Czy lodówka może stać obok piekarnika? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

Remontujesz swoją kuchnię, robisz przemeblowanie lub kupujesz nowy sprzęt? Zastanawiasz się, czy lodówka może stać obok piekarnika? W poniższym artykule jasno wskazujemy czy taki układ jest możliwy. Podpowiadamy czy piekarnik może stać obok lodówki – wolnostojącej czy w zabudowie? Radzimy, na co zwrócić uwagę ustawiając w pobliżu siebie te sprzęty AGD. Przeczytaj czy lodówka może stać obok piekarnika! Sprawdźmy!

Czy lodówka może stać obok piekarnika?

Lodówka może stać obok piekarnika pod warunkiem zachowania kilku ważnych zasad, które zagwarantują prawidłową pracę obu urządzeń. Co więcej, należy zwrócić uwagę na rodzaj sprzętu AGD oraz ilość generowanego ciepła. Zobacz poniżej czy piekarnik może być obok lodówki wolnostojącej. Z kolei sprawdźmy, jak się ma taki układ w przypadku lodówki do zabudowy.

Czy lodówka wolnostojąca może stać w pobliżu piekarnika?

Lodówki wolnostojące nie posiadają obudowy meblowej, która stanowi dodatkową izolację termiczną, dlatego w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikację urządzenia w trakcie ustawiania sprzętu koło piekarnika elektrycznego. Przyjmuje się, że wolnostojąca lodówka i piekarnik mogą znajdować się obok siebie pod warunkiem, że producent jasno wskazuje, że taki układ jest dozwolony w specyfikacji produktu.

W sytuacji, gdy w instrukcji obsługi znajduje się informacja, że ustawienie piekarnika obok lodówki jest niewskazane, wtedy oddziel oba urządzenia jedną szafką kuchenną, co stanowi około 60 cm dystansu. Oprócz tego możesz zdecydować się na zakup specjalnego słupka do zabudowy piekarnika elektrycznego, który stanowi bardzo dobrą izolację dla lodówek side by side oraz tych klasycznych. Dzięki temu chłodziarka i zamrażarka będzie poprawnie chłodzić bez ryzyka zepsucia.

Lodówka wolnostojąca może stać obok piekarnika, gdy producent jasno wskazuje, że taki układ jest możliwy.

Piekarnik koło lodówki do zabudowy – czy to dobre rozwiązanie?

Tak, ustawienie lodówki obok piekarnika w zabudowie to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza w trakcie urządzania niedużej kuchni. W tym przypadku oba urządzenia oddzielone są od siebie jedną, lub dwiema płytami meblowymi, które skutecznie zabezpieczają przed zepsuciem i gwarantują poprawną pracę urządzeń, zwłaszcza lodówki do zabudowy. Zabudowa o grubości nie mniejszej niż 15 mm chroni lodówkę przed wysokimi temperaturami, dzięki czemu sprzęt się nie nagrzewa, co z kolei generuje mniejsze koszty użytkowania. Ponadto wybrane modele piekarników mają funkcję chłodzenia obudowy, dzięki czemu nie emitują one ciepła, które wpływa na pracę chłodziarki i zamrażarki.

Kiedy piekarnik nie może stać obok lodówki?

Ustawienie lodówki obok piekarnika to dobry pomysł, jednak występują sytuacje, w których wymaga się szerszego rozmieszczenia obu urządzeń. Na to wpływa kilka czynników. Piekarnik i lodówka nie mogą stać koło siebie, w sytuacji, gdy:

  • zalecenia producenta jasno wskazują, aby tego nie robić;
  • piekarnik jest silnym źródłem ciepła, w wyniku czego generuje ciepło, które wpływa na pracę lodówki;
  • masz do czynienia z urządzeniami kilku- lub kilkunastoletnimi, do których nie posiadasz instrukcji obsługi;
  • posiadasz słabą wentylację w kuchni, która nie jest w stanie odprowadzić ciepła wytwarzanego przez piekarnik.

Pamiętaj, że umieszczenie piekarnika obok lodówki w sytuacji, gdy producent jasno wskazuje, aby tego nie robić, spowoduje utratę gwarancji w przypadku zepsucia się urządzenia! Dlatego przed ustawieniem nowoczesnych urządzeń w kuchni sprawdź specyfikację każdego produktu!

Na co zwrócić uwagę ustawiając piekarnik obok lodówki?

Umieszczając piekarnik obok lodówki, zwróć uwagę na:

  • rodzaj obu urządzeń i ich specyfikację;
  • zalecenia producenta co do rozmieszczenia sprzętu AGD w kuchni;
  • emisję ciepła, jakie generuje piekarnik podczas pracy;
  • zasady przydzielania gwarancji;
  • wentylację w całej kuchni;
  • metraż kuchni;
  • udogodnienia sprzętów, czy posiadają liczne zabezpieczenia oraz funkcje, dzięki którym możesz umieścić obok siebie piekarnik oraz lodówkę.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. W jakiej odległości piekarnik może być koło lodówki?

    Lodówka może stać koło piekarnika, jeśli oba urządzenia przystosowane są do tego rodzaju ułożenia. W sytuacji, gdy posiadasz piekarnik, który generuje zbyt dużo ciepła, co wpływa na ogrzewanie temperatury wewnątrz chłodziarki i zamrażarki, wtedy odległość lodówki od piekarnika powinna wynosić przynajmniej 60 cm. Jednak w nowoczesnych urządzeniach tego rodzaju sprzęt AGD może bezpośrednio stać obok siebie.

  2. Czy można postawić lodówkę koło kuchenki gazowej?

    Kuchenka gazowa oraz lodówka nie powinny stać obok siebie. Ta pierwsza generuje bardzo dużo ciepła, które przenika przez drzwi lodówki, w wyniku czego dochodzi do ogrzewania temperatury wewnątrz chłodziarki oraz zamrażarki. Co za tym idzie? Ciepło wpływa na pracę lodówki, która musi utrzymać odpowiednio niską temperaturę. W wyniku tego dochodzi do większego pobierania prądu, co przekłada się na wyższe koszty użytkowania lodówki.

  3. Co to jest piekarnik w słupku?

    Słupek jest to wysoka szafka kuchenna, która przystosowana jest do montażu w zabudowie m.in. piekarnika, mikrofali. Z każdej strony posiada ona płytę meblową najczęściej o grubości 18 mm. Na dodatek piekarnik w słupku może posiadać dodatkowe szafki oraz półki.

Podsumowanie

  • Ustawiając lodówkę koło piekarnika, pamiętaj, aby sprawdzić instrukcję obsługi obu urządzeń. Zobacz czy producent jasno wskazuje, że taki układ dla wybranego sprzętu jest dozwolony.
  • Jeszcze kilkanaście lat temu odległość pomiędzy piekarnikiem a lodówką powinna wynosić przynajmniej szerokość jednej szafki kuchennej.
  • W przypadku urządzeń w zabudowie mogą być one ulokowane obok siebie.
  • Pamiętaj, że zadaniem lodówki jest chłodzenie oraz mrożenie, tak więc przed wyborem konkretnego piekarnika sprawdź, czy jest to model przystosowany, aby postawić go obok lodówki. W sytuacji zbyt dużej emisji ciepła możesz zdecydować się na słupek z piekarnikiem obok lodówki, który odizoluje ciepło.
  • Miej na uwadze, że piekarnik emituje ciepło, co z kolei może ogrzewać temperaturę w lodówce w zabudowie, jak i tą wolnostojącą, w wyniku czego lodówka musi pobierać więcej energii do schłodzenia. Takie zjawisko występuje w przypadku niepoprawnego doboru piekarnika.
  • Jeśli chcesz przemeblować kuchnie i posiadasz piekarnik, który emituje dużo ciepła, co wpływa w znaczącym stopniu na pracę lodówki, to w takiej sytuacji zdecyduj się na izolację w postaci grubej płyty meblowej, która oddzieli lodówkę od piekarnika. Wystarczająca będzie płyta już o grubości 15 mm.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry