Jak przewozić lodówkę? Jak najlepiej - na leżąco czy stojąco?

Jesteś przed etapem przewożenia lodówki, jednak kompletnie nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Zastanawiasz się, jak przewozić lodówkę w trakcie przeprowadzki – na leżąco czy stojąco? Poniżej nasz ekspert podpowiada, w jaki sposób zrobić to najlepiej, tak aby było to bezpieczne i nie doszło do uszkodzenia sprzętu. Podpowiadamy jak przygotować lodówkę przed transportem, co potrzebujesz do jej zabezpieczenia, jak również radzimy, jak ją ustawić po przewozie. Zobacz nasz poradnik, w którym wskazujemy jak przewozić lodówkę, tak aby było to bezpieczne i szybkie!

Co potrzebujesz do transportowania lodówki?

Jeszcze przed procesem przewożenia lodówki warto zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy, które ułatwią jej zabezpieczenie oraz umożliwią bezpieczne przenoszenie. Do transportowania lodówki potrzebujesz:

  • drugiej osoby do pomocy;
  • folię stretch lub folię bąbelkową;
  • samochód dostawczy lub długi samochód osobowy, który bez problemu zmieści lodówkę;
  • styropianu, którym zabezpieczysz rogi urządzenia oraz wystające elementy przed obiciem;
  • taśmy klejącej;
  • noża tapicerskiego;
  • mocnej skrzynki lub innego trwałego elementu, który podłożysz w przedniej części lodówki (przewożąc ją na leżąco);
  • folię aluminiową, torbę termiczną, papier ręcznikowy, woreczki i pojemnik do spakowania pożywienia z lodówki;
  • pasy zabezpieczające i stabilizujące lodówkę w trakcie transportu.

Poza tym bardzo pomocny w trakcie przenoszenia lodówki do samochodu jest wózek transportowy.

Jak przygotować lodówkę do transportu?

W następnym kroku przed przewożeniem lodówki należy ją odpowiednio przygotować, a jeszcze wcześniej opróżnić z pożywienia chłodziarkę, jak i zamrażarkę. W związku z tym dwa dni wcześniej przed przewozem lodówki należy odłączyć ją od zasilania, wyjąć wszystkie produkty spożywcze i odpowiednio je zabezpieczyć wykorzystując w tym celu folię aluminiową, torby termiczne oraz woreczki.

Po czym pozostaw sprzęt AGD do rozmrożenia, następnie wytrzyj wnętrze lodówki szmatką lub papierem ręcznikowym do sucha – dzięki temu unikniesz gromadzenia się wody bezpośrednio w samochodzie. Tę czynność nie musisz wykonywać w przypadku lodówki No Frost A+++. Następnie możesz przystąpić do zabezpieczenia lodówki, w tym celu wyjmij wszystkie szuflady i półki, m.in. te boczne, z komory głównej, szklane, metalowe, jak również na jajka. Kiedy lodówka jest opróżniona z zawartości, należy dokładnie zabezpieczyć drzwi przed ewentualnym otworzeniem.

W tym celu wykorzystaj mocną taśmę klejącą, przyklejając ją poziomo na powierzchni drzwi lodówki oraz pobliskiego boku. Następnie rogi lodówki oraz ostre kanty zabezpiecz styropianem, po czym owiń całą powierzchnię lodówki folią stretch. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia i porysowania urządzenia w przypadku transportu. Na końcu pamiętaj, aby zabezpieczyć również kabel zasilania, który najlepiej owinąć folią.

Jak bezpiecznie przewozić lodówkę? Poradnik

Transport lodówki zależny jest od rodzaju samochodu, którym planujesz przewozić ten sprzęt AGD. Warto dodać, że lodówkę można przewozić na leżąco, jak i na stojąco, jednak należy pamiętać o kilku ważnych czynnościach, które zminimalizują uszkodzenie układu chłodzącego. Zobacz poniżej jak przewozić lodówkę w pionie, a jak z kolei w poziomie! Podpowiadamy!

Transport lodówki poziomo – czy jest możliwy?

Transport lodówki w poziomie jest najbardziej ryzykowny i czasochłonny. Mianowicie należy ją odpowiednio zabezpieczyć, tak aby zminimalizować ryzyko ewentualnego uszkodzenia urządzenia, które może wynikać z przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej. Dlatego w trakcie przewożenia lodówki na leżąco należy:

  1. Bezpiecznie przenieść urządzenie do samochodu, tylną częścią ze skraplaczem skierowaną na spód, z kolei drzwi lodówki powinny stanowić górną część.
  2. W trakcie przenoszenia zachować odchylenie górnej części lodówki od dolnej pod kątem przynajmniej 75 stopni.
  3. Włożyć do samochodu element, np. drewniany, który utworzy wcześniej wspomniany kąt 75 stopni.
  4. Umieścić lodówkę w samochodzie kładąc ją na boku, w którym znajdują się części tłoczące agregatu, z kolei części ssawne agregatu powinny być u góry (informację, na jakim boku przewozić lodówkę znajdziesz w instrukcji obsługi).
  5. Oprzeć górną część lodówki na wcześniej umieszczonym trwałym i stabilnym elemencie, który utworzy wcześniej wspomniany kąt nachylenia.
  6. Zabezpieczyć lodówkę pasami oraz linkami, tak aby była maksymalnie stabilna w trakcie transportu sprzętu.

Transportując lodówkę, należy pamiętać, aby w trakcie przenoszenia i przewożenia zachować kąt 75 stopni.

Jak prawidłowo przetransportować lodówkę w pozycji pionowej?

Przewożenie lodówki w poziomie jest znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze – nie występuje tutaj ryzyko przedostania się do instalacji chłodzącej oleju ze sprężarki, w wyniku czego urządzenie uległoby uszkodzeniu. Jednak w tym przypadku musisz zorganizować transport lodówki z wykorzystaniem samochodu dostawczego, którego wysokość wynosi przynajmniej 200 cm. Aby przewieźć lodówkę w pozycji pionowej, należy:

  1. Bezpiecznie przewieźć na wózku transportowym lub przenieść zaklejoną lodówkę skraplaczem do dołu (tylną częścią), tymczasem drzwiczkami lodówki od góry.
  2. W trakcie przenoszenia zachować kąt nachylenia 75 stopni, gdzie górna jej część jest wyżej, z kolei dolna niżej.
  3. Powoli wnieść lodówkę do samochodu dostawczego.
  4. Ustawić w miejscu, które będzie najbardziej stabilizować sprzęt w trakcie przemieszczania się samochodu.
  5. Zabezpieczyć lodówkę pasami, tak aby maksymalnie ją unieruchomić.

O czym musisz pamiętać?

Przewożąc lodówkę poziomo, jak i pionowo należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach, które zminimalizują ryzyko uszkodzenia lodówki zwłaszcza w pozycji poziomej. Transportując lodówkę, pamiętaj, aby:

  • nie chwytać urządzenia za niestabilne elementy, np. skraplacz;
  • zakleić drzwi lodówki i zamrażalnika, tak aby się nie otwarły;
  • zachować kąt nachylenia 75° w trakcie przenoszenia oraz transportowania lodówki w pozycji poziomej;
  • przed procesem wynoszenia i transportu zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta;
  • sprawdzić w instrukcji, na jakim boku znajduje się część ssąca i tłocząc agregatu;
  • ustawić lodówkę w pozycji leżącej na boku, w którym znajduje się część tłocząca agregatu (w przypadku przewożenia na leżąco);
  • odczekać od 12 do 24 godzin do ponownego załączenia lodówki po jej wniesieniu do nowego pomieszczenia.

Kiedy włączyć lodówkę po bezpiecznym transporcie?

Po transporcie lodówki oraz wniesieniu jej do nowego pomieszczenia nie załączaj urządzenia od razu, zwłaszcza gdy przewozisz sprzęt w poziomie. Zaleca się odczekać przynajmniej 12 godzin, aby ponownie włączyć lodówkę do zasilania po transporcie. Czas ten potrzebny jest, aby olej z agregatu ścieknął na docelowe miejsce. Po upływie tego czasu możesz lodówkę włączyć do gniazdka i uzupełnić jej wnętrze produktami spożywczymi.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak powinien wyglądać transport lodówki – na leżąco czy stojąco?

    Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przewożenie lodówki w pozycji stojącej. Dlaczego? W przypadku przewożenia w pozycji leżącej istnieje ryzyko przedostania się oleju sprężarkowego do układu chłodzącego, co może spowodować trwałe uszkodzenia tego sprzętu AGD. Dlatego w trakcie przewożenia lodówki poziomo, należy zachować kąt nachylenia nie mniejszy niż 75 stopni.

  2. Czy lodówka zmieści się do samochodu osobowego?

    Większość lodówek zmieści się do samochodu osobowego typu kombi. Jednak w tym przypadku należy bardzo dobrze zabezpieczyć sprzęt, jak również ustawić górną część lodówki wyżej od dolnej zachowując kąt nachylenia przynajmniej 75°. Na dodatek należy położyć lodówkę bokiem, w której znajduje się część tłocząca agregatu. Pamiętaj o tym!

  3. Na którym boku można przewozić lodówkę?

    Lodówkę należy położyć na boku, w którym znajduje się część tłocząca agregatu. W tym celu warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent jasno wskazuje te informacje. Oprócz tego możesz rozpoznać tę część, przeglądając rysunek lodówki w instrukcji.

Podsumowanie

  • W trakcie przewożenia lodówki najlepszym rozwiązaniem jest jej transportowanie w pozycji pionowej.
  • Do bezpiecznego transportowania lodówki w pionie musisz dysponować samochodem dostawczym, którego wysokość wynosi przynajmniej 200 cm.
  • Zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która w błyskawiczny sposób i bezpiecznie przewiezie lodówkę.
  • W trakcie przygotowywania sprzętu do przewożenia pamiętaj, aby zabezpieczyć drzwi lodówki i zamrażarki taśmą klejącą, tak aby się nie otwarły.
  • Po wnoszeniu lodówki do nowej kuchni pamiętaj, aby nie włączać jej przez 12 godzin (zaleca się nawet 24 godziny w przypadku transportu lodówki na leżąco).
  • Zazwyczaj transportem nowej lodówki zajmuje się sklep, dlatego nie musisz martwić się o jej proces przewożenia.
  • Przenoszenie lodówki wymaga co najmniej dwóch osób.
  • W trakcie przewożenia lodówki w pozycji poziomej należy zachować kąt nachylenia 75 stopni górnej części od dolnej.
  • Przed przystąpieniem do przewożenia lodówki zapoznaj się z zaleceniami producenta, które dotyczą transportu, które to znajdziesz w instrukcji obsługi.
  • W trakcie przygotowywania lodówki z funkcją No Frost do transportu możesz rozpocząć ten proces w dzień przewożenia. W innym przypadku lepiej rozmrozić lodówkę przynajmniej dwa dni wcześniej.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry