Czy lodówkę można przewozić na leżąco? Jak to zrobić bezpiecznie?

Rozmyślasz, czy lodówkę można przewozić na leżąco? W poniższym poradniku wskazujemy czy transport lodówki w pozycji poziomej jest możliwy. Co więcej, podpowiadamy jak to zrobić bezpiecznie, tak aby nie uszkodzić instalacji chłodzącej urządzenia. Przeczytaj, czy lodówkę można przewozić na leżąco i jak to zrobić najlepiej! Wskazujemy w 4 krokach!

Czy można przewozić lodówkę na leżąco?

Lodówkę można przewozić na leżąco pod warunkiem zachowania kilku ważnych zasad, które zminimalizują ryzyko przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej. Już na wstępie warto podkreślić, że taki transport lodówki nie jest zalecany. Podczas przenoszenia lodówki do samochodu, jak i w trakcie transportu należy zachować kąt nachylenia nie mniejszy niż 75 stopni, górnej części do dolnej. Ta zasada tyczy się każdej lodówki do zabudowy, wolnostojącej czy tej dwudrzwiowej, czyli lodówki side by side. Na dodatek bardzo ważne jest, aby ustawić lodówkę w samochodzie prawidłowym bokiem. O czym szczegółowo wskazujemy poniżej!

W jaki sposób bezpiecznie przewieźć lodówkę na leżąco?

W trakcie transportowania lodówki w poziomie, w pierwszej kolejności należy ją poprawnie zabezpieczyć, następnie przenieść do samochodu, po czym transportować. Nie wiesz, jak to zrobić prawidłowo? Zobacz poniżej jak przygotować i bezpiecznie przewozić lodówkę poziomo! Podpowiadamy!

Przygotowanie do transportu

Przygotowywanie do transportu powinno rozpocząć się 2 dni wcześniej, zwłaszcza gdy nie posiadasz lodówki No Frost. W pierwszej kolejności odłącz sprzęt od gniazdka, opróżnij chłodziarkę i zamrażalnik z produktów spożywczych, po czym rozmroź lodówkę. W kolejnym kroku przetrzyj wnętrze szmatką do sucha, dzięki czemu unikniesz cieknącej wody w trakcie przewożenia, jak i przenoszenia lodówki do samochodu.

Potem należy zabezpieczyć wystające elementy, boki lodówki, jak również wszystkie inne newralgiczne części, które mogą doznać uszkodzenia. W tym celu użyj foli stretch i taśmy, którymi owiniesz lodówkę. Poza tym warto użyć styropianu lub folii bąbelkowej, którymi zabezpieczysz boki urządzenia. Takie przygotowanie do transportu zabezpieczy lodówkę przed ewentualnymi obiciami i porysowaniem.

W jaki sposób przewieźć lodówkę w pozycji poziomej?

Nowoczesne lodówki to sprzęt AGD, który w trakcie transportowania na leżąco powinien być prawidłowo ustawiony, jak i zabezpieczony, tak aby urządzenie było stabilne w trakcie przemieszczania. Jeszcze przed transportem lodówki w poziomie należy znieść urządzenie do samochodu. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie wózka transportowego i poproszenie o pomoc drugiej osoby.

  1. Znieś lodówkę, zachowując kąt 75 stopni, gdzie górna część lodówki znajduje się wyżej, z kolei dolna niżej.
  2. Pamiętaj, że przenosząc sprzęt, drzwi lodówki powinny znajdować się z przodu, z kolei skraplacz z tyłu.
  3. Sprawdź instrukcję obsługi, w której producent zaleca, na którym boku przewozić lodówkę (element ssawny powinien znajdować się wyżej niż agregat).
  4. Umieść lodówkę do wnętrza samochodu zachowując nadal kąt 75 stopni, przy czym górna część lodówki powinna znajdować się wyżej, z kolei dolna znajduje się niżej i bierze na siebie cały ciężar urządzenia.
  5. Pamiętaj, aby oprzeć lodówkę bokiem, w którym znajduje się część tłoczna agregatu, natomiast elementy ssawne powinny znajdować się u góry.
  6. Zabezpiecz lodówkę linkami lub pasami, tak aby maksymalnie ją unieruchomić w czasie transportu.

Lodówkę w trakcie przewożenia należy ustawić pod kątem nie mniejszym niż 75 stopni.

Transport lodówki na płask – o czym trzeba pamiętać?

Bezpieczny transport lodówki na leżąco wymaga nieco więcej zaangażowania niż transport lodówki w pozycji pionowej. W związku z tym, aby nie uszkodzić trwale urządzenia w trakcie przeprowadzki lub przewożenia nowej lodówki, pamiętaj, o kilku ważnych zasadach:

  • staraj się zachować kąt 75 stopni w trakcie znoszenia lodówki, jak i transportu sprzętu;
  • pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu, czyli opróżnieniu wnętrza lodówki, rozmrożeniu zamrażarki oraz zabezpieczeniu drzwi i pozostałych elementów;
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów w trakcie przenoszenia urządzenia;
  • dokładnie sprawdź instrukcję obsługi, gdzie znajduje się element ssawny i tłoczny agregatu;
  • umieść lodówkę na poprawnym boku;
  • bardzo dobrze zabezpiecz lodówkę w samochodzie, używając w tym celu pasów lub linek zabezpieczających;
  • po transporcie ustaw lodówkę w pionie, odczekaj przynajmniej 12 godzin, po czym podłącz lodówkę do zasilania.

Jakie ryzyko niesie niewłaściwy przewóz lodówki w pozycji poziomej?

Każda lodówka posiada w swojej budowie agregat, który odpowiada za prawidłowe chłodzenie urządzenia. Podczas przewożenia lodówki na płasko istnieje duże ryzyko przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej urządzenia. Takie zjawisko może trwale uszkodzić lodówkę. Dlatego tak ważne jest zachowanie kąta nachylenia 75°, dzięki czemu wspomniany olej z kompresora nie ma możliwości zalania pozostałych elementów, które znajdują się wewnątrz lodówki.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Na którym boku można przewozić lodówkę?

    To, na którym boku należy przewozić lodówkę, zależne jest od konkretnego modelu urządzenia oraz jego budowy. Dlatego jeszcze przed przewożeniem należy sprawdzić instrukcję obsługi, w którym znajduje się informacja lub rysunek całej instalacji chłodzącej. Po czym zobacz, z której strony znajduje się część ssawna i tłoczna agregatu. Powinno się ustawić lodówkę na boku, w którym znajduje się część tłoczna, z kolei część ssawna powinna znajdować się wyżej.

  2. Czy lodówkę można przewozić na stojąco?

    Tak, przewożenie lodówki w pozycji pionowej jest najbardziej zalecane przez producentów oraz sprzedawców. Dokonując transportu urządzenia na stojąco, minimalizujesz ryzyko przedostania się oleju ze sprężarki do instalacji chłodzącej. 

  3. Która to jest strona tłoczna lodówki?

    Strona tłoczna lodówki zależna jest od modelu urządzenia – jedne egzemplarze posiadają tę część z prawej strony, inne z kolei z lewej. Aby dokładnie dowiedzieć się, gdzie leży strona tłoczna, na której należy przewozić lodówkę na płask, sprawdź instrukcję obsługi, w której producent prezentuje rysunek, z wewnętrzną instalacją oraz opisem.

  4. Ile czasu musi odstać lodówka po transporcie?

    Po transporcie należy lodówkę ustawić w pozycji pionowej, po czym odczekać przynajmniej 12 godzin, zanim podłączysz ją ponownie do gniazda zasilania. Jest to wymagane, zwłaszcza gdy przewozisz lodówkę na leżąco. Wszystko po to, aby olej sprężarkowy dokładnie ścieknął na właściwe miejsce.

Podsumowanie

  • Chcąc przewieźć lodówkę w pozycji leżącej, należy pamiętać o ustawieniu tego sprzętu AGD na prawidłowym boku. Poza tym lodówka powinna być położona pod kątem nie mniejszym niż 75°.
  • Przed przystąpieniem do przewożenia lodówki, oczyść jej wnętrze z żywności, jak również rozmroź zamrażarkę.
  • Pamiętaj, aby w trakcie przenoszenia tył lodówki, czyli skraplacz, znajdował się z tyłu z kolej drzwiczki z przodu.
  • Podczas transportu urządzenia, powinno być ono bardzo dobrze zabezpieczone oraz unieruchomione.
  • Zawsze możesz skorzystać z usług firmy transportowej, która przewiezie lodówkę wyłącznie w pozycji pionowej. Co z kolei jest zalecane przez wszystkich producentów.
  • Nieprawidłowe przewożenie lodówki w pozycji leżącej niesie ze sobą ryzyko przedostania się do instalacji chłodzącej oleju ze sprężarki.
  • Pamiętaj, że lodówkę należy przewozić na boku, w którym znajduje się element tłoczny agregatu, z kolei część ssawna powinna leżeć wyżej.
  • Zasada bezpiecznego transportowania urządzenia na płasko tyczy się każdego rodzaju lodówki (lodówki side by side, wolnostojącej, z kostkarką czy też tej pod zabudowę).
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry