Kotły gazowe dwufunkcyujne z zamkniętą komorą spalania - Ranking Maj 2024

Jesteś na etapie poszukiwania dobrego kotła gazowego dwufunkcyjnego do swojego domu? Zastanawiasz się jaki model wybrać, tak aby dostarczał ciepło oraz wodę użytkową przy najmniejszym zużyciu gazu? Podpowiadamy który lepszy! Piec kondensacyjny czy zwykły? Zasilany na gaz ziemny a może gaz płynny? Sprawdź ranking kotłów gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania, w którym znajdziesz najlepsze piece ułożone wg popularności! Prezentujemy zestawienie eksperta, w którym wyszczególniamy wady oraz zalety polecanych egzemplarzy!

Ranking najlepszych kotłów gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania 2024

Zestawienie pieców gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą przez MójRanking.pl

Jaki piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania wybrać?

Zakup dwufunkcyjnego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania nie jest prostym zadaniem. Wybór odpowiednio dopasowanego modelu do budynku gwarantuje efektywne ogrzewanie, jak również dostarczanie ciepłej wody użytkowej. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru dobrego kotła gazowego? Poniżej podpowiadamy jaki piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania wybrać! W prosty sposób wskazujemy, na jaki rodzaj się zdecydować. Ponadto podpowiadamy, w jaki sposób dopasować moc do powierzchni domu, tak aby urządzenie było maksymalnie efektywne. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru najlepszego kotła gazowego dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania!

Kondensacyjny czy niekondensacyjny – który piec gazowy dwufunkcyjny będzie najlepszy?

Wybierając dwufunkcyjny kocioł grzewczy z zamkniętą komorą spalania zasilany gazem, spotkasz się z:

  • kotłem kondensacyjnym,
  • tradycyjnym kotłem niekondensacyjnym.

W przypadku kotła gazowego kondensacyjnego przejmuje on dodatkową ilość ciepła, która zmagazynowana jest w spalinach. Mianowicie występuje tutaj zjawisko kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej ze spalin, która następnie transportowana jest do instalacji cieplnej. Dzięki temu w piecach gazowych kondensacyjnych dwufunkcyjnych występuje dużo większa sprawność, która może sięgać nawet 109%. Z kolei w kotłach niekondensacyjnych zjawisko skraplania wody ze spalin nie występuje, dzięki czemu usuwane są one razem z parą wodną na zewnątrz komina. Porównując oba modele, lepszym wyborem będzie gazowy kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Dzięki temu proces spalania gazu jest kilkukrotnie bardziej efektywny, co przekłada się na niższe rachunki.

Jak dopasować moc cieplną pieca gazowego?

Kolejnym ważnym krokiem jest dopasowanie mocy pieca gazowego do powierzchni całego mieszkania lub domu. Warto podkreślić, że źle dobrana moc kotła prowadzi do zbyt dużej eksploatacji urządzenia. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 przypada 1,2 kW dla pieców gazowych dwufunkcyjnych. Jednak warto mieć na uwadze, że wartość ta zależna jest również od:

  • zastosowanej izolacji termicznej ścian budynku;
  • wentylacji;
  • całkowitej powierzchni mieszkania lub domu;
  • sposobu, w jaki użytkuje się budynek;
  • szczelności okien;
  • zużycia ciepłej wody przez 1 domownika;
  • strefy klimatycznej w danym regionie kraju.

Ponadto wartość ta może być mniejsza dla budynków energooszczędnych. W związku z tym indywidualnie powinieneś przeanalizować wszystkie powyższe czynniki i dopasować wartość pieca do budynku – możesz również doradzić się fachowca. Dla ułatwienia poniżej prezentujemy tabelę, w której znajdują się orientacyjne wartości dla budynków z prawidłową izolacją.

Powierzchnia budynkuMoc grzewcza kotła
50 m26 kW
70 m28,4 kW
100 m212 kW
150 m218 kW
200 m224 kW
250 m230 kW

Co więcej, aby zmaksymalizować wykorzystanie ciepła, jak również dopasować moc działania urządzenia do warunków panujących na zewnątrz, warto wybierać kocioł wyposażony w szeroki zakres modulacji mocy. Dzięki temu możesz ustawić moc urządzenia do faktycznego zapotrzebowania budynku na energię cieplną.

Gaz ziemny czy płynny – które paliwo w kotle gazowym będzie najlepsze?

Wybierając piec gazowy do domu, spotkasz się z dwoma typami, które mogą być zasilane na gaz ziemny lub gaz płynny. Kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania zasilane na gaz ziemny są to urządzenia, które podłącza się pod typową sieć gazową – oczywiście, jeśli tylko budynek ma do niej dostęp. Z kolei gazowe kotły dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania zasilane na gaz płynny są to urządzenia, które podłączasz pod specjalny zbiornik. Najlepszym i najwygodniejszym wyborem jest zakup pieca gazowego dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą, który zasilany jest na gaz ziemny. Z kolei, jeśli nie masz podłączonej instalacji grzewczej do sieci gazowej, wtedy wybieraj kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą, który zasilany jest na gaz płynny.

Klasa energetyczna w dwufunkcyjnym piecu gazowym z zamkniętą komorą spalania

Klasa efektywności energetycznej wskazuje na wydajność oraz energooszczędność pieca gazowego. W przypadku kotłów gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania spotkasz się z klasą od A do G. Przy czym litera A oraz kolor zielony wskazują na najbardziej energooszczędne urządzenie, z kolei klasa G oraz kolor czerwony wskazuje na najmniej energooszczędny piec gazowy. Najlepiej zdecydować się na gazowy kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą, którego klasa efektywności energetycznej wynosi A lub co najwyżej B. Mimo że za produkty z tej klasy należy zapłacić nieco więcej, to koszty użytkowania tych urządzeń grzewczych są dużo mniejsze.

Jaką sprawność w kotle gazowym wybrać?

Wybierając gazowy piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania, koniecznie sprawdź jego sprawność. Warto podkreślić, że im większa sprawność kotła gazowego, tym urządzenie pobiera mniej gazu, co z kolei przyczynia się do tańszego ogrzewania mieszkania lub domu, jak również wpływa na mniejszą emisję spalin do atmosfery. W przypadku tego typu pieców spotkasz się ze sprawnością, która maksymalnie wynosi 109%. Przyjmuje się, że dla najlepszych pieców gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania, sprawność powinna wynosić powyżej 100%, a najlepiej, aby oscylowała w górnych granicach, czyli 108-109%.

Jaki poziom mocy akustycznej w kotle dwufunkcyjnym gazowym z zamkniętą komorą spalania?

W trakcie wyboru pieca gazowego spotkasz się również z takim parametrem jak poziom mocy akustycznej. Wskazuje on na to, jak głośny jest piec w trakcie pracy kotła. Warto dodać, że poziom mocy akustycznej w specyfikacji produktów podawany jest jako wartość laboratoryjna. Co to znaczy? Mianowicie rzeczywisty poziom hałasu będzie nieco większy. Ponadto wartość tego parametru zależy również od tego, czy kocioł zamierzasz zabudować, czy też nie. W przypadku zabudowania odgłos będzie znacznie bardziej doniosły niż w przypadku pieca zamontowanego w pomieszczeniu bez zabudowy. Warto dodać, że najlepszym wyborem jest zakup kotła gazowego dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania, którego poziom mocy akustycznej jest mniejszy niż 48 dB(A).

Dodatkowe funkcje w piecu gazowym dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą

Wybierając urządzenie do ogrzewania budynku oraz pozyskiwania ciepłej wody, warto wybierać takie, które posiada dodatkowe zastosowania. Do jednych z takich udogodnień w dobrym piecu gazowym dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą spalania można zaliczyć:

  • wbudowany przejrzysty wyświetlacz LCD,
  • intuicyjny panel sterowania,
  • wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej,
  • system zabezpieczeń,
  • wentylator z regulacją obrotów,
  • możliwość współpracy kotła z pompą ciepła.

Ile kosztują piece gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania?

Wybierając piec dwufunkcyjny gazowy z zamkniętą komorą, spotkasz się z urządzeniami w różnej cenie. Warto dodać, że na jej kształtowanie ma wpływ marka, moc urządzenia, sprawność, jak również poziom mocy akustycznej. Za te najtańsze modele pieców gazowych dwufunkcyjnych należy przeznaczyć 3000 zł, z kolei te najlepsze modele o wysokiej sprawności mogą kosztować nawet ponad 20000 zł.

Na jaką firmę się zdecydować kupując dwufunkcyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą?

Decydując się na zakup pieca gazowego, wybieraj taki, który pochodzi od znanego i cenionego producenta. Dzięki temu urządzenie nie tylko będzie maksymalnie wydajne, ale również bezpieczne. Do najlepszych marek kotłów gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania zaliczamy:

  • Vaillant,
  • Junkers Bosch,
  • Saunier Duval,
  • Viessmann,
  • Termet.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Co to znaczy c.o oraz c.w.u w piecu gazowym dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą?

    Oznaczenie c.o jest to skrót od frazy centralne ogrzewanie. Z kolei c.w.u oznacza ciepłą wodę użytkową. Obie wartości podawane są m.in. w specyfikacji pieców gazowych dwufunkcyjnych.

  2. Jaki piec gazowy jest najbardziej ekonomiczny?

    Do jednych z najbardziej ekonomicznych pieców gazowych zalicza się kondensacyjne kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania. Dzięki zastosowaniu kondensacji w tych modelach znacznie poprawia się sprawność urządzenia (inaczej wydajność). Mianowicie w trakcie spalania wytrącają się spaliny, z których urządzenie kondensuje, czyli skrapla, parę wodną. Co z kolei przyczynia się do sprawności na poziomie nawet 109%.

  3. Na co zwrócić uwagę wybierając piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania?

    Podczas zakupu dobrego kotła gazowego dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania koniecznie przestudiuj jego specyfikację. Do najważniejszych parametrów możemy zaliczyć: moc urządzenia, poziom mocy akustycznej, sprawność pieca, rodzaj, jak również dodatkowe wyposażenie.

  4. Jaki piec gazowy – z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

    Kocioł gazowy z otwartą komorą  pobiera powietrze potrzebne do spalania gazu z otoczenia pomieszczenia. Z kolei piec gazowy z zamkniętą komorą pobiera potrzebne powietrze z zewnątrz budynku. Porównując oba, lepszym wyborem będzie gazowy piec z zamkniętą komorą – mimo że wymaga on specjalnego dopływu powietrza najczęściej z rury, to jest on o wiele bezpieczniejszy niż ten z otwartą komorą.

  5. Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny piec gazowy?

    Jednofunkcyjny piec gazowy obsługuje tylko centralne ogrzewanie, czyli dostarczanie ciepłej wody do grzejników w całym budynku. Z kolei piec gazowy dwufunkcyjny oprócz centralnego ogrzewania, dostarcza on ciepłą wodę użytkową do kranów.

Podsumowanie

  • Kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania to urządzenie, które dostarcza ciepło do pomieszczenia, jak również ciepłą wodę użytkową.
  • Wybierając piec gazowy, zwróć uwagę na takie parametry jak moc urządzenia, sprawność, poziom mocy akustycznej, klasa energetyczna, rodzaj gazu, jak również dodatkowe wyposażenie i funkcje.
  • Warto wybierać kotły, których poziom mocy akustycznej wynosi mniej niż 48 dB.
  • Przyjmuje się, że dla kotłów jednofunkcyjnych na każde 10 m2 przypada 0,6 kW mocy. Tymczasem dla kotłów gazowych dwufunkcyjnych przyjmuje się, że wartość mocy na każde 10 m2 powinno wynosić 1,2 kW.
  • Do jednych z polecanych producentów pieców gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania można zaliczyć markę: Viessmann, Saunier Duval, Vaillant, jak również Termet.
  • Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup, waha się od 3000 do nawet 20000 zł.
  • Lepszym wyborem będzie zdecydowanie się na jeden z najlepszych kotłów gazowych kondensacyjnych. Te modele wykazują się dużo większą sprawnością w porównaniu do pieców tradycyjnych.
  • Nadal nie wiesz jaki piec gazowy do domu wybrać? Sprawdź nasz ranking najlepszych pieców gazowych dwufunkcyjnych z zamkniętą komorą, w którym znajdziesz najlepsze modele w dobrych cenach!
Karolina Pisarska
5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry