Orbitrek czy bieżnia? Zobacz jaki sprzęt wybrać do odchudzania!

Stoisz przed wyborem sprzętu sportowego, który efektywnie zredukuje zbędne kalorie, poprawi kondycję i wytrzymałość? Zastanawiasz się co wybrać – orbitrek czy bieżnię? W poniższy poradniku krok po kroku wskazujemy, jaki sprzęt daje najlepsze i najszybsze efekty! Objaśniamy, który wybrać do poprawy wytrzymałości, a który do odchudzania. Prezentujemy, jaki sprzęt jest tańszy w zakupie. Przeczytaj, co jest lepsze – orbitrek czy bieżnia!? Sprawdźmy!

Bieżnia czy orbitrek – co lepsze do intensywnego spalania kalorii?

W trakcie zakupu sprzętu do odchudzania ważne jest, aby wybrać taki, który zapewni intensywny trening cardio. Warto dodać, że ilość spalonych kalorii uwarunkowana jest od samego treningu, zaangażowania mięśni, obciążenia oraz sposobu ćwiczeń. To z kolei jest zależne od budowy sprzętu treningowego, który wymusza na Tobie określone ruchy w trakcie wysiłku. Podczas ćwiczeń na orbitreku jesteś w stanie spalić od 400 do 800 kcal w trakcie godzinnej sesji treningowej.

Tymczasem biegając na bieżni, możesz tak samo spalić od 400 do 800 kcal. Reasumując, oba urządzenia dają podobne efekty w trakcie zrzucania zbędnych kilogramów. Miej na uwadze, że intensywność treningu zależna jest od regulacji oporu w orbitreku lub ustawienia kąta nachylenia pasa biegowego – im większe obciążenie lub większy kąt nachylenia, tym więcej spalisz kalorii.

Jaki sprzęt jest lepszy do poprawy wydolności?

Warto porównać bieżnie i orbitrek pod względem wydolności, która poprawia się w trakcie wykonywania ćwiczeń na danym sprzęcie. Ta cecha jest kluczowa zwłaszcza dla osób wykonujących dodatkowo trening siłowy lub chcących poprawić swoją wytrzymałość w trakcie przygotowywania do startów na długich dystansach, m.in. maratonach. Jakie urządzenie wybrać? Jeśli zależy Ci na szybkiej poprawie wydolności swojego organizmu to kup do swojej domowej siłowni bieżnie. Dlaczego? W porównaniu do orbitreka, trening na bieżni znacznie lepiej i szybciej:

 • zwiększa wytrzymałość oddechową,
 • wzmacnia mięśnie nóg.

W wyniku tego następuje obniżenie ciśnienia oraz spadek tętna spoczynkowego i wysiłkowego, tym samym poprawa wydolności, jak i wytrzymałości całego ciała.

Regularne bieganie na bieżni elektrycznej szybko poprawia wydolność organizmu.

Co jest tańsze w zakupie – orbitrek czy bieżnia?

Ważna jest również cena zakupu. W przypadku trenażerów eliptycznych lub magnetycznych cena wynosi od 600 do 9000 zł. Przy czym za średnia cena za dobrej jakości orbitrek do ćwiczeń fitness wynosi około 1500 zł. Tymczasem cena za bieżnie elektryczne oscyluje od 800 do 13000 zł. W tym przypadku za bardzo dobrej jakości sprzęt należy zainwestować nie mniej niż 2000 zł. Dlatego, jeśli masz ograniczony budżet to lepiej wybrać orbitrek – jest on znacznie tańszy w porównaniu do bieżni.

Jakie urządzenie zajmuje mniej miejsca?

Warto również porównać orbitrek i bieżnię pod względem rozmiarów. Na ten parametr powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które poszukują urządzenia do ćwiczeń w domu lub mieszkaniu o niedużej powierzchni. W przypadku bieżni jej wymiary wynoszą zazwyczaj 70 x 160 cm. Tymczasem klasyczny orbitrek posiada wymiary 135 cm długości oraz 65 cm szerokości, przy czym ten ostatni parametr zależny jest od rozstawu platform. Porównując zarówno bieżnie, jak i orbitrek można jasno stwierdzić, że mniej miejsca zajmuje orbitrek.

Trening na orbitreku czy domowej bieżni angażuje więcej mięśni?

Bieżnia elektryczna ma zapewnić warunki zbliżone do tych na zewnątrz. Dlatego w trakcie treningu biegowego zaangażowane są maksymalnie kończyny dolne – stopy, łydki, uda oraz pośladki. Tymczasem ćwiczenia na orbitreku angażują górne, jak i dolne partie mięśniowe – łydki, uda, pośladki, ręce, dłonie nieznacznie plecy i mięśnie brzucha. Jaki sprzęt wybrać – wysokiej klasy orbitrek czy bieżnię? Zestawiając oba modele, można stwierdzić, że orbitrek angażuje więcej partii ciała.

Co mniej obciąża stawy – bieżnia a może orbitrek?

Bieżnia posiada pas wyposażony w elastomery, które mają za zadanie maksymalnie zmniejszać obciążenie stawów, tym samym ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto dodać, że w trakcie biegania na bieżni następuje przeskok z jednej nogi na drugą, tym samym stopa, uderzając w pas, stawia opór, który ma wpływ na stawy kolanowe, jak również biodrowe. Natomiast orbitrek wyposażony jest w platformy, na których znajdują się stopy. W trakcie ćwiczeń na tym sprzęcie sportowym wykonuje się ruch narciarski, gdzie stopy nie odrywają się od powierzchni podestów. Jednak jaki wybrać model, aby zminimalizować obciążenie na stawy? W tym przypadku najlepiej zdecydować się na orbitrek. W porównaniu do bieżni, trenażer znacznie mniej obciąża stawy, tym samym ryzyko wystąpienia kontuzji jest kilkukrotnie mniejsze.

Ćwiczenia na orbitreku nie obciążają stawów kolanowych i biodrowych. Dlatego trenażer to doskonałe urządzenie dla osób po kontuzji.

Orbitrek czy bieżnia – jaki sprzęt do ćwiczeń wybrać? Wniosek

Porównując oba urządzenia, lepszy okazuje się orbitrek. Dlaczego? Po pierwsze podobnie jak w przypadku bieżni elektrycznej, podczas wykonywania ćwiczeń jesteś w stanie spalić od 400 do 800 kcal w trakcie godzinnego treningu. Co więcej, trenażer angażuje więcej partii ciała. Poza tym jest tańszy w zakupie oraz zajmuje mniej miejsca, co ma kluczowe znaczenie, gdy poszukujesz sprzętu sportowego do małej, domowej siłowni. Z kolei bieżnia jest to urządzenie, które doskonale sprawdzi się dla osób, które poszukują sprzętu nie tylko do spalania zbędnych kilogramów, ale również do poprawy wydolności organizmu. Reasumując, nieznacznie lepszy okazuje się orbitrek, jednak wybór powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych preferencji.

KlasyfikacjaJaki sprzęt wybrać – orbitrek czy bieżnię?
Więcej spalonych kalorii w ciągu 1 godzinyorbitrek i bieżnia
Do poprawy wydolnościbieżnia
Tańszy zakuporbitrek
Do poprawy wytrzymałościbieżnia
Mniejszy rozmiarorbitrek
Większe zaangażowanie mięśni ciałaorbitrek
Mniejsze obciążenie stawóworbitrek

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są zalety korzystania z orbitreka?

  Korzystając z orbitreka, angażujesz wiele partii mięśniowych, m.in. łydki, mięśnie czworogłowe ud, pośladki. Oprócz tego zaangażowane są górne partie, m.in. dłonie, biceps, triceps, barki, jak również mięśnie pleców oraz brzucha. Na dodatek poprawia się kondycja organizmu.

 2. Jakie są zalety korzystania z bieżni?

  W trakcie biegania na bieżni zaangażowane są dolne kończyny, m.in. stopy, łydki, uda, pośladki. Co więcej, bieżnia pozwala szybko spalać kalorie. Na dodatek w zależności od wybranego programu treningowego zwiększa się wydolność oraz wytrzymałość organizmu. Poza tym obniża się ciśnienie krwi oraz zwiększa wytrzymałość oddechowa.

 3. Co lepsze na odchudzanie – orbitrek czy bieżnia?

  Oba urządzenia dają podobne efekty w trakcie wykonywania ćwiczeń cardio. W przypadku bieżni, jak i orbitreka spalanie tkanki tłuszczowej wynosi od 400 do 800 kcal na godzinę treningu. Oczywiście intensywność spalania zależna jest od ustawionego obciążenia lub kąta nachylenia (w przypadku bieżni).

Podsumowanie

 • Bieżnia do domu angażuje dolne partie ciała. Z kolei orbitrek angażuje dolne, jak i górne kończyny.
 • Większość bieżni i orbitreków wyposażona jest w panel sterowania, dzięki któremu możesz monitorować spalone kalorie, dystans czy ustawić obciążenie koła zamachowego lub kąt nachylenia pasa biegowego.
 • Orbitrek warto kupić, zwłaszcza gdy nie masz wystarczającą ilość miejsca oraz ograniczony budżet.
 • Bieżnia sprawdzi się zwłaszcza dla osób, które chcą efektywnie poprawić swoją wydolność oraz wytrzymałość.
 • Tańszy w zakupie jest trenażer. Co więcej, zajmuje on niedużo miejsca w porównaniu do bieżni elektrycznej.
 • Rezultaty, jakie uzyskasz, wykonując ćwiczenia na jednej i drugiej maszynie, zależne są od Twojego planu treningowego.
 • Orbitrek składa się z ruchomych platform oraz rączek.
 • Porównując oba sprzęty, nieznacznie lepiej wypasa orbitrek.
 • Jeśli zastanawiasz się jaką bieżnię kupić, to zdecyduj się na model składany.
 • Bieganie na bieżni obciąża stawy w trakcie wykonywania każdego kroku.
Karolina Pisarska
Sprawdź rankingi:

5 3 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Do góry