyną:

 • zwiększa ilość ATP w mięśniach,
 • przyczynia się do dostarczenia większego poziomu energii,
 • poprawia efektywność wykonywania ćwiczeń,
 • prowadzi do pompy mięśniowej,
 • wpływa na szybszą regenerację mięśni,
 • przygotowuje tkanki mięśniowe do wzmożonego wysiłku,
 • wspiera rozbudowę masy mięśniowej,
 • przyczynia się do redukcji kwasu mlekowego.

W jakiej postaci wybrać kreatynę – w tabletkach, kapsułkach czy proszku?

Kupując dobrą kreatynę, spotkasz się z jej różną postacią. Obecnie w sprzedaży występuje suplement w postaci tabletek, kapsułek, jak również proszku do rozpuszczania. Porównując je wszystkie, najlepszym wyborem jest zakup kreatyny w formie proszku do rozpuszczania. Dlaczego? Wykazuje się on dużo szybszą przyswajalnością. Na dodatek nie zawiera zbędnych barwników, konserwantów oraz glicerolu, tak jak to się ma w przypadku kapsułek.

Ile kosztuje dobry suplement kreatynowy?

Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup opakowania z kreatyną, zależny jest od pojemności, rodzaju kreatyny, dodatkowych składników, jak również od marki. Cena oscyluje od 17 do 200 zł. Oczywiście te najtańsze preparaty zazwyczaj nie dają spektakularnego efektu w postaci wzmożonych pokładów energii czy poprawienia parametrów wysiłkowych. W związku z tym lepszą inwestycją będzie zakup produktów z tej górnej półki, dla których cena wynosi powyżej 60 zł.

Olimp, Treck a może 6Pak – z jakiej marki wybrać kreatynę?

Kreatyna jest jednym z najczęściej wybieranych suplementów wśród sportowców. W związku z tym na rynku spotkasz się z różnymi firmami. Jednak na jakiego producenta się zdecydować? Do jednych z polecanych marek, które oferują wysokiej jakości kreatynę do stosowania dla sportowców, zaliczamy:

 • Trec,
 • 6Pak,
 • Olimp,
 • BioTech USA,
 • Universal,
 • MyProtein.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest kreatyna?

  Kreatyna jest to jeden z suplementów diety stosowanych przez sportowców. Z biologicznego punktu widzenia jest to organiczny związek chemiczny. Duży poziom kreatyny występuje w ścięgnach i mięśniach zwierząt z grupy kręgowców. W wyniku fosforylacji przekształcana jest w fosfokreatynę, gdzie w takiej postaci służy do magazynowania energii dla organizmu. Ponadto kreatyna bierze udział w produkcji ATP.

 2. Czy kreatyna jest bezpieczna?

  Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym, który produkowany jest przez organizm. W związku z tym jest to naturalny suplement diety. Jest ona bezpieczna pod warunkiem, gdy stosuje się ją zgodnie z zaleceniami producenta, doświadczonego trenera lub dietetyka. Pamiętaj, że nie należy przekraczać dziennej dawki, która wynosi zazwyczaj 3 g kreatyny na dobę. Wybrani producenci stosują dawkowanie do 5 g na dobę. Oczywiście dopasowanie dobowej dawki zależne jest od rodzaju kreatyny, produktu, jak również masy ciała.

 3. Jak działa kreatyna?

  Kreatyna dostarczana w postaci suplementu diety wspomaga przyrost masy mięśniowej. Co więcej, przyczynia się do produkcji ATP, dzięki czemu zwiększa poziom energii, co przekłada się na siłę oraz wytrzymałość w trakcie treningu. Jednak to nie wszystko, potencjał kreatyny jest jeszcze większy! Mianowicie przyśpiesza ona regenerację komórek mięśniowych, wpływa na lepsze zagospodarowanie glukozy, jak również poprawia parametry wysiłkowe.

Podsumowanie

 • Kreatyna występuje w różnych formach. Do najczęściej wybieranych można zaliczyć m.in. monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, chlorowodorek kreatyny, orotan kreatyny, jak również azotan kreatyny. Oprócz tego, na rynku dostępny jest również miks kreatyn.
 • Temat kreatyny jest ciągle poruszany przez osoby ze światka kulturystyki, kalisteniki, jak również wśród osób trenujących sporty wytrzymałościowe.
 • Jabłczan kreatyny jest to połączenie kreatyny oraz kwasu jabłkowego.
 • Dawkowanie kreatyny zależne jest od jej rodzaju. Większość producentów zaleca przyjmowanie od 3 do 5 gramów kreatyny dziennie. Miej na uwadze, że wartość ta jest orientacyjna i powinna być dopasowana do masy ciała oraz rodzaju preparatu.
 • Pamiętaj, że nadmiar kreatyny może przyczynić się do wytwarzania w organizmie formaldehydu, które są substancjami toksycznymi.
 • Dobrymi suplementami z kreatyną są te marki Olimp, MyProtein, Universal, Trec, 6Pack, jak również BioTech.
 • Cena za dobrą kreatynę wynosi powyżej 60 zł.
 • Teraz zobacz nasz ranking kreatyn 2024, w którym zestawiamy najlepsze produkty. W porównaniu prezentujemy suplementy, które po spożyciu błyskawicznie przygotowują mięśnie do wysiłku, zwiększają poziom energii, jak również wspierają odbudowę mięśni.
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry