Jak wypoziomować lodówkę? Jak zrobić to szybko i precyzyjnie?

Prawidłowe wypoziomowanie lodówki to jedna z najważniejszych czynności w trakcie ustawiania tego sprzętu AGD. Nie wiesz, jak prawidłowo wypoziomować lodówkę? W poniższym poradniku wskazujemy jak to zrobić skutecznie i najszybciej. Podpowiadamy, co potrzebujesz do ustawienia nóżek poziomujących, wskazujemy, na co zwrócić uwagę, aby zrobić to idealnie! Przeczytaj jak wypoziomować lodówkę, aby uniknąć pojawienia się nieestetycznych szczelin, niedomkniętych drzwi, co z kolei ma wpływ na pracę urządzenia i większe koszty użytkowania!

Co potrzebne jest do prawidłowego wypoziomowania lodówki?

Przed przystąpieniem do poziomowania lodówki przygotuj kilka narzędzi, które umożliwią prawidłowe ustawienie sprzętu. Do poziomowania lodówki potrzebne będą:

 • poziomica,
 • śrubokręt płaski,
 • śrubokręt gwiazdkowy do śrub z łbem z gniazdem krzyżowym,
 • ewentualnie druga osoba do pomocy.

Jak wypoziomować lodówkę? Instrukcja krok po kroku

Prawidłowe wypoziomowanie lodówki polega na kilku ważnych krokach, które umożliwiają prawidłowe ustawienie urządzenia w zakresie lewa – prawa i przód – tył. Poniżej zobacz, jak poprawnie wypoziomować lodówkę!

 1. Przesuń niewypoziomowaną jeszcze lodówkę w miejsce, gdzie jest równe podłoże w Twojej kuchni.
 2. Otwórz drzwi lodówki – w przypadku lodówek Side by Side, należy otworzyć oboje drzwi.
 3. Odkręć osłonę nóżek przednich, która najczęściej występuje w lodówkach wolnostojących. W tym celu użyj śrubokręta do śrub z łbem krzyżowym, odkręć śrubki i zdemontuj osłonę.
 4. Następnie z użyciem śrubokręta płaskiego wyreguluj nóżki poziomujące najpierw w zakresie lewo-prawo.
 5. Użyj poziomicy, aby sprawdzić wypoziomowanie urządzenia w zakresie lewo-prawo.
 6. W kolejnym kroku, jeśli urządzenie posiada regulację tylnych nóżek, wypoziomuj je w zakresie przód-tył.
 7. Pamiętaj, że lodówka powinna być wypoziomowana lekko do tyłu z pochyłem do 3 mm, dzięki temu zagwarantujesz solidne domykanie drzwiczek chłodziarki i zamrażarki.
 8. Użyj poziomicy laserowej lub tradycyjnej i upewnij się, że lodówka jest dobrze wypoziomowana.
 9. Poproś do pomocy drugą osobę, następnie wspólnie delikatnie przesuńcie lodówkę po podłodze, tak aby nie uszkodzić nóżek oraz podłoża.
 10. Umieść lodówkę w docelowym miejscu, zostawiając około 2 cm przestrzeni od ściany do zapewnienia cyrkulacji powietrza elementów, które nagrzewają się w trakcie pracy urządzenia.
 11. Urządzenie podepnij pod samodzielne źródło zasilania bez korzystania z przedłużacza.

Poziomując lodówkę, warto otworzyć jej dolne drzwi oraz odkręcić osłonę zabezpieczającą nóżki poziomujące.

Dlaczego prawidłowe ustawienie lodówki jest ważne?

Prawidłowe wypoziomowanie lodówki nie tylko wpływa na estetykę i wygląd. Poza tym dzięki temu zwiększa się wydajność urządzenia, zmniejsza pobieranie prądu, jak również poziom hałasu. Pamiętaj, że źle wypoziomowana lodówka powoduje nieszczelność drzwi, tym samym więcej ciepła przedostaje się do wnętrza chłodziarki, jak i zamrażarki. Efekty? Lodówka do zabudowy, czy ta wolnostojąca, intensywniej pracuje, co przekłada się na większe zużycie energii elektrycznej, większe koszty comiesięcznego użytkowania, jak również większy poziom hałasu.

Warto również dodać, że w sytuacji, gdy lodówka nie jest wypoziomowana, zmniejsza się żywotność urządzenia, co może prowadzić do awarii i wymiany sprzętu na nowy w znacznie krótszym czasie. W związku z tym zadbaj o prawidłowe wypoziomowanie i ustawienie lodówki, tak aby drzwiczki domykały się bez konieczności dociskania. Dzięki temu urządzenie będzie prawidłowo chłodzić bez wzmożonej pracy.

Na co zwrócić uwagę w trakcie poziomowania lodówki?

W trakcie poziomowania lodówki pamiętaj o kilku ważnych czynnościach, na które należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie ustawiania urządzenia. Poziomując lodówkę:

 • sprawdź i przeczytaj instrukcję obsługi przed przystąpieniem do ustawiania lodówki;
 • w przypadku urządzeń wyposażonych w osłonę nóżek, np. w lodówce Samsung, należy w pierwszej kolejności otworzyć drzwi i odkręcić osłonę z wykorzystaniem śrubokręta gwiazdkowego, dzięki temu otrzymasz wygodny dostęp do nóżek poziomujących;
 • w trakcie przesuwania lodówki wykonywać tę czynność powoli z pomocą drugiej osoby, zwłaszcza gdy posiadasz parkiet w kuchni;
 • wypoziomować lodówkę w przód-tył tak, aby była lekko odchylona do tyłu, dzięki temu drzwiczki będą się szczelnie zamykać bez dociskania;
 • ustawić lodówkę zachowując minimum 2 cm odległości od ściany dla zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza;
 • podłączyć lodówkę do samodzielnego źródła energii elektrycznej bez korzystania z przedłużacza.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jak wypoziomować lodówkę Samsung?

  Aby prawidłowo wypoziomować lodówkę Samsung, należy w tym celu przygotować śrubokręt płaski, gwiazdkowy, jak również poziomicę. Następnie należy otworzyć drzwi i odkręcić osłonę nóżek przednich. Po czym z użyciem śrubokręta płaskiego należy wypoziomować urządzenie w osi lewo-prawo. W następnym kroku wypoziomuj urządzenie przód-tył. Pamiętaj, że lodówka powinna być delikatnie pochylona do tyłu, dzięki temu drzwiczki będą się zamykać bez dociskania.

 2. Dlaczego prawidłowe wypoziomowanie lodówki jest bardzo ważne?

  Prawidłowe ustawienie lodówki i jej wypoziomowanie wpływa na wydajność urządzenia. Prawidłowo wypoziomowana lodówka nie posiada szczelin, przez które przedostaje się ciepło do lodówki. Tym samym sprzęt nie musi intensywniej pracować, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną. Na dodatek poprawne ustawienie urządzenia zmniejsza generowanie hałasu, co z kolei przekłada się na komfort dla użytkowników.

 3. Czy lodówka powinna być pochylona lekko do tyłu?

  Tak, każda lodówka powinna być pochylona delikatnie do tyłu w zakresie do 3 mm. Dzięki temu drzwiczki lodówki będą zamykać się bez konieczności ich manualnego domykania. Poza tym, kiedy lodówka pochylona jest delikatnie do tyłu, drzwiczki mocniej się dociskają, tym samym uniemożliwia to przedostawanie się ciepłego powietrza do wnętrza chłodziarki i zamrażalnika.

Podsumowanie

 • Zakup nowej lodówki wiąże się z koniecznością jej wypoziomowania, co z kolei wpływa na prawidłową pracę urządzenia.
 • Przed przystąpieniem do poziomowania swojej lodówki przygotuj takie narzędzia jak: śrubokręt płaski, śrubokręt gwiazdkowy, poziomica.
 • Odpowiednie ustawienie nóżek poziomujących wpływa m.in. na poprawne domknięcie drzwi i wyeliminowanie wszelkich szczelin, przez które mogłoby uciekać powietrze.
 • Miej na uwadze, że niepoprawnie wypoziomowana lodówka powoduje mniej wydajną i efektywną pracę urządzenia, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Poza tym niepoprawne ustawienie może prowadzić do uszkodzenia sprężarki.
 • Wybrane modele lodówek wyposażone są w osłonę nóżek. Na dodatek te elementy mogą być regulowane za pomocą śrubokręta płaskiego lub w formie dokręcania, lub odkręcania nóżki poziomującej.
 • W trakcie poziomowania najpopularniejszych lodówek z takich marek jak: Beko, Samsung, Indesit, Amica czy LG, dokładną informację o sposobie wypoziomowania sprzętu znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia.
 • Aby podnieść lodówkę w górę w wybranym rogu, należy obrócić w prawo konkretną nóżkę poziomującą. Tymczasem, jeśli chcesz obniżyć lodówkę, należy obrócić nóżkę poziomującą w lewo.
 • Na dodatek spotkasz się z urządzeniami z regulacją na śrubokręt. W tym przypadku chcąc podnieść lodówkę do góry, należy przekręcić śrubę w nóżce w prawo. Z kolei, aby obniżyć, należy śrubkę w poziomującej nóżce przekręcić w lewo.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 2 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry