Ranking soundbarów - Maj 2024

Szukasz dobrego soundbara, który zapewni wysoką jakość dźwięku w trakcie oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania na konsoli? Nie wiesz, jakie urządzenie będzie najlepsze spośród wszystkich dostępnych na rynku? Sprawdź ranking soundbarów na Maj 2024 rok, w którym znajdziesz sprawdzone produkty w okazyjnej cenie! Porównaj polecane modele w zestawieniu eksperta i wybierz sprawdzony sprzęt! Podpowiadamy w poradniku, jaki soundbar wybrać i kupić!

Ranking soundbarów na Maj 2024 – najlepsze modele!

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaOferta
1 Soundbar SAMSUNG HW-Q930C Ocena eksperta: 10 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
2 Soundbar SAMSUNG HW-Q800B Ocena eksperta: 9.9 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
3 Soundbar JBL Bar 2.1 DEEP BASS Ocena eksperta: 9.8 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
4 Soundbar SONY HT-G700 Ocena eksperta: 9.7 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
5 Soundbar PHILIPS TAB8805/10 Ocena eksperta: 9.6 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
6 Soundbar SONY HT-A5000 Ocena eksperta: 9.5 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
7 Soundbar LG SL8Y Ocena eksperta: 9.4 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
8 Soundbar PHILIPS TAB8405/10 Ocena eksperta: 9.3 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
9 Soundbar SAMSUNG HW-B550 Ocena eksperta: 9.2 / 10 Najniższa cena online
PORÓWNAJ NA CENEO
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Wybrane najlepsze soundbary na rynku wg eksperta z MójRanking.pl

Miejsce 1
Soundbar SAMSUNG HW-Q930C NAJNIŻSZA CENA ONLINE
PORÓWNAJ NA CENEO

Soundbar SAMSUNG HW-Q930C


Nie jesteś pewny, jaki soundbar do telewizora kupić? Zobacz pierwszą propozycję w naszym zestawieniu. Samsung HW-Q930C to nowoczesny sprzęt, który wydobędzie najlepsze brzmienie w trakcie słuchania muzyki czy oglądania ulubionych filmów i seriali. Jest to model 9.1.4, który został wyposażony w technologię Dolby Atmos. Funkcja ta zapewnia emitowanie przestrzennego dźwięku, dzięki czemu możesz poczuć się jak w sali kinowej. Co więcej, urządzenie wyposażone zostało w AirPlay, Chromecast, jak również Bluetooth, tym samym nie tylko podłączysz soundbar Samsung HW-Q930C do telewizora w sposób bezprzewodowy, ale również do zewnętrznego urządzenia mobilnego, np. smartfona czy tabletu. Moc całkowita w tym urządzeniu wynosi 540 W. Bez wątpienia jest to mocny soundbar, który zapewnia fantastyczne brzmienie, które zapewni jeszcze więcej emocji w trakcie oglądania. Na dodatek w zestawie znajdują się bezprzewodowe głośniki tylne, które wygodnie połączysz bezprzewodowo. Warto wspomnieć, że prezentowany soundbar to urządzenie, które wyposażone zostało w subwoofer, który odpowiada za emitowanie niskich tonów. Poza tym ten sprzęt audio został wyposażony w funkcję Adaptacji Dźwięku, jak również Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA). Dzięki temu ostatniemu nie musisz zwiększać głośności, aby wyraźnie usłyszeć dialogi w trakcie oglądania. Poza tym dzięki funkcji Q-Symphony Samsung HW-Q930C doskonale współgra z głośnikami telewizora. Oczywiście prezentowany model został uzupełniony o HDMI eARC oraz HDR10+. Na dodatek ten wyjątkowy soundbar oddaje do dyspozycji takie funkcje jak Tryb Gry, jak również tryb Dotknij i Odtwórz. Na zakończenie warto dodać, że jest to soundbar z bezprzewodowym subwooferem, który doskonale sprawdzi się do dużego salonu.
Zalety:
 • eARC
 • soundbar 9.1.4
 • łącznie 17 głośników
 • bezprzewodowy subwoofer
 • Aktywny Wzmacniacz Głosu
 • bezprzewodowy Dolby Atmos
 • bezprzewodowe głośniki tylne
 • Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni+
 • wysokiej klasy soundbar o mocy 540 W
Wady:
 • cena mogłaby być nieco niższa
  Miejsce 2
  Soundbar SAMSUNG HW-Q800B NAJNIŻSZA CENA ONLINE
  PORÓWNAJ NA CENEO

  Soundbar SAMSUNG HW-Q800B


  Kolejną naszą propozycją w przedstawianym rankingu soundbarów jest model Samsung HW-Q800B EN o mocy całkowitej 360 W. Urządzenie z liczbą kanałów 5.1.2 posiada bezprzewodowy subwoofer emitujący niskie oraz głębokie dźwięki, jak również 2 głośniki skierowane do góry, dzięki czemu daje efekt kinowego dźwięku audio. Co więcej, urządzenie wyposażone zostało w system Dolby Atmos, które gwarantuje doskonały wielokanałowy dźwięk przestrzenny, tworząc kopulastą przestrzeń w trakcie oglądania. Aby wyciągnąć maksymalne możliwości z soundbara, warto podłączyć go do dedykowanego telewizora Samsung z funkcją Q-Symphony. Co więcej, został wyposażony w AirPlay 2, dzięki któremu możesz przesyłać muzykę prosto iUrządzenia poprzez dotknięcie, np. telefonem, wybranego głośnika. Dodatkowo Samsung soundbar posiada Tryb Gry Pro, Aktywny Wzmacniacz Głosu, złącze HDMI eARC, Wi-Fi, Bluetooth, 4K Signal Pass Through oraz HDR 10+. Warto dodać, że oprócz Dolby Atmos urządzenie zostało wyposażone w technologie Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby MAT, jak również Surround Sound Expansion.
  Zalety:
  • Dolby Atmos
  • HDMI eARC
  • liczba kanałów 5.1.2
  • wiele technologii
  Wady:
  • brak złącza USB
  • nieco wysoka cena
   Miejsce 3
   Soundbar JBL Bar 2.1 DEEP BASS NAJNIŻSZA CENA ONLINE
   PORÓWNAJ NA CENEO

   Soundbar JBL Bar 2.1 DEEP BASS


   Następnym w naszym porównaniu jest soundbar JBL Bar 2.1 DEEP BASS o mocy całkowitej 300 W oraz liczbie kanałów 2.1. Urządzenie doskonale sprawdzi się do mniejszych pomieszczeń. Co więcej, posiada bezprzewodowy subwoofer 6,5", który emituje niskie dźwięki. Urządzenie zostało wyposażone w technologie Dolby Digital, Virtual Surround, jak również JBL Surround Sound, które gwarantują dostarczanie dźwięku 3D. Na dodatek soundbar umożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi przez Bluetooth, dzięki temu możesz odtwarzać dźwięk prosto z telefonu. Na dodatek urządzeniem możesz sterować manualnie, jak również zdalnie wykorzystując w tym celu aplikację mobilną lub pilot. Urządzenie ma możliwość montażu na ścianie. Ponadto produkt ma po jednym wejściu HDMI, wyjściu HDMI oraz złącze USB.
   Zalety:
   • okazyjna cena
   • Dolby Digital
   • sterowanie aplikacją mobilną
   Wady:
   • liczba kanałów 2.1
   • łączność bezprzewodowa tylko przez Bluetooth
    Miejsce 4
    Soundbar SONY HT-G700 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
    PORÓWNAJ NA CENEO

    Soundbar SONY HT-G700


    Kolejną naszą propozycją jest 3.1-kanałowy soundbar Sony HT-G700 o mocy całkowitej 400 W. Urządzenie wyposażone w subwoofer bezprzewodowy. Co więcej, posiada technologię Dolby Atmos, która gwarantuje idealny dźwięk przestrzenny niczym z sali kinowej. Na dodatek został wyposażony w technologię DTS:X, jak również Sony Vertical Surround Engine, które wraz z technologią Dolby Atmos dają trójwymiarowy przestrzenny dźwięk audio. Na dodatek urządzenie zostało wyposażone w przycisk Immersive AE, który umożliwia interpolację do kanału 7.1.2. Posiada oddzielny głośnik centralny, który emituje doskonałej jakości dźwięk dialogowy. Warto dodać, że soundbar od Sony posiada wiele trybów m.in. Cinema, Music, Voice czy Night. Produkt wyposażony w HDMI eARC, który umożliwia połączenie z telewizorem. Oprócz tego możesz połączyć go z użyciem technologii Bluetooth, która również sprawdzi się do łączności z innymi urządzeniami zewnętrznymi, np. telefonem.
    Zalety:
    • Dolby Atmos
    • HDMI eARC
    • interpolacja do kanału 7.1.2.
    • moc całkowita 400 W
    Wady:
    • brak głośników górnych
    • łączność z urządzeniami zew. tylko przez Bluetooth
     Miejsce 5
     Soundbar PHILIPS TAB8805/10 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
     PORÓWNAJ NA CENEO

     Soundbar PHILIPS TAB8805/10


     Philips TAB8805/10 o liczbie kanałów 3.1 oraz mocy całkowitej 400 W zajmuje następne miejsce w rankingu soundbarów. Urządzenie wyposażone w technologię Dolby Atmos, która umożliwia emitowanie dźwięku trójwymiarowego. Co więcej, produkt posiada łączność 4K, Google Assistant, jak również AirPlay 2 oraz Chromecast. Warto dodać, że soundbar możesz połączyć z telewizorem lub innymi urządzeniami zewnętrznymi za pomocą technologii Bluetooth. Na dodatek, prezentowany model posiada subwoofer, który podłączysz bezprzewodowo lub aktywnie. Soundbar został wyposażony dodatkowo w technologie ARC i Equalizer. Oprócz Dolby Atmos posiada również technologię Dolby Audio, Dolby Digital, jak i Dolby Digital Plus, dzięki czemu daje jeszcze więcej możliwości w trakcie oglądania lub odtwarzania muzyki. Na dodatek urządzenie wyposażone zostało w 2 x wejście HDMI, wyjście HDMI, złącze USB, wejście optyczne i audio. Philips TAB8805/10 posiada również korektor dźwięku oraz regulację niskich i wysokich tonów.
     Zalety:
     • moc 400 W
     • AirPlay 2
     • Dolby Atmos
     • 2 x wejście HDMI
     Wady:
     • brak głośników górnych
      Miejsce 6
      Soundbar SONY HT-A5000 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
      PORÓWNAJ NA CENEO

      Soundbar SONY HT-A5000


      Kolejnym polecanym urządzeniem w rankingu najlepszych subwooferów jest Sony HT-A5000. Liczba kanałów w tym modelu wynosi 5.1.2, z kolei moc całkowita to 450 W. Jest to idealny soundbar do muzyki i filmów, który emituje genialny dźwięk. Wyposażony został w takie technologie jak AirPlay 2, jak również Chromecast, które umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie muzyki bezpośrednio z telefonu z Androidem lub systemem iOS. Co więcej, jest to soundbar z wbudowanym subwooferem. Przyjmuje on postać pojedynczej listwy, która wyposażona została w głośniki skierowane prosto na widza X-Balanced, jak również tymi skierowanymi bezpośrednio w górę. Tym samym urządzenie odtwarza takie technologie jak Dolby Atmos, jak i DTS:X. Poza tym model wyposażony został w technologię Sony Vertical Surround Engine i S-Force Pro Front Surround. Do innych przydatnych udogodnień można zaliczyć Acoustic Center Sync, Passthrough, jak również technologię 360 Reality Audio. Do zestawu możesz dokupić dodatkowe głośniki oraz subwoofer, które w połączeniu z główną listwą dadzą głębokie brzmienie w trakcie słuchania muzyki lub oglądania ulubionych filmów. Jest to odpowiedni soundbar dla osób, które poszukują urządzenia, które to zapewni jeszcze więcej emocji w trakcie oglądania TV.
      Zalety:
      • eARC
      • AirPlay 2
      • Chromecast
      • złącze HDMI
      • 5.1.2 kanałowy
      • technologia 360 Reality Audio
      • obsługuje technologię Dolby Atmos i DTS:X
      Wady:
      • cena mogłaby być nieco niższa
      • pojedyncza listwa (subwoofer i głośniki do dokupienia oddzielnie)
       Miejsce 7
       Soundbar LG SL8Y NAJNIŻSZA CENA ONLINE
       PORÓWNAJ NA CENEO

       Soundbar LG SL8Y


       Następny w naszym zestawieniu jest soundbar LG SL8Y w postaci pojedynczej listwy, która obsługuje 3.1.2 kanałów. Urządzenie oprócz głośników poziomych, jak i tych skierowanych do góry, posiada na listwie również subwoofer. W związku z tym zajmuje on niedużo miejsca, przy czym daje bardzo dobry efekt dźwiękowy. Co więcej, soundbar o mocy 440 W został wyposażony w technologie Dolby Atmos, Asystenta Google, DTS Virtual:X, jak i system Meridian. Dodatkowo posiada Chromecast, łączność z użyciem Bluetooth oraz Wi-Fi. Na dodatek jest minimalistycznych kształtów i świetnie komponuje się w każdym salonie. Posiada dodatkowe funkcje poprawiania głosu, takie jak: ASC, Hi-Res Audio oraz Auto Sound Engine. Ma wyjście HDMI, wejściu HDMI, wejście optyczne i złącze USB. Można urządzenie zamontować na ścianie. W zestawie znajduje się pilot, baterie oraz uchwyt montażowy.
       Zalety:
       • Dolby Atmos
       • minimalistyczny design
       • liczba kanałów 3.1.2
       Wady:
       • nieco wysoka cena
       • brak oddzielnego subwoofera
        Miejsce 8
        Soundbar PHILIPS TAB8405/10 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
        PORÓWNAJ NA CENEO

        Soundbar PHILIPS TAB8405/10


        Godnym polecenia soundbarem z rankingu jest Philips TAB8405/10. Na wstępie dodajmy, że to model 2.1 kanałowy o mocy całkowitej 240 W. Co więcej, grający soundbar marki Philips emituje dźwięk przestrzenny, dzięki zastosowaniu genialnej technologii Dolby Atmos. Oprócz tego obsługuje takie standardy jak Dolby Audio, Dolby Digital, jak również Dolby Digital Plus. Kolejnym udogodnieniem jest AirPlay 2 i Chromecast. Funkcje te umożliwiają wygodne połączenie tego sprzętu ze smartfonem wyposażonym w oprogramowanie Android, jak również iOS. Kolejnym udogodnieniem jest technologia Play-FI, jak również Bluetooth, który umożliwia połączenie tego modelu soundbara z telewizorem w sposób bezprzewodowy. Na dodatek urządzenie wyposażone zostało w Equalizer. Na zakończenie warto dodać, że sprzęt posiada wejście HDMI, wejście optyczne, audio oraz złącze USB. Do innych udogodnień tego niedrogiego soundbara można zaliczyć Spotify Connect, Alexa, Google Assistant, oddzielny subwoofer, który połączysz bezprzewodowo. Dodajmy, że urządzenie odtwarza takie formaty dźwięku jak AIFF, FLAC, MP3, SBC, jak również WAV. Soundbar z pewnością sprawdzi się idealnie do słuchania dźwięku w trakcie oglądania ulubionych filmów, słuchania muzyki czy w trakcie grania na konsoli.
        Zalety:
        • Chromecast
        • Spotify Connect
        • funkcja AirPlay 2
        • oddzielny subwoofer
        • technologia Play-FI
        • obsługuje m.in. technologię Dolby Atmos
        • możliwość połączenia aktywnie lub bezprzewodowo
        Wady:
        • nieduża liczba kanałów
        • brak tylnych głośników
         Miejsce 9
         Soundbar SAMSUNG HW-B550 NAJNIŻSZA CENA ONLINE
         PORÓWNAJ NA CENEO

         Soundbar SAMSUNG HW-B550


         Jeśli chcesz kupić soundbar, który łączy w sobie bardzo dobre parametry, jest polecany, a przy tym ma konkurencyjną cenę, to zobacz następny polecany przez nas sprzęt! Samsung HW-B550 to 2.1 kanałowe urządzenie, które oddaje wiele pomocnych funkcji, które to wpływają na wysoką jakość dźwięku. Jest to dobry soundbar do filmów i seriali, który wyposażony został w technologię Dolby Audio oraz DTS Virtual:X. Warto wspomnieć, że to model z oddzielnym subwooferem, który wygodnie połączysz bezprzewodowo. Na dodatek urządzenie oddaje do dyspozycji funkcję Wzmocnienia Basów, dzięki czemu możesz delektować się niskimi tonami w trakcie słuchania muzyki lub oglądania filmów. Warto dodać, że zastosowano w tym modelu funkcję Inteligentnego Dźwięku, dzięki której dźwięk jest optymalizowany do treści, którą akurat oglądasz. Poza tym soundbar doskonale sprawdzi się również do odtwarzania dźwięku w trakcie grania w gry na konsoli. Został wyposażony w Tryb Gry z technologią Cross-talk cancellation. Na dodatek urządzenie oddaje do dyspozycji Tryb Nocny, jak również Wzmocnienie dialogów. Poza tym prezentowany soundbar można podłączyć do telewizora z użyciem kabla HDMI lub wykonać parowanie w sposób bezprzewodowy z użyciem Bluetooth. Moc całkowita w tym soundbarze do muzyki i filmów wynosi 410 W.
         Zalety:
         • Tryb Gry
         • niska cena
         • łącznie 5 głośników
         • bezprzewodowy subwoofer
         • funkcja Wzmocnienia Basów
         • sterowanie przez jeden pilot
         • możliwość podłączenia urządzenia przez HDMI lub bezprzewodowo
         Wady:
         • brak Dolby Atmos
         • brak Q-Symphony
         • brak AirPlay 2 i Chromecast
         • nie sprawdzi się jako soundbar do dużego salonu

          Jaki soundbar wybrać? Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru?

          Szukasz soundbara, który dostarcza wysoką jakość dźwięku w trakcie słuchania muzyki lub oglądania filmów? Nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać ten sprawdzony produkt? Dla ułatwienia Twojej decyzji zakupowej poniżej podpowiadamy krok po kroku, jaki soundbar wybrać i kupić! Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając soundbar do swojego telewizora! Sprawdźmy!

          Jaką ilość kanałów wybrać w soundbarze?

          Liczba kanałów to inaczej liczba wbudowanych głośników, które posiada wybrany soundbar. Oznaczenia występują w postaci dwóch lub trzech cyfr oddzielonych od siebie kropkami, np. 2.1 lub 7.1.2. Najprościej mówiąc, pierwszy człon informuje o liczbie kanałów równomiernie rozprowadzających dźwięk po pomieszczeniu, drugi człon to głośnik niskotonowy, czyli subwoofer. Z kolei trzeci człon wskazuje na liczbę głośników skierowanych ku górze, które zazwyczaj obsługiwane są przez technologię Dolby Atmos. I to tyle! Aby jeszcze lepiej zobrazować, co oznacza liczba kanałów w soundbarze najlepiej zrobić to na przykładzie, weźmy model 7.1.2:

          • liczba 7 – to łącznie siedem kanałów (głośników) wbudowanych w listwie głównej i/lub w dodatkowych oddzielnych głośnikach (jeśli są w zestawie), które równomiernie rozprowadzają dźwięk przestrzenny;
          • liczba 1 – jeden oddzielny, często bezprzewodowy, subwoofer emitujący niskie tony (bas);
          • liczba 2 – dwa głośniki skierowane ku górze na listwie soundbara, jak i/lub w postaci oddzielnych głośników (jeśli występują w zestawie), gdzie emitowany od nich dźwięk odbija się od sufitu.

          Jednak jaką liczbę kanałów w soundbarze wybrać? Dobór odpowiedniej ilości kanałów (głośników) zależny jest od wielkości pomieszczenia, w którym chcesz zainstalować sprzęt. Im większy pokój, tym wybieraj większą liczbę kanałów. Do małych pomieszczeń o wielkości do 20 m2 wystarczający będzie soundbar bez subwoofera od 2.0 do 5.0. Do większych pomieszczeń o metrażu większym niż 20 m2 lepiej wybierać subwoofer oraz głośniki skierowane ku górze. Dzięki temu uzyskasz doskonałą jakość dźwięku zbliżoną do tego kinowego!

          Jaka moc soundbara będzie najlepsza?

          Moc całkowita w soundbarze odpowiada za prawidłowe dostarczanie dźwięku, który emitowany jest przez każdy z głośników. Spotkasz się z soundbarami do salonu, u których moc całkowita wynosi od 10 do 1200 W. Wraz ze wzrostem liczby kanałów powinna rosnąć moc urządzenia. Dlatego też do małych pomieszczeń najlepiej zdecydować się na soundbar o niskiej mocy, z kolei do większych lepiej zakupić urządzenie o dużej mocy. W związku z tym do powierzchni do 15 m2 wybieraj soundbar w zakresie mocy całkowitej od 200 do 300 W. Z kolei do nieco większych pomieszczeń o metrażu od 16 do 30 m2 lepiej kupić soundbar o mocy od 350 do 540 W. Tymczasem jeśli dobierasz urządzenie do salonu o powierzchni większej niż 31 m2, wtedy wybieraj model, którego moc całkowita jest większa niż 550 W.

          Powierzchnia pomieszczeniaMoc soundbara
          do 15 m2od 200 do 300 W
          od 16 do 30 m2od 350 do 540 W
          powyżej 31 m2powyżej 550 W

          Jaka łączność bezprzewodowa występuje w dobrym soundbarze?

          Łączność bezprzewodowa umożliwia przesyłanie materiałów muzycznych poprzez połączenie bezprzewodowe z urządzeniem zewnętrznym i soundbarem. Kupując soundbar do telewizora, spotkasz się z modelami, które mają różny rodzaj łączności. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

          • Bluetooth – jest bezprzewodową komunikacją o krótkim zasięgu w zakresie od 10 do maksymalnie 200 m.
          • Airplay – technologia obsługująca urządzenia od Apple, zapewnia bezprzewodowe przesyłanie materiałów muzycznych i ich meta danych z iPada, iPhone’a, iPoda do soundbara.
          • Airplay 2 – jest tą samą technologią co Airplay jednak umożliwia odsłuchiwanie muzyki z iPada, iPhone’a, iPoda i urządzenia MacOS z wielu głośników soundbara jednocześnie.
          • Chromecast – technologia opracowana przez Google, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie dźwięków ze smartfona, tabletu lub komputera do soundbara.
          • Wi-Fi – technologia pozwala na połączenie z internetem, tym samym wykorzystuje sieć bezprzewodową w domu.

          Wybór łączności bezprzewodowej zależny jest od tego, jakiej marki zewnętrzne urządzenia posiadasz i czy chcesz przesyłać playlistę do soundbara, np. ze swojego telefonu. Najbardziej uniwersalnymi są Bluetooth. Z kolei, jeśli posiadasz iUrządzenie wtedy zdecyduj się Airplay lub Airplay 2. Natomiast Chromecast sprawdzi się dla użytkowników, którzy posiadają konto Google.

          Dolby Atmos czy Dolby Digital – jaki dekoder dźwięku będzie najlepszy w soundbarze?

          Dekoder dźwięku to inaczej technologia dźwięku przestrzennego, którą obsługuje wielokanałowy soundbar. Odpowiada ona za dostarczenie dźwięku przez wbudowaną ilość kanałów w soundbarze. Każdy kanał dostarcza osobny dźwięk z różnych kierunków, tak aby maksymalnie odwzorować daną scenę emitowaną w telewizorze. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć technologie: Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital +, Dolby TrueHD.

          Jednak, który dekoder dźwięku wybrać, aby wrażenia w trakcie słuchania były maksymalnie zadowalające? W pierwszej kolejności warto podkreślić, że wybrane soundbary obsługują kilka technologi jednocześnie. Jednak porównując je wszystkie, najlepszy jest Dolby Atmos, jednak nie w każdym pomieszczeniu się sprawdzi. Mianowicie technologia wykorzystuje wielokanałowy dźwięk z użyciem głośników górnych, które emitują dźwięk w górę, który następnie odbija się od sufitu, tworząc tym samym kopulastą przestrzeń dźwiękową. To z kolei dostarcza wrażeń dźwiękowych zbliżonych do tych w sali kinowej. Warto podkreślić, że Dolby Atmos sprawdzi się dobrze tylko w większych pomieszczeniach. W przypadku, gdy Twój salon jest niedużych rozmiarów, wtedy lepiej wybierać Dolby Digital, Dolby Digital +, Dolby TrueHD, o których nieco więcej piszemy w tabeli.

          Dekoder dźwięku w soundbarzeCharakterystyka
          Dolby Atmosodtwarza ścieżki dźwiękowe w standardowych soundbarach 5.1 oraz 7.1. Generuje unikalny dźwięk dla każdego z kanałów. Obsługuje również kanały górne.
          Dolby Digitalpozwala na obsługę kanałów 5.1 i przesyłanie strumienia danych na poziomie 640 Kb/s.
          Dolby Digital Plusdziała na podobnej zasadzie jak Dolby Digital jednak jest w stanie obsługiwać nawet 13 kanałów, ma dużo lepszą przepustowość, jego strumień danych wynosi 6,144 Mb/s.
          Dolby TrueHDzostał skonstruowany dla formatów, takich jak Blu-Ray.

          Jaki typ subwoofera wybrać?

          Decydując się na zakup soundbara z subwooferem, sprawdź jego typ. Obecnie dostępne są subwoofery przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze podłącza się z użyciem kabla zasilającego do soundbara. Z kolei te drugie łączą się z soundbarem z użyciem sieci bezprzewodowej. Warto pamiętać, o tym, że urządzenia bezprzewodowe i tak należy podłączyć do gniazda zasilania (230 V). Porównując oba rozwiązania, z pewnością wygodniejsze są subwoofery bezprzewodowe, które możesz postawić w dogodnym dla Ciebie miejscu w salonie, a przy tym uniknąć niepotrzebnych kabelków.

          Które złącza są najważniejsze?

          Oprócz połączenia soundbara z telewizorem poprzez Bluetooth lub Wi-Fi możesz połączyć sprzęty przewodowo. Zazwyczaj takie skonfigurowanie soundbara niweluje zniekształcenia dźwięku, a to wpływa na jakość w trakcie odtwarzania muzyki i filmów. W tym celu decydując się na soundbar do telewizora najlepiej wybierać taki, który w swojej budowie posiada odpowiednie złącza. Podstawowymi złączami, które powinien mieć każdy polecany soundbar do muzyki, filmów oraz grania w gry, są: wejście HDMI, wyjście HDMI, USB, wejście optyczne.

          Typ złącza w soundbarzeOpis
          wejście HDMIumożliwia przesyłanie dźwięku z telewizora do soundbara.
          wyjście HDMIumożliwia przesyłanie dźwięku z soundbara do urządzenia zewnętrznego.
          USBumożliwia podpięcie zewnętrznego dysku np. pendrive lub mp4.
          wejście optyczneto złącze umożliwia podpięcie telewizorów starszej generacji, które nie są wyposażone w złącze HDMI.

          Jakie funkcje i wyposażenie ma dobry soundbar?

          Wybierając sprawdzony soundbar do swojego salonu, sprawdź jakie udogodnienia oferuje wybrany model. Do jednych z przydatnych funkcji i wyposażenia można zaliczyć:

          • sterowanie telewizorem oraz soundbarem z wykorzystaniem jednego pilota,
          • odtwarzanie muzyki z zewnętrznego urządzenia poprzez dotknięcie, np. smartfonem, wybranego głośnika,
          • obsługa z użyciem telefonu przez aplikację mobilną,
          • MultiRoom,
          • możliwość montażu na ścianie,
          • adaptacyjny tryb dźwięku,
          • tryb gry,
          • asystent głosowy,
          • przesłanie nieprzetworzonego sygnału 4K.

          Ile kosztuje dobry soundbar?

          Kupując soundbar do swojego telewizora, spotkasz się z produktami w przeróżnej cenie. Kwota za dobrej jakości soundbar wynosi od 300 do nawet 10500 zł. Tanie soundbary zazwyczaj występują tylko w postaci jednej listwy i nie są wyposażone w subwoofer. Z kolei te droższe modele to świetne soundbary, które dają niesamowity dźwięk audio bardzo zbliżony do tego kinowego. Warto również dodać, że cena znacznie różni się od zastosowanych technologii. Zazwyczaj soundbary z Dolby Atmos są znacznie droższe niż te pozostałe dostępne na rynku. Ich cena oscyluje od 1000 do 10500 zł.

          Z jakiej firmy warto kupić soundbar?

          Kupując soundbar, który zapewnia doskonały dźwięk przestrzenny, koniecznie kup produkt sprawdzony, który jest od polecanego producenta. Do najlepszych firm wśród soundbarów zaliczamy:

          • Samsung,
          • JBL,
          • Sony,
          • Philips.

          FAQ - najczęściej zadawane pytania

          1. Jaka jest różnica pomiędzy 2.1 a 5.1 soundbar?

           Różnica w soundbarze 2.1 a 5.1 jest w ilości kanałów, które zazwyczaj występują w listwie głównej i w dodatkowych głośnikach (jeśli tylko są w zestawie). Liczba 2 informuje, że urządzenie posiada 2 kanały, z których emitowany jest przestrzenny dźwięk audio. Z kolei liczba 5 oznacza, że urządzenie posiada aż 5 kanałów, które emitują unikalny dźwięk. Z kolei liczba 1 wskazuje na obecność subwoofera w zestawie.

          2. Czy soundbar musi być tej samej firmy co telewizor?

           Soundbar nie musi być tej samej firmy co telewizor. Do prawidłowego podłączenia i dostarczania najwyższej jakości dźwięku audio potrzebny jest kabel HDMI. Warto podkreślić, że często soundbar i telewizor od jednego producenta dają dużo więcej możliwości.

          3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze soundbara?

           W trakcie wyboru soundbara koniecznie sprawdź takie parametry jak: ilość kanałów, moc urządzenia, łączność bezprzewodowa, dekoder dźwięku, ilość oraz rodzaj wbudowanych złączy. Oprócz tego sprawdź jakie udogodnienia dostarcza urządzenie.

          4. Ile Wat powinien mieć soundbar?

           Większość soundbarów na rynku to urządzenia o mocy od 200 do 1200 W. Dobór mocy zależny jest od wielkości pomieszczenia. Do niedużego salonu o powierzchni do 15 m2 wystarczy soundbar z mocą od 200 do 300 W. Natomiast do przestrzeni o metrażu od 16 do 30 m2 najlepiej sprawdzi się urządzenie z mocą od 350 do 540 W. Do bardzo dużych salonów o metrażu większym niż 31 m2 lepiej wybierać modele z mocą powyżej 550 W.

          Podsumowanie

          • Soundbar oferuje wysokiej jakości dźwięk przestrzenny. Podłączany jest do telewizora i obecnie wypiera zestawy kina domowego.
          • Na rynku występują nowoczesne soundbary w wyjątkowym designie – mają różny kształt oraz kolor.
          • Wyróżnia się wielokanałowe soundbary. Możesz spotkać się z soundbarami 3.1, 5.1 czy 7.1, jak również tymi, które oznaczone są trzema literami np. 7.1.4.
          • W trakcie wyboru nowoczesnego soundbara warto wybierać dopasowany do wymiaru salonu. Do niedużego pomieszczenia do 15 m2 wybieraj niewielki soundbar. Z kolei do większych przestrzeni sprawdzą się te z subwooferem oraz głośnikami górnymi.
          • Liczba kanałów to inaczej liczba głośników w urządzeniu. W ofertach sklepów znajdziesz soundbary z subwooferem lub bez niego.
          • Większość soundbarów jest kompatybilnych bezprzewodowo z telewizorem.
          • W przypadku soundbarów spotkasz się z egzemplarzami od różnych producentów. Do jednych z najlepszych zalicza się soundbary marki Samsung, Sony, JBL, Philips.
          • Większość soundbarów automatycznie łączy się z telewizorem przez Wi-Fi lub Bluetooth.
          • Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup, wynosi od 300 do 10500 zł. Dobry sprzęt do dużego salonu kupisz w przedziale od 1500 do 5000 zł.
          • Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki soundbar jest najlepszy, to porównaj polecane egzemplarze w naszym rankingu najlepszych soundbarów w 2024 roku!
          • Każdy dobry soundbar do dostarczania przestrzennego dźwięku audio powinien być wyposażony w złącza HDMI, USB oraz wejście optyczne.
          Karolina Pisarska
          5 2 votes
          Oceń artykuł
          Subscribe
          Powiadom o
          guest
          0 komentarzy
          Inline Feedbacks
          View all comments
          Do góry