Nawilżacz powietrza - Ranking Kwiecień 2024

Który nawilżacz powietrza warto kupić? Na rynku jest bardzo dużo modeli w różnych cenach, które zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że producenci oferują różne typy nawilżaczy powietrza. Który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Zapraszamy do lektury!

Dobry nawilżacz powietrza – najpopularniejsze modele

ZdjęcieModel/producentOcena ekspertaParametryOferta
1 Aromatyzer CECOTEC PureAroma 500 Smart Garnet (8435484056373) Producent: CECOTEC Ocena eksperta: 10 / 10Najniższa cena online
2 Cecotec Aromatyzer pure aroma 150 yang 5284 Producent: CECOTEC Ocena eksperta: 9.9 / 10Najniższa cena online
3 Cecotec Aromatyzer pure aroma 300 yang 5282 (8435484052825) Producent: CECOTEC Ocena eksperta: 9.8 / 10Najniższa cena online
4 Stadler form Aromatyzer zoe czarny Producent: Stadler Form Ocena eksperta: 9.7 / 10Najniższa cena online
5 HB UH2045 Producent: HB Ocena eksperta: 9.6 / 10Najniższa cena online
6 Cecotec Aromatyzer pure aroma 150 yin 5285 (8435484052856) Producent: CECOTEC Ocena eksperta: 9.5 / 10Najniższa cena online
7 Aromatyzer STYLIES Elara Biały DARMOWY TRANSPORT Producent: Stylies Ocena eksperta: 9.4 / 10Najniższa cena online
8 HB UH2005 (5905669190213) Producent: HB Ocena eksperta: 9.3 / 10Najniższa cena online
9 GÖtze & jensen Nawilżacz ah201kg darmowy transport Producent: GÖTZE & JENSEN Ocena eksperta: 9.2 / 10Najniższa cena online
10 HB UH2050 Producent: HB Ocena eksperta: 9.1 / 10Najniższa cena online
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Istnieje kilka najważniejszych rodzajów nawilżaczy powietrza, jakie możesz spotkać na rynku. Oto one!

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy to jeden z najtańszych rodzajów nawilżacza, jaki możesz kupić do swojego domu czy mieszkania. Często kosztuje około 100-200 złotych, a do pracy potrzebuje tylko wodę i prąd elektryczny. Zasada działania jest prosta – podgrzewa on wodę, przez co tworzy parę wodną. Minusy? Stosunkowo duże zapotrzebowanie na prąd, a w niektórych przypadkach dość głośne działanie (bulgocząca woda). Taki rodzaj urządzania charakteryzuje się też podnoszeniem temperatury, co dla jednych może być zaletą, a dla drugich wadą. Niektóre potrafią pracować bez przerwy (na jednym pełnym zbiorniku wody) nawet kilkanaście godzin.

Tego typu urządzenie sprawdzi się jako nawilżacz w niewielkich pomieszczeniach. Zaletą jest (najczęściej) niska cena zakupu i tolerowanie przez zwierzęta domowe (psy, koty). Musisz jednak się liczyć ze stosunkowo sporym zużyciem prądu.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Taki nawilżacz generuje mgiełkę za pomocą ultradźwięków, co podpowiada sama nazwa tego urządzenia. Podobnie jak poprzednik, także i ten rodzaj nawilżaczy ma zarówno swoje mocne, jak i słabsze strony. Po pierwsze, często jest bardzo tani, jest także cichy, ale jednak nie dla wszystkich domowników – dla wielu zwierząt domowych może być on wręcz odstraszający. Ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd w porównaniu do parowych odpowiedników, z drugiej strony wymaga regularnego czyszczenia, a także wymiany filtra. Niektóre modele, które nie mają lampy UV, mogą też odpowiadać za rozpowszechnianie się zarazków czy innych mikrobów.

Może nazwa na to nie wskazuje, ale nawilżacze ultradźwiękowe wcale nie są droższe od ich parowych odpowiedników! Zresztą przekonaj się sam. Ich wydajność może być nieco większa. Możesz też spotkać tego typu nawilżacze powietrza z funkcją oczyszczania powietrza, ale pamiętaj, że przez emitowanie ultradźwięków są z jednej strony praktycznie niesłyszalne dla ludzi, to jednak dla zwierząt domowych mogą być nie do zniesienia. Oto najlepsze nawilżacze ultradźwiękowe wg mojranking.pl!

Nawilżacz ewaporacyjny

Najdroższy rodzaj nawilżacza, ale – jak to często bywa – jakość idzie w parze z ceną. O ile nawilżacze ewaporacyjne są najdroższe w zakupie, to są zarazem najtańsze w utrzymaniu. Zużywają niewiele prądu i są bezpieczne dla zdrowia. Zastosowana technologia jest bezpieczna dla zdrowia – zasysane powietrze przechodzi przez specjalną matę ewaporacyjną i nawilżone jest emitowane na zewnątrz urządzenia. Są też najbardziej wydajne i sprawdzą się nawet w sporych pomieszczeniach, w których nawilżacze ultradźwiękowe czy parowe nie dałyby rady.

Nawilżacze ewaporacyjne to zdecydowanie najbardziej zaawansowane i wydajne urządzenia, bezpieczne dla wszystkich domowników. Niektóre są wyjątkowo ciche – zadbają o optymalny poziom nawilżenia powietrza.

Ranking nawilżaczy powietrza – nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne

Miejsce 3
Xiaomi Nawilżacz ultradźwiękowy deerma f325 (6955578033698) NAJNIŻSZA CENA ONLINE

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Deerma F325


Deerma to submarka należąca do chińskiego giganta Xiaomi - nie jest to żaden "no name", a pełnoprawny, bezpieczny i solidny produkt renomowanego producenta. Model Deerma F325 jest wystarczająco cichy i wydajny - może efektywnie pracować na przestrzeni 30 metrów kwadratowych (wydajność 300 ml/h). Posiada poza tym wymienny filtr.
Rodzaj nawilżania: ultradźwiękowy
Moc: 25 W
Max. powierzchnia pomieszczenia: 30 m2
Pojemność zbiornika na wodę: 5 l
Poziom hałasu: 36 dB
Czas pracy: kilkanaście godzin
Funkcje: regulacja poziomu wilgotności
Ten nawilżacz powietrza ma wbudowany regulator poziomu wilgotności i 5-litrowy zbiornik na wodę. Jego atrakcyjny design jest jednocześnie funkcjonalny - dzięki przezroczystemu korpusowi od razu zauważysz ubytek płynu, przez co możesz go uzupełnić w każdej chwili. Czas pracy wynosi "kilkanaście godzin".
Generowana para jest wolna od przykrych zapachów, jest za to skutecznie orzeźwiająca. Producent zapewnia jednocześnie trwałość na długie lata. Dostaniesz tu skuteczny filtr przeciwkurzowy i dwa tryby pracy - delikatne emitowanie pary i stabilne utrzymanie poziomu nawilżenia oraz większy i szybszy wyrzut mgiełki. Ten drugi tryb sprawdzi się zwłaszcza w większym pomieszczeniu, jak np. salon.
Zalety:
  • wydajność
  • wymienny filtr
  • regulacja poziomu wilgotności
  • cena
  • 2 tryby pracy
Wady:
  • ultradźwięki mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych
  • Producent XIAOMI 
Miejsce 4
Nawilżacz powietrza HYUNDAI HUM282- TOWAR ZAMÓWIONY DO 17:00 WYŚLEMY JESZCZE DZISIAJ!!! NAJNIŻSZA CENA ONLINE

Nawilżacz ultradźwiękowy Hyundai HUM282


Jeżeli myślisz, że południowokoreański Hyundai trudzi się produkcją wyłącznie samochodów, to jesteś w błędzie! W jego ofercie znajdziesz też m.in. monitory komputerowe, a także nawilżacze powietrza, jak ultradźwiękowy Hyundai HUM282. Co sobą reprezentuje?
Rodzaj nawilżania: ultradźwiękowy
Moc: 35 W
Max. powierzchnia pomieszczenia: 15 m2
Pojemność zbiornika na wodę: 5 l
Poziom hałasu: 35 dB
Czas pracy: 7-22 h
Funkcje: regulacja poziomu wilgotności, czujnik poziomu wody

Mimo większej mocy (35 W) od wcześniejszego modelu Xiaomi/Deerma, sprawdzi się w mniejszym pomieszczeniach do 15 metrów kwadratowych. Nie oznacza to jednak, że ten Hyundai jest mniej efektywny - co to, to nie! Jego wydajność wynosi bowiem 320 ml/h. Producent podaje dość szeroki zakres czasu pracy nawilżacza wynoszący od 7 do maksymalnie 22 godzin. Jest to możliwe dzięki naprawdę sporemu zbiornikowi na wodę o wielkości 5 litrów.

Urządzenie samo w sobie jest ciche - poziom emitowanego hałasu wynosi bowiem 35 decybeli. Wizualnie również może się podobać, a w przeciwieństwie do wielu konkurentów, ten nawilżacz ultradźwiękowy ma klasyczne sterowanie mechaniczne.
Zalety:
  • duża pojemność zbiornika na wodę
  • cena
  • długość czasu pracy
  • regulacja poziomu wilgotności
Wady:
  • rekomendowana praca do 15 m kwadratowych
  • Producent Hyundai 

Najlepszy nawilżacz powietrza – ile kosztuje?

Wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, ultradźwiękowych i parowych jest naprawdę bardzo duży. Ile kosztują polecane przez mojranking.pl urządzenia? Najtańsze nawilżacze powietrza w rankingu wg mojranking.pl kosztują nieco ponad 100 złotych, a najbardziej wydajne modele – około 1500 złotych.

  1. Nawilżacz powietrza (parowy) Boneco Steam humidifier S250 – ok. 600-700 zł
  2. Nawilżacz powietrza (parowy) Chicco Humi Ambient – ok. 230 zł
  3. Nawilżacz powietrza (parowy) FLAEM Olly – ok. 210 zł
  4. Nawilżacz powietrza (ultradźwiękowy) Xiaomi Deerma F325 – ok. 120 zł
  5. Nawilżacz powietrza (ultradźwiękowy) Hyundai HUM282 – ok. 150 zł
  6. Nawilżacz powietrza (ultradźwiękowy) Xiaomi Deerma F628S – ok. 150 zł
  7. Nawilżacz powietrza (ewaporacyjny) Philips HU4813/10 – ok. 700 zł
  8. Nawilżacz powietrza (ewaporacyjny) Boneco Air washer W200 – ok. 1000 zł
  9. Nawilżacz powietrza (ewaporacyjny) Boneco Air washer W400 – ok. 1500 zł

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wydajność nawilżania

Najczęściej wyrażana jest w ml/h (g/h) lub m3/h. W ten sposób wyraża się efektywnie nawilżaną przestrzeń. Często możesz spotkać się także z oznaczeniem wielkości maksymalnej powierzchni (metry kwadratowe), do której polecane jest dane urządzenie. Warto też upewnić się, czy nawilżacze (ultradźwiękowe nawilżacze) mają wymienny filtr, którego trzeba też od czasu do czasu czyścić.

Cena i eksploatacja

Najtańsze nawilżacze ultradźwiękowe kosztują mniej niż 100 złotych, ale często są wykonane z kiepskich jakości materiałów. Dochodzi do tego konieczność stosowania wody destylowanej. W podobnej cenie – lub nieco wyższej – znajdziesz urządzenia parowe, ale te z kolei mają generalnie duży „apetyt” na prąd elektryczny. Pod tym kątem najlepiej sprawdzą się nawilżacze ewaporacyjne, ale to właśnie najczęściej to one są najdroższe w zakupie.

Głośność pracy

O ile nawilżacza ultradźwiękowe są dla ludzkiego ucha praktycznie bezgłośne (ale emitując ultradźwięki są słyszalne dla zwierząt domowych!), to pozostałe mogą generować pewne dźwięki. Modele parowe są przez bulgoczącą wodę głośniejsze, za to ewaporacyjne bardzo ciche – jeżeli praca nawilżacza nie przekracza około 30 dB, można uznać go za bardzo cichego. Emitowany hałas może być też zależny od trybu pracy urządzenia.

Oferowane funkcje

Często są one zależne od rodzaju urządzenia, np. ultradźwiękowe nawilżacze mogą posiadać jonizator, a więc generator jonów ujemnych. Nawilżacz powietrza z jonizatorem pomaga przywrócić równowagę jonową w najbliższym otoczeniu. Ważnym aspektem jest także obecność higrostatu, a więc regulatora wilgotności – taki wydajny nawilżacz powietrza jest też w stanie utrzymać ustalony poziom nawilżenia tak, aby go nie przekroczyć i aby suche powietrze nie stało się z czasem zbyt wilgotne. Niektóre nawilżacze powietrza mają sterowanie zdalne za pomocą smartfona (aplikacja). Przydatny jest wbudowany timer, dzięki któremu zaprogramujesz optymalne dla siebie godziny pracy nawilżacza – nawilżacz automatycznie włączy się i wyłączy o wyznaczonej porze. Niektóre modele oferują ponadto oczyszczanie powietrza.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne?

    Jak najbardziej. Nawilżacz powietrza w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym dba o optymalne nawilżenie powietrza, które jest ważne dla naszego zdrowia. Jedynie ultradźwiękowe nawilżacze mogą stanowić pewien problem dla zwierząt domowych - mając je warto wybrać inny typ urządzenia.

  2. Ile kosztują nawilżacze powietrza?

    Najtańsze modele nie przekraczają 100 złotych, ale te najbardziej zaawansowane i nowoczesne mogą kosztować nawet 1000 czy 1500 złotych, a nawet więcej.

  3. Dla kogo nawilżacz powietrza?

    Dla każdego! Nawilżacz powietrza pomoże utrzymać właściwą wilgotność, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest bardzo wysuszone.

Podsumowanie

Jak najbardziej! Niska wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach jest niezdrowa. Warto zadbać o prawidłową wilgotność powietrza, co zapewnia dobry i skuteczny nawilżacz. Nawilżacz rozprowadza po pomieszczeniu nawilżone powietrze, czasem nawet wstępnie oczyszczone dzięki specjalnym filtrom. Kup nowoczesny nawilżacz powietrza i poużywaj go przez kilka dni, a sam zobaczysz różnice! Przy wyborze weź pod uwagę kilka czynników:
  • Cena - często im tańszy w zakupie, tym droższy w eksploatacji. Dotyczy zwłaszcza nawilżaczy parowych, które bardzo często są prądożerne.
  • Zwierzęta domowe - jeżeli masz np. psy lub koty, to dobrze się zastanów nad modelami ultradźwiękowymi. Te emitując ultradźwięki mogą być dla naszych pupili prawdziwym utrapieniem!
  • Funkcjonalność - jeżeli wybrany model ma mniejszy pojemnik na wodę, to będziesz musiał go częściej uzupełniać, aby zapewnić pracę nawilżacza bez przestojów. Zwykle jest to około kilkanaście godzin
  • Mnogość funkcji - czy będziesz ze wszystkich korzystał? Sterowanie za pomocą aplikacji w smartfonie jest wygodne, ale czy nie znudzi Ci się po kilku dniach? Przemyśl sprawę, bo jeżeli byłby to tylko niepotrzebny gadżet/dodatek, to wybierz tańszy model bez opcji, z których i tak nie będziesz korzystał
Jacek Bąk
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry