Czy suszarka bębnowa niszczy ubrania? Jak temu zapobiec?

Kupiłeś suszarkę bębnową lub stoisz przed zakupem nowego sprzętu AGD do suszenia odzieży? Zastanawiasz się, czy suszarka niszczy ubrania? W poniższym poradniku jasno wskazujemy czy każda suszarka niszczy i zwęża odzież. Objaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby temu zaradzić! Zobacz czy suszarka niszczy ubrania! Podpowiadamy jak suszyć w suszarce, aby odzież była miękka, przyjemna w dotyku i bez uszkodzeń!

Czy suszarka bębnowa niszczy ubrania?

Suszarka do prania nie niszczy ubrań, jeśli tylko programy suszenia są prawidłowo dopasowane do rodzaju odzieży. Co więcej, duży wpływ na proces suszenia ma również sam rodzaj suszarki. Do najlepszych modeli, które nie niszczą ubrań, można zaliczyć suszarki do prania z pompą ciepła, jak również pralko-suszarki z pompą ciepła. Dlaczego? Wbudowana pompa ciepła umożliwia suszenie ubrań w niskich temperaturach, dzięki czemu tkanina nie ulega uszkodzeniu lub zwężeniu. Poza tym urządzenia tego typu posiadają funkcje parowe, które pozwalają błyskawicznie odświeżyć ubranie bez konieczności prania.

Obecnie na rynku występują nowoczesne suszarki, które nie niszczą ubrać.

Czy suszarka do prania kurczy odzież?

Skurczenie odzieży zależne jest od rodzaju ubrań, czasu suszenia, jak również od dopasowanej temperatury. Najbardziej podatna na zwężanie jest odzież wykonana z wełny, dzianiny lub bawełny. Warto dodać, że w przypadku suszarek bębnowych skurczenie ubrań następuje po niewłaściwym doborze programu lub umieszczeniu odzieży w bębnie suszarki, na której metce znajduje się znak zakazujący suszenia tkaniny. Znakiem tym jest przekreślony okrąg w kwadracie. Warto podkreślić, że suszarka nie kurczy ubrań. Następuje to tylko w przypadku niedopasowania odpowiedniego programu do konkretnego typu odzieży, co prowadzi do wytworzenia zbyt dużej temperatury suszenia, co z kolei prowadzi do skurczenia i zniszczeń.

Dlaczego suszenie w suszarce niszczy ubrania?

Do najczęstszych przyczyn, które prowadzą do zniszczenia ubrań w trakcie cyklu suszenia, zaliczamy:

 • niewłaściwe dopasowanie programu do rodzaju tkaniny;
 • suszenie ubrań w suszarce w zbyt wysokich temperaturach, co prowadzi do zwężenia i uszkodzenia delikatnych tkanin m.in. jedwabiu;
 • za duża ilość prania do zalecanego załadunku bębna;
 • zbyt długi czas suszenia prania w bębnie suszarki, co nie tylko prowadzi do uszkodzenia ubrań przez zbyt długie emitowanie ciepłego powietrza, ale również wpływa na większe zużycie prądu;
 • zanieczyszczony filtr wymiany ciepła,
 • uszkodzony czujnik poziomu wilgotności,
 • uszkodzona grzałka suszarki elektrycznej.

Jak suszyć odzież w suszarce do ubrań?

Jeśli jesteś przed zakupem nowoczesnej suszarki do prania, to w pierwszej kolejności wybierz model, który posiada wiele funkcji i technologii, tym samym nadaje się do suszenia przeróżnych tkanin. Możesz sprawdzić nasz ranking suszarek do prania na 2024 rok, w którym prezentujemy, funkcjonalne i energooszczędne modele kondensacyjne, które nie niszczą ubrań. Poza tym, aby skutecznie wysuszyć ubrania w suszarce, tak aby nie uległy uszkodzeniu, powinieneś:

 1. Skompletować odpowiednie ubrania, bawełniane do bawełnianych, syntetyki do syntetyków itd.
 2. Nie wkładać do bębna odwirowanego prania z pralki, które posiada na metce znak zakazujący suszenia.
 3. Opróżnić zbiornik kondensacyjny po ostatnim cyklu.
 4. Wyczyścić zbiornik na kłaczki, który posiada nieczystości z poprzedniego suszenia.
 5. Ustawić dedykowany program suszenia do rodzaju tkanin, czyli w przypadku suszenia bawełny, należy wybrać program Bawełna, z kolei do suszenia takich tkanin jak jedwab czy aksamit, wybierz program Delikatny.
 6. Dodatkowo ustaw program eliminujący zagniecenia, do dyspozycji masz m.in. Do prasowania, Do szafy, czy Do szafy plus.
 7. Najlepiej ustawić suszenie w niższej temperaturze, dzięki czemu maksymalnie zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia ubrań, zwłaszcza tych delikatnych.

Jakich tkanin nie suszyć w suszarce bębnowej?

Gorące powietrze nie wpływa negatywnie na większość ubrań. Wszystko dzięki temu, że obecne suszarki wyposażone są w wiele nowoczesnych technologii oraz funkcji. Jednak występuje taka odzież, której nie zaleca się suszyć w suszarce do prania. Możemy do niej zaliczyć:

 • stroje kąpielowe;
 • biustonosze;
 • rajstopy;
 • odzież z cekinami i innymi elementami, które są przyklejone do powierzchni;
 • kożuchy,
 • firany,
 • odzież ze skóry naturalnej,
 • jeansy.

Do suszarki bębnowej nie powinno wkładać się biustonoszy, rajstop, jeansów, firanek czy strojów kąpielowych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jak wygląda znaczek zakazujący suszenia ubrań?

  Znaczek zakazujący suszenia ubrań w suszarce do prania to przekreślony okrąg, który jest wpisany w kwadrat. Takie oznaczenie znajdziesz na metce odzieży, która najczęściej jest przyszyta do prawego, bocznego szwu odzieży.

 2. Czym się różni suszarka kondensacyjna od wywiewowej?

  Suszarka kondensacyjna wyposażona jest w zbiornik kondensacyjny. W trakcie suszenia ubrań następuje parowanie wilgotnego prania oraz skraplanie pary wodnej. Dzięki czemu suszarka magazynuje wodę do pojemnika kondensacyjnego. Tymczasem suszarki wywiewowe to urządzenia, które odprowadzają parę wodną na zewnątrz urządzenia, czyli do pomieszczenia, w którym się znajdują. Ich minusem jest ryzyko pojawienia się pleśni i grzyba na ścianach pralni lub łazienki, w której znajduje się urządzenie. Wynika to z dużego poziomu wilgoci, które rośnie wraz z emitowaniem pary wodnej przez suszarkę. Dlatego znacznie lepsze są modele kondensacyjne.

 3. Jak działa suszarka bębnowa do ubrań?

  Zastanawiasz się, na jakiej zasadzie działa suszarka bębnowa do ubrań? W pierwszej kolejności urządzenie, wraz z obracaniem się bębna, emituje ciepłe powietrze z wentylatora do wnętrza suszarki. W następnym kroku ciepłe powietrze miesza się wraz z parą wodną. Następnie przechodzi przez filtr kłaczków. Po czym jest schładzane, dzięki czemu dochodzi do skraplania w skraplaczu. W następnym etapie wbudowana pompka przetłacza ciągle zbierający się kondensat, dzięki czemu woda z prania przedostaje się do zbiornika kondensacyjnego.

Podsumowanie

 • Nowoczesna suszarka, jak i pralko-suszarka nie niszczy ubrań.
 • Uszkodzenie lub skurczenie się odzieży wynika najczęściej z niepoprawnego dopasowania programu automatycznego.
 • W trakcie zakupu suszarki bębnowej wybieraj tylko taką, która jest funkcjonalna i posiada wiele technologii. Do jednych z polecanych urządzeń tego typu można zaliczyć suszarki do prania Bosch, Electrolux, Siemens, jak również LG.
 • Najlepiej zdecydować się na suszarkę z pompą ciepła, która umożliwia suszenie w niskich temperaturach.
 • W trakcie wkładania ubrań do suszarki warto zwracać uwagę na metkę, która zawiera zalecenia producenta co do suszenia.
 • Odzież, która ma na metce przekreślony okrąg wpisany w kwadrat, nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej.
 • Jeśli obawiasz się o uszkodzenie ubrań, to najlepiej suszyć tkaniny wyłącznie w niskiej temperaturze.
 • Do jednych z powodów, dlaczego suszarka niszczy ubrania, można zaliczyć zbyt wysoką temperaturę do rodzaju odzieży, zbyt długi czas suszenia, uszkodzenie grzałki czy zbyt dużą ilość ubrań do zalecanego załadunku.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry