Grill gazowy czy węglowy? Sprawdź, na jakim przygotujesz lepsze posiłki!

Stoisz przed wyborem grilla do swojego ogrodu, jednak nie wiesz, jaki będzie lepszy – grill węglowy czy gazowy? Zastanawiasz się, jaki przygotuje zdrowsze i smaczniejsze potrawy? W poniższym poradniku prezentujemy 5 najważniejszych różnic obu grilli! Jasno wskazujemy, którego zakup jest bardziej opłacalny! Przeczytaj, na jaki się zdecydować – grill gazowy czy węglowy? Sprawdźmy!

Z jakiego grilla potrawy mają lepszy smak – węglowego czy gazowego?

Pierwszą różnicą pomiędzy grillem gazowym a węglowym jest smak potraw. Bez wątpienia można stwierdzić, że lepszy aromat dań uzyskasz, przygotowując żywność na tradycyjnym grillu węglowym, zwłaszcza tym na węgiel drzewny. Dlaczego tak się dzieje? W zależności od rodzaju drewna lub brykietu, w trakcie ich spalania wydobywa się dym, który nadaje charakterystycznego posmaku kiełbasie, karczkowi, stekom, warzywom. Wszystko dzięki molekułom zapachu, które przedostają się do żywności i nadają jej intensywny posmak.

Z kolei w przypadku grilla gazowego wykorzystuje się do przyrządzania potraw butlę z gazem, która jedynie wytapia tłuszcz oraz podsmaża grillowane potrawy, jednak nie nadaje im dodatkowego smaku. Co najwyżej, grille gazowe oferują aromatyzer, który ma za zadanie delikatnie podkreślić smak i aromat przyrządzanych dań. Reasumując, jeśli zależy Ci na intensywnym smaku grillowanych potraw, wtedy  zdecyduj się na grill węglowy.

To na grillu węglowym przygotujesz aromatyczne dania.

Na grillu gazowym czy węglowym przyrządzisz zdrowsze posiłki?

W przypadku prostych grilli węglowych żarzący się brykiet lub węgiel wytwarzają ciepło wraz z dymem. Co z kolei sprawia, że tłuszcz się wytapia z wnętrza potraw, po czym trafia na rozgrzane drewno. W następnym etapie następuje spalanie tłuszczu, w wyniku czego ulatniają się szkodliwe dla zdrowia substancje rakotwórcze, takie jak heterocykliczne aminy, benzopireny, tlenek węgla czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Z kolei grillując na grillu gazowym w trakcie przygotowywania potraw, nie wydobywają się niebezpieczne dla zdrowia szkodliwe substancje. Na jaki grill ogrodowy się zdecydować? Jeśli zależy Ci na zdrowych posiłkach, to lepiej wybrać grill gazowy, który jest jedną z najbezpieczniejszych form do przyrządzania potraw, które to służą naszemu zdrowiu.

Jaki jest tańszy w zakupie?

W kolejnym kroku warto porównać grill węglowy oraz gazowy pod względem ceny zakupu. W przypadku modeli gazowych kwota wynosi od 350 do 7500 zł, przy czym cena zależna jest od ilości palników, rozmiaru oraz wbudowanych funkcji. Tymczasem cena za grill węglowy jest kilka razy niższa i wynosi od 95 zł za proste modele, do 3000 zł za zaawansowane grille węglowe. Jasno można stwierdzić, że zakup grilla gazowego jest znacznie droższy. Podsumowując, pod względem zakupu lepiej wypada grill węglowy.

Grillowanie na grillu węglowym czy gazowym jest wygodniejsze?

Oba modele grillów warto zestawić oraz porównać pod względem wygody w trakcie użytkowania. Na komfort ma wpływ nie tylko sam rozmiar, ale także proces rozpalania, wykonanie, rodzaj paliwa czy też wszystkie udogodnienia i funkcje. Porównując oba modele pod względem wygody, znacznie lepiej wypada grill gazowy. Po pierwsze, większość modeli jest wykonanych ze stali szlachetnej, która jest prostsza w czyszczeniu i znacznie bardziej odporna na korozję i uszkodzenia.

Oprócz tego samo rozpalenie palników grillowych jest znacznie szybsze i bardziej komfortowe – wystarczy przekręcić pokrętło palnika, po czym nastąpi automatyczny zapłon. Na dodatek każdy grill gazowy wyposażony jest w większy ruszt w porównaniu do grillów węglowych. Poza tym posiada pokrywę czy aromatyzer, który chroni palnik przed skapującym tłuszczem. Dużym udogodnieniem jest również kontrola nad temperaturą. Jednak to nie wszystko! Wybrane modele posiadają wbudowany piekarnik, który daje jeszcze więcej możliwości grillowania.

Najważniejsze cechyGrill węglowyGrill gazowy
Proces rozpalaniapodpałkazapłon
Wykonaniestal nierdzewnastal szlachetna
Powierzchnia do grillowaniapojedynczy rusztruszt + palniki gazowe
Wbudowane palnikiNieTak
Rodzaj paliwabrykiet, węgiel, drewnogaz z butli
Wbudowany termometrW wybranychTak
Możliwość sterowania temperaturąNieTak
RusztStalowy lub żeliwnyŻeliwny

Jaki grill jest prostszy w czyszczeniu?

Duża część osób decydujących się na zakup grilla porównuje wybrane modele pod względem prostszego procesu czyszczenia. W przypadku grilli węglowych należy czyścić ruszt po każdym grillowaniu. Co więcej, ten rodzaj grilla wymusza na użytkowniku każdorazowe wyczyszczenie popiołu lub niedopalonego węgla. Z kolei grillowanie na gazie przebiega nieco inaczej. Tłuszcz z potraw jest magazynowany w dedykowanej tacce, którą pod koniec smażenia możesz wyjąć, opróżnić i wyczyścić nawet w zmywarce.

Oczywiście przygotowywanie potraw na grillu gazowym również wymaga regularnego czyszczenia rusztu, który osadza się przypieczoną żywnością oraz tłuszczem. Jaki grill wybrać, tak aby zapewniał sprawne czyszczenie? Pomimo że grill gazowy ma znacznie większą powierzchnię, to jest on znacznie wygodniejszy i prostszy w trakcie czyszczenia. Dlaczego? W trakcie jego pielęgnacji nie musisz usuwać popiołu i niedopalonego brykietu czy drewna, tym samym proces czyszczenia jest znacznie prostszy.

Grill gazowy dzięki swojej konstrukcji jest bardzo prosty w czyszczeniu. Wyposażony jest w tackę ociekową, którą możesz myć w zmywarce!

Grill węglowy czy grill gazowy – jaki wybrać? Wniosek

Zastanawiasz się, który wybrać – grill gazowy czy węglowy? Konfrontując oba modele, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność, rozmiar, cenę czy wygodę użytkowania, można stwierdzić, że najlepiej kupić grill gazowy. Daje on znacznie więcej możliwości przygotowywania posiłków. Co więcej, szybciej się rozgrzewa. Oprócz tego prościej odbywa się proces rozpalania płomieni. Poza tym dużą zaletą jest zdrowe przygotowanie posiłków, gdyż grill na gaz nie emituje szkodliwych substancji rakotwórczych, jak to się ma w przypadku grilli węglowych. Na dodatek model ten jest prostszy w czyszczeniu w porównaniu do tradycyjnych grillów na węgiel lub brykiet. Jedynym minusem jest znacznie wyższa cena.

CechyJaki lepszy – grill gazowy czy węglowy?
Lepszy smak potrawwęglowy
Zdrowsze grillowaniegazowy
Prostszy w czyszczeniugazowy
Tańszy zakupwęglowy
Wygoda użytkowaniagazowy
Lepsza funkcjonalnośćgazowy

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym różni się grill węglowy od gazowego?

  Grill węglowy od gazowego różni się od siebie konstrukcją. Te pierwsze najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej, przy czym modele gazowe wykonane są ze stali szlachetnej. Oprócz tego różnica tkwi w procesie przyrządzania posiłków. W przypadku grillów węglowych proces wytapiania i spalania tłuszczu następuje pod wpływem wysokiej temperatury pochodzącej z żarzącego się brykietu, drewna lub węgla. Z kolei jedzenie z grilla gazowego zostaje przygotowane dzięki płomieniom z wbudowanych palników. Co więcej, oba grille różnią się od siebie wielkością, jak i funkcjonalnością.

 2. Który grill jest zdrowszy gazowy czy węglowy?

  Zdrowsze posiłki przygotujesz z wykorzystaniem grilla gazowego, który nie emituje szkodliwych substancji w trakcie spalania gazu. W przypadku grilli węglowych następuje wydobywanie się szkodliwych i rakotwórczych substancji takich jak benzopireny, heterocykliczne aminy, tlenek węgla, jak również wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

 3. Dla ilu osób sprawdzi się grill gazowy?

  Grille gazowe są to urządzenia dedykowane zwłaszcza dla większej ilości osób. W zależności od wybranego modelu spotkasz się z grillami, które doskonale sprawdzą się dla 3-osobowej rodziny, jak również takimi, u których powierzchnia grillowa dedykowana jest nawet dla 8 osób lub więcej.

Podsumowanie

 • Kupując grill do spędzania wolnego czasu z rodziną i znajomymi zastanów się, jaki rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy – węglowy czy gazowy.
 • Pod wieloma względami znacznie lepszym wyborem jest zakup grilla gazowego niż węglowego.
 • Mimo że smak potraw z grilla gazowego nie jest aż tak aromatyczny, to dania są znacznie zdrowsze.
 • W trakcie spalania się węgla, drewna lub brykietu w grillu węglowym dochodzi do powstawania szkodliwych substancji podczas grillowania, które osadzają się na jedzeniu.
 • W ofercie spotkasz się również z grillami elektrycznymi.
 • Znacznie tańszy w zakupie jest grill węglowy.
 • Porównując oba modele pod kątem prostoty czyszczenia, znacznie lepiej wypada grill na gaz.
 • Grillowanie na urządzeniu gazowym daje znacznie więcej możliwości. Wszystko dzięki zastosowanym funkcjom oraz udogodnieniom, takim jak kilka palników, duży ruszt, wbudowana pokrywa czy możliwość kontrolowania i sterowania temperatury.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry