Moc odkurzacza a moc ssania. Zobacz, jaka jest ważniejsza!

Moc odkurzania, jak i moc ssania to dwa bardzo ważne parametry w trakcie zakupu najlepszego odkurzacza. Jedna zależna jest od drugiej, jednak każda z osobna pełni oddzielne funkcje. Zastanawiasz się, czym się różni moc ssania od mocy odkurzacza? W poniższym poradniku krok po kroku wskazujemy różnicę pomiędzy tymi dwoma parametrami. Podpowiadamy jak dopasować obie moce, aby sprzęt zapewniał wysoką skuteczność. Sprawdź, czym jest moc odkurzacza, a czym moc ssania! Zobacz, jakie są różnice!

Czym jest moc odkurzacza?

Moc odkurzacza jest to moc znamionowa silnika, która podawana jest w watach (W) – wskazuje ona na pracę silnika. Wraz z uruchomieniem odkurzacza, silnik wprawia w ruch wałek, który z kolei napędza turbinę odśrodkową. Ta z kolei odpowiada za zasysanie powietrza, dzięki czemu tworzy się siła ssania odkurzacza (podciśnienie). Tym samym urządzenie może skutecznie zasysać brud, kurz, sierść czy inne zabrudzenia, które trafiają do pojemnika. Innymi słowy, im większa moc odkurzacza, tym wyższa moc ssania. Warto dodać, że moc silnika odkurzacza tradycyjnego, pionowego czy też przemysłowego wpływa na wydajność w trakcie sprzątania, jak również na pobór energii elektrycznej – im większa moc odkurzacza, tym większe zużycie prądu, jak również większa emisja hałasu.

Co to jest moc ssania w odkurzaczu?

Moc ssania w odkurzaczu jest to parametr wyrażany w paskalach (Pa). Warunkowany jest pracą turbiny odśrodkowej. Wskazuje on na maksymalny przepływ powietrza przez rurę od odkurzacza. Im większa moc ssania, tym odkurzacz wytworzy większą siłę ssania. Co za tym idzie? Wraz ze wzrostem tego parametru rośnie skuteczność odkurzania, dzięki czemu urządzenie może precyzyjnie zbierać kurz, sierść, błoto czy inne zabrudzenia z podłóg twardych, jak i dywanów.

Moc ssania w odkurzaczu warunkuje moc znamionowa. Silnik wpływa na działanie turbiny, która z kolei tworzy podciśnienie, czyli moc ssania.

Moc odkurzacza a moc ssania odkurzacza – czym się od siebie różnią?

Pierwszą różnicą jest jednostka – moc odkurzacza podawana jest w watach, z kolei moc ssania posiada jednostkę paskal. Poza tym moc odkurzacza definiuje pracę silnika, tymczasem moc ssania informuje o sile zasysania, którą jest w stanie wytworzyć turbina. Trzecią różnicą jest pobór prądu – moc silnika w odkurzaczu informuje również o zużyciu energii elektrycznej, z kolei moc ssania nie.

Miej na uwadze, że im większa moc znamionowa urządzenia, tym silnik wprawia w szybszy ruch wałek, co przekłada się na znacznie mocniejsze napędzanie turbiny odśrodkowej, która tworzy podciśnienie. Dlatego im większa moc odkurzacza tym urządzenie wytworzy większą siłę ssania. Reasumując, wartość mocy ssania zależna jest od wartości mocy odkurzacza.

RóżniceMoc odkurzaczaMoc ssania
jednostkawat (W)paskal (PA)
element generujący mocsilnikturbina odśrodkowa
zużycie energiitaknie

Jaka moc jest ważniejsza – moc znamionowa odkurzacza czy ssania?

W trakcie zakupu odkurzacza pionowego, klasycznego, jaki i robota sprzątającego większość osób zastanawia się, która moc w odkurzaczu jest ważniejsza – znamionowa czy ssania? Obie moce są to najważniejsze parametry techniczne, które odgrywają bardzo ważną rolę w trakcie działania urządzenia, co przekłada się na efektywność w trakcie sprzątania. Warto podkreślić, że moc odkurzacza wskazuje na wartość, jaką jest w stanie wytworzyć silnik w trakcie działania, co z kolei przekłada się na siłę ssania. Reasumując, kupując odkurzacz workowy, bezworkowy czy też pionowy zwróć szczególną uwagę na oba parametry, które są równie ważne i zależne od siebie.

Moc ssania, jak i moc odkurzacza są równie ważne. Moc znamionowa wpływa na moc ssania.

Jaką moc powinien mieć dobry odkurzacz do domu?

Dobór obu mocy odkurzacza zależny jest od Twoich potrzeb oraz rodzaju podłóg, które planujesz sprzątać. Zastanawiasz się, jak poprawnie dopasować moc odkurzacza oraz siłę ssania? Dla ułatwienia poniżej podpowiadamy, jaką wartość powinny mieć oba parametry. Sprawdź jak prawidłowo dopasować moc znamionową oraz moc ssania. Podpowiadamy, jaki odkurzacz wybrać!

Jaka moc odkurzacza będzie odpowiednia?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na moc znamionową, czyli moc odkurzacza. W zależności od wybranego modelu może się ona znacznie różnić. Obecnie do wyboru masz odkurzacze tradycyjne sieciowe, jak i odkurzacze bezprzewodowe, dla których moc wynosi od 300 do 2500 W. Jednak jaka będzie odpowiednia? Najlepiej zdecydować się na odkurzacz o mocy nie mniejszej niż 500 W.

Taka wartość jest wystarczająca, aby skutecznie odkurzać twarde podłogi, jak i dywany w domu. Pamiętaj, że wraz ze wzrostem tego parametru idzie w parze wyższa siła ssania, co z kolei świadczy o lepszej wydajności odkurzacza. Warto również dodać, że wysoka moc odkurzacza przekłada się na większą emisję hałasu, co może zakłócać komfort i spokój domowników. Miej to na uwadze!

Jak dopasować moc ssania wybierając odkurzacz do domu?

W kolejnym kroku dopasuj moc ssania w urządzeniu. Na rynku odkurzaczy spotkasz się z niedużą ilością produktów, które w specyfikacji mają jasno zaprezentowany parametr mocy ssania. Co więcej, wartość tego atrybutu może się różnić w zależności od Twoich potrzeb, jak również rodzaju odkurzacza. Decydując się na zakup odkurzacza do domu, wybieraj taki, dla którego moc ssania wynosi nie mniej niż 14000 Pa. Tymczasem w przypadku zakupu robota sprzątającego z funkcją mopowania, doskonale sprawdzi się model, dla którego moc ssania wynosi więcej niż 2000 Pa.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka moc ssania odkurzacza będzie wystarczająca?

  Wartość tego parametru powinna być odpowiednia do Twoich potrzeb, jak również dobrana do rodzaju urządzenia. Jeśli zależy Ci na zakupie precyzyjnego odkurzacza workowego lub bezworkowego, to zdecyduj się na taki, dla którego moc ssania wynosi nie mniej niż 14000 Pa. Tymczasem wybierając robot sprzątający, lepiej zdecydować się na odkurzacz, dla którego moc ssania wynosi przynajmniej 2000 Pa.

 2. Od czego zależy siła ssania odkurzacza?

  Siła ssania odkurzacza zależna jest od pracy silnika, tym samym od mocy znamionowej odkurzacza. Reasumując im większa moc odkurzacza, tym większa siła ssania. Dlaczego tak się dzieje? Każdy odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy posiada w swojej budowie silnik, który w trakcie uruchomienia wprawia w ruch wałek, który to odpowiada za napędzanie turbiny odśrodkowej. Z kolei turbina odpowiada za wytwarzanie podciśnienia, czyli zasysa powietrza. Tym samym tworzy się siła ssania odkurzacza.

 3. Co to jest AW w odkurzaczu?

  AW jest to jednostka określająca moc ssania w odkurzaczach pionowych. Warto dodać, że została ona stworzona przez producentów odkurzaczy w celach marketingowych. Jak to rozumieć? Mianowicie AW nie jest uważana za jednostkę fizyczną w układzie SI. Do prawidłowego określenia mocy ssania w odkurzaczu wykorzystuje się paskale.

Podsumowanie

 • W trakcie zakupu konkretnego modelu odkurzacza spotkasz się z mocą znamionową, maksymalną mocą odkurzacza, jak również mocą ssania.
 • Moc ssania to nie to samo co moc odkurzacza.
 • Moc znamionowa odkurzacza podawana jest w watach.
 • Parametr ten mówi o wartości mocy, jaką jest w stanie wytworzyć silnik, co przekłada się na wartość mocy ssania.
 • Moc ssania podawana jest w paskalach i wskazuje na podciśnienie, jakie jest w stanie wytworzyć turbina odśrodkowa w odkurzaczu.
 • W przypadku odkurzaczy pionowych spotkasz się z parametrem AW, czyli airwattach, który ma wskazywać o sile ssania odkurzacza. Warto dodać, że wspomniany atrybut nie występuje w układzie SI.
 • Obecnie dyrektywy Unijne nakazują produkcję odkurzaczy, dla których moc znamionowa nie powinna przekraczać 900 W. Modele tego sprzętu AGD z dużą mocą znamionową, które są jeszcze w sprzedaży, są to urządzenia, które zostały wyprodukowane przed rozporządzeniem, czyli przed 2014 rokiem.
 • Wybór odkurzacza pionowego, tradycyjnego, jak i przemysłowego powinien być poprzedzony poprawnym dopasowanie mocy ssania oraz mocy znamionowej urządzenia.
 • W przypadku odkurzaczy tradycyjnych najlepiej wybrać takie, dla których moc ssania wynosi nie mniej niż 14000 Pa.
 • W trakcie wyboru odkurzacza warto zdecydować się na taki, dla którego moc znamionowa wynosi nie mniej niż 500 W. Taka wartość jest wystarczająca do skutecznego posprzątania podłóg przy zachowaniu niskiego, rocznego zużycia energii elektrycznej.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry